Anglický farbiar / Bloodhound (FCI)

Plemená psov uznané a provizórne uznané FCI a organizáciami oficiálne spolupracujúcimi s FCI

Anglický farbiar / Bloodhound (FCI)

Poslaťod Vikiki22 » Pon 23.06.2008 14:30

BLOODHOUND
Bladhaund, Anglický farbiar, Svätohubertský pes

Obrázok

Krajina pôvodu: BELGICKO
Obdobie vzniku: stredovek
Pôvodné využitie: farbiar (sleduje poranenú zver, dohľadáva)
Dnešné využitie: farbiar, spoločník
Hmotnosť: 36-50 kg
Výška: 58-69 cm

Je to starobylé plemeno, ktoré nie je pomenované podľa krvi svojej koristi, anglické ,,Bloodhound´´ znamená ,,pes vznešenej, kráľovskej krvi´´. V belgických Ardenách, odkiaľ pochádza, a taktiež vo Francúzsku, si zachoval meno svojho dávneho predka, svätohubertského psa (chien de St. Hubert). V Škótsku mu zase hovorili Sleuth Hound. V starých anglicky písaných prameňoch nájdeme aj tvary Sleughhound, Sleuth Dog, Slot Hound, Slough Dog... Pôvodne sa používal k lovu vlkov (?), vysokej a ďalších vysokých zverí.
Bladhaund je durič všetkých duričov, majster svojho čuchu. jeho priamym predkom bol zo 7. storočia známy svätohubertdký pes. Ten bol rôzne sfarbený. Čierno-trieslovým jedincom sa hovorilo bladhaundi, svetlo sfarbení sa nazývali talboti.
Bladhaundov doviezol do Británie Viliam Dobyvateľ v 11. storočí. Predovšetkým mali loviť jeleňov. Sledovali krvavú stopu ranenej zveri, a pokiaľ to bolo nutné, i na úžasne veľké vzdialenosti. Stali sa z nich široko ďaleko najcennejšie duriče. Ako storočia uplývali, vysokej zveri ubúdalo, lovci sa preorientovali na lov líšok. K tomu bolo treba podstatne rýchlejších psov, a tak bladhaundov nahradili ako hlavné poľovné psy foxhoundi. Bladhaund sa ale naďalej používal na vystopovanie pytliakov.
Na európskom kontinente sa týmto psom viedlo ešte horšie, lebo za Francúzskej revolúcie vymreli. Koncom 18. storočia existovali už len britskí čierno-triesloví bladhaundi, ktoré potom od 19. stor. vyvážali do celého sveta. To bolo dobré, lebo za 2.SV v Británii takmer vymreli a tak po skončení vojen ich ostalo v Británii asi 10 kusov. Nová krv bola dovezená z Kanady a tak plemeno ožilo.
Čuch bladhaunda je neskutočne dokonalý. Toto plemeno dokáže vystopovať aj človeka obutého do gumákov. Dosiahne to tým, že vníma množstvo drobunkých pachových čiastočiek, ktoré osoba zanecháva. Dobrý bladhaund dokáže do 18. minút vypracovať ľudskú stopu dlhú 5 km a starú 24 hodín. Nevšíma si iné silnejšie pachové stopy, ktoré krížia pôvodnú. Samozrejme keď nájde na konci stopy zločinca, skôr ho olíže od radosti, ako keby ho zadržal. Je jednoducho vyšľachtený ako stopár, nie ako obranár. Povahovo je priateľský, inteligentný a vážny.

Obrázok
Obrázok
Obrázok
Naposledy upravil Vikiki22 dňa Pon 26.07.2010 19:58, celkovo upravené 1
Vikiki22
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 11064
Bydlisko: Dubník, okr. NZ

Re: Bloodhound

Poslaťod Fraga » Pon 23.06.2008 14:34

No čo k tomu dodat krááááásaaaaa :aplause: :aplause: :aplause: :aplause:
Jediný psík, ktorý má o sebe ešte vyššiu mienku, než jeho pyšný majiteľ, je jazvečíček ;o)
Obrázok
Keď ti život ponúka citrón, vypýtaj si tiež soľ a tequillu...
Fraga
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 4437
Bydlisko: BA

Re: Bloodhound

Poslaťod Vikiki22 » Str 25.06.2008 18:03

Joooo, mať takého psa. :ach: Škoda, že sa nevenujem poľovníctvu! :heh:
Vikiki22
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 11064
Bydlisko: Dubník, okr. NZ

Re: Bloodhound

Poslaťod BasenA » Uto 15.07.2008 20:17

juuj zlaty hafan len chuda v starsom veku ma problemy s uskami a ockami.. :ua: aspon co kamaratka mala... :yes:
BasenA
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 745
Bydlisko: Prešov

Re: Bloodhound

Poslaťod Vikiki22 » Uto 15.07.2008 21:46

Nie všetci. Záleží to len na tom, ako sa oň majiteľ stará. :smile: Môže byť aj úplne fit, no nemusí. A ak má zas vrodené problémy, tak to je zas iné. Treba takých jedincov vyraďovať z chovu a basta! :lol:
Vikiki22
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 11064
Bydlisko: Dubník, okr. NZ

Re: Bloodhound

Poslaťod Silwuska » Str 01.10.2008 9:28

vieme prosim vas osobne, alebo z pocutia, alebo vieme zisti nejake chovky?? slovensko, cesko??

