Switch to full style
Plemená psov uznané a provizórne uznané FCI a organizáciami oficiálne spolupracujúcimi s FCI
Odoslať odpoveď

Beauceron / Berger de Beauce (FCI)

Str 05.09.2007 21:36

44 – Boseron

Beauceron – Berger de Beauce

Pôvod: Francúzsko
Použitie: ovčiarsky pes
Klasifikácia: 1. skupina – ovčiarske a pastierske psy s výnimkou švajčiarskych; 1. sekcia
– ovčiarske psy, so skúškou
Dátum publikovania platného štandardu: 29. 11. 2001
Krátky prehľad histórie: Chien de Beauce, Beauceron a Bas - Rouge sú pôvodné názvy
z konca 19. storočia, označujúce pôvodného pastierskeho psa z nížin, rovnakého typu,
s krátkou srsťou na tvári, s drsnou krátkou srsťou a kupírovanými ušami. Na všetkých štyroch labkách a na tele má trieslové znaky, preto ho volali Bas -Rouge (červené pančuchy). Obvykle bol sfarbený čierno s pálením, ale sú
aj sivé, celkom čierne, a celkom plavé (trieslové) jedince. Tieto psy boli chované a šľachtené pre ich schopnosť viesť a ochraňovať čriedy.
Celkový vzhľad: boseron je veľký, mohutný, rustikálny, silný, dobre stavaný, svalnatý, ale nie príliš ťažký.
Dôležité proporcie: boseron je stredných proporcií. Dĺžka tela od ramenného kĺbu po sedacie hrbolce musí byť o niečo väčšia ako výška v kohútiku. Dĺžka hlavy 2/5 výšky v kohútiku. Šírka a výška lebky je o niečo menšia ako polovica dĺžky hlavy. Lebka a papuľa sú rovnako dlhé.
Povaha a správanie: sebavedomé, smelé vystupovanie. Výraz má vážny, nikdy nie zlostný, bojazlivý alebo nepokojný. Jeho povaha je dobrá a nebojácna.
Hlava: dobre modelovaná, harmonických línií. Pri pohľade z profilu má chrbát nosa prebiehať rovnobežne s líniou temena.

Lebka
Temeno:
ploché alebo mierne zaoblené. Čelová brázda málo výrazná, výbežok medzitemennej kosti zreteľný.
Čelový sklon: nie je výrazný a je rovnako vzdialený od špičky ňucháča ako od výbežku medzitemennej kosti.
Tvárová časť
Ňucháč:
dobre vyvinutý, primeraný k papuli, nikdy nie je rozštiepený, je vždy čierny.
Papuľa: nemá byť úzka ani špicatá.
Pysky: pevné a veľmi dobre pigmentované. Horný pysk musí prekrývať spodný bez toho, aby prevísal, kútik je viditeľný, ale musí byť vždy pevný.
Chrup, zuby: silné zuby, nožnicový zhryz.
Oči: vodorovne umiestnené, oválneho tvaru. Dúhovky majú byť tmavé, ale nikdy nie svetlejšie ako tmavoorieškové, ani keď je pálenie zosvetlené. Harlekýni môžu mať rôzne sfarbené oči.
Uši: vysoko nasadené, ak sú kupírované, majú byť vztýčené, ani zbiehavé ani rozbiehavé, ich špičky smerujú mierne dopredu. Dobre nesené uši sú také, ktorých stredom prechádza myslená línia predlžujúca strany krku. Prirodzené uši sú polopostavené alebo ovisnuté, nemusia byť pritlačené k hlave. Sú ploché a pomerne krátke, ich dĺžka má dosahovať polovicu dĺžky hlavy.
Krk: svalnatý, primerane dlhý, plynule prechádza do pliec.
Trup
Horná línia:
chrbát je rovný. Bedrá sú krátke, široké a svalnaté. Kríže mierne zošikmené.
Kohútik: dobre vyznačený.
Hrudník: obvod hrudníka presahuje výšku v kohútiku o 1/5, siaha po lakte, je široký, hlboký a dlhý.
Chvost: dlhý, nesený spustený, koncom dosahuje minimálne po päty, nemá byť vychýlený, je mierne zahnutý, tvorí hák v tvare „J“. V pohybe môže byť nesený trochu vyššie ako línia chrbta.
Končatiny
Predné končatiny:
pri pohľade zzboku aj spredu úplne zvislé.
Plecia: šikmé, stredne dlhé.
Rameno: svalnaté.
Predné labky: silné, okrúhle, kompaktné. Pazúriky: vždy čierne. Vankúšiky tvrdé, ale elastické.
Zadné končatiny: pri pohľade spredu aj zboku zvislé.
Stehná:široké a svalnaté.
Päty: silné, nemajú byť príliš nízko spustené, ich hrot sa nachádza približne v 1/4 kohútikovej výšky, s predkolením zviera dobre otvorený uhol. Podpätia: sú takmer zvislé, postavené trochu za sedacími hrbolcami.
Zadné labky: silné, okrúhle, kompaktné.
Vlčie pazúriky: s úcty k tradícii chcú pastieri zachovať dvojité pazúriky. Tvoria ich dobre oddelené palce s pazúrikmi, tesne pri končatine.
Pohyb: plynulý a voľný. Končatiny ostávajú v jednej línii. Boseron sa má pohybovať dlhým prietranným klusom.
Osrstenie
Srsť:
hladká na hlave, pevná, krátka, hrubá, priľahlá k telu, dlhá 3 až 4 cm. Na stehnách a spodnej strane tela sa vždy tvoria mierne strapce. Pod krycou srsťou je podsada, najlepšie ak je myšacia sivá, veľmi uzavretá, nikdy nesmie presahovať cez kryciu srsť.
Sfarbenie:
a) čierne s pálením (dvojfarebné), s červenými „ponožkami“, čierna farba je sýta, trieslová farba je veveričia.
Trieslové znaky:
- bodky nad očami,
- znaky na spodnej časti papule až po líca, ale nesmú dosahovať po spodok uší,
- na hrudi, uprednostňujú sa dva znaky,
- na hrdle,
- pod chvostom,
- na končatinách sa postupne rozširujú nahor, ale nepresahujú 1/3 končatiny, na vnútornej strane trochu vyššie.
b) harlekýn – (modroškvrnitá s pálením), sivá čierna a trieslová, rovnomerne rozdelené čierne a sivé škvrny, niekedy viac čiernej ako sivej. Trieslová farba je na tých istých miestach ako pri dvojfarebnom variante. Malý biely znak na hrudi sa toleruje.
Veľkosť
Výška v kohútiku:

psy: 65–70 cm, sučky: 61–68 cm.
Chyby: každá odchýlka od vyššie uvedeného sa pokladá za chybu, ktorej hodnotenie je priamo úmerné od stuňa odchýlky.
Vylučujúce chyby:
- agresívny alebo bojazlivý
- veľkosť iná ako predpisuje štandard
- veľmi ľahká kostra
- príliš svetlé alebo rôznofarebné oči ( s výnimkou harlekýnov)
- rozpoltený ňucháč, inej farby ako čiernej, mäsovosfarbený ňucháč
- podhryz alebo predhryz so stratou kontaktu, chýbanie troch a viac zubov( s výnimkou P1)
- úplne postavené prirodzené uši
- prehnane kravský postoj zadných končatín
- jednoduché alebo úplne chýbajúce vlčie pazúriky na zadných končatinách
- kupírovaný alebo cez chrbát stočený chvost
- Osrstenie: sfarbenie a štruktúra iná ako predpisuje štandard. Úplne chýbajúce pálenie. Strapaté osrstenie. Dobre viditeľný biely fľak na hrudi. Harlekýn s veľkou prevahou sivej, s jednou stranou sivou, druho čiernou. Úplne sivá hlava (bez čiernej).
Poznámka: psy musia mať obidva normálne vyvinuté semenníky úplne zostúpené v miešku.


Obrázok Obrázok Obrázok Obrázok

Str 05.09.2007 21:46

Chcel by som vedieť ako ste spokojný so svojimi Beauceronmi? Lebo ja by som svojho nevymenil za nič.

Štv 06.09.2007 16:30

v utulku v zm mame 6 rocneho krizenca beacerona...sice sa neznesie so psami ale k ludom je vacsinou strasne mily a pritulny vola sa benito..pripajam jeho foto Obrázok Obrázok

Štv 06.09.2007 18:25

Pridavam apr fotiek blue merle beauceronov...

Obrázok Obrázok

Bauceron

Pon 14.01.2008 19:31

aj toto ma zaujima piste vase nazory a a ak mate skusenosti sem s nimi

Re: Bauceron

Pon 14.01.2008 21:29

a čo konkrétne ťa zaujíma?

