Baset / Basset Hound (FCI)

Plemená psov uznané a provizórne uznané FCI a organizáciami oficiálne spolupracujúcimi s FCI

Baset / Basset Hound (FCI)

Poslaťod verca » Ned 02.09.2007 13:32

Originálny názov plemena : Basset Hound

Krajina pôvodu : Francúzsko

Doba vzniku : 16. storočie

Pôvodné využitie : Lov drobnej zveri

Dnešné využitie : Spoločník

Priemerná dĺžka života : 12 rokov

Hmotnosť : 18-27 kg

Výška : 33-38 cm

História:
Baset je staré poľovné plemeno, zaradené do skupiny duričov a farbiarov. Vznikol koncom 16. storočia vo Francúzsku, a jeho meno je odvodené od francúzskeho slova bas, čo znamená nízky. Bol vyšľachtený krížením baset artesian normanda so zakrpatenou mutáciou bloodhounda. Využívaný bol k lovu drobnej zveri, osvedčil sa obzvlášť v hustom lesnom poraste, kam sa pre svoju nízku stavbu tela ľahko dostal. V druhej polovici 19. storočia bol dovezený do Veľkej Británie, a klub chovateľov baseta bol založený v roku 1883. Veľkou priaznivkyňou a chovateľkou tohoto plemena bola taktiež kráľovná Alexandra, manželka Eduarda VII. Vo Veľkej Británii je baset aj dnes veľmi obľúbený, a veľa svojich priaznivcov má tiež v USA. K lovu sa dnes už veľmi nepoužíva, je skôr spoločníkom a domácim psom.

Typy:
Toto plemeno sa nevyskytuje v žiadnych ďalších varietach.

Všeobecný vzhľad:
Baset stavbou tela pripomína obrovského jazvečíka. Klenutá hlava s plochými lícami a čiernym, alebo u svetlých psov hnedým nosom, sa k ňufáku zužuje. Oči s mierne viditeľnou ružovou spojivkou sú tmavé až stredne hnedé, a majú vážny výraz. Uši sú dlhé, nasadené nízko a sú jemné a hodvábne. Telo je dlhé, široké a sudovité, a stojí na krátkych, pevných nohách. Dlhý chvost sa zužuje do špičky, pri pohybu je nesený nahor prehnutý do oblúka, nie je však zatočený alebo preklopený na chrbát.

Srsť a farba srsti:
Srsť je krátka, hladko prilieha k telu, ale nie je príliš jemná. Najčastejším sfarbením je kombinácia hnedočervenej, čiernej a bielej farby, vyskytuje sa aj v citrónovej s bielou, ale akékoľvek iné sfarbenie zvyčajné u duričov je prípustné.

Povaha:
Baset je veľmi mierny a kľudný pes, je veľmi spoločenský a nemá rád samotu. Je veľmi inteligentný a prispôsobivý, je húževnatý, ale má rád pohodlie. Tento pes je prítulný a nikdy nie je agresívny.

Spoločenská charakteristika:
Svojmu pánovi aj celej jeho rodine je baset dobrým priateľom. Nie je fixovaný na jedného člena rodiny, ale mal by vedieť o existencii vodcu v rodine, aby sa ním nestal sám. Baset sa chová priateľsky aj k cudzím ľuďom. S ostatnými psami nevyhľadáva konflikty a snaží sa s nimi nadviazať priateľský vzťah, svoju pozíciu si však vždy vie obhájiť. Spolužitie s inými domácimi zvieratami býva bez problémov.

Vzťah k deťom:
Baset je hravý pes a má rád spoločnosť detí. Je dobrý aj k malým deťom, pokiaľ s nimi má dobré skúsenosti z mladosti. Deti však musia rešpektovať jeho právo na nerušený odpočinok, ktorému sa rád oddáva.

Výchova:
Baset nebude nikdy slepo oddaný a poslušný. Je taktiež tvrdohlavý, a nie je príliš ochotný všetkému sa podriadiť. Jeho výchova preto musí byť dôsledná a trpezlivá.

Držanie:
Dobre sa hodí aj do mestského bytu, a je považovaný za ideálneho rodinného psa. Pokiaľ mu v byte nevymedzíte priestor určený na odpočinok, nájde si ho sám, a s najväčšou pravdepodobnosťou to bude kreslo alebo gauč. Potrebuje miesto, kde bude mať kľud na odpočinok, ale odkiaľ môže sledovať všetko dianie v rodine.

