Malorská doga / Perro dogo mallorquin (Ca de Bou) (FCI)

Plemená psov uznané a provizórne uznané FCI a organizáciami oficiálne spolupracujúcimi s FCI

Re: Malorská doga / Perro dogo mallorquin (Ca de Bou) (FCI)

Poslaťod pali » Uto 21.06.2016 9:03

ariel250 píše:Dobrý den, uvažuji o koupi malorské dogy a zaujalo mne dělení na dvě linie, nejen na tomto foru. Předem uvádím, že nejsem zásadní zastánce ani jedné linie, zminovaný pes se "stafordí "linie TROYA se mě líbí. Pokud ,ale vezmu do ruky standart "Hlava silná a masivní - lebka široká, téměř čtvercová - rozdíly mezi plemeny výrazné předvším na hlavě - obvod lebky u psů přesahuje kohoutkovou výšku apod ", tak mám pocit jakoby něco nebylo v pořádku ,a to bud linie "staford" ,nebo standart. Čím více bude "malorka" stafordovatět tím více se budou smývat rozdíly mezi pohlavím, na kterých se tak stavělo a pokud ne tak vznikne odnož "stafordí " linie a to fena typ chrtí. Prosím berte můj názor s rezervou, za případné vysvětlení nebo další poznatky k dané problematice, kterou větev upřednostnit apod. děkuji Pavel

Toto je dosť zložitá problematika. Ja viem len toľko, že sa viedli polemiky o tom, na ktorom mieste a ako treba lebku merať. Jestvujú k tomu aj videá zo seminárov v Rusku uvedené na youtube, kde španielsky rozhodca Sergio Gual Fournier interpretuje štandard na konkrétnych príkladoch. Možno by bolo dobré obrátiť sa s touto otázkou na ľudí vo FB skupine Ca de bou Poland (najlepšie v angličtine, alebo poľštine), kde podobné záležitosti často preberajú. Osobne uprednostňujem používanie najlepších jedincov oboch línií v chove. Ohľadom exteriéru by sa prikláňam k španielskym líniám - viac sa podobajú ca de bou na historických fotografiách, sú vhodnejšie na fyzickú záťaž, často zdravšie, verím väčšine rozhodcov zo Španielska, ktorí takto vykladajú štandard. Na druhej strane napr. v Rusku jestvuje obrovská chovateľská základňa - okolo 2000 psov - a bolo by škoda nevyužiť niektoré z nich v chove, najmä pri takej úzkej genetickej základni. Tiež sú tamojšie psy vraj povahovo miernejšie. Tieto psy preto začínajú využívať v chove aj také španielsky ladené chovné stanice ako Reino de Sidón z Malorky - majiteľ Gaspar García Medina je synom majiteľa ch.st. Rompehuesos a samozrejme najviac používa práve túto líniu, alebo Old Pride z Holandska. Oba prístupy sú prítomné aj v poslednom vrhu českej ch.s. Zottig - otec Big Tupac Toldi pochádza z čisto španielskej línie (teda vlastne malorsko-portorikánskej :) ), ďalej napríklad v ukrajinskej ch.s. Cazador del Torros, maďarskej Corazón Abierto alebo aj u mojej feny Terra Osanna (Dorada de Rompehuesos X White Shark Osanna), hoci samotná ch.s. Osanna ide výrazne "buldočím" smerom.
Naposledy upravil pali dňa Uto 21.06.2016 12:41, celkovo upravené 6
pali
Snoopy
 
Príspevky: 116

Re: Malorská doga / Perro dogo mallorquin (Ca de Bou) (FCI)

Poslaťod pali » Uto 21.06.2016 9:27

Našiel som tie videá zaoberajúce sa výkladom štandardu ca de bou pod vedením chovateľa - vlastníka známej chovnej stanice Allmalutx - Sergioa Guala Fourniera, bohužiaľ len v španielčine a ruštine. Mnoho sa však dá pochopiť len z obrázkov :smile:
https://www.youtube.com/watch?v=xRArFqA ... F6CD32AD5E
Tento seminár sa zasa zaoberá dyspláziou nielen u ca de bou.
https://www.youtube.com/watch?v=JLWwunGTcmE
pali
Snoopy
 
