Lhasa Apso (FCI)

Plemená psov uznané a provizórne uznané FCI a organizáciami oficiálne spolupracujúcimi s FCI

Lhasa Apso (FCI)

Poslaťod Sirík » Str 26.09.2007 16:55

Lhasa apso

Tento malý robustný psík s bohatou srsťou pochádza z Tibetu. Jeho predkovia tam kedysi pomáhali pri pasení dobytka. Chovali ich aj v lámaistických kláštoroch, kde neslúžili iba ako strážcovia, ale ich aj uctievali. Je sebavedomý a vyrovnaný, veľmi nedôverčivý voči cudzím ľuďom. Je temperamentný, často aj trochu tvrdohlavý, so snahou dominovať. Vie byť dobrým spoločníkom i strážcom. Potrebuje však od malička dôslednú výchovu. Jeho dlhá srsť si vyžaduje pravidelné a starostlivé rozčesávanie.


NEMA NIEKTO TOHTO HAFANKA? STRASNE SA MI PACIA A NAJVIAC TAKE ZLATE, ALE KAZDA FARBA JE VYNIMOCNA A NADHERNA
Sirík
Junior
 
Príspevky: 298

Re: Lhsa apso

Poslaťod Vikiki22 » Pon 28.04.2008 13:15

Originálny názov plemena : Lhasa apso

Krajina pôvodu : Tibet

Doba vzniku : Starovek

Pôvodné využitie : Spoločník

Dnešné využitie : Spoločník

Priemerná dĺžka života : 13 - 15 rokov

Hmotnosť : 6 - 7 kg

Výška : 25,4 cm

História
Pravlasťou lhasa apso je Tibet, kde bol chovaný najmenej dvetisíc rokov, bez toho že by sa dostal do inej zemi. Bol chovaný výhradne v chrámoch a kláštoroch v okolí hlavného mesta Lhasy, a v paláci dalajlámu. Bol považovaný za svätého a mal nosiť svojmu majiteľovi šťastie. Tento pes sa nedal kúpiť, získať ho bolo možné iba darom. Pôvodne bol používaný ako strážny a pastevný pes. Do USA sa dostal prvý exemplár po prvej svetovej vojne ako dar dalajlámu, odtiaľ bol neskôr prevezený do Anglicka, kde bol ďalej šľachtený. Po určité obdobie bol lhasa apso omylom priradený do skupiny spoločne so shi-tzu. Ako samostatné plemeno bol uznaný až v roku 1934.

Typy
Toto plemeno sa nevyskytuje v žiadnych ďalších variáciách.

Všeobecný vzhľad
Lhasa apso má veľmi bohato osrstenú hlavu s úzkou lebkou a čiernym ňufákom. Oči sú stredne veľké, tmavé, a sú celkom zakryté srsťou. Uši sú previsnuté, s dlhými prápory srsti. Telo je súmerné a kompaktné, je dlhšie než je výška v kohútiku, s dobre klenutým hrudníkom, rovným chrbtom a silnými bedrami. Chvost je bohato pokrytý dlhou srsťou, je nesený nad chrbtom a špička chvostu tvorí uzol.

Srsť a farba srsti
Srsť je zložená z jemnej podsady a veľmi dlhej, až na zem siahajúcej krycej srsti. Chlpy sú rovné a hrubé, srsť na chrbte je rozdelená cestičkou. Lhasa apso je chovaný v mnohých farebných odtieňoch. Sfarbenie môže byť biele, pieskové, medové, zlaté, tmavošedé, hnedé, čierne alebo rôznofarebné.

Povaha
Lhasu apso je možné charakterizovať ako tvrdého, sebavedomého psa, jeho povaha je však k členom rodiny priateľská a maznavá. Je veľmi inteligentný a temperamentný.

Spoločenská charakteristika
Lhasa apso je typický spoločenský pes. Má priateľskú a veselú povahu, k cudzím ľuďom sa však chová veľmi nedôverčivo a odmietavo, nemá rád ich dotyky. Svojho pána však oddane miluje, býva na ňom až citovo závislý. Voči ostatným psom nevystupuje útočne, nevyhľadáva konflikt, a spolužitie s ostatnými domácimi zvieratami býva bez problémov.

Pohyb
Lhasa apso môže byť chovaný aj v malom byte, má však veľa temperamentu, ktorý je potrebný vybiť na dlhých vychádzkach. Má veľkú potrebu dostatku pohybu.

Najčastejšie nemoci
Toto plemeno nie je zaťažené žiadnymi dedičnými chorobami.

Zvláštnosti plemena
Hovorí sa, že lhasa apso má mačaciu povahu. Toto plemeno má mačky v obľube a naozaj má aj niektoré podobné charakterové vlastnosti. Chráni si svoje obľúbené miesto, na ktorom neznesie, aby mu niekto prekážal. Nedonútite ho k činnostiam, ktoré proste nemá rád. Za lásku a starostlivosť sa ale odmení prítulnosťou a nežnosťou a odhalí vám svoj pravý charakter.

