Havanský bišónik / Bichon Havanais (FCI)

Plemená psov uznané a provizórne uznané FCI a organizáciami oficiálne spolupracujúcimi s FCI

Havanský bišónik / Bichon Havanais (FCI)

Poslaťod catchy » Pon 13.08.2007 18:14

HISTÓRIA PLEMENA

Havaneser patrí k veľmi starej rase trpasličích psov, ktorá bola v Stredomorí už cca pred 2000 rokmi držaná ako obľúbené spoločenské plemeno. Havaneser je medzi týmito najmenšími najojedinelejšia trpasličia rasa.

Jeho pôvod sa nedá jednoznačne určiť. Ako už naznačuje meno Havaneser, pochádza táto rasa pravdepodobne z Karibiku. Predpokladá sa, že Maltesák ako predok Havanesáka spolu so španielskymi dobyvateľmi prišiel do Karibiku a tam, predovšetkým na Kube sa ako samostatná rasa vyvinul. Prví Havanesáci sa vtedy volali "Havana Silk Dog" ( Havanský hodvábny psík), pomenovaní podľa hlavného mesta Kuby.

Predovšetkým dámy vyššej spoločnosti cenili tohoto malého očarujúceho lonového psíka predovšetkým v 17., 18., a 19. storočí. A ako mnohé iné psie rasy aj Havaneser upadol do zabudnutia.

Kubánskymi exulantmi, ktorí počas éry Kennedyho utiekli do Ameriky a mohli si so sebou vziať aj svojich psov, sa táto rasa zachránila. Dnes je v Amerike registrovaných len niekoľko tisíc kusov a aj v Európe ich nie je viac.

VÝZOR A POVAHA

Havaneser je síce malý trpasličí pes, ale žiadny rozmaznaný lonový psík, ale osobnosť v malom vydaní. Trpasličí pes zľahka pravouhlého formátu. Výška kohútika je 23 až 27 cm. Váha cca 4 – 6 kg. Vrch hlavy je plochy a široký. Papuľka je relatívne úzka. Má čierny nos a nožnicový hryz. Oči sú dosť veľké, veľmi tmavé a majú tvar mandle. Relatívne vysoko posadene vysiace uši s tvorením záhybov. Trup je klesajúci a chvostík je nosený dohora, je dlhý a hodvábne osrstený. Hruď je hlboká so zaoblenými rebrami. Vlas je skôr rovný alebo zľahka zvlnený s trochou podsady.

Dĺžka vlasu je polo – alebo trištvrťová a len pod chodidlami prípadne pod papuľkou strihaná. Farby: zriedkavo čisto biela, všetky farby ( od béžovej po čiernu), viac alebo menej sú biele znaky dovolené. Farby sa môžu pri šteniatku ešte zmeniť.

Havaneser je výnimočne inteligentný a vďaka svojej bystrej zvedavosti aj ľahko vychovávateľný. Svojou otvorenou povahou a neodolateľným šarmom získava okamžite každé srdce čoskoro sa stane stredobodom rodiny. Výnimočne kamarátsky je aj špeciálne ku deťom, to znamená je vhodný pre rodinu a znáša sa s každou formou rodiny, ale predsa ho musíte rešpektovať, nakoľko Havaneser rovnako ako nijaký iný pes nie je hračkou pre malé deti, ale živou bytosťou. Havaneser je síce ostražitý, ale nie je hysterický ako iné malé psi. Aj keď je to trpasličí pes, povahou a konštitúciou sa hodí na každý hravý šport. Napríklad je aj skvelý plavec, ktorý nadovšetko miluje bláznenie vo vode. Havaneser je veľmi prispôsobivý a vzťahujúc sa na jeho rodinu samozrejme veľmi šťastný ak je prijatý ako čleň rodiny.

STAROSTLIVOSŤ A ZAOBCHÁDZANIE

Havaneser má plný, mäkký vlasový odev, ktorý nepodlieha sezónnemu meneniu srsti, čo znamená – nepĺzne. Pravidelné česanie a kefovanie mu zachovajú jeho pekný, hodvábny vzhľad. Kúpať ho možno ako často len chceme. Jeho najdhšiu zľahka vlnitú srsť možno aj strihať, pričom toto ani nebýva potrebné, nakoľko vlas nedorastá po zem.


