Španielsky chrt galgo / Galgo espagńol (FCI)

Plemená psov uznané a provizórne uznané FCI a organizáciami oficiálne spolupracujúcimi s FCI

Španielsky chrt galgo / Galgo espagńol (FCI)

Poslaťod meraja » Štv 12.02.2009 15:07

Štandard FCI č.285

Krajina pôvodu: Španielsko

Určenie: Lovecký

Zaradenie FCI: Skupina X.



Celkový vzhľad: Súmerne stavaný, vysoký, svalnatý pes, obdĺžnikového rámca, pevnej kostry a hlbokého hrudníku. Existuje galgo hladkosrstý a hrubosrstý.

Hlava: Štíhla, suchá, s dlhou a medzi ušami úzkou lebkou, s vyznačenou čelnou ryhou a tylovým hrboľom. Stop je málo viditeľný. Chrbát nosa nepatrne klenutý, nos čierny. Pysky tenké, suché a napnuté, bez viditeľných kútikov. Sliznice tmavo sfarbené.

Oči: Mandľového tvaru, šikmejšie uložené, jasné, kľudného a nežného výrazu. Žiadúce sú čierne alebo tmavé, v súlade so sfarbením srsti. Viečka dobre uzavreté s tmavými okrajmi.

Uši: Jemné, tenké, trojuholníkové, vysoko nasadené, v kľude dozadu priliehajúce, v pozore pri vztýčení je ich horná tretina preklopená smerom k lícam.

Chrup: Úplný, zdravý, nožnicový skus.

Krk: Dlhý, štíhly a svalnatý, po stranách nepatrne sploštený. Šija ľahko klenutá.

Hrudné končatiny: Plece dobre zauhlené, s dobre uloženými lopatkami. Dokonale rovné, dlhé, suché a dobre presvalené, šľachovité a vzájomne rovnobežné. Lakte voľné avšak nevybočené.

Trup: Obdĺžnikového formátu, svalnatý a vyvážený, svedčí o sile, obratnosti a rýchlosti, vytrvalosti. Kohútik je dobre viditeľný. Chrbát pevný, svalnatý, široký a rovný, naväzuje na pružné a ľahko klenuté rebrá, ktoré prechádzajú do svalnatého a klenutého zadku. Hrudník je spredu široký, siahajúci k lakťom. Slabiny sú vtiahnuté a krátke, línia brucha silne zdvihnutá.

Zadné končatiny: Mohutné stehná s dlhými, širokými a napnutými plasticky sa rysujúcimi svalmi. Dlhé priehlavky s viditeľnými šľachami a cievami. Päty sú krátke a kolmé.

Labky: Lyžicovitého tvaru, uzatvorené s klenutými prstami. Vankúšiky sú široké a veľmi pevné.

Chvost: Dlhý a tenký s jemnou špičkou, dosahujúci k pätovému kĺbu. V kľude aj v akcii je nosený v tvare oblúka, nikdy nie rovno.

Srsť: Krátka, jemná, hladná na celom tele, aj medzi prstami. Hrubosrstá varieta má srsť strednej dĺžky, ktorá je na rôznych telesných partiách rozdielna, na brade tvorí fúzy a na hlave "tupé".

Farba: Rozličná: škoricová, gaštanovo hnedá, ryšavá, červená, čierna, tmavo a svetlo žíhaná. Prípustné sú aj kombinácie týchto farieb.

Výška: 62 - 70 cm psy, suky 60 - 68 cm.

Hladkosrstý Obrázok
Hrubosrstý Obrázok
Hladkosrstá varienta sa podobá na greyhounda! U nás na SK myslím ani nie je :ahoj:
meraja
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2554
Bydlisko: Slovensko

Re: Španielsky chrt-Galgo

Poslaťod wewerica » Pia 13.02.2009 14:09

na tej druhen fotke mi TROCHU pripomina vlkodava
wewerica
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 4115
Bydlisko: Dolná Krupá

Re: Španielsky chrt-Galgo

Poslaťod Ulfheiðr » Pia 13.02.2009 15:20

:jop: krásne psi, ale ktorý chrt nieje.

Bohužiaľ, ak si človek dá do googla vyhladávať obrázky spanish galgo, dozvie sa aj o velmi velmi smutnej stránke ich života. :plac:

pre silné povahy :vykricnik: je tento odkaz, netýka sa len galgov, ale aj greyov, a všeobecne čiernej stránky dostihového a loveckého športu v španielsku. Možno som to sem nemala dať, ale myslím, že sa o tom málo vie.
http://www.greyhoundaction.org.uk/ispain.html
“The scuba diver dives to look around. The freediver dives to look inside.
Ulfheiðr
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6089
Bydlisko: riečny kilometer 1852