Pracovné využitie:
Baset je pôvodom poľovný pes, ktorý má neobyčajnú vytrvalosť na stope, a taktiež je na stope dostatočne hlasitý. Vo Francúzsku bol používaný ako sliedič, čo vyžaduje dobrý čuch a zvučný hlas, a jeho prednosťou je aj pomalší pohyb. U nás je baset zaradený medzi duričov s uplatnením pri love na čiernu zver. Všetkým basetom, bez ohľadu na to, či ich majitelia sú alebo nie sú aktívnymi poľovníkmi je umožnené skladať farbiarske skúšky duričov.

Pohyb:
Baset nie je príliš náročný na pohyb, obzvlášť mladí jedinci by sa nemali vyčerpávať dlhými vychádzkami. Tento pes, skôr než pohyb, vyžaduje spoločnosť človeka. Vie však veľmi rýchlo behať, a rád trávi čas vonku v prírode.

Starostlivosť:
Starostlivosť o jeho srsť nie je nijako zvlášť náročná, len v období pĺznutia je potrebné odstraňovať uvoľnené chlpy gumovou rukavicou. Väčšiu pozornosť je potrebné venovať ušiam, očiam a pazúrikom. Uši by sa mali čistiť aspoň raz týždenne, oči, ktoré majú ovisnuté spodné viečka je nutné občas vykvapkať, a pazúriky by sa mali udržovať krátke. Baset je veľký žráč, má sklony k prejedaniu sa a priberaniu, preto by nemal dostávať príliš veľa dobrôt, ktoré s obľubou dranká.

Strážne využitie:
Pre svoju dobrosrdečnú povahu nemožno považovať baseta za dobrého strážcu.

Vhodné športy:
Lov


Najčastejšie nemoci:
Zápal spojiviek; epilepsia; cukrovka; zelený očný zákal; paneosteitída; lakťová dysplázia; PMDS- anomálie pohlavných orgánov u psov.

Zvláštnosti plemena:
Na tomto plemene je zvláštna veľká variabilita v type aj zafarbení. Len ťažko sa nájdu dvaja jedinci, ktorí by vyzerali rovnako. Takto možno od seba odlíšiť už malé šteniatka. Niektorý pes je mohutný, iný ľahký, ďalší tenký alebo tlstý, nízky alebo vyšší, niektorí sú kratší, iní dlhší, môžu byť tmavý, svetlý alebo strakatý.

Príprava na výstavu:
Pes by mal byť na výstave predvedený v čo najlepšej kondícii. Jeho srsť musí byť čistá a udržovaná. Uši musia byť čisté nielen zvonku, ale aj zvnútra. Pred vstupom do výstavného kruhu je dobré psa ešte otrieť, dbajte na čistotu uší, pysku a laloku, ktoré sa rýchlo ušpinia. Pes sa musí naučiť strpieť prehliadku zubov, tento úkon s ním nacvičujte už od šteňaťa. Naučte psa svižnému klusu a dobrej ovládateľnosti na vodítku, čo oceníte pri predvedení psa v pohybe. Vo výstavnom postoji predvádza baseta väčšinou vystavovateľ, a aj tomuto je nutné privykať psa už od mladosti. V neposlednej rade by mal pes byť navyknutý na množstvo ľudí a na ruch, ktorý na výstave panuje, a nemal by sa prejavovať bojazlivo, preto so svojim psom choďte často medzi ľudí.

Výživa šteňaťa:
Prvé dni by malo šteňa dostávať stravu, na ktorú bolo zvyknuté od chovateľa, postupne prejdite na stravu, ktorú vyberiete sami. Šteňa potrebuje kvalitnú a vyváženú stravu, ktorá obsahuje aj vitamíny a minerálne látky.

Výživa dospelého psa:
Strava má významný vplyv na zdravotný stav psa, na jeho kondíciu a kvalitu srsti. U kvalitných hotových krmív je zaručený dostatočný a vyvážený prísun živín a minerálií.

Výživa starého psa:
Starý pes, ktorý má sklony k priberaniu, potrebuje postupný prechod na odľahčenú stravu pre seniorov, ktorá zaistí všetky jeho potreby, čo sa týka príjmu živín a energie v strave.


Dôvetok pre budúcich majiteľov:
Aj keď má jeho tvár smutný výraz, je baset pes s veľkým zmyslom pre humor. Vycíti vašu náladu a vždy vás dokáže potešiť. Venujte mu veľa lásky a pozornosti, odmení sa vám svojim priateľstvom a prítulnosťou.

