Nemecký boxer / Deutscher Boxer (FCI)

Plemená psov uznané a provizórne uznané FCI a organizáciami oficiálne spolupracujúcimi s FCI

Nemecký boxer / Deutscher Boxer (FCI)

Poslaťod simm » Str 08.08.2007 18:28

Boxer

Boxer je plemeno služobných a strážnych psov pôvodom z Nemecka.

HISTORIA

Prapredkami dnešného boxera boli psy, ktoré sa používali pri love medveďov, vlkov a diviakov, ktoré nazývali Bullenbeisser (čiže býkohryz). Okrem iného sa tiež používali na prácu pri stádach hovädzieho dobytka, spravidla ho strážil na cestách na trhy či jatky. Ich podobu nachádzame na rozličných starých rytinách a boli to najmä potomkovia starovekých a stredovekých bojových, vojnových a gladiátorských psov dogovitého typu. Boli to zavalité, dobre viazané psy, smelé a málo citlivé na utŕžené rany. Ich spoločným znakom bola ťažká hlava s krátkym, ale mohutným nosom, ktorý nenechával pochybnosti o sile záhryzu. Ináč si neboli navzájom podobné a na rôznych miestach sa vyskytovali odlišné typy týchto psov pod rozličnými krajovými názvami podľa toho, na čo sa používali. Svoju odvahu dokazovali aj v zápasoch, ktoré sa usporadúvali buď navzájom medzi sebou, alebo s inými zvieratami, napr. s býkmi.

Keď sa v druhej polovici 19. storočia začalo s čistokrvnou plemenitbou všimli si niektorí chovatelia tieto psy a zámerným krížením s použitím aj iných plemien z nich vyšľachtili nové plemeno, dnešného boxera. Boxeri bol prvýkrát na výstave predvedení v roku 1896, vtedy sa však na dnešného boxera neveľmi podobali. Boli to nižšie, hrubšie a ťažšie jedince prevažne bieleho sfarbenia srsti. Prvý štandard plemena vydal Deutscher Boxer Klub v roku 1902. O dva roky neskôr bola založená plemenná kniha



VZHLAD A POVAHA

Boxer je elegantný a ušľachtilý pes, ktorý si však uchoval všetky pôvodné dobré povahové vlastnosti a to najmä odvahu, tvrdosť a húževnatosť. Jeho vývoj trval pomerne dlho. Ako samostatné plemeno ho uznali až roku 1925. Jeho meno sa odvodilo zrejme pre podobnosť jeho hlavy s boxerskou rukavicou alebo s tvárou boxera so znetvorenym nosom. Boxer má všetky vlastnosti, ktoré musí mať dobrý služobný pes. Okrem toho je však aj milým spoločníkom, a preto sa chová aj v mnohých domácnostiach najmä v mestách ako spoločenský pes.

Pôvodne sa boxerom kupírovali uši a chvost, čo však od roku 2002 zakazuje zákon č. 488/2002 Zb. Dnes má boxer skôr menšie uši priliehajúce k lícam. Je to pes kvadratického rámca s veľmi hlbokým hrudníkom. Srsť boxera je krátka a priliehavá v žltej alebo žíhanej farbe s čiernou maskou. Povolené sú biele znaky, ale nie viac ako na tretine plochy tela.


Obrázok





Ak ho mate tak diskutujte ... ak nemate tak tiez diskutujte!
ja ich mam ... kuknit sem :

TU JE MOJA ESTERKA!!! KLIKNI SEM!!!!

TU JE MOJA REBEKA!!! KLIKNI SEM!!!!
[img:bbee06979b]http://www.dogs.wz.sk/download/administrator.gif[/img:bbee06979b]
simm
Snoopy
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 105
Bydlisko: Leopoldov

Poslaťod MisheliQ » Str 29.08.2007 9:29

hoooj, tak ja nemeckého boxera nemám, ale keď som bola malá, tak v bytovke, kde sme vtedy bývali, mali nemeckého boxera, hnedá, volala sa Dina, doteraz si pamätám jej meno aj jej povahu...a to sme tam bývali do mojich 8 rokoch...Dina bola také šidlo maznáčikovskéé :jupi: a boxeríky sú pekné plemená
grace over perfection
MisheliQ
Multišampión
 
Príspevky: 7844

Poslaťod simm » Str 29.08.2007 10:10

jj to mas pravdu..
[img:bbee06979b]http://www.dogs.wz.sk/download/administrator.gif[/img:bbee06979b]
simm
Snoopy
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 105
Bydlisko: Leopoldov

Poslaťod Bendy » Str 29.08.2007 21:07

Esterka uz mala aj steniatka?
Mne sa boxery velmi pacia, vraj si zachovaju povahu stenata po cely zivot, je to pravda? :smile:
Naučili sme sa lietať v povetrí ako vtáky, potápať pod vodou ako ryby. Zostáva len jediné. Naučiť sa žiť na Zemi ako ľudia.
G. B. Shaw
Bendy
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 418
Bydlisko: Bratislava

Poslaťod simm » Štv 30.08.2007 9:28

ano mala..ale uz dva roky nie..

je to pravda.. a stale len hrat sa chcu niekedy mi to lezie uz na nervy.. :hmm: :smile:
[img:bbee06979b]http://www.dogs.wz.sk/download/administrator.gif[/img:bbee06979b]
simm
Snoopy
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 105
Bydlisko: Leopoldov

