Euraziér / Eurasier (FCI)

Plemená psov uznané a provizórne uznané FCI a organizáciami oficiálne spolupracujúcimi s FCI

Euraziér / Eurasier (FCI)

Poslaťod Vikiki22 » Sob 22.11.2008 17:29

EURAZIÉR (EURASIER)

Pôvod:
Nové plemeno vyšľachtené v päťdesiatych rokoch v Nemecku krížením vlčieho špica a čau-čaua (na osvieženie krvi, zvýšenie elegancie a na zlepšenie plodnosti bol raz prikrížený aj samojed). Cieľom bolo vytvoriť psa s vynikajúcou povahou, zdravého, s funkčnou telesnou stavbou. FCI ho uznala roku 1973.

Popis:
Stredne veľký špicovitý pes harmonických telesných proporcií so vztýčenými ušami a dlhšou srstou. Hlava klinovitého tvaru nie je veľmi široká, iba s miernym stopom. Uši stredne veľké, vztýčené, trojuholníkového tvaru. Oči mierne šikmo položené. Telo mohutné, nie veľmi krátke, pevný, rovný, svalnatý chrbát. Chvost skrútený nad chrbtom, kefovito osrstený, guľatý a pevný, smerom ku koncu sa zužuje. Hrudník siaha až po lakte. Srsť stredne dlhá, s hustou podsadou, na tvári, na ušiach a na prednej strane nôh krátka.

Farba:
Srsť býva plavej, červenej, šedej, čiernej a vlkošedej farby. Veľkosť: Pes má v kohútiku asi 52-60 cm, suka 46-48 cm.

Charakteristika:
Štandard vyžaduje pokojného a sebavedomého rodinného psa, ktorý nedôveruje cudzím ľuďom, a preto je dobrý, ale neagresívny strážca.

Využitie:
Spoločenský a rodinný pes, strážca a sprievodca. Zriedkakedy sa používa aj ako saňový pes.

Zvláštne nároky:
Veľmi odolný pes bez osobitných nárokov, so strednou potrebou pohybu, ktorý vyžaduje pravidelnú, ale nie mimoriadne intenzívnu starostlivosť o srsť.

Výskyt:
S výnimkou krajiny jeho pôvodu, Nemecka, veľmi vzácne plemeno. Ani u nás sa pomaly šíri.

Možná zámena:
S plemenami, z ktorých bol vyšľachtený. Oproti čau-čauovi má výrazne ľahšiu telesnú stavbu s menej masívnou hlavou, je elegantnejší a pohyblivejší. Od vlčieho špica sa líši pestrosťou farieb, menej bohatou srsťou, väčšou veľkosťou aj šikmo položenými "ázijskými" očami.

Obrázok
Obrázok
Obrázok
Naposledy upravil Vikiki22 dňa Pon 26.07.2010 19:56, celkovo upravené 1
Vikiki22
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 11064
Bydlisko: Dubník, okr. NZ

Re: Euraziér

Poslaťod Ema 012 » Sob 22.11.2008 17:33

vikiki :jop:
Ked ma napadne aké plemeno tu ešte nieje dám ti vedieť :haha:
Ale eurasier je fakt pekný hafan a poznám aj jednu chovatelku :yes:
Obrázok
Ema 012
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 942
Bydlisko: Kajal

Re: Euraziér

Poslaťod quinty » Pon 24.11.2008 11:41

Vikiki22 - aj moja sesternica má toto plemeno. Nie je to náhodou jedna a tá istá osoba?
http://bielysvajciarskyovciak-quinty.wbl.sk

Najväčším sťastím človeka je, keď môže žiť preto, začo by bol ochotný zomrieť.
quinty
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 390
Bydlisko: Bajč

Re: Euraziér

Poslaťod Vikiki22 » Pon 24.11.2008 21:23

Ale táto moja kamoška je z Brna. :no:
Vikiki22
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 11064
Bydlisko: Dubník, okr. NZ

Re: Euraziér

Poslaťod quinty » Uto 25.11.2008 9:53

Tak potom určite nie. Strašne sa mi toto plemeno páči, ale už mám 2 havov tak len snívať možem :ua:
http://bielysvajciarskyovciak-quinty.wbl.sk

Najväčším sťastím človeka je, keď môže žiť preto, začo by bol ochotný zomrieť.
quinty
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 390
Bydlisko: Bajč

Re: Euraziér

Poslaťod Vikiki22 » Uto 25.11.2008 12:42

Však sa ti možno splní aj raz tento sen. A budeš mať nádherného euraziéra! :no:
Vikiki22
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 11064
Bydlisko: Dubník, okr. NZ

Re: Euraziér

Poslaťod quinty » Uto 25.11.2008 12:56

Muža by hneď natiahlo :ha: keby som čo i len spomenula ďalšieho psa. Ale možno naozaj raz sa mi to podarí.
http://bielysvajciarskyovciak-quinty.wbl.sk

Najväčším sťastím človeka je, keď môže žiť preto, začo by bol ochotný zomrieť.
quinty
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 390
Bydlisko: Bajč

