Austrálska kelpia / Australian Kelpie (FCI)

Plemená psov uznané a provizórne uznané FCI a organizáciami oficiálne spolupracujúcimi s FCI

Austrálska kelpia / Australian Kelpie (FCI)

Poslaťod Rika » Sob 01.09.2007 11:26

Štandard FCI:
Austrálska kelpia - Australian Kelpie
Pôvod: Austrália
Dátum publikovania platného štandardu: 11. 9. 1989
Celkový vzhľad: suchý, veľmi kvalitný, aktívny pes so silným svalstvom a pružnými končatinami, schopný neúnavne pracovať. Nesmie mať ani náznak slabosti.
Charakteristika: kelpia je mimoriadne pozorný, verný, horlivý a vysoko inteligentný pes, jemný, ľahko ovládateľný, s takmer nevyčerpateľnou energiou. Má prirodzený inštinkt a vlohy na prácu s ovcami v otvorenej krajine i vo dvore. Každá chyba stavby alebo povahy cudzia pracovnému psovi sa musí hodnotiť ako nežiaduca.

Hlava a lebka: hlava má primerané proporcie k telu, lebka je mierne zaoblená a široká medzi ušami. Čelo prebieha v rovnej línii k vyznačenému stopu. Líca nie sú hrubé a vystupujúce, ale plynule prechádzajú do papule, ktorá je čisto modelovaná a vyznačená. Papuľa má byť o niečo kratšia ako temeno. Pysky sú tenké a dobre priliehajú. Farba ňucháča závisí od farby osrstenia. Celkový tvar a obrysy vytvárajú výraz podobný líške, čo je zmiernené mandľovým tvarom očí.
Oči: oči sú mandľového tvaru, stredne veľké, jasne definované v kútikoch, majú inteligentný a horlivý výraz. Farba očí má byť hnedá, harmonizujúca s farbou srsti. Modré psy môžu mať svetlejšie oči.
Uši: uši sú stredne veľké, vztýčené a zašpicatené, ušnice sú tenké, ale pevné pri koreni, nasadené ďaleko od seba, špičky smerujú od seba. Vonkajšie okraje sú mierne zaoblené. Vnútrajšok uší je dobre pokrytý srsťou.
Papuľa: zuby majú byť zdravé, silné a rovnomerne umiestnené, spodné rezáky sú tesne za hornými tak, že sa ich dotýkajú, nožnicový zhryz.
Krk: je primerane dlhý, silný, mierne klenutý, plynule prechádza do pliec, bez laloku, s miernou hrivou.

Predné končatiny:
Plecia: majú byť pekne tvarované, svalnaté, dobre sa zvažujú k lopatkám, umiestneným blízko pri kohútiku.
Ramená: majú byť v pravom uhle k lopatke. Lakte: nemajú byť ani vtočené ani vytočené. Predné končatiny sú svalnaté, so silnými, ale nie hrubými kosťami, rovné a paralelné pri pohľade spredu. Pri pohľade zboku majú byť záprstia mierne zošikmené, aby umožňovali pružný pohyb a rýchle otáčanie.

Telo: rebrá sú dobre vyklenuté a hrudník je skôr hlboký než široký, s pevnou, rovnou hornou líniou. Bedrá sú pevné a svalnaté, s hlbokými slabinami. Dĺžka psa od výbežku hrudnej kosti po sedacie hrbolce je väčšia ako výška v kohútiku v pomere 10:9.

Zadné končatiny: široké a silné, krížová kosť je pomerne dlhá a zvažuje sa, kolená sú dobre zauhlené, päty nízko umiestnené. Pri pohľade zozadu sú zadné končatiny od piat k labkám úplne rovné a paralelne postavené. Nesmú byť ani blízko ani príliš ďaleko od seba.
Labky: majú byť okrúhle, silné, s tučnými vankúšikmi, dobre uzavreté, s klenutými prstami a silnými, krátkymi pazúrikmi.

