Austrálsky dobytkársky pes / Australian Cattle Dog (FCI)

Plemená psov uznané a provizórne uznané FCI a organizáciami oficiálne spolupracujúcimi s FCI

Austrálsky dobytkársky pes / Australian Cattle Dog (FCI)

Poslaťod Vikiki22 » Pon 03.09.2007 17:04

Inym menom AUSTRALSKY DOBYTKARSKY PES, v minulosti hnal dobytok na velke vzdialenosti cez australsku divocinu. Vyslachtili ho na tvrdu pracu v neprijemnych podmienkach, preto je velmi odolny,ale aj tvrdohlavy. Pocuva iba na razny povel majitela.

HISTORIA

V 30-tych rokoch minuleho storocia sa australski dobytkari rozhodli vyslachtit nove pracovne plemeno. Na vytvoreni ACD sa zucastnilo vela psov- medzi ne pre svoju tvrdost a mlkvost patrili dingovia, dalej zahadne srdnate plemeno oznacovane ako smithfieldske, mramorovane kolie, dalmatinske psy, australske kelpie a bobtaily.

TEMPERAMENT

ACD je inteligentne a ostrazite zviera,odvazne, spolahlive a velmi usilovne.

Názov INT: Australian Cattle Dog.
Názov SK: Austrálsky dobytkársky pes
Skupina: Salašné a pastierske psy (bez švajčiarskych salašných psov)
Sekcia: Pastierske psy, s výnimkou švajčiarskych salašných plemien
FCI: 287
Pôvod: Austrália
Vznik: stredovek, 19.storočie
Hmotnosť pes: od 16 do 20 kg
Výška pes: od 46 do 51 cm
Hmotnosť fena: od 16 do 20 kg
Výška fena: od 43 do 48 cm
Srsť: krátkosrstý
Uši: vzpriamené
Iné: výborný pastier

MOTTO: ACD JE AKO KOVBOJ S CELYM SVOJIM PODIVNICTVOM, HRDOSTOU A ZAKONITOSTAMI BYT V DIVOKOM A SLOBODNOM SVETE, KDE JE ROVNAKO BLIZKO DO RAJA I PEKLA, VERNY ZIVOTU A NIKDY SA NEVZDAVAJUCI. SU SRDCOM A KRVOU JEDNOTNI. SU BRATIA, JEDNOVAJECNE DVOJCATA.

Obrázok Obrázok Obrázok Obrázok
Vikiki22
Moderátor
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 11060
Bydlisko: Dubník, okr. NZ

Austrálsky dobytkársky pes- Australian Cattle Dog

Poslaťod Larra@dogs » Pon 17.09.2007 17:55

Ahojte, :ahoj:
má tu niekto toto plemeno? Tu môžu písať všetci ktorým sa australák páči. :lol:
Naposledy upravil Larra@dogs dňa Pon 15.10.2007 11:50, celkovo upravené 2
Larra@dogs
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 232

Poslaťod Ulfheiðr » Uto 18.09.2007 12:09

krasne psiky. Smiem sa spytat, kde na SR sa k tomuto havikovy da dostat? alebo ste museli vycestova?
“The scuba diver dives to look around. The freediver dives to look inside.
Ulfheiðr
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6089
Bydlisko: riečny kilometer 1852

Poslaťod Larra@dogs » Uto 18.09.2007 12:43

Tu na Slovensku je to s týmto plemenom dosť ťažké. :ua: Podľa mojich informácii sa tu nachádzajú len dvaja chovní jedinci a to sú rodičia nášho psíka. Teda pochádza so Slovenskej chovateľskej stanice. Preto som založila túto tému aby som sa dozvedela či je u nás viac majiteľov tohto plemena. Inak ďakujem za pochvalu, toto plemeno je moja srdcovka. :hi:
Larra@dogs
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 232

Poslaťod Silwuska » Uto 18.09.2007 12:45

AUSTRÁLSKY DOBYTKÁRSKY PES

Pôvod: Pôvodné austrálske plemeno, vznikajúce od začiatku minulého storočia krížením ovčiarskych psov anglického pôvodu (kólií, staroanglických ovčiakov a pod., neskôr vari aj dalmatínskych psov a bulteriérov) s dingami. Cieľom bolo vytvoriť nezvyčajne odolného a vytrvalého honeckého psa, schopného intenzívne pracovať aj v drsných podmienkach austrálskej prírody.

