Sealyhamský teriér / Sealyham Terrier (FCI)

Plemená psov uznané a provizórne uznané FCI a organizáciami oficiálne spolupracujúcimi s FCI

Sealyhamský teriér / Sealyham Terrier (FCI)

Poslaťod Vikiki22 » Štv 18.06.2009 21:17

SEALYHAM TERRIER

Skupina: Teriéry
Sekcia: Nízkonohé
FCI: 74
Pôvod: Veľká Británia
Vznik: 19.storočie

Štandard:
Celkový vzhľad: aktívny, vyrovnaný a s imponujúcou substanciou, malého rámca. Podlhovasté obrysy, nie kvadratický, voľne sa pohybuje.
Povaha a správanie: nepoddajný, nebojácny a šikovný. Pozorný a smelý, ale priateľský.
Temeno: mierne vyklenuté a široké medzi ušami.
Ňucháč: čierny.
Papuľa: rovná, pravouhlé čeľuste, ktoré naznačujú schopnosť poriadne uchopiť, silné a dlhé.
Čeľuste, chrup: zuby sú pravidelné a silné, očné zuby zapadajú dobre do seba, sú pomerne dlhé k veľkosti psa. Silne čeľuste s pravidelným nožnicovým zhryzom, rezáky hornej čeľuste bez medzery presahujú pred spodne a zuby sú kolmé na čeľusť.
Líca: lícne kosti nevystupujú.
Oči: tmavé, dobre uložené, okrúhle, stredne veľké, uprednostňujú sa čierne okraje viečok, nepigmentované sa môžu tolerovať.
Uši: stredne veľké, na konci mierne zaoblené, nesené po bokoch hlavy pri lícach.
Krk: primerane dlhý, silný a svalnatý, plynulé prechádza do správne umiestnených pliec.
Trup: stredne dlhy, rovný a pružný.
Chrbát: rovný.
Hrudník: široký a hlboký, dosahuje ďaleko medzi predne končatiny.
Rebrá: dobre klenuté.
Chvost: nasadený v rovine chrbta a nesený nahor. Zadné končatiny majú presahovať nasadenie chvosta, chvost je obyčajne kupírovaný.
Predné končatiny: krátke, silne a také rovné, ako to je vzhľadom k hlboko siahajúcemu hrudníku možne.
Plecia: pri pohľade spredu sú ramenné kĺby v jednej línii s lakťovými.
Lakte: priliehajú tesne k hrudníku.
Zadné končatiny: pozoruhodne silné k veľkosti psa.
Stehná: široké a svalnaté.
Kolená: dobre zauhlené.
Päty: silné, dobre zauhlené, paralelné.
Labky: okrúhle mačacie labky s hrubými vankúšikmi, labky smerujú priamo vpred.
Pohyb: rázny a energicky s dobrým záberom.
Srsť: dlhá, tvrdá, drôtovitá krycia srsť s vode odolnou podsadou.
Farba: čisto biela alebo biela so žltými, hnedými, modrými alebo jazvečími znakmi na ušiach a na hlave. Výrazné čierne a silné bodkovanie je nežiadúce.
Veľkosť a hmotnosť: Kohútikova výška by nemala prekročiť 31 cm.
Ideálna hmotnosť: psy 9 kg, suky 8,2 kg.

Krásne, ale málo známe plemeno. :smile:

Obrázok
Obrázok
Obrázok
Vikiki22
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 11064
Bydlisko: Dubník, okr. NZ

Re: Sealyhamský teriér

Poslaťod werde » Str 17.02.2010 14:37

ja len k tej farbe, pokial po stenacom presrsteni otanu cierne bodkovane flaky na usiach pripadne flaky hlave, berie sa to skor ako rarita a nie ako nedostatok, ktory by psa na vystave negativne ovplivnoval.

Ak tej hmotnosti, uvadzane udaje o vyskach a hmotnostiach su velmi relativne. Je to skor standart z minulosti. Teraz sa uprednostnuju vyssi psy aj s vyssou hmotnostou, ale zaroven musia byt sumerny a s vahou vyvazeny.

p.s. nasmu ostali cierne bodky a flaky na hlave a s vahou sme niekde +- 13kg
werde
BANNED
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3

Re: Sealyhamský teriér

Poslaťod Vikiki22 » Pia 19.02.2010 19:42

werde, nemohol by si sa s nami podeliť o skúsenosti s týmto plemenom? Mňa by zaujímalo, či má tú typickú teriérsku povahu a na čo sa najviac hodí (vzhľadom na jeho kratšie nohy a bielu srsť). :ahoj:
Vikiki22
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 11064
Bydlisko: Dubník, okr. NZ

