Zlatý retríver / Golden Retriever (FCI)

Plemená psov uznané a provizórne uznané FCI a organizáciami oficiálne spolupracujúcimi s FCI

Zlatý retríver / Golden Retriever (FCI)

Poslaťod Lenka.Buddy » Pon 13.08.2007 17:18

Plemená psov : Zlatý retríver


Originálny názov plemena : Golden retriever

Krajina pôvodu : Veľká Británia

Doba vzniku : 19. storočie

Pôvodné využitie : Aportovanie zveri

Dnešné využitie : Spoločník, záchranársky a vodiaci pes, canisterapia

Priemerná dĺžka života : 13 - 15 rokov

Hmotnosť : 27 – 37 kg

Výška : Pes: 56 - 61 cm Fena: 51 - 56 cm
História
O prapôvode plemena koluje veľa historiek, ale isté je, že pôvod všetkých plemien retrívera leží v Newfoundlandu. Tunajšie psy boli výdatní pomocníci miestnym rybárov pri lovení, kde im neúnavne pomáhali ťahať laná lodí alebo vypadnuté ryby zo sietí, a to i pri veľmi nepriaznivom počasí. Preto britský námorníci priviezli niekoľko týchto psov do Anglicka. Čistokrvný chov tohoto plemena začína v druhej polovici 19. storočia, kedy lord z Tweedmounthu skrížil žltosrstého wavy coated retrívera s fenou dnes už neexistujúceho tweed water španiela. V nasledujúcich 20-tich rokoch boli tieto psy krížené nie len s ďalšími Wavy-coated-retrívermi a Tweed-water-španielmi, ale taktiež s írskymi setrami bladhoundy. Postupne sa z týchto spojení vyvíjal pes s veľmi ľúbivým vzhľadom a špecifickými vlastnosťami pre náročnú "prácu po výstrele". Ako plemeno bol zlatý retríver uznaný v roku 1913.
Typy
Toto plemeno sa nevyskytuje v žiadnych ďalších variáciách.
Všeobecný vzhľad
Zlatý retríver je veľký, statný pes symetrickej postavy, vyrovnaného pohybu a láskavého výrazu. Hlava je vyvážená, s širokou lebkou, širokým a hlbokým ňufákom a čiernym nosom. Oči majú tmavohnedú farbu, a viečka sú taktiež tmavé. Uši sú zavesené asi v rovine očí a majú strednú veľkosť. Vyvážené telo s širokým hrudníkom má pevný a rovný chrbát. Chvost je nasadený a nesený v línii chrbta a dosahuje až k pätám.

Srsť a farba srsti
Srsť je hladká alebo mierne zvlnená s nepremokavou podsadou. Sfarbenie srsti je v rôznych odtieňoch zlatej alebo krémovej, neprípustné je červené alebo mahagónové sfarbenie srsti. Biela farba je prípustná iba v malej miere na hrudi. S pribúdajúcim vekom psa sa môže srsť stávať svetlejšou.
Povaha
Tento pes je dobre známy svojou kľudnou, uvolnenou, avšak zodpovednou povahou. Jeho inteligencia je značná, je to poslušný a dobre ovládateľný pes, ideálny do rodiny.
Spoločenská charakteristika
Tento pes je svojmu pánovi hlboko oddaný, veľmi miluje i ostatných členov rodiny, a je na človeka silne fixovaný. Nezáujmom o neho veľmi trpí, pokiaľ zostáva celý deň sám, môže dôjsť k poruchám chovania. K cudzím ľuďom sa zlatý retríver chová príjemne, pokiaľ je správne vychovaný, nikdy nebýva agresívny. Pri stretnutí s inými psami je priateľský a nevyvoláva bitky. Problémy nie sú ani vo vzťahu k ostatným domácim miláčikom.
Vzťah k deťom
Pre svoju absolútne neagresívnu a mimoriadne priateľskú povahu je zlatý retríver považovaný za jedno z najvhodnejších plemien k deťom.
Výchova
Pretože je toto plemeno veľmi učenlivé, jeho výchova nie je príliš zložitá. Veľmi rýchlo a ľahko zvláda výcvik poslušnosti. Pre jeho veľmi citlivú povahu by sa nemalo používať pri výcviku žiadne násilie či iná nevhodná metóda ! Výcvik však musí byť prevedený dôsledne, ako u iných plemien psov.

Držanie
Ustajnenie v koterci je pre zlatého retrívera krajne nevhodné, pretože jeho citlivá povaha trpí nedostatkom kontaktu s rodinou a poruchy povahy sú v tomto prípade nevyhnuteľné. Pes by mal bývať s vami v dome, kde by mal mať k dispozícii vlastný, dostatočne veľký brlôžok. Ten by mal byť v byte umiestnený tak, aby v ňom pes mohol nerušene odpočívať, ale zároveň sledovať dianie v rodine.