BUDÚCNOSŤ RASY

Havaneser je v Európe a vo všetkých ostatných krajinách, ktoré sú členmi FCI je uznaný ako rasa s vlastným štandardom. Na Slovensku a v Čechách je naďalej len niekoľko chovateľov, ktorý sa pokúšajú tohoto láskyhodného a inteligentného psa zachrániť pred zabudnutím.

Obrázok
Obrázok Obrázok Obrázok
„Každé zviera má právo na pozornosť, starostlivosť a ochranu človeka“
Obrázok
catchy
Snoopy
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 146
Bydlisko: Turcianske Teplice

Poslaťod catchy » Pon 13.08.2007 18:19

V tejto teme by som Vam chcela predstavit toto uzasne plemeno, ktore je vhodne aj pre alergikov, kedze vobec neplzne ako byva zvykom u psov. Je neuveritelne pozorny k svojmu okoliu, ma velku dusicku v tom svojom malom telicku.....Budem rada ak sa najdu nejaky majitelia tohto plemena a radi sa podelime o svoje zazitky, radosti, skusenosti... :ahoj: :king:

Obrázok Obrázok Obrázok Obrázok

Najde sa tu niekto, kto ma toto uzasne plemeno? Dufam, ze tu nezostanem sama :plac:

Videa :
http://uk.youtube.com/watch?v=jrm7-Kh4X ... ed&search=
http://uk.youtube.com/watch?v=PL9gq7D4d ... ed&search=
http://vackor.havanesegallery.hu/video_en.html
Havanezaciki na vystave
http://www.westminsterkennelclub.org/20 ... anese.html
Chovna stanica :
http://www.havanese.sk
Naposledy upravil catchy dňa Pia 08.02.2008 23:46, celkovo upravené 2
„Každé zviera má právo na pozornosť, starostlivosť a ochranu človeka“
Obrázok
catchy
Snoopy
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 146
Bydlisko: Turcianske Teplice

Poslaťod Jana 1 » Štv 16.08.2007 19:17

ahoj,moja švagriná má tohto hafana presne z tej chov.stanice :smile:
Jana 1
Snoopy
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 138
Bydlisko: Plešivec

Poslaťod catchy » Štv 16.08.2007 19:30

ahoj, tak predsa sa najde niekto...uz som si myslela, ze tu budem len na..tak nech sa zaregistruje..kolko rocneho ma? :jupi: :jupi: :jupi: :jupi: :jupi:
„Každé zviera má právo na pozornosť, starostlivosť a ochranu človeka“
Obrázok
catchy
Snoopy
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 146
Bydlisko: Turcianske Teplice

Poslaťod Jana 1 » Štv 16.08.2007 21:34

ahoj,zajtra večer prídu ku nám na návštevu tak im toto fórum ukážem a uvidíme možno napíšu,ich pes sa volá Lucky a má asi 2 roky,možno nájdem aj nejaké foto
Jana 1
Snoopy
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 138
Bydlisko: Plešivec

Poslaťod Jana 1 » Štv 16.08.2007 21:39

našla som niečo v archíve Obrázok
Naposledy upravil Jana 1 dňa Štv 16.08.2007 21:46, celkovo upravené 2
Jana 1
Snoopy
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 138
Bydlisko: Plešivec

Poslaťod catchy » Štv 16.08.2007 21:40

Jana 1 píše:ahoj,zajtra večer prídu ku nám na návštevu tak im toto fórum ukážem a uvidíme možno napíšu,ich pes sa volá Lucky a má asi 2 roky,možno nájdem aj nejaké foto


super tesim sa..len ci budem mat zajtra casu.... to ma psika zi fenku?
„Každé zviera má právo na pozornosť, starostlivosť a ochranu človeka“
Obrázok
catchy
Snoopy
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 146
Bydlisko: Turcianske Teplice

Poslaťod Jana 1 » Štv 16.08.2007 21:48

psíka,pridala som foto tak kukni,budú u nás do nedele,sú zo Zvolena
Jana 1
Snoopy
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 138
Bydlisko: Plešivec

