Bernský salašnícky pes / Berner Sennenhund (FCI)

Plemená psov uznané a provizórne uznané FCI a organizáciami oficiálne spolupracujúcimi s FCI

Bernský salašnícky pes / Berner Sennenhund (FCI)

Poslaťod verca » Uto 14.08.2007 19:33

Bernský salašnícky pes

Oplemena riginálny názov : Berner Sennenhund

Krajina pôvodu : Švajčiarsko

Doba vzniku : 20. storočie

Pôvodné využitie : Pastiersky pes, ťažný pes

Dnešné využitie : Spoločník, pracovný pes

Priemerná dĺžka života : 10 - 12 rokov

Hmotnosť : Pes: cca 55 kg Fena: cca 45 kg
Výška : Psy: 64 – 70 cm, ideálna výška je 66 – 68 cm Feny: 58 – 66 cm,
ideálna výška je 60 – 63 cm


História:
Bernský salašnícky pes sa radí medzi ostatných švajčiarskych pastierskych psov. Jeho bezprostredným predkom je bernský domáci pes, ktorého pôvod a zmeny, ktorými prechádzal, nie sú bohužiaľ známe. Na území dnešného Švajčiarska žijú psy už asi 4000 rokov, je teda pravdepodobné, že toto plemeno vzniklo na tomto území. V predhorí Álp v okolí Bernu pásli svoje stáda kráv a dobytka salašníci, ktorí svojich psov využívali k doprevádzania stád a vozíkov s proviantom, títo psy udržovali stádo pohromade, vyhľadávali zabehnuté kusy a pôsobili tiež ako jeho ochrancovia. Pastierske psy bačov sa však po storočia krížili s domácimi psami hospodárov v údolí, s ktorými salašníci hojne spolupracovali. Tieto psy boli pravdepodobne jedného a rovnakého typu, preto má dnešný bernský salašnícky pes vlastnosti ako domácich, tak pastierskych psov. Neskôr, keď práca pastierov stratila zmysel, dostali nové úlohy takisto psy. Boli zapriahaní do vozíka a dopravovali mlieko do syrárne. Svoje pôvodné meno – dürrbächler – získal tento veľký, dlhosrstý, trojfarebný pes podľa názvu osady Dürrbach, kde bol používaný na ťahanie, stráženie stád a tiež sedliackych statkov. Cieľavedomý chov začal až na prelome 20. storočia. V roku 1902 bol na Švajčiarskej prehliadke psov v tzv. pokusnej triede predstavený „Dürrbächler“. Nebol však zapísaný do Švajčiarskej plemennej knihy psov. O to, aby toto plemeno bolo uznané, sa zaslúžil Fritéz Probst, ktorý bol v roku 1904 rozhodcom na Medzinárodnej výstave psov v Berne a štyroch psov tu vyznamenal cenami, na základe čoho boli zapísaní do Švajčiarskej plemennej knihy psov. Úspechom na tejto výstave získali dürrbächleri nielen prvé verejné uznanie kynologického sveta, ale takisto priazeň mnohých chovateľov, ktorí chceli začať jeho chov. O formovanie plemena sa veľkou mierou zasadil prof. Albert Heim, ktorý tieto psy síce sám nikdy nechoval, ale od roku 1907 až do dvadsiatich rokov ich ako rozhodca posudzoval, v tomto plemene našiel záľubu a dokázal nájsť ľudí, zapálených pre rovnakú vec. Na jeho popud získalo plemeno v roku 1913 svoje dnešné meno – bernský salašnícky pes. Dnes je tento pes rozšíreným a obľúbeným nielen vo Švajčiarsku, ale takisto po celej Európe, a i na iných kontinentoch.

Typy:
Toto plemeno sa nevyskytuje v žiadnych ďalších varietách.