Príspevky: 116

Re: Malorská doga / Perro dogo mallorquin (Ca de Bou) (FCI)

Poslaťod ariel250 » Uto 21.06.2016 15:47

...díky za vyjádření Pali, osobně se rozhoduji mezi spojením z chovné stanice Sleepy Hollow Ranch - Hulk a Monsoon vs.Od soutoku Orlic - Debora a Fedir. Určitě se v tom dobře orientuješ, mám tedy dotaz, které z uvedených spojení lépe vystihuje "pravou malorku" s ohledem na to, že preferuji psa.
ariel250
Okoloidúci
 
Príspevky: 3

Re: Malorská doga / Perro dogo mallorquin (Ca de Bou) (FCI)

Poslaťod pali » Uto 21.06.2016 16:06

Asi Ťa sklamem, týchto psov nepoznám, aj keď som o tých chov.st. už počul. Skús sa spýtať na výsledky rtg DBK, pozri si dobre fotografie a videá rodičov aj iných známych Ca de bou, zájdi na výstavu, navštív chovateľov a potom si vyber podľa zdravia rodičov, ich pováh, pôvodu (chceš sa venovať chovu, je daná krv v miestnom chove nová?) hodnotenia na výstavách a vlastného estetického úsudku a sympatií. Aký Hulk? Hulk l'incroyable de can Bourbon? Ten sa mi páči.
pali
Snoopy
 
Príspevky: 116

Re: Malorská doga / Perro dogo mallorquin (Ca de Bou) (FCI)

Poslaťod ariel250 » Uto 21.06.2016 19:45

...ano přesně ten Hulk , ten druhý je Fedir Cazador del Torros. Oba psi se mě líbí, zdají se na rozhraní - ani vyloženě stafordí ani buldočí, stavba těla se mě taky zdá OK, nebýt těch polemik ohledně dvou větví tak to asi neřeším..
ariel250
Okoloidúci
 
Príspevky: 3

Re: Malorská doga / Perro dogo mallorquin (Ca de Bou) (FCI)

Poslaťod Faya » Uto 21.06.2016 19:57

Uviedla som to i na predchádzajúcej strane, na FB je skupina majitelov maloriek, sú tam ludia jak z aktivnych chovov tak z aktivnami vystavnymi psami. Nie som odbornik ako Pali na toto plemeno ale dala som si namahu ohladom plemena, som cisto fanusik zaujimajuci sa o genetiku. Paliho fenku som videla an fotkach a chov ch.s. Osanna sa zameriava priamo na ten bulldoci typ...
Či bol jeho pes vycvičený, alebo nie, vždy bol na úrovni. Carol Lea Benjamin
Nie vždy dostaneme psa, akého chceme, ale vždy dostaneme psa, akého potrebujeme. Cesar Millan

Obrázok

Obrázok

vlcica → Faya 14.6.2013
Faya
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 575
Bydlisko: Bratislava

Re: Malorská doga / Perro dogo mallorquin (Ca de Bou) (FCI)

Poslaťod pali » Uto 21.06.2016 21:17

Faya píše:Nie som odbornik ako Pali na toto plemeno ale dala som si namahu ohladom plemena, som cisto fanusik zaujimajuci sa o genetiku.