Re: Sealyhamský teriér

Poslaťod werde » Pon 22.02.2010 14:43

typicku teriersku povahu rozhodne nema, ale terier sa v nom nezapre. Vie byt tvrdohlavy, temperamentny, hodne dominantny a ma rad stopu. Na druhej strane je velmi vyrovnany a ked to tak zoberiem tak skoro vobec nesteka, co mi vyhovuje. Druhych psov nenapada a nevystekava. Pokial ho vsak nejaky napadne, pamata si ho ako "slon" a potom si nasledny konflikt nechce nechat vysvetlit. Ked je volne pusteny a zbada macku, tak ju zacne nahanat ale nezautoci. Na druhej strane vsak zautocil na pasucu sa kozu na luke v horach. Zakusnuteho sme ho nejaky cas nevedeli od nej oddelit, ale nakoniec vsetko dobre dopadlo. Na ludi je nadpriemerne priatelsky. Ako minus vnimam je upravu srsti, nakolko to vie u nas len malokto podla standartu upravit. Inak je to poslusne a nenarocne plemeno.
werde
BANNED
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3

Re: Sealyhamský teriér / Sealyham Terrier (FCI)

Poslaťod bassetka » Uto 25.01.2011 22:22

Mám sealyhema,fenku,dva roky.Chela by som upraviť údaje,čo sa týka "modernej "hmotnosti sealyhema.Štandart moderného sealyhema je u feny okolo 8,2 kg a psa 9-10 kg.Nopak "staršý "typ sealyhema mal väčšiu hmotnosť a tým pádom aj hrubšie rysy.Ako norníka si ho neviem predstaviť okolo 12-13 kg.To by sa asi do tej nory nezmestil.
Na tele ,okrem hlavy, sú ferebné znaky vyradzovacou vadou.Znaky na hlave sú povolené,u celo bielych psov sú povolené nepigmentované viečka.
Povahovo sú neskutočne oddaní,vyrovnaní,kľudní,ľahko ovládateľní,ale ak treba zapálení pre akékoľvek aktivity,ktoré ste ochotní s nimi robiť.Určite sa hodia nie len na vychádzky,ale aj agility,lebo polovačky.Ak sa im budete venovať ,smelo s nimi uribíte skúšky malých plemien.
Chovala som basetova preto verím,že boli v ich plemenitbe uplatnení,ako uvádzajú niektoré pramene,nakoľko to vidieť na ich povahe.Sú fixovaní na pánička a keď treba,tak "odpočívajú" v pokoji,kým nemáte pre nich zamestnanie.V tú chvíľu,by ale za Vás dali život.
Sú vhodní aj k deťom a do mestských bytov.

Viac na http://www.sealyham.sk

*4.3.2011 téma prečistená od OT. (Vikiki22)
bassetka
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 237

Re: Sealyhamský teriér / Sealyham Terrier (FCI)