Všeobecný vzhľad:
Bernský salašnícky pes je dlhosrstý, trojfarebný veľký pes, harmonického a vyrovnaného vzhľadu a ladných pohybov. Lebka je z profilu i spredu mierne klenutá, stop je vyznačený, ale nie príliš výrazný, papuľa je silná, stredne dlhá a rovná. Oči majú mandľový tvar a sú tmavohnedé, ňufák je čierny. Vysoko nasadené uši sú trojuholníkového tvaru, stredne veľké, ľahko zaoblené a priliehajúce. Telo je silné a kompaktné, hrudník široký, chrbát pevný a rovný, bedrá široké a silné, zadok mierne zaoblený. Chvost dosahuje aspoň k pätovému kĺbu, je husto osrstený, v kľude zvesený, pri pohybe nesený na úrovni chrbta nebo mierne nad ním.

Srsť a farba srsti:
Srsť je dlhá, rovno splývavá alebo ľahko zvlnená. Základná farba je čierna, so sýtym hnedočerveným pálením na lícach, nad očami, na všetkých nohách a na hrudi, a s bielymi znakmi na hlave, na hrdle a na hrudi. Biela lysina na hlave sa obojstranne rozširuje do bieleho zafarbenia papule a nesmie zasahovať k hnedočerveným škvrnám nad očami, od tých musí byť oddelená prúžkom čiernej srsti. Žiadúce sú tiež biele labky a biela špička chvosta.

Povaha:
Bernský salašnícky pes je priateľský, sebaistý pes, je dobrosrdečný a prítulný, pomerne temperamentný, ale je takisto veľmi ostražitý a nebojácny, istý a ostražitý.

Spoločenská charakteristika:
Voči všetkým dôverne známym osobám sa chová veľmi prítulne a mierumilovne a je dobre ovládateľný. K cudzím ľuďom je spočiatku nedôverčivý a udržuje si od nich odstup, nikdy sa však neprejavuje agresívne. V spoločnosti ostatných psov je kľudný a priateľský, nevyvoláva bitky. K ďalším domácim zvieratám je veľmi tolerantný a nemá žiadne sklony ich loviť.

Vzťah k deťom:
Toto plemeno je veľmi vhodným spoločníkom detí. Má ich veľmi rád a je im dobrým kamarátom. Pre jeho veľkosť, silu a ochranárske pudy však nie je vhodné, aby ho malé dieťa samo viedlo na vodítku.

Výchova:
Ak keď je berňáčik mierumilovný, rodinný pes, i tento potrebuje výchovu a výcvik základnej poslušnosti. A rovnako ako u iných plemien, je i u tohto nutná dôslednosť. Prístup by však mal byť priateľský a citlivý, akýkoľvek dril či nevhodné zachádzanie by tohto psa mohlo negatívne poznamenať. Bernský salašnícky pes je dobre ovládateľný a výchova nebýva zložitá, pretože sa veľmi rád a dobre učí. Možný je i špeciálny výcvik, mnoho príslušníkov tohto plemena má zložené rôzne pracovné skúšky, či už ide o klasický kynologický výcvik alebo napríklad výcvik záchranársky.

Držanie:
Bernský salašnícky pes môže byť celoročne držaný vonku s podmienkou, že bude mať k dispozícii zateplenú búdu. Pre toto plemeno je takisto veľmi dôležitá spoločnosť človeka, potrebuje ku svojmu zdarenému vývoju vašu blízkosť. Búda pre psa by mala byť tak veľká, aby sa v nej dospelý pes mohol postaviť, otočiť a pohodlne natiahnuť. Podľa plemenného štandardu dosahuje bernský salašnícky pes v dospelosti až 70 cm v kohútiku. Búda by mala byť zateplená, v zimných mesiacoch naviac kryte vchod napr. dekou. Deku alebo matrac umiestnite tiež dovnútra búdy, poprípade môžete vnútrajšok vystlať slamou, slamu je vhodné pridať hlavne v zimných mesiacoch. Búda by mala mať odnímateľnú strechu, aby sa dala pohodlne vyčistiť a mala by byť postavená na nôžkach, čo zabráni styku podlahy so zemou, ktorý môže zapríčiniť hnitie dreva. Koterec veľkosťou prispôsobte veľkosti psa. Mal by stáť na tienistom mieste a byť bezpečne oplotený. Väčšinou je krytý z troch strán stenami, prednú stranu tvorí oplotenie s vchodom. Podlaha býva drevená. Búda vo vnútri koterca zodpovedá popisu vyššie. Pamätajte však na to, že ani najväčší koterec nenahradí psovi voľný pohyb a kontakt s vami.