Obrázok Obrázok Obrázok

Komu sa paci tento psik?Mne hej je krasny kto sa ku mne prida? :lol:
verca
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 262
Bydlisko: Lučenec

Poslaťod Sirík » Ned 02.09.2007 13:36

basety su milucky a ten ich pohlad len pokial sa mi nevenuju tak je strasne lenivy a nic sa mi nechce :ua:
Sirík
Junior
 
Príspevky: 298

Poslaťod Bendy » Ned 02.09.2007 23:34

Strasne zlate psy, len podla mna velmi dobre neposluchaju a su velmi svojhlave :ua:
Naučili sme sa lietať v povetrí ako vtáky, potápať pod vodou ako ryby. Zostáva len jediné. Naučiť sa žiť na Zemi ako ľudia.
G. B. Shaw
Bendy
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 418
Bydlisko: Bratislava

Poslaťod Vikiki22 » Pon 03.09.2007 16:55

Nooo, paradne plemeno! Sestra chce takeho, ked ,,vyrastie´´. A aj Columbo ma takeho vo filme :lol:
Vikiki22
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 11064
Bydlisko: Dubník, okr. NZ

Poslaťod Sirík » Str 26.09.2007 17:40

inak niektore steniatka mi pripominaju bigle :jupi: ale len na foto :ha: :heh:
Sirík
Junior
 
Príspevky: 298

Poslaťod petra » Pia 02.11.2007 12:49

Baseta som mala a urcite nie je vhodny do bytu straaaaasne smrdi. Ale inak v pohode bola to fenka a aj posluchala voditko sme ani nepouzivali. Mala 11 steniatok a volala sa Cecilia. :smile:
petra
Okoloidúci
 
Príspevky: 15

Poslaťod Ulfheiðr » Pia 02.11.2007 14:11

My mame basetieho kamarata, vola sa Šaník. Velmi rad si pobeha. :smile:
Ulfheiðr
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6089
Bydlisko: riečny kilometer 1852

Poslaťod Clea » Pia 02.11.2007 15:36

Mne sa basety veľmi páčia. Kedysi som strašne po ňom túžila ale nakoniec som skončila pri bígloch :lol:
Clea
Nováčik
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 32
Bydlisko: Bratislava

Poslaťod Silwuska » Pia 02.11.2007 15:38

Mne sa nepacia...maju take natiahnute oci...a su tlusty... :smile:
Silwuska
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6539
Bydlisko: Trnava

Poslaťod Dasty » Pia 02.11.2007 15:44

no ja moc na typy psov ako je baset nie som...no niektore su zlate ale baseta by som si nekupila..... :smile:
Obrázok :)
Dasty
Snoopy
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 165
Bydlisko: V psej búde

Poslaťod Lenka.Buddy » Pia 02.11.2007 16:36

mne sa zdá,že majú také smutnučké očka :ach: ale inak celkom v pohode..také valčeky natiahnuté :heh:
www.bafbaf.webnode.sk tu nájdete všetko o nás :)
Lenka.Buddy
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2429
Bydlisko: Dolné Orešany

Poslaťod Martula » Pia 02.11.2007 17:05

Krasni haukaci :poklona: ale asi by som radsej chcela bigla lebo je vacsi :heh:
Martula
Okoloidúci
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 16

Poslaťod Aris » Pia 02.11.2007 20:55

petra píše:Baseta som mala a urcite nie je vhodny do bytu straaaaasne smrdi


Ja pozám niekolko basetov a ani jeden nesmrdi a malu ich aj v byte a ked som v Tatrach tak tam jedny nasli baseta a vobec nesmrdel.
Všichni se můžou přetrhnout, aby zachránili Hitlerův mozek, ale když ho člověk voperuje žraloku lidožravému, tak to najednou zašel příliš daleko!
Pazuzu, you ungrateful gargoyle!
Aris
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2682
Bydlisko: Kysuce

Poslaťod petra » Pia 02.11.2007 21:10

Tak neviem ale nasa smrdela mali sme ju 11 rokov.
petra
Okoloidúci
 
Príspevky: 15

Poslaťod Iwka » Pia 02.11.2007 22:37

U nas na sidlisku je jeden baset , ale ten je straaasne klobasoidny, vazi vyse 50kg
Obrázok
Iwka
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1532
Bydlisko: Praha

Ďalší

Späť na Plemená psov FCI