Chvost: v pokoji má byť spustený vo veľmi miernom oblúku. Pri pohybe alebo vzrušení môže byť zdvihnutý, ale v žiadnom prípade nesmie byť preklopený cez vertikálnu líniu vedúcu cez koreň chvosta. Osrstenie tvorí kefku. Chvost má byť nasadený v pokračovaní krížovej kosti a mal by siahať približne po päty.
Pohyb: aby sa zaručila takmer nevyčerpateľná vitalita, vyžadovaná od pracovného psa na otvorenom priestranstve, musí mať kelpia úplne korektnú stavbu i pohyb. Každá tendencia ku kravskému postoju, pätám v tvare písmena O, strmosti, voľným pleciam alebo strnulému pohybu, ku križovaniu alebo vyhadzovaniu nôh je vážnou chybou. Pohyb má byť voľný a neúnavný a pes musí byť schopný otočiť sa v plnej rýchlosti. V kluse majú končatiny sklon približovať sa labkami k sebe ako pes zrýchľuje, ale keď zastane, vytvára na zemi obdĺžnik.
Osrstenie: skladá sa z krycej srsti a krátkej hustej podsady. Vonkajšia srsť je hustá, rovná, tvrdá a priliehavá, takže neprepúšťa vodu. Na spodnej časti tela a na zadnej časti končatín je srsť dlhšia, na stehnách tvorí nohavice. Na hlave (vrátane vnútornej strany uší), na prednej strane nôh a labiek je srsť krátka. Okolo krku je dlhšia a hustejšia a vytvára hrivu. Chvost by mal mať kefku. Príliš krátka a príliš dlhá srsť je chybou. V priemere má mať srsť na tele od 2 do 3 cm.
Farba: čierna, čierna s pálením, červená, červená s pálením, plavá, čokoládová a dymovomodrá.
Veľkosť: výška v kohútiku: psy 46–51 cm. Sučky 43–48 cm.
Chyby: každá odchýlka od uvedených bodov sa má pokladať za chybu, ktorej hodnotenie je v presnom pomere k stupňu odchýlky.
Naposledy upravil Rika dňa Sob 01.09.2007 11:38, celkovo upravené 2
Oči zvieraťa majú schopnosť hovoriť tým najkrásnejším jazykom na svete !
Martin Buber

Pes je jediný tvor na svete, ktorý Ťa miluje viac než sám seba a zarmúti Ťa len vtedy, keď odíde do psieho neba :smile:
Rika
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1619
Bydlisko: Liptov / KE / BA

Poslaťod Ulfheiðr » Sob 01.09.2007 11:30

:oo:
to vyzera ako moj Viggo :oo: zeby? ale odkial by nabral tu lovecku vasen. ach jo. su to pekne haviny
“The scuba diver dives to look around. The freediver dives to look inside.
Ulfheiðr
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6089
Bydlisko: riečny kilometer 1852

Poslaťod Rika » Sob 01.09.2007 11:39

Inak ako som tu vkladala tie foto, hneď som pomyslela na Teba, že sa dosť podobá na Vigga :oo: :ach:
Oči zvieraťa majú schopnosť hovoriť tým najkrásnejším jazykom na svete !
Martin Buber

Pes je jediný tvor na svete, ktorý Ťa miluje viac než sám seba a zarmúti Ťa len vtedy, keď odíde do psieho neba :smile:
Rika
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1619
Bydlisko: Liptov / KE / BA

Poslaťod Ulfheiðr » Sob 01.09.2007 11:45

to prave. idem si nieco o nich nastudovat :smile: Len mame trosku hunatejsi chvost casto krat stoceny nad chrbet. No, idem studovat
“The scuba diver dives to look around. The freediver dives to look inside.
Ulfheiðr
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6089
Bydlisko: riečny kilometer 1852

Poslaťod Rika » Sob 01.09.2007 11:57

Psy majú hustejší chvost než feny... ale nie nosený vysoko :ach:
Oči zvieraťa majú schopnosť hovoriť tým najkrásnejším jazykom na svete !
Martin Buber

Pes je jediný tvor na svete, ktorý Ťa miluje viac než sám seba a zarmúti Ťa len vtedy, keď odíde do psieho neba :smile:
Rika
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1619
Bydlisko: Liptov / KE / BA

