Anglický chrt / Greyhound (FCI)

Plemená psov uznané a provizórne uznané FCI a organizáciami oficiálne spolupracujúcimi s FCI

Re: Anglický chrt / Greyhound (FCI)

Poslaťod sovienka » Str 11.04.2018 16:40

Ach, a kebyze mam dvoch barzojov(a ze raz budem!) tak by sa volali Rasputin A Karenina <3
Once you go grey', you will never stray
sovienka
Snoopy
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 135

Re: Anglický chrt / Greyhound (FCI)

Poslaťod sovienka » Uto 12.06.2018 9:17

Novy clen domacnosti

19.05.2018 sme si pocestovali po nasu novu krasavicu do Olomouca. Nakladne auto priviezlo vyse 20 chrtov, niektori veseli, niektori zakriknuti, a jednoho uplne "vyplo" (neskor sa spametala).

A ta nasa...Uz v momente ked tu nasu vylozili z klietky, sme vedeli, ze nebude vobec ako Nelson. Nelson sa pohybuje pomaly, s rozvahou, aj to len ked musi - najradsej zo vsetkeho lezi na makkych povrchoch. Necha so sebou manipulovat, ale len so stiahnutym chvostom, celkovo je cintlavka, vecne ostrazity, prejavuje sa jemne, nenapadne, k ludom je neskutocne nezny, aj tesit sa vie tak nezne, ako robi vsetko ostatne. A tato tu...

Je toto vobec chrt?

Po zapnuti na voditko sa vyrutila na travu, v priebehu dvoch minut onuchala a ocikala VSETKO, a ked sme ju konecne zastavili, aby sme ju mohli ponunat, zvalila sa pred nami na chrbat, vyplazila jazyk, privrela oci a dozadovala sa skrabkania. Ostali sme v soku. Nelson si na chrbat za ten rok a pol co ho mame, nikdy nelahol. Do auta naskocila uplne samozrejme, schulila sa vzadu a zaspala. Spomienky mi zaleteli k Nelsnovi ktory v taxiku vylucne stoji, a vylucne v kufri, trasu sa mu nohy a odmieta si lahnut, nevediac sa dockat, kedy vystupi. V Pendoline sa cestou domov rozvalovala na zemi, ked chceli prejst s vozikom, odmietla vstat - zato sa nechala chytit za vsetky styri nohy, otocit na chrbat a pritlacit nabok. Ani len oci neotvorila.

Zoznamenie

Nelson si uzival vikend v Hoteli Biely Tesak. Vyzdvihla som ho kym na mna moj T. cakal aj s princeznou na parkovisku - dole sme planovali ist peso. Majitelka hotela ma aj s Nelsnom priviezla na parkovisko - sama bola zvedava, ako to bude prebiehat. Zbadali sa, onuchali sa ako nahodni okoloiduci, a to bolo vsetko, cela drama. Absolvovali sme 10 minutovu cestu do pivarne (nech sa mlada uci na nas zivotny styl), kde sa spolu vrhli na misku s vodou a krasne spolu pili - ziadna ziarlivost, ziadna zavist. Na vencovisku ho ona aj vyzyvala k hre, no on nemal zaujem. Ked velmi blbla, trochu ju ovrcal a bolo.

Prve dni

Prve noci nam bolo do zufania. Pochopitelne nevedela spat, nonstop sa krutila v klietke, do rytmu si packou udierala do stien... Po byte sa nonstop prechadzala ako nervozny tiger v klietke - Nelson vsak robil to iste, ked prisiel. Na rozdiel od neho sa ona ale hrala aj s hrackami, a nie hocijako - lietala pri tom z gauca na zem, do spalne na postel a naspet (Nelson si na postel dobrovolne lahol az po styroch mesiacoch, a na gauc po pol roku). Vonku tahala az moje chore klby kvilili od bolesti (stale ma vsak netahala tak ako bezny 10 kg krizenec). Po troch dnoch sme zrusili klietku - kamera ukazala ze pri nacvicovani nasej nepritomnosti sa aj tak ani nepohla. Ukazalo sa ze hygienu ma 100%tnu, separacnu uzkost ziadnu, a po piatich dnoch pochopila ze v noci sa na postel trepat nesmie, ze musi cakat pri dverach kym jej umyjeme laby, ze sa nesmie vyrutit z brany prva a bez dovolenia, a ze je strasne fajn si na mna vyliezt a schulit sa mi v naruci.

