Staffordshirský bulteriér / Staffordshire Bull Terrier (FCI)

Plemená psov uznané a provizórne uznané FCI a organizáciami oficiálne spolupracujúcimi s FCI

Re: Staffordshirský bulteriér / Staffordshire Bull Terrier (

Poslaťod Shel-chan » Štv 10.01.2019 12:03

téma je síce mŕtva, ale ja sa vrátim k jankinim problemom, ktore sa touto temou tiahli dost dlho.
keby to nahodou malo niekomu niekedy pomoct.
[link na posledný relevantný príspevok]

konkretne u tohto psa by som to videla na uplne iny problem nez dominanciu (spomenutu v prispevku v tejto teme: [link]. preberme si to po rade.
1) pes bol v mladosti nekonfliktny, respektoval ostatne psy, vyuzival konejsive signaly a hral sa
2) napriek tomu sa niekolkokrat stalo, ze pes bol napadnuty, "bez priciny", napriek jeho vyuzivaniu konejsivych signalov a napriek blizkosti majitelky.
co sa tu vlastne stalo? pes sa naucil a niekolkokrat si skusenostou zopakoval, ze konejsive signaly mu pri strete so psom nepomozu, tak isto, ako sa nemoze spoliehat na cloveka, ktoreho respektuje, ze ho ochrani.
3) pri dalsich stretoch pes prestal komunikovat a jeho hladina stresu prekrocila hladinu FFF - cize si mohol vybrat unik, utek alebo zamrznutie. v takomto momente uz vychova nepomaha, pes reaguje automaticky.
4) pes zistil, ze tato strategia pomaha – naucil sa, ze suboj je lepsia alternativa toho byt sikanovany. z nasho pohladu to mozno vyzera rovnako: dva psy sa biju. z jeho pohladu je vsak obrovsky rozdiel, ci ho niekto "zbije" po tom, ako sa mu snazil "vysvetlit", ze on sa chce len kamaratit a nehlada problemy, alebo ci si "vyhrnie rukavy" a "ide do toho" (v tomto scenari pes "ocakava" boj, takze ide do bitky s uz vopred zvysenou hladinou adrenalinu, ktora mu znizuje citlivost voci zraneniam). zaroven v druhom scenari mal pes moznost sa rozhodnut sam, ze do bitky pojde.
pes zistil, ze je mu ovela prijemnejsie "preventivne" sa pobit s druhym psom, aby ho ten pes nenapadol.

ta-da, mame recept.
este si dovolim podotknut, ze nie som uplne presvedcena, ze pri takom psovi ako je mlady nekastrovany stafbul ide o cisto agresivitu zo strachu, tam urcite svoju rolu zohralo aj plemeno a testosteron, ale... mohlo to dopadnut aj inak.
keby majitelka 1) nedovolila nechat svojho psa napadnut cudzim psom, 2) nedovolila svojmu psovi napadnut ineho psa.
takto sa kruh pekne uzavrel...
only expect the worst, and you'll always be either right or nicely surprised
(and they say i'm not an optimist!)
-----------------------------------------------------
http://www.sheimi.sk
Shel-chan
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5360
Bydlisko: Bratislava – Lamač

Re: Staffordshirský bulteriér / Staffordshire Bull Terrier (

Poslaťod robstar » Štv 10.01.2019 18:21

zareagujem z praxe...moja suseda nesie svojho 1/2 roč.kokra na rukách, lebo sa blíži iný pes, čo ak by malého náhodou napadol...ďalšia skúsenosť: veľký pes sa priblížil, šteňa si sadlo medzi majiteľa a veľkého psa tak, že svoju prednú labku položilo na topánku majiteľa, čo odborníci vysvetľujú:" ty ten problém vyrieš za mňa"...po pár mesiacoch, keď šteňa podrastie a je s majiteľom na vodítku, priblíži sa veľký pes a šteňa sa cíti sebaisté, začne sa na vodítku vzpínať a chcelo by dorážať na toho veľkého psa...ako to vyriešil odborník-cvičiteľ ? Ak si tvoj psík sadne medzi teba a veľkého psa, doslova sa pritisne telom o tvoju nohu a položí labku na tvoju topánku pohybom nohy svoje šteňa odsuň od seba, aby vznikol priestor medzi tebou, ním a veľkým psom...šteňa sa nespolieha že majiteľ ho ochráni a musí sa začať nejako v tej situácii správať.Je to proste už len na ňom...Správne, či nesprávne???
robstar
Šteniatko
 