Popis: Stredne veľký, mocný a kompaktný pes. Hlava mocná, s mohutnými čeľusťami, širokou lebkou a plytkým stopom. Oči stredne veľké, tmavohnedé, s inteligentným výrazom. Uši stredne veľké, pri koreni široké, špicaté. Telo mierne obdĺžnikové, s rovným chrbtom, hlbokým hrudníkom a mocným zadkom. Nohy s hrubými kosťami, rovné, svalnaté: Chvost nízko nasadený, pri pohybe sa dvíha, ale nie nad zadok. Srsť krátka s hustou podsadou, odpudzujúca vodu. Farba: modrá s čiernymi alebo pálenými znakmi alebo bez nich. Veľkosť: kohútiková výška psov 46 - 51 cm, súk 43 - 48 cm. Hmotnosť 16 - 20 kg,

Charakteristika: Nesmierne pohyblivý, vytrvalý a energický pes, ktorý nepozná únavu. Nadšený a spoľahlivý robotník. Rýchlo chápe, ochotne sa učí všetko nové. K cudzím veľmi nedôverčivý, skvelý strážca.

Využitie: V Austrálii vyšľachtený sa dodnes používa na zaháňanie čried oviec a statku aj na veľké vzdialenosti. Teraz sa čoraz častejšie využíva pri najrozmanitejších psích športoch, ku ktorým je neobyčajne disponovaný.

Výskyt: V Austrálii bežný. V Európe donedávna veľmi vzácny, v ostatnom čase sa vďaka úspechom pri agility začína šíriť. U nás sa zatiaľ asi nevyskytuje.

Zvláštne nároky: Tento pes neznáša nečinnosť, musí byť neprestajne zamestnaný. Hodí sa viac na vidiek ako do mesta.

Možná zámena: S veľmi vzácnym austrálskym kelpiem, proti ktorému je pevnejší a robustnejší a od ktorého sa zväčša líši aj typickou modrou alebo červenou "fŕkanou" farbou.
Obrázok
Silwuska
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6539
Bydlisko: Trnava

Poslaťod Larra@dogs » Uto 18.09.2007 13:00

K tomuto ešte doplním, že toto plemeno je tiež veľmi zaujmavé svojou dlhovekosťou. V priemere sa môže dožiť až okolo 20 rokov. Taktiež drží svetový rekord v dlhovekosti psovitých šeliem a to pri veku 29,5 roka. :oo:
Larra@dogs
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 232

Poslaťod Lenka.Buddy » Uto 18.09.2007 13:02

acd píše:K tomuto ešte doplním, že toto plemeno je tiež veľmi zaujmavé svojou dlhovekosťou. V priemere sa môže dožiť až okolo 20 rokov. Taktiež drží svetový rekord v dlhovekosti psovitých šeliem a to pri veku 29,5 roka. :oo:


ja by som chcela psíka na celý život..škoda,že sa dožijú len tak málo :plac:
www.bafbaf.webnode.sk tu nájdete všetko o nás :)
Lenka.Buddy
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2429
Bydlisko: Dolné Orešany

Poslaťod Larra@dogs » Uto 18.09.2007 13:05

To je véééľka pravda. :poklona:
Larra@dogs
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 232

Poslaťod Larra@dogs » Uto 18.09.2007 13:18

A máme aj nové foto:
Naposledy upravil Larra@dogs dňa Pon 15.10.2007 11:53, celkovo upravené 1
Larra@dogs
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 232

Poslaťod Ulfheiðr » Uto 18.09.2007 17:16

:angel:
pjekne, sa mi paci ake ma velike packy
“The scuba diver dives to look around. The freediver dives to look inside.
Ulfheiðr
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6089
Bydlisko: riečny kilometer 1852

Poslaťod Vikiki22 » Uto 18.09.2007 17:18

Inac, nic v zlom, ale je aj miestnost menom Australian Cattle Dog, kde je o nom viac napisane a aj fotky su tam :lol:
Vikiki22
Moderátor
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 11060
Bydlisko: Dubník, okr. NZ

Poslaťod Aris » Uto 18.09.2007 18:55

Pekny velmi pekny pes.A smiem sa spytat s akej je chovnej stanice???
Všichni se můžou přetrhnout, aby zachránili Hitlerův mozek, ale když ho člověk voperuje žraloku lidožravému, tak to najednou zašel příliš daleko!
Pazuzu, you ungrateful gargoyle!
Aris
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2681
Bydlisko: Kysuce

Poslaťod Larra@dogs » Uto 18.09.2007 19:02

Áno, je z PP.
Naposledy upravil Larra@dogs dňa Ned 21.10.2007 12:53, celkovo upravené 1
Larra@dogs
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 232

Poslaťod Amaguk » Str 19.09.2007 18:42

:ahoj:
ACD patri medzi moje oblubene plemena!!! virtualne poznam jednu holku z CR, co ho ma, ale u nas som ziadneho este nazivo nevidela

ako je hafo stary? robite nejaky sport?
Amaguk
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12115
Bydlisko: Karpaty

Poslaťod Larra@dogs » Str 19.09.2007 19:27

Havko má 4,5 mesiaca. Kúpili sme si ho predovšetkým ako rodinného a strážneho psa. Ja aj manžel sme robili športovú kynológiu a záchranarčinu tak možno sa mu újde z každého niečo. Celkom ma láka aj pasenie. No ešte uvidím... :smile:
Larra@dogs
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 232

Ďalší

Späť na Plemená psov FCI