Re: Euraziér

Poslaťod Katush » Pon 08.12.2008 14:45

Ahoj Quinty! Tak som sa zaregistrovala a som sa aj pobavila, keď som si prečítala tieto tvoje príspevky, že by tvojho muža aj natiahlo :) Mne tak nepripadá, že by ti to nedovolil. Možno ho presvedčíš, kým budem mať šteniatka :)
Katush
Junior
 
Príspevky: 270

Re: Euraziér

Poslaťod starr » Pon 08.12.2008 15:09

V českých kynologických časopisoch už veľmi dlhú dobu jeden chovateľ eurazierov a jap. akít inzeruje šteniatka euraziera a píše tam vždy, že sú to psy vhodné pre začiatočníkov. Ja len tak, že či je to pravda, alebo či je to len jeho marketingový ťah?
Kto je proti nám, keď On je s nami? Keď máme Krista, tak nikdy neprehráme.
starr
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3770
Bydlisko: behind the field

Re: Euraziér

Poslaťod Ema 012 » Pon 08.12.2008 21:22

Síce neviem či je to vhodný pes pre začiatočníkov ale tú českú chovatelku poznám a podla mna je super. Tý jej hafani sú fakt :jop:
Obrázok
Ema 012
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 942
Bydlisko: Kajal

Re: Euraziér

Poslaťod lucik » Pon 08.12.2008 21:30

Katush, odkial mas eurasiera? (sorrac, mne sa to "s" v nazve paci viac) Nie je to fenka, ktorej meno sa zacina na C? Poznam pana, ktory ma fenecku Coni a vraj je to len jedna z dvoch feniek v SR, este je tu jej sestra. Ako mi tak pisal, tak aj mne sa eurasier zapacil, vyzera to byt super univerzalne plemeno, aj ked podla mna vzhladovo nepatri k tym "najpritazlivejsim".. Uz sa tesim, ked sa s Coni zoznamim osobne, snad coskoro, najneskor v TN na vystave.
A million words would not bring you back. I know because I´ve tried.
Neither would a million tears. I know because I´ve cried.
I miss you, my black angel Gipsy!
lucik
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5960
Bydlisko: Piešťany

Re: Euraziér

Poslaťod lara » Uto 09.12.2008 0:01

ja viem tak, že eurasieri su dosť svojskí, náročné povahy.. skor pre trosku skusenejsích... nvm, mozno sa mylim :nwm: ... sak napiste kto ho mate, aki su vaši :smile:
If it's not a Doberman it's just a dog.
lara
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1946
Bydlisko: Galanta

Re: Euraziér

Poslaťod quinty » Uto 09.12.2008 12:57

Katush píše:Ahoj Quinty! Tak som sa zaregistrovala a som sa aj pobavila, keď som si prečítala tieto tvoje príspevky, že by tvojho muža aj natiahlo :) Mne tak nepripadá, že by ti to nedovolil. Možno ho presvedčíš, kým budem mať šteniatka :)

Držím Ti palce, aby to išlo podľa tvojich plánov. :lol: Musím sa už ísť pozrieť na tú tvoju malú potvorku.
http://bielysvajciarskyovciak-quinty.wbl.sk

Najväčším sťastím človeka je, keď môže žiť preto, začo by bol ochotný zomrieť.
quinty
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 390
Bydlisko: Bajč

Re: Euraziér

Poslaťod Katush » Uto 09.12.2008 16:11

Lucik, ja mám moju Becky z Maďarska, ale je to vnučka jednej sučky spomínanej pani z Čiech. Čiže tá Coni je jej príbuzná, tuším teta :) Ja som sa ju pokúšala nájsť cez vyhľadávač, ale neúspešne. Nevieš mi prezradiť, v ktorom okrese je Coni? Viem, že tu má aj sestru z toho istého vrhu, no tiež neviem, kde...
Čo sa týka povahy, ja som zatiaľ s Becky celkovo spokojná. Prirodzene, je ešte trošku pojašená, ale veď má len 3.5 mesiaca...Čakám na jej EPP..Teraz Becky akurát besne šteká na susedu, ktorá práši na balkóne koberec. No je fakt dosť nedôverčivá k cudzím, ale nie agresívna. Má rada deti, ale svoje bruško ešte viac :) Toľko asi o povahe...
Lucik, vidím, že aj ty máš labradorov..Je to dobré plemeno, ale už je dosť premnožené, preto bola moja ďalšia voľba radšej eurasier...

Quinty a ty kľudne dobehni voľakedy, budem rada, aspoň pokecáme :)
Naposledy upravil Katush dňa Ned 01.03.2009 15:19, celkovo upravené 1
Katush
Junior
 
Príspevky: 270

Re: Euraziér

Poslaťod quinty » Uto 09.12.2008 16:57

Katush - na sto percent dobehnem, lebo som strašne zvedavá na tvoju Becky :lol:
http://bielysvajciarskyovciak-quinty.wbl.sk

Najväčším sťastím človeka je, keď môže žiť preto, začo by bol ochotný zomrieť.
quinty
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 390
Bydlisko: Bajč

Ďalší

Späť na Plemená psov FCI