Re: Španielsky chrt-Galgo

Poslaťod wewerica » Pia 13.02.2009 15:28

myslis tie prve fotky??? :plac: :plac: :plac: jaaa nemam slov :plac: :plac: :plac:
wewerica
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 4115
Bydlisko: Dolná Krupá

Re: Španielsky chrt-Galgo

Poslaťod Ulfheiðr » Pia 13.02.2009 15:30

no celá stránka je o tom.
“The scuba diver dives to look around. The freediver dives to look inside.
Ulfheiðr
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6089
Bydlisko: riečny kilometer 1852

Re: Španielsky chrt-Galgo

Poslaťod Vikiki22 » Pia 13.02.2009 15:51

Ježíš! To je krutá stránka! :plac:
Vikiki22
Moderátor
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 11060
Bydlisko: Dubník, okr. NZ

Re: Španielsky chrt-Galgo

Poslaťod maggie » Pia 13.02.2009 16:05

skor..jezis to su kruti ludia....ako obycajne...
maggie
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 243
Bydlisko: bratislava

Re: Španielsky chrt-Galgo

Poslaťod Leila Tobrok » Pia 13.02.2009 17:21

myslela som, že to môj žalúdok zvládne... nezvládol. je to hrozné. trhala by som ruky za takéto činy
http://www.tobrok.sk
Plánujeme šteniatka, vrh "I" - Leonberger - zima 2022 / jar 2023
Leila Tobrok
Chovateľ
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5940
Bydlisko: terra Illmer castri Zolgagyeriensis

Re: Španielsky chrt-Galgo

Poslaťod Vikiki22 » Pia 13.02.2009 17:54

Ruky? Ja by som zlynčovala takých ľudí a odťala hlavu! :hmm:
Vikiki22
Moderátor
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 11060
Bydlisko: Dubník, okr. NZ

Re: Španielsky chrt-Galgo

Poslaťod Slawin » Pia 13.02.2009 17:57

skoda len ze neviem tak dokonale po anglicky aby som si to mohla precitat :ach:
Nemůže pršet věčně
Slawin
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1978
Bydlisko: Trnava

Re: Španielsky chrt-Galgo

Poslaťod drymarchon » Pia 13.02.2009 17:58

nie nie, takí ľudia si zaslúžia oveľa horšie!! :hmm: najprv by som im urobila to čo tým psíkom a nechala ich napospas osudu. ale tak aby sa z toho už nevylízali, ale mali dostatok času na vychutnanie si svojej bolesti... :vykricnik: :vykricnik:
ZAMARATAN FCI - chovateľská stanica československých vlčiakov
http://www.csv.wbl.sk
drymarchon
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2924
Bydlisko: Liptov

Re: Španielsky chrt-Galgo

Poslaťod Ulfheiðr » Pia 13.02.2009 18:00

V španielsu je aj celkom bohatá sieť špecializovaných útulkov, ktoré ponúkajú psi na adopcie aj medzinárodne. Ale aj tak si myslím, že to situáciu nerieši, pokial sa nezmení mentalita tých,... , no ok, španielov. Myslím, že filozofia tej krajiny je trefne zakotvená v legálnom provozovaní coridy a behu s býkmi v Pamplone. Pri tom ma tento prístup k tým psom v podstate ani neprekvapuje. :hmm:
Dúfam, že chápete, ako to všetko myslím...
“The scuba diver dives to look around. The freediver dives to look inside.
Ulfheiðr
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6089
Bydlisko: riečny kilometer 1852

Re: Španielsky chrt-Galgo

Poslaťod mony » Pia 13.02.2009 18:47

boze moj, to je strasne :plac: :plac: ako to moze niekto spravit? to nie je clovek, ale :censored: :censored: monstrum. Nemu by som to 1000x vratila, aby pocitil na vlastnej kozi tu bolest. Ach, taketo veci nie su na moj zaludok, radsej som tam ani nemala klikat :plac: Ludska demencia a krutost ma vie neskutocne vytocit...
"Pes je jediné stvorenie na svete, ktoré vás miluje viac než seba." Josh Billing
mony
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 945
Bydlisko: Bratislava

Re: Španielsky chrt-Galgo

Poslaťod wewerica » Ned 15.02.2009 17:33

Slawin píše:skoda len ze neviem tak dokonale po anglicky aby som si to mohla precitat :ach:

ja som to tiez necitala :lol: ale obrazky mi stacily :plac:
wewerica
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 4115
Bydlisko: Dolná Krupá

Re: Španielsky chrt-Galgo

Poslaťod Ulfheiðr » Uto 17.02.2009 12:53

jeden šťastný koniec, aby sme tu všetci len nenariekali :smile:
http://www.youtube.com/watch?v=CGBN4w2p ... re=related
“The scuba diver dives to look around. The freediver dives to look inside.
Ulfheiðr
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6089
Bydlisko: riečny kilometer 1852

Ďalší

Späť na Plemená psov FCI