Bišónik / Bichon á poil frisé (FCI)

Plemená psov uznané a provizórne uznané FCI a organizáciami oficiálne spolupracujúcimi s FCI

Bišónik / Bichon á poil frisé (FCI)

Poslaťod Whip it » Štv 31.07.2008 0:06

Bichon (ā poil) frisé

Pôvod: Francúzsko/Belgicko
Dátum publikovania platného štandardu: 10. 1. 1972
Použitie: spoločenský pes
Klasifikácia: 9. skupina spoločenské a sprievodné psy; 1. sekcia – bišony a príbuzné plemená, bez skúšky

Celkový vzhľad: malý, veselý a čulý psík, živého temperamentu, so stredne dlhou papuľou, dlhou, veľmi našuchorenou srsťou stočenou ako vývrtka, podobnou srsti mongolskej kozy. Hlava je vysoko a hrdo nesená, oči sú výrazné, tmavé, so živým pohľadom.

Hlava: hlava je v súlade s telom.
Temeno: je na dotyk skôr ploché, hoci srsť, ktorá ho pokrýva, vytvára dojem, akoby bolo okrúhle. Temeno je dlhšie ako papuľa.
Stop: málo výrazný.
Tvárová časť
Ňucháč: zaoblený, čierny, jemnej štruktúry a lesklý.
Pysky: tenké, dosť suché, aj keď menej ako má šiperka, sú práve také veľké, že prekrývajú spodné pysky. Nikdy nie sú hrubé alebo ovisnuté a sú až po kútiky normálne čierno pigmentované. Spodné pysky nesmú byť ťažké, viditeľné ani povolené, pri zavretej papuli nesmú byť viditeľné sliznice.
Chrup: normálny, to značí, že rezáky spodnej čeľuste stoja tesne oproti a za špičkami horných.
Papuľa: nesmie byť tučná ani ťažká, ale ani špicatá. Líca sú ploché a nie veľmi svalnaté. Čelový sklon je málo výrazný, brázda medzi nadočnicovými oblúkmi je nevýrazná.
Oči: tmavé, pokiaľ možno s tmavými viečkami, sú skôr okrúhle, nie mandľového tvaru, nie sú šikmo uložené, sú živé, nie veľmi veľké, bielko nie je vidieť. Nie sú také veľké a vystupujúce, ako ich má bruselský grifon alebo pekinský palácový psík, očné jamky nevyčnievajú, očné gule nemajú príliš vystupovať.
Uši: zvesené, pokryté bohatou kučeravou srsťou, keď je pes v strehu, sú natočené skôr dopredu, ale tak, že sa predný okraj dotýka líc a uši neodstávajú. Ušná chrupavka nesmie dosahovať až po ňucháč ako pri pudlovi, ale má končiť v polovici dĺžky papule. Uši nie sú také široké a sú tenšie ako má pudel.

Krk: je dlhý a vysoko a hrdo nesený. Je okrúhly a pri hlave dosť tenký, postupne sa bez prechodu rozširuje do pliec. Jeho dĺžka zodpovedá približne jednej tretine dĺžky trupu (11:33 cm pri psovi vysokom 27 cm). Za východisko sa pokladá miesto, kde konce lopatiek stoja proti kohútiku.

Trup
Bedrá: široké a svalnaté, mierne klenuté.
Kríže: zaoblené.
Hrudník: je dobre vyvinutý, hrudná kosť výrazná, nepravé rebrá sú klenuté a nemajú byť strmo zalomené. Hrudný kôš je pomerne dlhý.
Slabiny: dobre vtiahnuté k bruchu, koža je tenká a napnutá, čo vytvára chrtovitý vzhľad.

Chvost: chvost nasadený trochu nižšie pod líniou chrbta, ako má pudel.
Obvykle je vysoko nesený a zahnutý smelo cez chrbát, nesený v smere chrbtice bez toho, aby bol stočený. Nie je skrátený a nesmie sa dotýkať chrbtice, ale srsť môže padať na chrbát.

Končatiny
Predné končatiny: sú rovné, zvislé a majú jemné kosti.
Plecia: dosť šikmo postavené, nevystupujú, sú také dlhé ako ramená, asi 10 cm. Ramená: neodstávajú od tela.
Lakte: nie sú vytočené.
Nadprstia: krátke a spredu rovné, z profilu sú mierne zošikmené.
Zadné končatiny: široké boky.
Stehná: široké a svalnaté, šikmo postavené.
Päty: väčšmi zauhlené, ako má pudel.
Labky: šľachovité. Ideálne sú čierne pazúriky, ale dá sa to ťažko dosiahnuť.

Koža: pod bielou srsťou sa uprednostňuje tmavá pigmentácia, pohlavné orgány sú čiernej, modravej alebo sivožltej farby.