Poslaťod catchy » Štv 16.08.2007 21:52

Jana 1 píše:psíka,pridala som foto tak kukni,budú u nás do nedele,sú zo Zvolena

ten je zlaty....pozdravujem :smile: ..chodia aj s nim na vystavy?
„Každé zviera má právo na pozornosť, starostlivosť a ochranu človeka“
Obrázok
catchy
Snoopy
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 146
Bydlisko: Turcianske Teplice

Poslaťod Jana 1 » Pia 17.08.2007 12:47

catchy píše:
Jana 1 píše:psíka,pridala som foto tak kukni,budú u nás do nedele,sú zo Zvolena

ten je zlaty....pozdravujem :smile: ..chodia aj s nim na vystavy?

nie nechodia na výstavy,je neštandardný kvôli čupráčiku
Jana 1
Snoopy
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 138
Bydlisko: Plešivec

Poslaťod catchy » Pia 17.08.2007 13:33

Jana 1 píše:
catchy píše:
Jana 1 píše:psíka,pridala som foto tak kukni,budú u nás do nedele,sú zo Zvolena

ten je zlaty....pozdravujem :smile: ..chodia aj s nim na vystavy?

nie nechodia na výstavy,je neštandardný kvôli čupráčiku

aha, no keby nemal taku vadu, urcite by skoroval na kazdej vystave...mi sme nedavno (no v maji) absolvovali v BB jednu tak som bola rada....
„Každé zviera má právo na pozornosť, starostlivosť a ochranu človeka“
Obrázok
catchy
Snoopy
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 146
Bydlisko: Turcianske Teplice

Poslaťod catchy » Ned 19.08.2007 15:00

Nebola som tu jeden den a nic mi nepribudlo...a tak som sa tesila, ze nas tu bude viacej... :slzy: :slzy: :slzy: :slzy: :slzy: :slzy:
„Každé zviera má právo na pozornosť, starostlivosť a ochranu človeka“
Obrázok
catchy
Snoopy
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 146
Bydlisko: Turcianske Teplice

Poslaťod petka_akim » Ned 19.08.2007 17:31

aj moja kamoska ma toto plemeno a ked to bolo uplne male steniatko bolo to ako plysove :D strasne kraaasne :hi: ale teraz to je taka mala bestija :D urt do mojho akimka skace a steka.. ale to asi preto lebo sa ho boji :D
petka_akim
Snoopy
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 178

Poslaťod catchy » Pon 20.08.2007 15:28

pepe1707 píše:aj moja kamoska ma toto plemeno a ked to bolo uplne male steniatko bolo to ako plysove :D strasne kraaasne :hi: ale teraz to je taka mala bestija :D urt do mojho akimka skace a steka.. ale to asi preto lebo sa ho boji :D


tak to zelezi ako si ho vychovala, moj je ako anjelik, model na chodniku, kazdemu sa len predvadza... :hi:
„Každé zviera má právo na pozornosť, starostlivosť a ochranu človeka“
Obrázok
catchy
Snoopy
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 146
Bydlisko: Turcianske Teplice

Poslaťod silvique » Uto 21.08.2007 21:38

caute, takže pripájam aj ja pár foto.
Naša Abby sa moc fotiť nechce- vždy zatvára očká.

A neodpovedala som Cathy- k Havaňáčikom som sa dostala cez vyhľadávanie nepĺznuceho menšieho plemena.
Vobec som netušila, že nejaké Havanské bišóniky sú

No a potom som našla stránky - na Slovensku boli len s PP.
Až som oslovila chovateľku zo stanice Wild Angel v ČR a tá mi odporučila známeho.
Naša babula bola zajednaná od narodenia, ale stalo sa , že pani,
ktorá mala byť jej majiteľkou ochorela
a tak sme mali šťastie v cudzom nešťastí a do týždňa sme mali drobca doma
takže tak. Je to skvelé plemeno, rozumné, veselé, hravé,do prírody i na gauč...škoda, že ich je tak málo

Obrázok Obrázok Obrázok
silvique
Nováčik
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 33
Bydlisko: Bratislava

Ďalší

Späť na Plemená psov FCI