Šiperka / Schipperke (FCI)

Plemená psov uznané a provizórne uznané FCI a organizáciami oficiálne spolupracujúcimi s FCI

Šiperka / Schipperke (FCI)

Poslaťod BasenA » Str 06.08.2008 12:41

Originálny názov plemena : Schipperke
Krajina pôvodu : Belgicko
Doba vzniku : 15. storočie
Pôvodné využitie : Strážny pes
Dnešné využitie : Spoločník
Priemerná dĺžka života : 12 - 15 rokov
Hmotnosť : 3 - 9 kg
Výška : 20 - 35 cm
História
Presný pôvod tohoto plemena nie je známy, ale písomné správy o ňom pochádzajú už zo stredoveku. Jeho pôvodným domovom je Belgicko, a niektorí odborníci usudzujú, že jeho predkom je, dnes už vyhynutý, belgický ovčiarsky pes. Anatómiu tela však veľmi pripomína špica, preto iní zastávajú názor, že je potomkom niektorého plemena severských špicov, alebo že dokonca vznikol krížením špica a teriéra. Tento pes bol využívaný k ničeniu krýs a potkanov na sedliackych dvoroch a riečnych nákladných člnoch, a takisto tu slúžili ako výborný strážny pes. Šiperka je i dnes veľmi obľúbeným spoločníkom, a v Belgicku patrí k národným plemenám. Do Veľkej Británie sa dostal na konci 19. storočia a jeho klub bol založený v roku 1929.

Typy
Toto plemeno sa nevyskytuje v žiadnych ďalších varietách.

Všeobecný vzhľad
Šiperka je malý pes, ktorého hlava je podobná hlave líšky. Oči majú tmavohnedú farbu, sú malé, oválne s živým pohľadom. Uši sú malé, majú trojuholníkovitý tvar, a sú vzpriamené. Telo šiperky má hlboký hrudník, rovný chrbát a široké, silné bedrá. Jeho charakteristickým znakom je chýbajúci chvost. Šiperka sa bez chvostu už rodí, alebo je mu kupírovaný.

Srsť a farba srsti
Srsť je bohatá, krátka a tvrdá s mäkkou podsadou. Na krku a šiji je dlhšia a tvorí limec, ktorý siaha až na hrudník. Na zadnej strane stehien je srsť šiperky takisto dlhšia. Sfarbenie srsti je obvykle čierne.

Povaha
Šiperka je veľmi aktívny, živý a energický pes, je veľmi zvedavý a reaguje na čokoľvek neobvyklého, čo sa okolo neho deje. Napriek svojej malej veľkosti je veľmi sebavedomý a odvážny. Je nenáročný, prispôsobivý a poslušný.

Spoločenská charakteristika
Svojmu pánovi je tento psík veľmi verný. Takisto k celej rodine sa chová milo a priateľsky. Voči cudzím osobám je však zdržanlivý, a môže sa prejavovať až nepriateľsky. Pri styku s inými psami býva absolútne bezkonfliktný a znášanlivý. Problémy môžu nastať iba pri držaní dvoch jedincov rovnakého pohlavia, avšak len do tej doby, než si medzi sebou ujasnia svoje pozície. Dobre znášanlivý je i s mačkami, hospodárskymi i drobnými domácimi zvieratami.

Vzťah k deťom
Hovorí sa, že šiperka je milovníkom detí, chová sa k nim veľmi nežne a trpezlivo. Rozhodne je však potrebné deťom vysvetliť, že pes nie je ich hračkou, a že má svoje potreby, ktoré musí rešpektovať.

Výchova
Šiperka je veľmi živý a bystrý psík, s jeho výchovou je najlepšie začať už v šteňacom veku, potom z neho vyrastie veľmi prítulný a poslušný pes. Je to veľmi učenlivý pes, ktorého je možné vycvičiť i ako loveckého. Výcvik musí byť vedený citlivo, s dôrazom, je dobré nešetriť pochvalou. Dobrému výcvikovému programu a režimu je tento pes veľmi dobre prispôsobivý.

Držanie
Šiperka je vhodný tak na chov v byte, ako i v domčeku so záhradou, kde môže pobývať v dobre zateplenej búde. Môže byť držaný i v malom byte, je však potrebné mu venovať dostatok priestoru pri výcviku, nemal by byť malým priestorom obmedzovaný.

Pracovné využitie
Tohto psa je možné vycvičiť ako poľovného, dnes je však väčšinou využívaný ako spoločník a rodinný pes.

Pohyb
Ako už bolo povedané, šiperka je pre svoju povahu a malú veľkosť ideálnym bytovým psom, potrebuje však tiež dostatok pohybu. Nestačia mu krátke prechádzky na vodítku, aspoň raz denne sa potrebuje dostatočne prebehnúť na čerstvom vzduchu.