Obrázok
Obrázok
Obrázok
Vikiki22
Moderátor
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 11060
Bydlisko: Dubník, okr. NZ

Re: Lhasa Apso

Poslaťod kikus » Štv 27.11.2008 15:07

je to uzasne plemeno, maly pes s obrovskym egom :lol: . Moja Leeloo vyrastala s rusakmi a niekedy je presvedcena, ze k nim patri, dokonca ich "riadi" :heh: :heh:
Ma tri roky a uz si neviem zivot bez lhasaka predstavit :lol: Skoda, ze ich pozna tak malo ludi. :ua:

Obrázok
Obrázok
Obrázok
Obrázok
kikus
Snoopy
 
Príspevky: 152

Re: Lhasa Apso

Poslaťod wewerica » Štv 27.11.2008 18:06

jeee dalsi maly psik :lol: ...Obrázokale steniatka su krajsie :lol: :lol: Obrázok
wewerica
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 4115
Bydlisko: Dolná Krupá

Re: Lhasa Apso

Poslaťod sjulia » Pia 28.11.2008 9:48

:ahoj:
Táto téma je taká mrtvejšia, treba ju oživiť, tak som sa rozhodla pridať. Keďže moja srdcovka je tiež Lhasa . Doma máme našu prvú havinu Milly - Lhasa Apso, síce je bPP a má 6.rokov, ale je to Lhasák srdcom aj dušou. Tak sa prehrabávam na nete a okukujem Lhasáčikov a krásne foto som našla, ale hlavne videjká sa oplatí...
Keď máte chvíľu čas tak si pozrite :no: :jupi:
http://www.el-minjas.com/Lhasa1.htm
sjulia
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1021
Bydlisko: Košice

Re: Lhasa Apso

Poslaťod kikus » Pia 28.11.2008 10:36

Ano skoda, ze ich pozna tak malo ludi a milia si ich so Shi-tzu a ti su potom preferovani :ua: . Ae z druhej strany je to dobre, lebo su vzacnejsie a kupi si ich iba ten kto toto plemeno naozaj chce. Nie iba kvoli mode :smile:
kikus
Snoopy
 
Príspevky: 152

Re: Lhasa Apso

Poslaťod kikus » Pia 28.11.2008 10:44

Toto je moja laska, raz by som ho chcela mat za otca nasich steniatok :smile:

Obrázok
Obrázok
kikus
Snoopy
 
Príspevky: 152

Re: Lhasa Apso

Poslaťod sjulia » Pia 28.11.2008 10:45

No veru mýlia si ich, ten rozdiel na prvý pohľad zistí len ten kto pozná plemeno. Môj manžel ich doteraz, aj na výstavách rozoznáva len podla "účesu" :heh: .
kikus píše:Ae z druhej strany je to dobre, lebo su vzacnejsie a kupi si ich iba ten kto toto plemeno naozaj chce. Nie iba kvoli mode :smile:

To je na tom najlepšie, veď viď Yorkšír... :ua:
sjulia
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1021
Bydlisko: Košice

Re: Lhasa Apso

Poslaťod sjulia » Pia 28.11.2008 10:47

Ten je nádherný :lol: a je sfarbený ako naša Milly.
...ako je to vlastne u Lhasákov, môžu sa pri krytí miešať farebné varianty, alebo...?
sjulia
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1021
Bydlisko: Košice

Re: Lhasa Apso

Poslaťod kikus » Pia 28.11.2008 10:52

No veru mýlia si ich, ten rozdiel na prvý pohľad zistí len ten kto pozná plemeno. Môj manžel ich doteraz, aj na výstavách rozoznáva len podla "účesu" :heh: .


Ano nastastie sa im nerobia tie smiesne kvetinky na hlave :heh: :heh: :heh: Oproti shi-tzu sa mi na nich paci dlhsi cumacik a "normalne" ocka. Nie take vypulene a gulate ako u shi-tzu. Obcas pri nas sedia na vystavach a normalne mi ich je luto ako tazsie dychaju oproti nasim. Inak velkostou a osrstenim su takmer rovnake, lhasak ju ma o nieco pevnejsiu nie taku jemnu.
kikus
Snoopy
 
Príspevky: 152

Re: Lhasa Apso

Poslaťod kikus » Pia 28.11.2008 10:55

ano, vsetky farby a odtiene su pripustne a rovnako cenene :smile: :smile: Psik musi mat ale uplne vyfarbeny cierny cumacik. Nesmie ho mat ruzovy.
kikus
Snoopy
 
Príspevky: 152

Re: Lhasa Apso

Poslaťod sjulia » Pia 28.11.2008 10:59

...aha, to je super. Ďík za objasnenie, myslela som si že to tak bude, ale nebola som si istá.
sjulia
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1021
Bydlisko: Košice

Re: Lhasa Apso

Poslaťod kikus » Pon 08.12.2008 13:20

dnes mame tri tyzdne a prvy krat sme papali granulky :smile:
Obrázok

tak packu nato :smile:

Obrázok
kikus
Snoopy
 
Príspevky: 152

Re: Lhasa Apso

Poslaťod sjulia » Pon 08.12.2008 14:32

Krááásni malí drobci, očividne im chutí... :lol:
...Cesarik pac..., ale mojim favoritom je Carmelo :no:
Prosím si viac :foto: jednotlivo, hoci aj spolu sú rozkošné. Veľmi pekný vrh. :jop:
sjulia
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1021
Bydlisko: Košice

Re: Lhasa Apso

Poslaťod Lenica » Uto 09.12.2008 14:11

Veru, veru, KRAAAASNY vrh. Len škoda, že ich este tatíčko nevidel naživo. Určite by bol pyšný. Musim mu doma o nich povedať. :hi:
Inak ľudia, sú tam krásni šiesti chlapci voľní. :aplause:
Lenica
Okoloidúci
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 19

Ďalší

Späť na Plemená psov FCI