Som sa zasmial, ale díky:D Ja som tiež v podstate len fanda, mám jednu sučku a moja chovka jeden vrh. Na výstavy s ňou veľmi nechodím, ako človek, čo chce čím menej používať auto. Vlakom ona veľmi nezvládne, začala by strážiť celé kupé.
Áno, na FB je množstvo skupín, na ktorých sa človek veľa dozvie aj uvidí mnoho psov. Už tu bola spomenutá skupina ch.st. Zottig, ďalej Ca de bou Poland,Spain, Russia, Holland, Denmark, Kennel Toldi, Almallutx kennel, Pinchers y Ca de bou de Mallorca, Corazón Abierto, Cazador del Torros, Old Pride, ja občas dám niečo za moju chovku na stránku Mons Lupi, v českí chovatelia často dávajú novinky na FB stránku molossclub.cz,
pali
Snoopy
 
Príspevky: 116

Re: Malorská doga / Perro dogo mallorquin (Ca de Bou) (FCI)

Poslaťod pali » Štv 23.06.2016 17:22

Malorka a Alano. Podobné, ale rozdielne. Vzhľadom aj povahou. Terra Osanna a Vengo Istan.
https://youtu.be/L3MoUotZUgA
pali
Snoopy
 
Príspevky: 116

Re: Malorská doga / Perro dogo mallorquin (Ca de Bou) (FCI)

Poslaťod pali » Štv 23.06.2016 17:40

Terra Osanna, 5 rokov.
http://www.rajce.net/a12920504
pali
Snoopy
 
Príspevky: 116

Re: Malorská doga / Perro dogo mallorquin (Ca de Bou) (FCI)

Poslaťod Faya » Pia 24.06.2016 23:55

Pali, ide o to že chovaš...ja som len fanušík. Toto plemeno mi učarovalo, videla som krasneho psa...fena ma až tak velmi nezaujala(mam pocit ze bola mala oproti psovi) - zvykla som si na psa co ma minimalne 50cm v kohutiku, vsetko ostatne je mi "male" :heh: . Pozerala som celkovo stavbu i povahu, odpoveda tomu co som hladala...ale do mestskeho bytu by som si to netrufala doniest (k dalsiemu psovi) ...zaroven sa obavam reakcie mojej feny na stena - ktore by ju "vytlacilo" s pozicie alfy... :haha:

ohľadom FB som priamo i v skupine Malorska doga...tam mi najviac s CHS učarovala stanica Snug...dokonca i ten pes je potomok s tejto chovky. Pes bol vyrazne chodivy, nie tazkopadny (ako by som cakala od psa molosneho typu) vystavne uspesny... tak preco neslintat ked to ide :D
Či bol jeho pes vycvičený, alebo nie, vždy bol na úrovni. Carol Lea Benjamin
Nie vždy dostaneme psa, akého chceme, ale vždy dostaneme psa, akého potrebujeme. Cesar Millan

Obrázok

Obrázok

vlcica → Faya 14.6.2013
Faya
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 575
Bydlisko: Bratislava

Re: Malorská doga / Perro dogo mallorquin (Ca de Bou) (FCI)

Poslaťod Iconka » Str 08.11.2017 16:40

Ahojte, trosku oprasim temu. Zapacilo sa mi toto plemeno a zvazujem kupu. Neplanujem odchovavat steniatka, ani chodit na vystavy (ano, mozno raz zmenim nazor) a tak ma zaujima, ci sa viac zamerat na klby rodicov, alebo na vystavne uspechy? Rozum kaze zamerat sa na klby, ale zase ako citam, nikto mi nezaruci, ze aj ked rodicia budu mat dobre klby, budu ich mat aj steniatka. Tak stale vaham a zvazujem a neviem sa rozhodnut. Ide mi hlavne o to, aby pes nemal o rok, dva, tri...problem chodit. Neviete o nejakych steniatkach? Mam na ruke od jedneho pana, ale tam su klby otec 2 a matka 3 a to sa mi az tak nepaci, tak vaham. A este, kolko vas stali vase steniatka, ak to nie je tajne? Uz mam aku taku predstavu o cene, ale nech sa viem zorientovat a byt pripravena. Dakujem.
Iconka
Šteniatko
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 78
Bydlisko: BN-NM