Kamaratka ma jeden velky sen, a tym je bloodhound :smile: ale zevraj je na slovensku len jedna chovka...je to pravda??
Silwuska
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6539
Bydlisko: Trnava

Re: Bloodhound

Poslaťod Stopinko » Str 01.10.2008 10:40

http://alhavant.web-dog.net/ Asi najvychytenejsia ch.s. v Cesku.


Pri vybere stenata ako aj ch.s. byt nadmieru obozretny , mnozstvo dedicnych chorob a vad.

tu je predok bloodhounda - http://www.bruno-du-jura.org/

ObrázokNo nekup si takeho ?! :aaa:
Stopinko
Junior
 
Príspevky: 380
Bydlisko: BA

Re: Bloodhound

Poslaťod Vikiki22 » Str 01.10.2008 17:41

Bruno du Jura - prekrásny ,,mini´´bloodhound! :yes: Len škoda, že sa u nás a na blízkom okolí nechová. Napíšem o ňom viac, ak budem mať pri ruke moju múdru knihu... Teda, ak budem doma. :lol:
Vikiki22
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 11064
Bydlisko: Dubník, okr. NZ

Re: Bloodhound

Poslaťod Stopinko » Str 01.10.2008 20:11

tu najdes info ak si zdatna v jazykoch - http://www.chassenature.ch/ccc/slc.htm

akoze nechova sak Francuzsko nie je tak daleko :no:
Stopinko
Junior
 
Príspevky: 380
Bydlisko: BA

Re: Bloodhound

Poslaťod Vikiki22 » Štv 02.10.2008 12:37

Júúúúj, to po nemecky ja nefím! A popravde mi robí problémy aj francúzština. :heh: Keby to bolo v AJ... A ako hovoríš, že sa chová vo FR, ďaleko to až tak nie je. Ale u nás sa s ním ani na výstavách kynológ nestretáva. Aspoň keby ich pár bolo, že si pozrieť naživo... :yes:
Vikiki22
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 11064
Bydlisko: Dubník, okr. NZ

Re: Bloodhound

Poslaťod Stopinko » Štv 02.10.2008 13:36

Tak tohoto usateho budes mat moznost vidiet buduci rok na svetovke ked sa dozijeme a dufam ze dobehnu aj ostatne farebne variety.

Obrázok
Stopinko
Junior
 
Príspevky: 380
Bydlisko: BA

Re: Bloodhound

Poslaťod starr » Pia 03.10.2008 10:38

Ja som čítala, že najznámejší bloodhound na svete bol Disneyov kreslený Pluto!! :ha:

Vedeli ste, že bol bloodhound? Mne sa nezdal :heh: .
Kto je proti nám, keď On je s nami? Keď máme Krista, tak nikdy neprehráme.
starr
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3770
Bydlisko: behind the field

Re: Bloodhound

Poslaťod Vikiki22 » Pia 03.10.2008 20:39

No, mne sa Pluto nejavil ako bloodhound. :lol: Ale môj názor...
Mimochodom... Viac info o Jura du Bruno: viewtopic.php?f=3&t=3458 :no:

Stopinko píše:Tak tohoto usateho budes mat moznost vidiet buduci rok na svetovke ked sa dozijeme a dufam ze dobehnu aj ostatne farebne variety.

Obrázok

Ale toto nie je ani bloodhound, ani Jura du Bruno... :ach:
Vikiki22
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 11064
Bydlisko: Dubník, okr. NZ

Re: Bloodhound

Poslaťod tomasmihal » Ned 08.02.2009 2:17

Ja som videl niekde na Discovery channel dokument a tam vraveli, ze bloodhound dokaze dlho stopovat bez dalsieho pricuchnutia (napriklad k nejakej veci patriacej hladanej osobe) kvoli jeho nasuchorenej kozi nahlave. Funguje to vraj tak, ze sa mu tam ten pach udrziava. A taktiez co je zvlastnostou u nich je, ze nestopuju so sklonenou hlavou k zemi ale so vztycenou.
(Tak, to su moje postrehy z dokumentu. Ak mate ine nazory, takma nekamenujte prosim. Dakujem :lol: )
tomasmihal
Okoloidúci
 
Príspevky: 21
Bydlisko: Prešov/ Košice

Re: Bloodhound

Poslaťod Federika » Ned 08.02.2009 14:12

Inak, aj ten havo z Lady a Tramp, ten hnedy co mal kamosa skotskeho teriéra bol bloodhound, nie? Krasni hafikovia.
Federika
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 508
Bydlisko: Košice

Ďalší

Späť na Plemená psov FCI