Príspevky: 52

Re: Staffordshirský bulteriér / Staffordshire Bull Terrier (

Poslaťod Shel-chan » Štv 10.01.2019 21:06

ty by si svoje dieťa nechal, nech sa pred cudzím dospelým ochráni samo?
asi nie. ani pes či vlk by to neurobil. ak toho psa poznáš a si si istý, že je bezproblémový, kľudne šteňa nechaj, nech si to "cvične" vyrieši samo. získa vlastné sebavedomie, naučí sa, ako komunikovať, a že sa nemusí báť.
ak toho psa nepoznáš, nevieš, ako zareaguje, nevyzerá priateľsky, či jeho majiteľ vyzerá, že "má na háku", tak to za psa musíš vyriešiť ty. a o to viac ak ho máš na vodítku, pretože vtedy si mu odoprel jednu z prirodzených reakcií – útek. (ale nie len útek samotný, ale napríklad aj možnosť udržať si pred cudzím psom vzdialenosť, ktorá by mu bola príjemná, alebo priblížiť sa dostatočne veľkým oblúkom, ako je to pre psy prirodzené.)

takto by som to riešila ja, je mi jedno, čo hovorí väčšina cvičiteľov... mám s veľa "odborníkmi" vlastné skúsenosti.

môj príklad z praxe: vždy som si nechala svoje psy riešiť "svoje" potýčky samé. ale pred pár dňami sme šli domov, a blízko domu sme stretli kríženca labradora. majiteľ šiel ďalej, o psa sa nestaral. pes vyzeral bezproblémovo (aj keď toho psa poznám a viem, že na vodítku ani za plotom taký nie je), očuchali sa, baby som poslala dopredu.
lenže on pokračoval ďalej za Kesou, nie za pánom, ktorý nás dávno prešiel. kesa sa nechcela otočiť, na psa párkrát štekla, vrkla, pes urobil krok späť, ale neodišiel. ignoroval jej pokusy o komunikáciu. na kese som videla, že sa mu nechce otočiť chrbtom, a zároveň vie, že som ju poslala dopredu.
tak som sa namiesto dokazovania si vlastnej "dominancie" rozhodla (ako správny vodca) – pomôcť slabšiemu zo šlamastiky. vrátila som sa, postavila som sa medzi kesu a cudzieho psa, a poslala som ju domov. pes si nedovolil ísť cezo mňa, a kese sa uľavilo, že mohla odísť bez toho, aby bola prenasledovaná, a nabudúce bude vedieť, že sa nemusí pobiť, lebo jej pomôžem.
čo by sa stalo, keby som trvala na povele (predsa ako správny vodca svorky, nie?), alebo nechala ju to "vyriešiť" samú? kesa by bola nútená druhého psa odohnať zubami. znamenalo by to, že nabudúce nebude tak dlho otáľať – lebo bude vedieť, že jej svorka je jej na :kak: lebo aj tak nepomôže. možno by sa ten druhý pes dokonca ohradil, a pobili by sa. kesa s jej 9 kilami by proti tomu 30 - 40-kilovému hovadu nemala moc šancu.

ale sme riadne off-topic. ak to chceš ďalej preberať, musíme sa presunúť do inej témy.
only expect the worst, and you'll always be either right or nicely surprised
(and they say i'm not an optimist!)
-----------------------------------------------------
http://www.sheimi.sk
Shel-chan
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5360
Bydlisko: Bratislava – Lamač

Re: Staffordshirský bulteriér / Staffordshire Bull Terrier (

Poslaťod robstar » Štv 10.01.2019 22:02

Vieš, mne tieto praktické skúsenosti z výcviku povedia a dajú najviac...a objednal som 3 knihy-Lidé a psi-stret kultur, V živote je spousta veci zadarmo a od Říhu-Stafordšírsky bullterier...tak snáď mi to niečo dá. A kľudne sa môžeme presunúť.
robstar
Šteniatko
 
Príspevky: 52

Re: Staffordshirský bulteriér / Staffordshire Bull Terrier (

Poslaťod DiamonD » Ned 07.07.2019 6:25

Ahojte, možno si spomínate ked som sa pred pár mesiacmi rozhodovala či utulkača alebo STB. Nakoniec po dlhom zvažovaní som sa rozhodla pre STB a od včera som hrdou majiteľkou malej pirane :lol:
Tak malé šteniatko som nemala už 8 rokov a teda je to záhul :joint: ten krpec sa skoro nezastaví :pac:
Ako najlepšie unavit takeho krpca? Zatial učime na meno, hračky ju zaujímaju tak sa aj hrame v ramci možností :lol:
Fotka mi nejde pridať ( teda v klude sa to ani neda odfotiť :pac: )
" Nechod tam, kde vidis svetlo, ale tam, odkial pocujes stekat psy. "
Azerbajdzanske prislovie
Obrázok

