Lagotto Romagnolo (FCI)

Plemená psov uznané a provizórne uznané FCI a organizáciami oficiálne spolupracujúcimi s FCI

Lagotto Romagnolo (FCI)

Poslaťod Vikiki22 » Pon 09.03.2009 16:30

Pôvod: Taliansko
FCI č. 298
Skupina 8: Retrievere, sliediče a vodné psy
Sekcia 3: vodné psy


Plemeno malo predkov výhradne vodných psov. Talianske ,,lagotto´´ je odvodené od slova ,,lago´´,čo znamená ,,jazero´´. Pochádza z oblasti Romagna v severnom Taliansku. Jeho hlavným pracovným využitím je hľadanie hľuzoviek pod zemou.

Aj keď sa veľmi chváli kvôli jeho schopnostiam vyhľadávať tieto cenné huby, nenašiel sa kynológ, ktorý by pochválil jeho vzhľad. ( Aj keď nechápem, prečo. :smile: ) Popis z roku 1871 opisuje týchto psov ako ,, škaredé, mrňavé pudle´´. Iný opis, z roku 1880 ich označuje ako ,,pudly pripomínajúce teriéry´´. O 100 rokov neskôr to boli ,,ňafavé krížence dedinského vzhľadu´´.
Nikdy nebol chovaný pre svoj vzhľad. Vždy záležalo len na jeho schopnosti nájsť hľuzovky a nevšímať si iné rušivé vplyvy - napr. drobnú zver.
Predkovia tohto psa pochádzajú z z jazerného okolia Ravenny. Odtiaľ sa rozšírili do pahorkatiny v Romagni. V 20. storočí sa začali krížiť s inými plemenami, aby sa im zlepšil čuch. Tým si vyslúžil v niektorých literatúrach nálepku ,,kríženec´´. Ale je povzbudzujúce, že je celkom ustálené, aj keď udržal obdivuhodnú pozornosť s pudlom, takže sa môže považovať za samostatné plemeno. Po roku 1970 sa upevnil jeho typ. V roku 1988 vznikol ,,Club Italiano Lagotto´´ a v roku 1993 bol uznaný aj FCI. Tieto psy pracujú nielen v Taliansku, ale aj v Španielsku, Francúzsku, Nórsku a Švédsku. Sú to psy dôstojné, silné, vytrvalé, vďačné ako aj veľmi dobrí spoločníci! :smile:

Výška:
Pes: 43 až 48 cm ( ideálna výška: 46 cm)
Fena: 41 až 46 cm ( ideálna výška: 43 cm)
( tolerancia: 1 cm)
Váha
Pes: 13 až 16 kg
Fena: 11 až 14 kg
Farba:
Biela, biela s hnedými alebo oranžovými škvrnami, bielo-hnedo strakatá, hnedá ( rôzne odtiene), oranžová; nikdy čierna, čierno-biela, alebo šedá.

Čo je to hľuzovka? :jazyk:
Je to huba s podzemnými plodnicami, rastúca v hĺbke až 30 cm v koreňoch niektorých stromov, napr. dubov, vylučuje určitý feromón, ktorý priťahuje zvlášť prasatá. V minulosti sa aj používali ako ,,hľadači´´ hľuzoviek, ale ako ich našli, aj ich skonzumovali (smola :lol: ). Preto sa radšej vyšľachtili psy s citlivým nosom. Mimochodom, je to chránená huba.

Obrázok
Obrázok
Obrázok
Hľuzovka:
Obrázok
:ahoj:
Naposledy upravil Vikiki22 dňa Pon 26.07.2010 19:04, celkovo upravené 1
Vikiki22
Moderátor
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 11060
Bydlisko: Dubník, okr. NZ

Re: Lagotto romagnolo

Poslaťod Bona » Pon 09.03.2009 16:55

Hmmm zaujímave,tie laníže by som naozaj ochutnala :hi: :ach: .Páči sa mi strašne jeho povaha.Nevie niekto či sa niekde v okolitých štátoch chová?
Pes je,bol aj bude najvernejším priatelom človeka


Obrázok

“Dead is peaceful...Easy...
Life is harder.”
Bona
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 338
Bydlisko: DS