Pracovné využitie
Táto rasa našla mnohostranné pracovné využitie ako záchranársky, poľovný, slepecký, asistenčný pes pomáhajúci invalidným ľuďom a v poslednej dobe sa začali tiež uplatňovať ako hľadači výbušnín a drog.
Pohyb
Dlhé prechádzky sú nevyhnutné pre psov tejto rasy, pretože to majú zakódované už od doby ich vzniku, kedy boli vyšľachtení pre prácu prinášača. Obzvlášť milujú, pokiaľ im pri tom hádžete predmety či si s ním zahráte na schovávačku.
Starostlivosť
I o srsť zlatého retrívra je treba sa starať, a nejlepšie, keď začnete správnou výživou už od tej chvíle, kedy si prinesiete šteňa domov, pretože tá sa vždy odrazí na jeho vzhľadu. Ďalej potom zvykajte šteňa už odmala na kartáčovanie a kúpanie. Kefa by mala mať kovové hroty zakončené guličkami. Na kúpanie by ste mali používať len špeciálne prípravky pre psov.

Strážne využitie
Z tohto psa môžete vychovať i strážcu záhrady či domu, ale pes obranár z neho nebude nikdy, pretože mu chýba hryzavosť.
Vhodné športy
Cezpoľný beh, agility, aportovanie

Najčastejšie nemoci
Alergické reakcie kože; očné problémy
Viac o chorobách sa dozviete tu
Zvláštnosti plemena
Pretože popularita tohto plemena v poslednom čase značne stúpla, a dochádza k nepremyslenému kríženiu, môžu sa vyskytovať nielen dedičné choroby, ale i poruchy v chovaní – hryzavosť, nedotklivosť, bojazlivosť alebo agresivita.
Príprava na výstavu
Nielen, že je potrebné naučiť psa stáť vo výstavnom postoji, ale i úprava srsti by sa mala stať súčasťou prípravy. Strih by sa mal urobiť približne 2 týždne pred výstavou, aby sa srsť scelila. V tejto dobe by sa mal pes i okúpať, aby sa srsť stačila dostať do jej prirodzenej podoby. Strih môže pomôcť optickému potlačeniu niektorých nedostatkov, ako je výška, celkový rámec psa, uhlenie končatin, chvost atď. Pokiaľ si na toto sami netrúfate, zverte svoje zviera do rúk odborníkov v salónoch, a ti isto toto vyriešia za vás.

Výživa šteňaťa
Malí psíkovia veľmi rýchlo rastú, a preto ich nároky na kvalitní stravu sú značné. Pokiaľ šteňa nedostane kvalitné krmivo, hrozí mu najrôznejšie zdravotné komplikácie.
Výživa dospelého psa
Pokiaľ je váš pes pracovne vyťažený, potrebuje krmivo so zvýšenou energetickou dávkou, aby bol stále v kondícii a zdravý. Domácim maznáčikom však stačí strava energeticky ľahšia, inak by mohli mať sklon k obezite.
Výživa starého psa
V pokročilom veku by mal pes prejsť na špeciálnu stravu pre seniorov, obohatenú o minerály a vitamíny.

Dôvetok pre budúcich majiteľov
Ak si zvolíte zlatého retrívra ako psa, s ktorým chcete tráviť svoj voľný čas, potom isto oceníte jeho milú, citlivú povahu a ochotu učiť sa novým veciam spolu s radosťou z pohybu, ktorú mu však musíte dopriať v pravidelných prechádzkach. Pokiaľ ste veľmi zamestnaný človek so sklonom k tvrdému drilu, prosím, nekupujte si toto plemeno, pes bude nešťastný a bude trpieť vašou neprítomnosťou.


Obrázok

no ako vidím nikto nepíše :angel:
tak sem pridám zopár naších fotiek :poklona: Obrázok Obrázok Obrázok Obrázok Obrázok Obrázok Obrázok Obrázok Obrázok Obrázok Obrázok Obrázok Obrázok Obrázok Obrázok Obrázok
Lenka.Buddy
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2429
Bydlisko: Dolné Orešany

Poslaťod Júlia » Štv 16.08.2007 13:51

Ahoj Leni,
jasné že páčia a ešte ako :jupi:
Tu sú zasa moje fotečky mojej malej Darii!!
Obrázok Obrázok
Júlia
Šteniatko
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 56

Poslaťod Lenka.Buddy » Štv 16.08.2007 13:56

jeeeej tá je krásna :lol:
konečne niekto napísal do goldenov..gratulujem a teším sa :no:
ako sa darí maličkej s výcvikom?? :no:
www.bafbaf.webnode.sk tu nájdete všetko o nás :)
Lenka.Buddy
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2429
Bydlisko: Dolné Orešany

Poslaťod Iwka » Štv 16.08.2007 16:13

goldenaci su super. u nas v BRich je strasne vela. vid. http://www.goldencvicak.estranky.cz
Obrázok
Iwka
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1532
Bydlisko: Praha