Pracovné využitie:
Bernský salašnícky pes je mnohostranný pracovný pes. Pracuje rád, rád plní zadané úlohy a veľmi dobre sa učí. V dnešných podmienkach sa uplatní napríklad ako záchranársky pes či pri mnohých psích športoch.

Pohyb:
V rámci svojho teritória potrebuje berňáčik slobodu a voľnosť, nie je vhodné, aby bol po celý deň uzatvorený v koterci. Tento pes pohyb miluje, a i keď je chovaný na záhrade, potrebuje pravidelné vychádzky. Väčšina príslušníkov tohto plemena miluje vodu a rada pláva. Šteňatá a mladí psy však nemôžu byť vystavovaní prílišnej záťaži.

Starostlivosť:
Napriek tomu, že ide o dlhosrsté plemeno, starostlivosť o jeho srsť nie je nijako náročná. Nevyhnutné je prečesávanie a kartáčovanie, postačí však jedenkrát do týždňa. V období pĺznutia by sa mal pes prečesávať denne. Kúpanie postačí 3 – 4 krát do roka, avšak je nutné použiť kvalitný šampón určený špeciálne pre psov. V prípade zablatenia postačí osprchovanie labiek a brucha čistou vodou bez použití šampónu. Srsť nepotrebuje žiadne úpravy strihaním. Občas prehliadnite psovi zuby, či sa na nich netvorí zubný kameň, ktorý by bolo potrebné odstrániť, a skontrolujte čistotu uší. Okolie očí udržujte takisto v čistote. Pokiaľ si pes neobrusuje pazúriky pohybom vonku, napríklad v zime, je potrebné ich zastrihnúť.

Strážne využitie:
Bernský salašnícky pes má napriek svojej priateľskej a mierumilovnej povahe prirodzený strážny inštinkt, a pokiaľ je potrebné, dokáže i tvrdo zasiahnuť. Podmienkou však je, aby mal vytvorenú silnú citovú väzbu na svoj domov a svojich ľudí. Pokiaľ si tohto psa obstaráte ako strážcu, ktorého zatvoríte na záhrade a nebudete sa mu venovať, pravdepodobne strážiť nebude, má totiž silný sklon chrániť majetok len osobám jemu veľmi blízkym.

Vhodné športy:
Agility, športový tréning pre ťažných psov

Zvláštnosti plemena:
V roku 1914 prehlásil o tomto plemene profesor Albert Heim toto: „Zdá sa mi, že bernský salašnícky pes je pre svoju súmernosť a svoje nádherné zafarbenie pravdepodobne ten najkrásnejší pes, ktorého som kedy videl. Iné plemená sú zaujímavé svojim vlastným charakterom a tým i krásne. Bernský salašnícky pes sa mi zdal krásnym práve preto, že je normálny. Od praveku známemu „domácemu psovi“ sa podľa môjho názoru nepodobá žiadne plemeno viac než bernský salašnícky pes.“

Príprava na výstavu:
Príprava psa na výstavu vyžaduje mnoho času, preto ho na túto udalosť musíte pripraviť už dlho pred plánovanou účasťou na výstave. Posudzovanie psa prebieha najskôr v kľude, kedy rozhodca kontroluje psovi úplnosť chrupu a skus, na čo by mal byť pes dobre pripravený. U samcov prebieha takisto kontrola semenníkov. Posudzuje sa tiež kvalita srsti, a dôležité je i chovanie psa pri styku s cudzím človekom. Z výstavy sú vylúčené psy, ktoré prejavujú agresivitu voči ľuďom alebo ostatným psom. Potom je pes predvedený vo výstavnom postoji, ktorý môže vyzdvihnúť všetky jeho prednosti, poprípade skryť exteriérové nedostatky. Posledná časť je hodnotenie psa v pohybe, v kluse a kroku. Pes musí byť výborne ovládateľný na vodítku, kľudne bežať pri ľavej nohe vystavovateľa, nesmie ťahať, predbiehať alebo naopak dobiehať. Pri predvádzaní by sa pes mal chovať prirodzene, kľudne a sebavedome.

