Stredoázijský ovčiak, Alabaj / Stredneasiatskaja ... (FCI)

Plemená psov uznané a provizórne uznané FCI a organizáciami oficiálne spolupracujúcimi s FCI

Re: Stredoázijský ovčiak, Alabaj / Stredneasiatskaja ... (FC

Poslaťod Ulfheiðr » Štv 29.01.2015 15:47

Tasha píše:S tymto si dovolim nesuhlasit. Tym padom severske plemena, chrti, niektore polovnucke plemena a dalsie by tu vobec nemali byt, kedze tu nie su pre nich podmienky ako tam odkial pochadzaju. Nie je tu pre nich vyyzitie. A tak sa psi menia. Aj doba napreduje, takze je to normalne


Ale ja vravím to isté. Avšak netvrdím, že tu vyložene nemajú čo robiť. Plemená sa nemenia, meníme ich my, aby sme s nimi boli schopní prežiť v našej európskej tlačenici. Len to treba priznať a zmieriť sa s tým - to myslím teraz na tých borcov z vášho klubu.
Nebudem predsa chrta tuto naschvál púšťať na zver a potom tvrdiť že tí čo to nerobia ***via plemeno :ach: :smile:
“The scuba diver dives to look around. The freediver dives to look inside.
Ulfheiðr
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6089
Bydlisko: riečny kilometer 1852

Re: Stredoázijský ovčiak, Alabaj / Stredneasiatskaja ... (FC

Poslaťod rudy555 » Štv 29.01.2015 17:51

starr píše:Dovolím si prispieť trochu do tejto diskusie. Veľa som o SAO čítala, rozprávala sa s chovateľmi a majiteľmi atď.

Veľmi zaujímavé a prínosné pre mňa boli názory a skúsenosti ľudí, ktorí mali tú česť importovať zvieratá z krajiny pôvodu, pričom krajinu pôvodu osobne navštívili, a pričom mali možnosť vidieť psy pracovať a fungovať v ich domovine, s ich ľuďmi, pri ich pôvodnom, či takmer pôvodnom využití, hlavne pri stáde.

Čo mi na ich rozprávaní najviac zarezonovalo, je fakt, že v krajinách pôvodu, kde našťastie ešte stále znamená povaha omnoho viac ako výzor, sa ešte stále berie pes a jeho vlastnosti trocha inak, a trocha inak (správnejšie - nielen z môjho uhla pohľadu), sa k nim aj pristupuje.

O agresívneho či neovládateľného psa v krajinách pôvodu zväčša nikto nestojí, taký jedinec, či už agresívny, bojazlivý, hysterický, nevyrovnaný atď, tam nemá veľkú šancu prežiť. Načo by im bol taký pes, kto by živil také zviera, ktoré by predstavovalo časovanú bombu pre majiteľa, členov rodiny atď?

Čo som čítala, v krajinách pôvodu majú aziati práveže oveľa lepšie povahy ako u nás. Bezdôvodná agresivita sa tam netoleruje, za to tam býva pes zväčša usmrtený. Nie je tam údajne problém, keď má niekto pri dome aziatov a príde k nemu návšteva, rodina alebo sused, ľudia sa tam bežne navštevujú a psy to berú ako normálnu vec, neexistuje, že by pes ľudí bezdôvodne napádal. (Možno u nás je ten rozdiel, že tu sa bežne ľudia nenavštevujú, že tu žijeme tak izolovane a separovane, takže pes to nemá ako brať ako bežnú vec, že niekoľkokrát za deň príde vítaná návšteva.)

Možno je to práve Európa, kto spravil z týchto psov nervovo slabé a občas (často ??) aj bezdôvodne agresívne zvieratá, pretože tu sa z "lásky" k zvieratám nepozeráme na povahu, tu berieme ako nesprávne a bezcitné, keď sa má dať nejaký psychicky narušený jedinec utratiť, tu je pes častokrát v hodnotovom rebríčku vyššie ako manžel, matka, dieťa, sused, a má nesprávne určené zaradenie či hranice (tam sa berie pes ako zviera, a ako zviera má aj určené mantinely), proste zo strašne veľa hľadísk je toto zaglomerizované, polyurbanistické, industriálne prostredie neprirodzené, choré, divné, iné, hodnoty sú tuším už väčšinou postavené tak, že najskôr exteriér, až potom povaha, a veľa ľudí si vykladá super povahu u aziatov takú, že je skvelé, keď sú čo najostrejší a najagresívnejší, ale toto nemá so psami z krajiny pôvodu údajne už veľa spoločného.

Takže je to všetko asi na zamyslenie a veľmi relatívne, a treba robiť veci tak, ako je človek vnútorne a s pokojom v duši presvedčený, že je správne, a nie tak, ako to robí väčšina, lebo aj tá väčšina možno môže mať niečo nie úplne najsprávnejšie zadefinované.



Veľmi pekne napísané
rudy555
Okoloidúci
 
Príspevky: 20

Re: Stredoázijský ovčiak, Alabaj / Stredneasiatskaja ... (FC

Poslaťod rudy555 » Štv 29.01.2015 18:06

každý by si mal rozmyslieť načo si psa kupuje a načo ho bude využívať , myslím si že je úplny nezmysel si kupovať SOA do bytu len preto že sa mi páči a ešte som nikdy nepočul ani nečítal žeby bol niekedy problém so SOA niekde na farme a podobne , je to pes ktorý stráži svoje teritórium a ked po niečom vyštartuje čo tam vkročí je normálne chráni svoj a majitelov majetok .A to nie je len toto plemeno.
rudy555
Okoloidúci
 
Príspevky: 20

Re: Stredoázijský ovčiak, Alabaj / Stredneasiatskaja ... (FC

Poslaťod Tasha » Sob 31.01.2015 18:10

Ulfheiðr píše:
Tasha píše:S tymto si dovolim nesuhlasit. Tym padom severske plemena, chrti, niektore polovnucke plemena a dalsie by tu vobec nemali byt, kedze tu nie su pre nich podmienky ako tam odkial pochadzaju. Nie je tu pre nich vyyzitie. A tak sa psi menia. Aj doba napreduje, takze je to normalne


Ale ja vravím to isté. Avšak netvrdím, že tu vyložene nemajú čo robiť. Plemená sa nemenia, meníme ich my, aby sme s nimi boli schopní prežiť v našej európskej tlačenici. Len to treba priznať a zmieriť sa s tým - to myslím teraz na tých borcov z vášho klubu.
Nebudem predsa chrta tuto naschvál púšťať na zver a potom tvrdiť že tí čo to nerobia ***via plemeno :ach: :smile:

ulf, ja som nenarážala na teba, ale na hrivu :no:
Tasha
Chovateľ
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1920
Bydlisko: Galanta

Re: Stredoázijský ovčiak, Alabaj / Stredneasiatskaja ... (FC

Poslaťod astralx » Uto 09.02.2016 11:38

http://www.vlkodav-stredoasiat.cz/ Kniha a clanky od dlhorocneho chovatela B. Kopeliovica, video- seminare s F. Bolkunovou, B. Patynski..., posudzovanie psov F. Bolkunovou....velmi hodnotne informacie , nie len pre zaciatocnikov
Strasti bojov ma podnietili
Vypočuť si vaše žiale,
Utíšiť vám bolesti.
Som ochranca spravodlivosti.
Rovnosť jediný môj priateľ.
Zbabelosť mi pohľad nikdy nezakalí,
Nespúta nikdy dušu.
Život bez cti
Je život márny.
Ja Som Aziat.
astralx
Okoloidúci
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 11

Predchádzajúci

Späť na Plemená psov FCI