Osrstenie
Farba srsti: čisto biela.
Srsť: jemná, hodvábna, stočená ako vývrtka, našuchorená, podobná srsti mongolskej kozy, nemá byť hladká ani spletená, je dlhá 7 až 10 cm.
Strih: pes môže byť vystavený s trochu ostrihanými labkami a papuľou.
Veľkosť: výška v kohútiku nemá prekročiť 30 cm. Malá výška je súčasťou jeho úspechu.

este foto niekto dajte :foto:
Whip it
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1828

Re: Bišónik

Poslaťod Veve7.7.7 » Štv 31.07.2008 10:40

Táto foto sa mi tak páči
Obrázok
Pes je jediné stvorenie na svete, ktoré vás miluje viac než seba
Veve7.7.7
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 403
Bydlisko: Nitra

Re: Bišónik

Poslaťod Sunny » Štv 31.07.2008 10:56

Sunny:) píše:Je to super plemeno. A ja o tom viem svoje lebo mam jedneho doma ............ :jop:

Offtopic: Prosím, nemohla by si si nejako zmeniť nick? Sunny som tu ja :ahoj: tak nech si nás nemýlia. Ďakujem :no:
Sunny
Moderátor
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 8297
Bydlisko: Morava

Re: Bišónik

Poslaťod Vikiki22 » Štv 31.07.2008 15:12

Ešte pár zaujímavých obrázkov, aby sme boli v obraze... :no:
Obrázok
Obrázok
Obrázok
Obrázok
Vikiki22
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 11064
Bydlisko: Dubník, okr. NZ

Re: Bišónik

Poslaťod Sunny:) » Pia 01.08.2008 17:01

Ahojte toto je moj mali šibl................... :winner:

NEVIE NIEKTO AKO SA TU DAVAJU OBRAZKY.................????????????

// Používaj tlačidlo UPRAV
/ Bibiana
Sunny:)
Okoloidúci
 
Príspevky: 2

Re: Bišónik

Poslaťod Rauke » Pia 01.08.2008 17:14

Offtopic: to by som aj ja rada vediet heheh
Čím viac poznávam ľudí okolo seba, tým viac si vážim svojho psa.
Rauke
Big Dog
 
Príspevky: 1212

Re: Bišónik

Poslaťod Bibiana » Pia 01.08.2008 17:20

Bibiana
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2299

Re: Bišónik

Poslaťod margot » Uto 26.08.2008 20:58

Mám kamošku čo má bišóna... a možem potvrdiť, že je to perfektný psíček... živý, elegantný, milý, láskavý....super na canisterapiu a je strašne pekný, keď je vyčesaný. Odporúčam..... :smile:
margot
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 898

Re: Bišónik

Poslaťod LadyTrixiKe » Pia 05.09.2008 16:33

je tu niekto kto sa viac venuje tomumo plemenu ? potrebovala by som nejaké info o jeho histórii najmä v období stredoveku, v období ustalovania plemenného štandardu a po 2. svetovej vojne(nie to základné čo je na nete ale niečo viac)
Obrázok
LadyTrixiKe
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 575
Bydlisko: Košice

Re: Bišónik

Poslaťod dianka » Pia 05.09.2008 16:57

ja neviem, ja som asi cudna... ale mne sa taaaak nepaaaci ked ma bison vycesanu hlavu ako mikrofooon... joj fuuuj. tak isto aj maltezak... ked ma tu srst po zem... ved to takaaa hruuuza... su to PERFEKTNE havky, nieco uzasne, take mudrotky, naozaj vysoko spolocenske... ale &MY ludia ich vieme taaak zhovadit... :nono: :pac: :ua:


-tot moj nazor...
dianka
Šteniatko
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 87
Bydlisko: Prešov

Re: Bišónik

Poslaťod lusy » Pia 05.09.2008 17:18

tak isto aj maltezak... ked ma tu srst po zem... ved to takaaa hruuuza...


trochu divny nazor kedze maltezak sa tak narodil. je proste dlhosrsty. takze podla mna ho moze zhovadit, len ten co ho ostriha.
lusy
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3706
Bydlisko: Taliansko

Re: Bišónik

Poslaťod dianka » Pia 05.09.2008 18:09

tak mne sa nepaci ani vystrihany, ani so srstou po zem... tak normalne, pristrihnuta... ziadne extremy...
dianka
Šteniatko
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 87
Bydlisko: Prešov

Re: Bišónik

Poslaťod alaya1 » Pon 06.10.2008 12:29

Nejaky bisonkar z Presovea tu nechodi?
Clovek by nikdy nemal prestat byt clovekom
alaya1
BANNED
 
Príspevky: 210

Re: Bišónik

Poslaťod alaya1 » Str 08.10.2008 19:31

Tak sme asi velmi malo rozsirene plemeno....
Clovek by nikdy nemal prestat byt clovekom
alaya1
BANNED
 
Príspevky: 210

Re: KTO JE KTO- rozoznavanie podobnych plemien

Poslaťod alaya1 » Sob 18.10.2008 17:37

Obrázok

Toto je moj bisonik frise, ked mal 12 tyzdnov, teraz ma 4.5 mesiaca.


Obrázok
Clovek by nikdy nemal prestat byt clovekom
alaya1
BANNED
 
Príspevky: 210

Ďalší

Späť na Plemená psov FCI