Starostlivosť
Starostlivosť o jeho srsť nie je náročná. Srsť bude vyzerať dobre, pokiaľ ju budete pravidelne ošetrovať kefovaním, a to dvakrát až trikrát týždenne. Prach a nečistoty postačí otrieť vlhkou handričkou. K starostlivosti o psa patrí i pravidelná kontrola chrupu a čistoty uší. Chrup kontrolujte aspoň jedenkrát za mesiac, keď sa na zuboch tvorí zubný kameň, je potrebné ho odstrániť. Raz za mesiac tiež venujte čas vyčisteniu uší. Okolie očí udržujte v čistote a pazúriky psa podľa potreby skracujte.

Strážne využitie
Šiperka je veľmi dobrý strážca, a pri obrane jemu zverených vecí býva až agresívny. Chráni dobre ako svoju rodinu, tak i majetok, a napriek tomu, že nie je veľký vzrastom, má veľkú odvahu a neváha sa pustiť do boja s nepriateľom, pokiaľ to situácia vyžaduje.

Vhodné športy
Agility

Najčastejšie nemoci
Toto plemeno je pomerne zdravé a nie je zaťažené žiadnymi dedičnými chorobami.

Zvláštnosti plemena
Aj keď sa uvádza, že šiperka sa rodí často bez chvostu, väčšina mláďat sa rodí s chvostom, niekedy s pahýľom. Ten býva vo veku 3 – 4 dní kupírovaný. Bezchvostý pes je potom veľmi často výsledkom kozmetických úprav.

Príprava na výstavu
Na výstave je pes posudzovaný v kľude a pohybe. K posúdeniu v kľude je nutné ho naučiť výstavnému postoju, pre posudzovanie v pohybe je potrebné naučiť psa výbornej ovládateľnosti na vodítku. Pripravte takisto psa na dotyk cudzích osôb, pretože rozhodca kontroluje tiež stav chrupu a psom semenníky. K dobrému ohodnoteniu prispieva okrem popísaného a dobrého chovania takisto perfektná úprava srsti. Srsť šiperky nie je potrebné nijak upravovať, je možné iba strihom upraviť prečnievajúce chlpy na brade, pes však musí vypadať prirodzene. Na psovi musí byť vidieť, že je o jeho srsť postarané pravidelne i mimo obdobia výstav.

Výživa šteňaťa
Pre správny vývoj kostry a svalstva potrebuje šteňa veľmi kvalitnú stravu, ktorá obsahuje nielen všetky dôležité prvky v správnom pomere, ale tiež vitamíny a minerálne látky. Pri výbere krmiva sa nikdy nepozerajte na cenu výrobku, sledujte zloženie a dbajte na rady skúsených chovateľov.

Výživa dospelého psa
Strava psa v dospelosti má vplyv na jeho kondíciu, zdravie i kvalitu srsti. Vyberajte také krmivo, ktoré bude vášmu psovi vyhovovať nielen po stránke chuti, ale takisto si všímajte jeho pohybové aktivity, pretože pes, ktorý je veľmi pohyblivý, potrebuje väčší prísun energie v strave. Šiperka má veľmi rád zeleninu, môžete mu ju teda spestriť jedálniček.

Výživa starého psa
Starší pes má iné nároky na výživu než pes v aktívnom veku. V určitom období je teda vhodné prejsť pozvoľna na odľahčenú stravu pre seniorov, ktorá nebude toľko zaťažovať organizmus, napriek tomu obsahuje všetky potrebné zložky v pomere vhodnom pre psa v tomto veku.

Dôvetok pre budúcich majiteľov
Spolu s obstaraním šiperky získate verného priateľa, nežného a živého kamaráta pre vaše deti a bdelého strážcu vašej domácnosti.
Obrázok
Obrázok
BasenA
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 745
Bydlisko: Prešov

Re: Šiperka / Schipperke

Poslaťod Donna » Pia 08.08.2008 13:31

ked som prvy krat videla siperku myslela som ze je to nejaky krizenec :) su zlate a velmi sikovne napriklad na agility, videla som ich na jednych pretekoch ... take male zlate sikovne
Obrázok
Donna
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1022
Bydlisko: Bratislava

Re: Šiperka / Schipperke

Poslaťod Whip it » Pia 08.08.2008 16:11

ja poznam jednu majitelku, velmi si ju pochvaluje, inak niekde som citala, ze to bol pes namornikov, doma bol na lodkach :smile: .
Whip it
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1830

Re: Šiperka / Schipperke

Poslaťod Dodikee » Pon 21.09.2009 10:48

oni sú v klube chovateľov málopočetných plemien, pravda?