Poslaťod Lenka.Buddy » Štv 16.08.2007 16:19

Meggy píše:goldenaci su super. u nas v BRich je strasne vela. vid. http://www.goldencvicak.estranky.cz

to som už pozerala :smile: super stránka a super psy :no:
ty by si nechcela niekedy goldeníka?? :no:
www.bafbaf.webnode.sk tu nájdete všetko o nás :)
Lenka.Buddy
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2429
Bydlisko: Dolné Orešany

Poslaťod petka_akim » Štv 16.08.2007 20:15

sranda ze labladory si tak dobre rozumeju s goldenikmi... my mame susedu co ma goldenika a moj pes s nim pravidelne beha na zahrade :D :ha:
petka_akim
Snoopy
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 178

Poslaťod Lenka.Buddy » Štv 16.08.2007 20:17

pepe1707 píše:sranda ze labladory si tak dobre rozumeju s goldenikmi... my mame susedu co ma goldenika a moj pes s nim pravidelne beha na zahrade :D :ha:

no veď to sú podobné milé povahy..môj beháva niekedy na lúke tiež s jenou fenečkou labradora...ale keď sa ten moj hafan o niečo pokúša tak vie naňno pekne vrčať..ale on to hneď berie ako varovanie a prestane :no:
www.bafbaf.webnode.sk tu nájdete všetko o nás :)
Lenka.Buddy
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2429
Bydlisko: Dolné Orešany

retriever

Poslaťod ElisaRistori » Štv 16.08.2007 21:01

cauteeee.ja mam dvoch retrieverov su to dve sestry maju 8mesiacov a vobec neni pravda ze nejsu agresivny my sme ich museli oddelit tak strasne sa tlkli hmmm ktovie cim to je .ale kym su vypustene z voliery tak sa nebyju len ked su zatvorene.aj ked zatvorene su len velmi malo aj tak su take .kto mi poradi?ako na to? :ua:
ElisaRistori
Okoloidúci
 
Príspevky: 10
Bydlisko: SALA

Poslaťod Iwka » Štv 16.08.2007 21:04

Lenka.Buddy píše:ty by si nechcela niekedy goldeníka?? :no:


Ja som povodne chcela goldena ale nasi ze velke do bytu tak som si vyberala mensie plemeno a do oka mi padli westik a bigl ale nasi ze westik lebo je mensi
Obrázok
Iwka
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1532
Bydlisko: Praha

cauteeee

Poslaťod ElisaRistori » Štv 16.08.2007 21:16

popise niekto o psikoch?????hlavne o retrieveroch.inak ty co mas westika ten na tom obrazku to je ten tvoj?
ElisaRistori
Okoloidúci
 
Príspevky: 10
Bydlisko: SALA

Re: cauteeee

Poslaťod Lenka.Buddy » Pia 17.08.2007 7:55

ElisaRistori píše:popise niekto o psikoch?????hlavne o retrieveroch.inak ty co mas westika ten na tom obrazku to je ten tvoj?

no ja možem popísať o retrieveroch :no: som rada že tu zase pribudol niekto s goldenmi..a k tej agresivite..oni sa bijú alebo hrajú??? :ua:
pozerala som že máš dosť veľa psíkov :no:
www.bafbaf.webnode.sk tu nájdete všetko o nás :)
Lenka.Buddy
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2429
Bydlisko: Dolné Orešany

Poslaťod simm » Pia 17.08.2007 8:10

moja teta ich chova... sa my velmi pacia... ( ak mam pravdu povedat tak mne sa pacia vsetky psy...) :hi:
[img:bbee06979b]http://www.dogs.wz.sk/download/administrator.gif[/img:bbee06979b]
simm
Snoopy
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 105
Bydlisko: Leopoldov

Poslaťod Lenka.Buddy » Pia 17.08.2007 8:12

simm píše:moja teta ich chova... sa my velmi pacia... ( ak mam pravdu povedat tak mne sa pacia vsetky psy...) :hi:

a kolko ich chová tvoja teta??mne sa páčia tiež všetky psy ale najviac predsa len golďáci :lol:
www.bafbaf.webnode.sk tu nájdete všetko o nás :)
Lenka.Buddy
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2429
Bydlisko: Dolné Orešany

Poslaťod simm » Pia 17.08.2007 8:40

2 Sara a Samo
[img:bbee06979b]http://www.dogs.wz.sk/download/administrator.gif[/img:bbee06979b]
simm
Snoopy
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 105
Bydlisko: Leopoldov

Poslaťod Lenka.Buddy » Štv 30.08.2007 14:18

pridávam fotky Gregoryho z útulku
Obrázok Obrázok
www.bafbaf.webnode.sk tu nájdete všetko o nás :)
Lenka.Buddy
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2429
Bydlisko: Dolné Orešany

Ďalší

Späť na Plemená psov FCI