Obrázok
DiamonD
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 456
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: Staffordshirský bulteriér / Staffordshire Bull Terrier (

Poslaťod wer » Ned 07.07.2019 6:48

Jeej, tak gratulujem! Tak hadam budes spokojna s vyberom, som zvedava :smile:
wer
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12693
Bydlisko: Záhorská Bystrica

Re: Staffordshirský bulteriér / Staffordshire Bull Terrier (

Poslaťod Shel-chan » Ned 07.07.2019 7:07

jeeeeeej!!! no to som zvedavá na fotky!! gratulujem! :love:
only expect the worst, and you'll always be either right or nicely surprised
(and they say i'm not an optimist!)
-----------------------------------------------------
http://www.sheimi.sk
Shel-chan
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5360
Bydlisko: Bratislava – Lamač

Re: Staffordshirský bulteriér / Staffordshire Bull Terrier (

Poslaťod kives » Ned 07.07.2019 9:01

Gratulka :-). Ako unavit: hra, kratka prechadzka, velmi vyzmykaju nove podnety.
kives
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2890
Bydlisko: Košice

Re: Staffordshirský bulteriér / Staffordshire Bull Terrier (

Poslaťod pigie » Ned 07.07.2019 12:21

Blahozelam :) Nam najviac pomahalo si posediet v nakupnom centre, pred obchodom a tak. Lebo inak nic ine moc nefungovalo v tom malinkom veku :heh:
Obrázok
pigie
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 10282
Bydlisko: Bernolákovo

Re: Staffordshirský bulteriér / Staffordshire Bull Terrier (

Poslaťod DiamonD » Ned 07.07.2019 12:33

:lol: Ďakujem, takže toto je Ita a dá sa fotiť len keď spí :ha:
Prílohy
20190706_164838.jpg
20190707_132104.jpg
Screenshot_20190629-202323_Gallery.jpg
" Nechod tam, kde vidis svetlo, ale tam, odkial pocujes stekat psy. "
Azerbajdzanske prislovie
Obrázok

Obrázok
DiamonD
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 456
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: Staffordshirský bulteriér / Staffordshire Bull Terrier (

Poslaťod Shel-chan » Ned 07.07.2019 12:51

jeeeej :hi:
nemá žiadnu bielu?
only expect the worst, and you'll always be either right or nicely surprised
(and they say i'm not an optimist!)
-----------------------------------------------------
http://www.sheimi.sk
Shel-chan
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5360
Bydlisko: Bratislava – Lamač

Re: Staffordshirský bulteriér / Staffordshire Bull Terrier (

Poslaťod DiamonD » Ned 07.07.2019 13:03

Iba 2 pršteky na pravej labke aj to nie celé. Inak nič viac :smile:
" Nechod tam, kde vidis svetlo, ale tam, odkial pocujes stekat psy. "
Azerbajdzanske prislovie
Obrázok

Obrázok
DiamonD
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 456
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: Staffordshirský bulteriér / Staffordshire Bull Terrier (

Poslaťod Shel-chan » Ned 07.07.2019 13:07

wow. takého ani neviem či som niekedy videla.
krásna je :hi:
only expect the worst, and you'll always be either right or nicely surprised
(and they say i'm not an optimist!)
-----------------------------------------------------
http://www.sheimi.sk
Shel-chan
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5360
Bydlisko: Bratislava – Lamač

Re: Staffordshirský bulteriér / Staffordshire Bull Terrier (

Poslaťod Margita » Ned 07.07.2019 14:21

Veď väčšina sbt Je čierna,uz sa objavuju aj ine farbicky,cerveni sa mi páčia alebo aj bieli flakati
V piatok bola v ke klubovka niečo cez 50kuskov
"Dnes vím, že člověk, který má všech pět pohromadě a jen něco zná o psech, se foxteriérovi vyhýbá obloukem" Zdena Frýbová
"Neexistuje pes, který by měl vlastnosti foxteriéra"Zdena Frýbová

Všetko začína a končí v hlave
Margita
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5654
Bydlisko: Bratislava -Vereknye

Re: Staffordshirský bulteriér / Staffordshire Bull Terrier (

Poslaťod DiamonD » Pon 19.08.2019 17:27

Dnes mi prišiel rodokmeň k malej. Viete mi poradiť aky je další postup kam to dalej zaregistrovať ked je import z cr? Ja som v tomto mimo :-D
Chovatelka mi poslala exportny preukaz pôvodu + príloha k PP psa.
" Nechod tam, kde vidis svetlo, ale tam, odkial pocujes stekat psy. "
Azerbajdzanske prislovie
Obrázok

Obrázok
DiamonD
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 456
Bydlisko: Banská Bystrica

PredchádzajúciĎalší

Späť na Plemená psov FCI