Re: Bauceron

Uto 15.01.2008 11:30

konkretne ako sa javia pri vycviku,povaha a pouzitelnost

Re: Bauceron

Uto 15.01.2008 11:54

Pri výcviku veľmi zhruba napísané nie sú vhodní pre začiatočníka,aj keď aj medzi začiatočníkmi sa nájde človek,ktorý je schopný toto plemeno zvládnuť. Sú to veľmi aktívni a vnímaví psi. Okolo beauceronov sa pohybujem asi 9 rokov,dvoch mám doma a každý je z iného súdka, pes je vhodný na športový výcvik, aj sa ním zaoberám, ale nemám vrcholové ambície, pretože tie by vyžadovali viac času a možností, ako mám a dosť podstatná je skutočnosť, že aj figurant a ostatní pomocníci si musia uvedomiť, že robia s iným plemenom a nie každý je ochotný to urobiť. Psa som vyberala s tým, že športový výcvik s ním chcem robiť, podľa rodičov a tak, že som dala na osobnú skúsenosť s nimi, nepozerala som do PP na uvedené skúšky.Fenka, ktorú mám, na športový výcvik vhodná nie je, kvôli tomu, že je to veľmi mierumilovná povaha a nie je jej blízka obrana ani v rámci hry, venujeme sa canisterapii. Skrátka čo beauceron, to iná povaha, ale nie len kvôli tomu, že je to neustálené plemeno,ale aj kvôli tomu, ako s nimi pracujú majitelia.
Určite je to pes, ktorý potrebuje silný kontakt a pevnú ruku a ak ho má, je ochotný majiteľovi zniesť modré z neba, ak ho dokáže zvládnuť.
Dospievajú neskoro, sú veľmi viazaní na majiteľa, citliví a vnímaví, čo je plus, ak sa mu majiteľ venuje a mínus, ak nie, alebo to robí necitlivo. Posielam v SS link na diskusiu, v ktorej som niečo o nich písala, ak sa ti chce študovať, čítaj.

Re: Bauceron

Uto 15.01.2008 11:59

zaujalo ma to,manzel skusenosti ma ,je psovod,rozhodujem sa medzi bauceronom a CRT,chcem co najviac pozistovat,a este mas dovezenych psov alebo uz aj u nas ma niekto ch.s

Re: Bauceron

Uto 15.01.2008 12:03

Chs tu sú, ale šteniatok nejak veľmi nepribúda... Nemyslím to zle, ale to, že je manžel psovod, ešte neznamená, že mu bosík sadne. Záleží na tom, aké má priority a spôsob práce so psom, aj niektorí skúsení psovodi jednoducho povedia, že siahnu radšej inde, pre niektorých je to zas srdcovka. :no: Psa mám import, fenku tuzemskú. :smile:

Re: Bauceron

Uto 15.01.2008 12:08

Ešte dodám: http://vlcica.rajce.idnes.cz/Nasi_hafani/
http://vlcica.rajce.idnes.cz/Nasi/

Re: Bauceron

Uto 15.01.2008 12:29

tak potom myslis ze na nich treba nejak inak ako na NO,to su robosi ,lebo nemam predstavu ako viest vycvik baucerona,mne sa pozdavaju len sa mi zdaju taki uzavretejsi ako NO,prestudujem este tie stranky co si mi dala,zatial dik

Re: Bauceron

Uto 15.01.2008 12:34

Tatiana píše:tak potom myslis ze na nich treba nejak inak ako na NO


V určitých prípadoch iste. Dokážu byť roboti na prácu, môj pes taký je, fena nie, ale sú skrátka trochu iní, určite treba riadnu dávku trpezlivosti a odhadu.

Re: Bauceron

Uto 05.02.2008 12:15

Už od šteniaceho veku sa hrajte s vaším beauceronom hru s loptičkou. Je to dobrá príprava na neskoršie aportovanie. Pri nácviku aportovania je dôležité začať včas, pričom základný záujem o aport si má šteňa priniesť už od chovateľa. Ak by ste chceli okrem základných povelov, ktoré musí ovládať každý pes naučiť vášho beaucerona i čosi viac, prípadne sa venovať výcviku podľa IPO, SVV atď. je najvhodnejšie prihlásiť sa do dobrého výcvikového klubu. Najlepšie takého, kde majú s beauceronmi skúsenosti. Musíte si totiž uvedomiť, že pre beaucerona nie je vhodná taká forma výcviku akou sa často cvičia nemecký ovčiaci a malinoisy. Ak to nebudete rešpektovať, môžete svojmu beauceronovi uškodiť (vznik plachosti alebo nebezpečnej agresie). Výcvik beaucerona sa však dá do istej miery porovnať s výcvikom dobermana. Pri cvičení poslušnosti dokáže správne vedený beauceron doslova excelovať.

Re: Bauceron

Uto 05.02.2008 13:30

:love: mne sa velmi páčia.
Ja keď som bola menšia som videla na sídlisku jedného /vtedy sa ešte všetci kupírovali tak som myslela, že je to nejaký kríženec RTW x doberman :lol: až keď mi pániček ozrejmil, že to žiadny kríženec nieje som poznala toto plemeno. Aj známa má fenku krásnu harlekínku s PP a vela neznalích jej povedalo, že aký krásny bastardík :heh: Vela nepsíčkarov toto plemeno ani nepozná.
Odoslať odpoveď