Re: Lagotto romagnolo

Poslaťod Katush » Pia 13.03.2009 19:47

...jeeej, veľmi peknučké plemeno a ako vidím, aj šikovné :jop:
Katush
Junior
 
Príspevky: 270

Re: Lagotto romagnolo

Poslaťod zaza33 » Ned 21.06.2009 17:24

Inak pekne plemno,ale myslim si ze vzlhaodm na to ze to nieje moc popularen plemeno cena bude dost vysoka asi co?.D :no:
Patientia colligit rosas .
zaza33
Snoopy
 
Príspevky: 162

Re: Lagotto romagnolo

Poslaťod Vikiki22 » Ned 21.06.2009 17:30

Tak, zadarmo nič nie je! :no: Ale ja osobne si myslím, že je to veľmi učenlivé, prispôsobivé a bezproblémové plemeno, ktoré sa oplatí. Na cene by veľmi záležať nemalo. :ach: Veď aj u iných plemien môžu byť ceny vyššie, ak ide o fakt kvalitné jedince.
Vikiki22
Moderátor
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 11060
Bydlisko: Dubník, okr. NZ

Re: Lagotto romagnolo

Poslaťod gaya » Ned 21.06.2009 17:37

pride mi ako velky farebny bison, ale su uzasne...prvy krat som sa s nimi stretla pred troma rokmi na vystave v nitre a obzerala som ich z kazdej strany, som rada ze su aj na slovensku.....venuje sa tu niekto hluzovkareniu????? :joint:
Chovateľská stanica plemien: Cane Corso a Chihuahua- Devil in the House

WWW.DITH.SK
gaya
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1863
Bydlisko: Hriňová...na konci sveta

Re: Lagotto romagnolo

Poslaťod Vikiki22 » Ned 21.06.2009 17:43

Nejak pochybujem o tom, že by sa tu niekto zaoberal ,,hľuzovkárením´´. :heh: Ale toto plemeno má všetky predpoklady na takmer všetky psie športy! :smile:
Vikiki22
Moderátor
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 11060
Bydlisko: Dubník, okr. NZ

Re: Lagotto romagnolo

Poslaťod gaya » Pon 22.06.2009 11:53

ja som videla nejake videa z dogdancingu (nadhera), agility dokonca aj frisbee a obedience
Chovateľská stanica plemien: Cane Corso a Chihuahua- Devil in the House

WWW.DITH.SK
gaya
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1863
Bydlisko: Hriňová...na konci sveta

Re: Lagotto romagnolo

Poslaťod NikyDemon » Uto 07.07.2009 14:56

u nás v ČR mají pár jedinců :hi: výborný hledač lanýžů ;-) :winner:

* 15.2.2011 prečistená téma od OT. (Vikiki22)
Junior & Dog handler
Nicole Svobodová
www.nikydemon.wbs.cz
NikyDemon
Nováčik
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 26
Bydlisko: Teplice,Czech Republic

Re: Lagotto Romagnolo (FCI)

Poslaťod kellee » Uto 18.10.2011 17:58

uplne uzasne plemeno, rozmyslam ze zacnem na jedneho setrit
kellee
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3036
Bydlisko: zapadákov

Re: Lagotto Romagnolo (FCI)

Poslaťod Maruška » Uto 18.10.2011 20:09

Ja som sa minule dozvedela že v susednej dedine si zaobstaral nejaký chlapík hned dvoch (súrodenci) z Maďarska...dúfam že si ich nekupoval kvôli hľuzovkám (pripadal mi tak totiž :no: ) lebo tu žiadne nerastú :aaa: Ale inak vravel že sú to vynikajúce rodinné psy :lol:
Aj veľký pes s ešte väčším srdiečkom je niekedy ukrytý v malom obale :-) M.
Maruška
Snoopy
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 171
Bydlisko: Šurany

Re: Lagotto Romagnolo (FCI)

Poslaťod blueberry » Uto 18.10.2011 20:14

Neviete, na Slovensku je len tá jedna chovka?
blueberry
Big Dog
 
Príspevky: 1220

Re: Lagotto Romagnolo (FCI)

Poslaťod kellee » Uto 18.10.2011 20:19

skus solipse.eu
kellee
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3036
Bydlisko: zapadákov

Re: Lagotto Romagnolo (FCI)

Poslaťod blueberry » Uto 18.10.2011 20:25

Offtopic: ďakujem :smile:
blueberry
Big Dog
 
Príspevky: 1220

Ďalší

Späť na Plemená psov FCI