Po dvoch tyzdnoch

Zistili sme, ze mlada ma chut na elektroniku - zrejme vidi ako sa s tymi vecami hrame, tak chce aj ona. V dvojminutovej nepritomnosti mi obhryzla Kindle, novy mobil, ovladac od klimy... Uz pozna (viac menej) svoje meno, na jedlo caka rovnako pekne ako Nelson, a ten sa uz prestal tvarit, ze "kazdy host na treti den dost". Este spolu nelezia na peliesku, no obcas si laskyplne polozia hlavku na chrbat, uz bolo aj nejake to oliznutie... Ona ho respektuje, on je ku nej zdvorily. Ani ked sa rozdavaju piskoty, a naraz obaja skocia po mojej ruke, nikdy ziaden z nich ani len nezavrcal. Je pravda, ze sme k nim spravodlivi, a ze vsetko dostane prvy Nelson - prvemu mu dame obojok, prvy moze zacat jest, prvy dostava piskoty, prvy vychadza von aj vchadza dnu. Ci uz je za nasim uspechom toto, alebo ich skvela povaha, nevedno. Mlada uz vonku netaha to je skvele, lebo ideme

na dovolenku

v Tatrach. Stravili sme spolu krasny tyzden, lozili po horach, valali sa v trave. Obaja boli napati jak pruzinky, kym som pred Rainerovou chatou fotila lisku, no spravali sa ukazkovo. Na jeden blby komentar na "psiska medzi turistami" sme dostali 100 pochvalnych. Obaja vychadzaju vynikajuco s ludmi aj so psami, takze cela dovolenka bola velmi prijemna a ani burky a reuma nam ju nepokazili. Doma sme nabehli znovu na stary rezim - psici cakaju v spalni kym sme v praci a spokojne si lezkaju, v noci spia vedla postele na svojich pelieskoch a pri prvom zazvoneni budika skacu do postele, aby sa s nami mohli este chvilu rochnit.

A ake sme jej dali meno?

Fay. To znamena "vila".
Once you go grey', you will never stray
sovienka
Snoopy
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 135

Re: Anglický chrt / Greyhound (FCI)

Poslaťod erik70 » Uto 12.06.2018 9:23

Peknéééééé.... :jop: :hi: Tak nech vám táto pohodička všetkým spolu vydrží pekných pár (veľa, veľa, veľa) rokov :jop: A viac fotiek by som poprosila.... :ahoj:
erik70
Snoopy
 
Príspevky: 130

Re: Anglický chrt / Greyhound (FCI)

Poslaťod clupko » Uto 12.06.2018 9:32

sovienka, ty o nich tak krasne pises! nech sa vam dari aj nadalej, a pis a vela fot! :jop:
It is often said that before you die your life passes before your eyes. It is in fact true. It's called living.
clupko
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1916
Bydlisko: za horami

Re: Anglický chrt / Greyhound (FCI)

Poslaťod hisham » Uto 12.06.2018 10:12

Krasny report! Zavidim ti tie chrty strasne, mne sa nehodia momentalne k zivotnemu stylu, ale raaaz :love:
Nothing's ever lost forever, it's just caught inside the cushions of your couch
and when you find it you'll have such a nice surprise.