Poslaťod Ulfheiðr » Sob 01.09.2007 11:59

urcite tam je labrador, nejaky spicoid so sikmejsimi ocami, no a potom nieco bud ako NO alebo toto tu.
“The scuba diver dives to look around. The freediver dives to look inside.
Ulfheiðr
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6089
Bydlisko: riečny kilometer 1852

Poslaťod lucia » Sob 01.09.2007 12:21

HEj tieto havinky aspoň mne dosť pripomínaju krížencov ( najmä čierne pálené ani tak nie) ale ja včera som videla havka úplne jak kelpina som sa spýtala, že nie kríženec. Mňa zaujali povahovo hlavne ( a aj tým že nejsú až tak známe) keď sa odsťahujem od našich tak si určite jednu zaobstaraám ( akurát teraz riešim kelpiu alebo NO ale vizerá to tak že zrejme NO).... a najkrajšie sú strieborné s pálenim :no:
lucia
 

Poslaťod Vikiki22 » Ned 02.09.2007 17:34

Australska keplie je nadherne plemeno. Mala som tu cest ju spoznat zblizka na vystave v BA :lol: Obrázok
Vikiki22
Moderátor
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 11060
Bydlisko: Dubník, okr. NZ

Poslaťod Ulfheiðr » Pon 03.09.2007 6:12

Bubak usaty, to je presne ako Viggo, len ten chvostik :smile:
“The scuba diver dives to look around. The freediver dives to look inside.
Ulfheiðr
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6089
Bydlisko: riečny kilometer 1852

Poslaťod Larra@dogs » Ned 07.10.2007 14:35

Kelpie je nádherné plemeno. Veľmi sa mi páči jej všestrannosť, nenáročnosť a pracovitosť. V budúcnosti si plánujeme rozšíriť náš zverinec o pár kusov oviec, kôz a možno aj nejakého toho koníka tak pravdepodobne k nášmu austrálskemu dobytkárskemu psovi pribudne aj kamoš plemena kelpie. :ahoj:
Larra@dogs
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 232

Poslaťod lucia » Pia 12.10.2007 19:08

doplnam stranku z dcovatelky od ktorej si si chcem zaobstarat toto uzasne plemeno : http://www.zlhoteckelinie.wz.cz
lucia
 

Poslaťod Larra@dogs » Pia 12.10.2007 19:11

...práve pred chvíľou som dopozerala túto stránku...majú nádherných hafanov... akej farby sa ti páči?
Larra@dogs
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 232

Poslaťod lucia » Pia 12.10.2007 19:14

strieborna, strieborna s palenim ( ale taku mat v tejto CHS mat nebudu pokial nebudu kryt inym psom) a hneda s palenim... v podstate vsetky len ciern atrochu menej ( ale mne nejde o vyzor ale o povahu) kamoska ma odtial AG.... je to uplne uzasny a inteligentny pes...
lucia
 

Re: Kelpia

Poslaťod Sára1 » Str 06.08.2008 13:04

Ma tu niekdo austrálsku kelpiu? Jessy je polovičná kelpia a neviem či nahodou neni aj čistokrvna, kvoli tomu sa pytam...
dik :ahoj: :smile:
Priateľ je ten, kdo Ti podá ruku a dotkne sa Tvojho SRDCA
Kľud a mier vo mne... =) LÁSKA
Sára1
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 207
Bydlisko: Nové Zámky

Re: Kelpia

Poslaťod Basha » Pia 23.01.2009 18:16

My sme dnes s Balladom pri morave natrafili na dve 9-mesacne palene kelpie, tusim fena a pes, ale zial sme sa moc nestihli s majitelom porozpravat, bo sa uz ponahlal spat....ze je z Devina a ma ich origos z Australie - aj som si tak na chvilu pripadala, ked tam zacali mojho ,,honit" na tej suchej trave :lol: Som z dialky kukala ze aki krizenci, ze tych este nepoznam :heh: aj ked akoze poznam, ale predsalen vyzerali uplne jak original pracovne psiska z nejakeho australskeho filmu...
"život se nepočítá na množství nádechů a výdechů, ale na chvíle, které berou dech!"
Basha
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2063
Bydlisko: Bratislava

Ďalší

Späť na Plemená psov FCI