* 15.2.2011 prečistená téma od OT. (Vikiki22)
Obrázok
Dodikee
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 529
Bydlisko: Krajné

Re: Šiperka / Schipperke (FCI)

Poslaťod Zenei » Sob 08.10.2011 17:12

Vidím, že tu je asi tak živo, ako u nás v téme o papillonoch :ha:

Šiperka je strašne krásny malý čierny sympatický psík. Keď som sa ja rozhodovala, akého budem mať psa, tak šiperka bol v top 3 plemien! Uvažovala som nad chvostíkatou sučkou :hi: Nakoniec sa však do finále dostal papillon a šeltia (len doplním, že do úvahy prichádzal okrem týchto troch ešte aj malý čierny pudlík, alebo kríženček z útulku).

Toto plemeno som síce naživo videla iba na výstavách, ale veľa som si o nich aj čítala a pozerala v knihách a na internete. Šiperka je neskutočne kúzelný psík, šikovný a inteligentný s chuťou cvičiť, plný enegie, hravý a vyrovnaný...
Zenei
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 378
Bydlisko: BA - Ružinov

Re: Šiperka / Schipperke (FCI)

Poslaťod malinamaja » Sob 07.01.2012 16:13

šiperka aj mňa očarila :smile: neviete o nejakej CHS na SR poprípade v ČR?
malinamaja
Snoopy
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 173
Bydlisko: Nová Baňa

Re: Šiperka / Schipperke (FCI)

Poslaťod jimmyjane » Sob 07.07.2012 19:11

malinamaja píše:šiperka aj mňa očarila :smile: neviete o nejakej CHS na SR poprípade v ČR?


Jasne, v CZ su viacere CHS, staci si len vybrat z ktorej by si mala zaujem a ktora zadava steniatka. Vacsinou byvaju 4-5 steniatok, cize sa treba poponahkat, ak si vyberies. A samozrejme, ktora je dostupna vzhladom na vzdialenost. Ale na druhej strane za Siperkou sa oplati ist aj na koniec sveta, su to krasni cierni diablici :lol:
Ka uz po tomto psikovi pokukujem riadne dlho, len doma mam jedneho psika, krizenca a ten by teda urcite nebol nadseny novym kamaratom :nie:
jimmyjane
Okoloidúci
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3

Re: Šiperka / Schipperke (FCI)

Poslaťod Rachlus » Pon 13.08.2012 15:35

Noo, tak sa mi podarilu najst tuto potvorku aj na mojom domacom fore :smile:
Cez vikend som dostal celkom solidny typ na Ašin povod. A to mix Schipperke and siberian husky.
Marek mi hovoril, ze sa teraz zacali sirit po Amerike. Šiperka vraj pri medzirodovom krizeni nepretlaca svoje geny, ale do popredia sa dostavaju geny ineho plemena. Takze pes ma vzhlad plemena "x", ale po siprke prabera velkost.
Takto mali vzniknut aj minihusky.
A moja asa je na husku naozaj malicka, ale vsetky propocie sedia tak ako maju, bez nejake deformacie...
A tu moje otazky:
-Je to mozne?
-Neviete ako sa ten mix Š+SH vola? Ked mi tohoviril ten chalan, bol som trochu mimo a zapametal som si len Vig-Vam :pac:
Rachlus
Snoopy
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 176
Bydlisko: Dubnica nad Váhom

Re: Šiperka / Schipperke (FCI)

Poslaťod Tasha » Pon 13.08.2012 18:06

Fúúú, myslím, že šiperka je tak málopočetné plemeno, že je to naozaj veľmi málo pravdepodobné v našich končinách
Tasha
Chovateľ
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1920
Bydlisko: Galanta

Re: Šiperka / Schipperke (FCI)

Poslaťod zuzkabluzka » Pon 13.08.2012 18:15

Rachlus, možno sa len podarila malá. Však aj labradori napr. sa niekedy podaria vo forme bonsai. :no:
Koniec dobrý, všetko dobré. :)
zuzkabluzka
Big Dog
 
Príspevky: 1719

Re: Šiperka / Schipperke (FCI)

Poslaťod Rachlus » Pon 13.08.2012 18:19

Jasne, neratam s tym, ze by to mohlo byt zrovna toto. len ma zaujali tie reci o genetike. Skor to som myslel, ci je mozne :smile:
No a ci niekto nevie, ako sa vig-vam naozaj vola :lol:
Rachlus
Snoopy
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 176
Bydlisko: Dubnica nad Váhom

Re: Šiperka / Schipperke (FCI)

Poslaťod Vikiki22 » Pon 28.10.2013 14:56

O tomto málo známom plemene si môžete prečítať 15 zaujímavých strán v časopise Pes přítel člověka 11/2013. :smile:

Obrázok
Vikiki22
Moderátor
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 11060
Bydlisko: Dubník, okr. NZ


Späť na Plemená psov FCI