Re: Malorská doga / Perro dogo mallorquin (Ca de Bou) (FCI)

Poslaťod wer » Str 08.11.2017 18:06

Tak neviem... mne logika napoveda, ze naco mi je krasny, ale chromy pes...?!? a zasnem, ze niekomu to nevadi... a ze je na prvom.mieste vzhlad?! kopa prachov za lieky, operacie a so psom sa ani prejst neda a nevraviac o tom, ze sa clovek prizera, ako trpi... :prd: po trojkovom psovi by som nebrala ani zadarmo. Ja ani po dvojkovom. Ani keby boli v generaciach dozadu... bohaca, a to je tazke plemeno. :pac: fakt zasnem...
wer
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12693
Bydlisko: Záhorská Bystrica

Re: Malorská doga / Perro dogo mallorquin (Ca de Bou) (FCI)

Poslaťod lenli » Str 08.11.2017 20:27

Ano aj po 0 rodicoch moze vyjst stena s dysplaziou, ale mas ovela naozaj ovela lepsiu sancu, ze bude zdravy alebo mat nizky stupen. Napomocne je pozerat nielen rodicov ale viac generacii dozadu + predoslych potomkov po tej fene a po tom psovi z inych vrhov. B kombinovane s C pri takomto velkom plemene by som nebrala. V prvom rade pozeram na zdravie pri vybere vrhu, na druhom mieste je povaha rodicov a az na tretom vyzor. Ak zvazujem vystavy a proste vadil by mi vyzor v nejakom smere tak hladam dalej aj keby zdravie a povaha bola ok, ale nech je akykolvek sampion ale je tam dedicny zdravotny problem alebo naprd povaha tak neberem. Inak na B by som dala cisteho jedinca, na C chovala mozno jeden max 2 vrhy keby islo o inak uplne super jedinca co sa povahy a vyzoru tyka ale opat len s cistym jedincom na druhej strane a druhy vrh az potom co by prvy dopadol na vybornu. Ale kazdy mame ine zasady ( mala som C psa, nadherneho, povahovo ok, ale plemena kde je dost jedincov, takze som neuchovnila a nechovala - svedomie mi nedalo).
lenli
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 591
Bydlisko: Bratislava

Re: Malorská doga / Perro dogo mallorquin (Ca de Bou) (FCI)

Poslaťod Iconka » Str 08.11.2017 21:09

Ano, aj mne logika hovori hladat rodicov s 0, ale kedze je pripustne odchovavat aj na 3, tak potom clovek pochybuje, vaha a veri, ze mozno prave toto stena bude ok. Snad poznate, ze ked chcete psa, chcete ho co najskor. Ale nejdem do toho bezhlavo, zistujem si, hladam...ten pan co ma mlade ma chs, tak som dufala, ze budu mat lepsie klby. Doteraz som taketo veci neriesila, lebo moj pes mal klby vzdy v poriadku. Ked si clovek nie je isty, pyta sa, na to su snad fora urcene....
Iconka
Šteniatko
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 78
Bydlisko: BN-NM

Re: Malorská doga / Perro dogo mallorquin (Ca de Bou) (FCI)

Poslaťod wer » Str 08.11.2017 21:20

Aj u NO je povoleny 3.stupen, ale nechova sa na takych zvieratach - to nikto nechce. A NO je oproti nim fifipierko a tie trojkove klby ani nemusia robit sarapatu... u takehoto psa by som to neriskovala v ziadnom pripade. Ci cakat, ci vziat, co je, na to.si odpovedz sama, ci ides do rizika, ze budes mat doma krypla prinajlepsom na 10 rokov... zdravie je naozaj prvorade. Ked na to nehladia chovatelia z hladiska posunu plemena, tak aspon buduci majitel by mal z hladiska svojho komfortu...
wer
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12693
Bydlisko: Záhorská Bystrica

PredchádzajúciĎalší

Späť na Plemená psov FCI