Výživa šteňaťa:
Šteňatá bernského salašníckeho psa rastú rýchlo, preto majú zvláštne nároky na výživu. Strava musí mať správne zloženie, obsahovať všetky potrebné živiny, vrátane minerálnych látok a vitamínov, a musí byť podávaná tiež v správnom množstve. Suché kompletné krmivo pre šteňatá veľkých plemien zaručí, aby šteňa dostalo všetko to, čo potrebuje a v správnom pomere.

Výživa dospelého psa:
Strava v dospelosti má veľký vplyv na telesnú kondíciu, zdravie a tiež na kvalitu srsti. Výhodou ako pre psa, tak pre majiteľa je podávanie suchej kompletnej stravy od renomovaných výrobcov. Vyberte krmivo, ktoré zodpovedá veku psa a jeho vyťaženosti. Pokiaľ je pes celoročne ubytovaný vonku, berte ohľad takisto na ročné obdobie, v zime je dobré zvýšiť v krmnej dávke psa podiel tuku.

Výživa starého psa:
Staršiemu psovi, ktorý už nebýva príliš aktívny je potrebné dodávať krmivo chudobnejšie na množstvo živín, ale obohatené o vitamíny. V strave je nutné znížiť podiel bielkovín, aby neboli zaťažované obličky a predišlo sa chorobám močových orgánov. Starý pes by takisto nemal dostávať kosti. Pokiaľ je pes obézny, je nutné i zo zdravotných dôvodov obmedzovaním kŕmnej dávky znížiť jeho váhu na optimum.

Dôvetok pre budúcich majiteľov:
Oddaného, prítulného a nebojácneho priateľa v tomto psovi získate, pokiaľ ste ochotní venovať mu lásku a čas vo vašej spoločnosti a nájsť mu náhradnú činnosť za jeho pôvodné zamestnanie.





Obrázok Obrázok Obrázok


AHOJTE AK SA TU NIEKTO NAJDE KTO MA TAKEHOTO PSIKA NACH NIECO O NOM NAPISE JA RADA POCUVAM O TAKYCH KRASNYCH PSOCH :lol:
verca
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 262
Bydlisko: Lučenec

Poslaťod peťo » Ned 19.08.2007 12:25

caw ja nemam toho psa ale velmi sa mi paci a raz by som chcel mat takeho a ty ho mas??
peťo
Nováčik
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 35

Poslaťod petka_akim » Ned 19.08.2007 13:05

moja kamoska mala bernskeho salasnickho ale sa jej obesil... chudatko :plac: bol to strasne jkrasny pes ale aj u nich podla mna veôla trpel lebo bol priviazany na retazy... a v taklom koterci bol ci je leto alebo zima .... a ani na prechadzky moc nechodili :( chudatko Obrázok
petka_akim
Snoopy
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 178

Poslaťod Lenka.Buddy » Ned 19.08.2007 14:23

pepe1707 píše:moja kamoska mala bernskeho salasnickho ale sa jej obesil... chudatko :plac: bol to strasne jkrasny pes ale aj u nich podla mna veôla trpel lebo bol priviazany na retazy... a v taklom koterci bol ci je leto alebo zima .... a ani na prechadzky moc nechodili :( chudatko Obrázok



to jak sa obesil??? :plac:
www.bafbaf.webnode.sk tu nájdete všetko o nás :)
Lenka.Buddy
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2429
Bydlisko: Dolné Orešany