Poslaťod Rika » Štv 30.08.2007 9:50

Môj známi má práve šteniatka, teraz majú 6 týždňov, no na fotočke majú ešte 4 týždne a nie sú tam všetky:
Obrázok

Otec žíhaný, mama krémová.
Oči zvieraťa majú schopnosť hovoriť tým najkrásnejším jazykom na svete !
Martin Buber

Pes je jediný tvor na svete, ktorý Ťa miluje viac než sám seba a zarmúti Ťa len vtedy, keď odíde do psieho neba :smile:
Rika
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1619
Bydlisko: Liptov / KE / BA

Poslaťod simm » Štv 30.08.2007 9:56

skoda ze z tych dvoch su albini.. inac su pekne..

ale aj taky boxery su ale len velmi malo..
[img:bbee06979b]http://www.dogs.wz.sk/download/administrator.gif[/img:bbee06979b]
simm
Snoopy
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 105
Bydlisko: Leopoldov

Poslaťod Rika » Štv 30.08.2007 10:02

Prečo?... albíni sú predsa štandardný a navyše, tým, že sú taký vzácny je z nich väčšie potešenie pre majiteľa. Sú zaujímavý. Jedno je strašne pekne sfarbené - celé biele iba na jednom oku ma žíhaný fľak - ako monokel :heh:, je to strašne pekné.
Oči zvieraťa majú schopnosť hovoriť tým najkrásnejším jazykom na svete !
Martin Buber

Pes je jediný tvor na svete, ktorý Ťa miluje viac než sám seba a zarmúti Ťa len vtedy, keď odíde do psieho neba :smile:
Rika
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1619
Bydlisko: Liptov / KE / BA

nemecky boxer

Poslaťod keisyk » Str 19.12.2007 20:50

ahoj rika ja mam tiez boxera uz dost dlho ale albini nie su standardny. Mozu mat len urcite percento bielej srsti pokial sa nemylim. Nesmu byt cely biely. :no: Inak je to to najlepsie plemeno ake poznam no ale kazdy chvali to svoje nie?
keisyk
Okoloidúci
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 22

Poslaťod Silwuska » Štv 20.12.2007 13:32

To je inak pravda...kazdy chvali vzdy to plemeno ktore ma :heh: ale o tom zlom nehovori...
Silwuska
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6539
Bydlisko: Trnava

Poslaťod keisyk » Štv 20.12.2007 13:47

ahoj silvuska zatial nijake zle plemeno nepoznam a dufam ze ho ani nespoznam. A vobec existuje take? :oo:
keisyk
Okoloidúci
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 22

Poslaťod Silwuska » Štv 20.12.2007 14:22

keisyk...nemyslela som zle plemeno...ale ze zle vlastnosti toho plemena nikto nehovori :no:
Silwuska
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6539
Bydlisko: Trnava

Poslaťod Lenďa » Sob 22.12.2007 10:01

Boxer je ten najbajecnejsi pes na svete. Kto ho nemal - nepochopi :no: Kazdemu sa nepaci jeho neobvykly vzhlad. A spoznat jeho uzasnu povahu sa da iba ked ho mame doma. Prajem tym, co ho maju, vela zabavy a potesenia a peknych zazitkov. A vlastne aj tym, co maju inych psikov :ahoj:
A len jedna poznamocka k farbe boxera - tie steniatka nie su albini. Su biele.
Lenďa
Junior
 
Príspevky: 206

Poslaťod Lili » Sob 22.12.2007 10:52

No ja som zatiaľ spoznala len dvoch boxerov a to jednu fenu čo máme tu v Tr.Teplej- v poho chodí bez vodítka, ale ak ide iný pes, tak hneď ju musí ujo uviazať.. no a keď idem okolo s mojimi fenami, tak už z diaľky je dosť útočná..
No a druhú som spoznala v Trenčíne, keď som išla na agility tréning so staršou Kity a fenka behala navoľno a ako nás asi z 10m zbadala, tak sa po Kity rozbehla a napadla ju (moja bola na vodítku), a stále do nej kúsala a a kúsala a majiteľka nič, len pozerala a keď moja začala kňučať, tak som už rázne zakročila a bolo mi fuk či ma pokúše alebo nie (kusla do prsta), ale zachránila som tým moju fenku :no: (Kity bola potom na antibiotikách 3týždne, najhoršie bola na tom prekusnutá papuľa-pera..)
Taká moja skúsenosť s týmto plemenom... ale zase možno sme len nemali šťastie a nestretli priateľskejšieho jedinca...
Lili
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 235
Bydlisko: Trenčianska Teplá

Poslaťod keisyk » Sob 22.12.2007 11:34

ahoj lily to je mi luto ze si spoznala boxera z tej horsej stranky. Na sidlisku mame len my boxera tiez ho pustam bez voditka ale garantujem ze nikoho neuhryzne kym nezacne druha strana. Ona prave naopak ma kazdeho za kamarata a s kazdym sa chce hrat. Ci je maly alebo velky. To je jedno. Ona lubi kazdeho psika. To prave ja musim davat pozor aby do nej nejaky neskocil lebo keby hej tak si to potom ani neviem predstavit co by to bolo :oo:
keisyk
Okoloidúci
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 22

Ďalší

Späť na Plemená psov FCI