Poslaťod Ľuboš » Str 10.09.2014 22:30

:ahoj: Váhal som, či prispieť do vlákna, pretože rozhodne nie som vo všeobecnosti znalec a odborník na sealyhama ako takého. Sealyham je však u nás málo chované a známe plemeno, teda snáď mojich niekoľko laických myšlienok padne prípadnému záujemcovi o neho vhod. Zároveň prosím o zhovievavosť, pretože nasledujúce riadky sú iba niečo ako výcuc mojich skúseností s 5 ročnou fenkou, ktorú som adoptoval vlani v máji z chovnej stanice Dot and Dash. Teda, za necelý rok a pol. Úvodom treba ešte poznamenať, že fenka sa príchodom do rodiny dostala k staršiemu, 9 ročnému psovi, krížencovi, niečo medzi kern teriérom a malým bradáčom. Je to spoločenský, ovládateľný a znášanlivý pes, napriek veku veľmi podnikavý a aktívny.
Sealyham bol pre mňa na počiatku jedna veľká neznáma. Po pár dní trvajúcom vzájomnom oťukávaní sa som jenoznačne dospel k presvedčeniu, že mám v rukách veľmi inteligentného, učenlivého, spoločenského psíka, ktorý určite perfektne zapadne. Fenka sa ihneď prejavila ako beta a starší pes, ktorý nie je príliš domimnantnej povahy, bol sústavne na pomoci a sealyhamku trochu senzitívnej povahy bezpečne viedol. Svojim absolútnym pokojom a vyrovnanosťou jej dával v novom neznámom prostredí na javo, že sa niet čoho obávať. Bez problémov si navzájom sadli a silne sa naviazali. Na vzdory všetkému, každonennej láske a starostlivosti, sealyhamka vykazovala ku mne odmeraný prístup. Pôvodná majiteľka hneď na počiatku povedala, tri mesiace .... Poznala ju do špiku :smile: Zhruba po sto dňoch od adopcie sa fenka úplne otvorila. Bola to zmena správania sa zo dňa na deň. Odvtedy je veľmi kontaktná, milujúca dotyk, česanie, túlenie sa ... Možem len súhlasiť s tým, že sa jedná o aktívne plemeno milujúce prítomnosť pána a ochotné podnikať a zapojiť sa do čohokoľvek, čo vymyslí. S ovládaním nie sú žiade problémy, akurát treba počítať s určitou dávkou tvrdohlavosti. Na tomto mieste by som rád upozornil na skutočnosť, ktorá tu ešte nebola spomenutá. Sealyham je pôvodne lovecký pes. Moja fenka však nepochádza z pracovnej, ale zo spoločenskej línie. Počiatočné obavy z reakcií na zver a stopu v prírode sa rýchle rozplynuli. Vyskúšal som opakovanie čerstvú bažantiu stopu a viacero druhov srstnatej zveri, tiež farbu a obývanú noru líšky a jazveca. K mojej absolútnej spokojnosti všetko bez najmenšieho záujmu poľovať. Nadobudnutím tejto skúsenosti, príchodom do prírody môjho sealyhama bez obavy púšťam z vodítka. Vzďaľuje sa odo mňa podľa konkrétnych okolností, sústavne sa snaží udržiavať vizuálny kontakt. Pes z pracovnej línie sa iste bude v prírode správať inak. Osobne trávim v prírode veľa času a na vzdory veľkosti, nemá sealyhamka v primeraných podmienkach ( teda nemyslím trávu človeku po pás ...) najmenší problém mi stíhať. 10 -15 kilometrové výlety zvláda celkom hravo. Snáď treba ešte spomenúť vodu. Tú miluje a blato tiež, čo ma už teší menej :hmm: Jej srsť je však do značnej miery samočistiaca. Pri tečúcej vode ale treba byť opatrný. Je typické, že do všetkého čo podniká sa vrhá naplno a s plávaním v silnejšom prúde má sealyham vzhľadom na krátke nohy problém. Vzťah k iným psom má vo všeobecnosti pozitívny, je znášanlivá. No akonáhle sa dostáva do konfliktu jej partner, starší pes, okamžite sa zapojí do obrany. Doma vykazuje značné teritorálne správanie, teritórium si hlasito stráži. S dominantným kocúrom mala komplikovaný vzťah, so submisívnym úplne pohodový. K cudzím mačkám je nevšímavá. Nekopíruje správanie jej partnera, staršieho psa, ktorý naše mačky vždy úplne ignoruje a voči cudzím je nepriateľský. Záverom pár slov k praktickej starostlivosti o srť. Keďže nechodíme na výstavy, máličko sme zvolnili z dokonalého sealyhamieho strihu. O niečo kratšia brada, ofina a sukňa sú pri celodennom pohybe volne po dvore praktickejšie. Strihanie mi vychádza cca 3 krát za rok, denne z ľahka vyčesať kartáčom, kúpanie podľa potreby. Moje počiatočné obavy z údržby bielej srsti boli neopodstatnené. Pĺznutie je celkom minimálne. Treba tiež poznamenať, že všetku túto starostlivosť o srsť sealyhamka miluje, pri česamí sa mi sama polohuje.
Čo úplne záverom? Ako napísali na svojej stránke venovanej sealyham terierovi manželia Pilátoví "Raz sealyham - navždy sealyham!" Dovolil by som si doplniť, určite nie pre toho, kto hľadá nečinného kanapového psa. V sealyhamovi nehľadajte imidžového polihujúceho mazla. V sealyhamovi dostanete do rúk psa veľkého srdca, ktorého energia a entuziasmus prerastá jeho telesný rámec. Malého nezmara, vyžadujúceho aktívneho pána. Osobne som so sealyhamkou veľmi spokojný a i na tomto mieste si opäť dovolím poďakovať pôvodnej majiteľke za dôveru. Ďakujem! :ahoj:
Prílohy
PICT0094 (1).JPG
PICT0164.JPG
Ľuboš
Okoloidúci
 
Príspevky: 11
Bydlisko: Nové Mesto nad Váhom


Späť na Plemená psov FCI