Poslaťod petka_akim » Ned 19.08.2007 15:50

on bol v koterci a este na retazi a podhrabal si plot lenze to bolo tak na kopci a ako to preliezal sa mu smyklo a nemohol sa postavit.... :plac: :plac:
petka_akim
Snoopy
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 178

Poslaťod Lenka.Buddy » Ned 19.08.2007 16:02

toho davali do koterca a ešte aj privezovali??? :plac:
www.bafbaf.webnode.sk tu nájdete všetko o nás :)
Lenka.Buddy
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2429
Bydlisko: Dolné Orešany

Poslaťod petka_akim » Ned 19.08.2007 16:26

no ja siom im vysvettlovala ze tomu psovi tam nie je najlepsie a ze ak ho nechu pustit na zahradu ze mi mu poskytneme cely nas pozemok okolo domu a oni ze nieee ze on je na to zvyknuty.. a potom mi ta kamoska nariekalaa a davala to za vinu mne co bolo trossku otrasne :ach:
petka_akim
Snoopy
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 178

Poslaťod Lenka.Buddy » Ned 19.08.2007 16:27

pepe1707 píše:no ja siom im vysvettlovala ze tomu psovi tam nie je najlepsie a ze ak ho nechu pustit na zahradu ze mi mu poskytneme cely nas pozemok okolo domu a oni ze nieee ze on je na to zvyknuty.. a potom mi ta kamoska nariekalaa a davala to za vinu mne co bolo trossku otrasne :ach:



tebe??a to prečo ako??? :oo:
www.bafbaf.webnode.sk tu nájdete všetko o nás :)
Lenka.Buddy
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2429
Bydlisko: Dolné Orešany

Poslaťod petka_akim » Ned 19.08.2007 16:34

a co ja wiem ale nechcela som to s nou rozoberat teda lepsie povedane ona soo mnou :ua:
petka_akim
Snoopy
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 178

Poslaťod Lenka.Buddy » Ned 19.08.2007 16:37

aha..tak ale to bolo od nej dobre blbé :plac:
www.bafbaf.webnode.sk tu nájdete všetko o nás :)
Lenka.Buddy
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2429
Bydlisko: Dolné Orešany

Poslaťod petka_akim » Ned 19.08.2007 16:38

no bolo... uz sa s nou ani nestretavam :hmm: newiem ci maju dalsieho psa alebo nie
petka_akim
Snoopy
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 178

Poslaťod Lenka.Buddy » Ned 19.08.2007 16:42

tak to by som sa s ňou ani ja nestretávala..inak prišla ti ss??to moja spolužiačka mala dalmatína,ktorý bol chorý a bol stále na reťazi..venčila som ho len ja keď som ju na to nahovorila..mal také hrče na predných nohách..a v zime mrzol vonku :plac: a potom ho zastrelili :plac:
www.bafbaf.webnode.sk tu nájdete všetko o nás :)
Lenka.Buddy
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2429
Bydlisko: Dolné Orešany

Poslaťod petka_akim » Ned 19.08.2007 16:45

chudatenko... podla mna ak niekto na psa nema cas tak si ho ani kupovat nema ak ma byt na retazi...
petka_akim
Snoopy
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 178

Poslaťod Lenka.Buddy » Ned 19.08.2007 16:47

to neni ani že čas..ale proste ho to nebaví a nemá na to
www.bafbaf.webnode.sk tu nájdete všetko o nás :)
Lenka.Buddy
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2429
Bydlisko: Dolné Orešany

Poslaťod petka_akim » Ned 19.08.2007 16:50

no asii tak nejak... alebo mame susedu ktora mala dvoch psov jedneho takeho maca velkeho a druheho vlciak cierny... ten jej prednedavnom zomrel ale kym mala 2 tak ten velky maco bol zavrety v takom koterci 2x2 metre... a brali ho na prechadzku raz za den ....teraz ma len jedneho ale casto tam aj tak byva zatvoreny to je trosku vecsie ako bernsky a ked sa jej spytam preco je tam ze aby nepreskocil plot... :ach: Obrázok
petka_akim
Snoopy
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 178

Ďalší

Späť na Plemená psov FCI