______
@haku.groen
hisham
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1189

Re: Anglický chrt / Greyhound (FCI)

Poslaťod hewča » Uto 12.06.2018 10:28

sovienka, nepises nejaky blog? uzasne pises a s radostou by som si precitala ovela viac:)

a nech sa vam s novou kamoskou dari:)
Dogs are like potato chips - one is never enough...
"Which of my photographs is my favorite? The one I’m going to take tomorrow."
(Imogen Cunningham)
hewča
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 648
Bydlisko: Humenné

Re: Anglický chrt / Greyhound (FCI)

Poslaťod erik70 » Uto 12.06.2018 10:43

Inak mne ešte vŕta v hlave, že odkiaľ ich doviezli? :nwm:
erik70
Snoopy
 
Príspevky: 130

Re: Anglický chrt / Greyhound (FCI)

Poslaťod wer » Uto 12.06.2018 10:47

A ja si prosim foootky dvojky!!
wer
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12693
Bydlisko: Záhorská Bystrica

Re: Anglický chrt / Greyhound (FCI)

Poslaťod sovienka » Uto 12.06.2018 11:37

erik70 píše:Inak mne ešte vŕta v hlave, že odkiaľ ich doviezli? :nwm:


V Irsku existuje organizacia Great Hounds in Need, ktorej spoluzakladatelka je Ceska. Je jednou z mnohych organizacii ktore sa v Irsku zaoberaju zachranou greyhoundov z dostihoveho priemyslu, kedze je z neho rocne tisice mladych a zdravych psov vyradenych (zranenie, nevhodne predpoklady, znizena kondicia) a uspatych. Vdaka tymto organizaciam sa ich rocne niekolko stovak podari usetrit a najst im domovy cez sesterske organizacie v roznych krajinach EU. Jedna sesterska organizacia je v Cechach - Chrti v nouzi. Tieto organizacie inzeruju psy na svojich strankach, je tam fotografia, spravidla cislo tetovania, drahove meno, a nejaky popis vlastnosti psa, ktory viac ci menej odraza realitu. Uchadzac si moze vybrat konkretneho psa, alebo vyslovi svoje poziadavky (napr. chce chrta k detom, alebo ma doma macku) a vhodneho psika mu vyberu. Ked sa nazbiera dostatocne mnozstvo uchadzacov ktori prejdu adopcnym procesom (homecheck, uhrada adopcneho poplatku), priblizne kazde tri mesiace sa psiky nalozia do nakladneho auta a rozvezu sa po Europe do novych rodin a niekedy do docasnej opatery (nie pred dvere pravdaze, na nejaku spriatelenu veterinu kde ich veterinar skontroluje a tam majitelia podpisu zmluvu a mozu si ich prebrat). Takto sme si boli pred rokom a pol po Nelsna vo Vyskove pri Brne, a takto sme si boli teraz aj pre Fay. Tieto su psy s cistym rodokmenom 300 rokov starym, ale organizacia neohrna nos a pomaha casto aj lurcherom - krizencom chrtov z ulice, ktore je tiez mozne takto adoptovat.
Once you go grey', you will never stray
sovienka
Snoopy
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 135

Re: Anglický chrt / Greyhound (FCI)

Poslaťod Renata » Uto 12.06.2018 11:58

ked citam, ako o nich pises, tak mi ti tvoji dvaja pripominaju anglickeho zdrzanliveho gentlemana a pojasenu mladu damu :hi: nech sa vam dari :yes:
Maybe the reason I love animals so much, is because the only time they have ever broken my heart, is when they've crossed that rainbow bridge
Renata
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 932

Re: Anglický chrt / Greyhound (FCI)

Poslaťod sovienka » Uto 12.06.2018 12:08

Renata píše:ked citam, ako o nich pises, tak mi ti tvoji dvaja pripominaju anglickeho zdrzanliveho gentlemana a pojasenu mladu damu :hi: nech sa vam dari :yes:


Presne takto to je :D On je ako starsi anglicky pan, ktory nema cas a nervy na hluposti, a potrpi si na etiketu, a ona je hurr durr :D Blaznive dievcatko, akoby este v puberte, nadherna a jemna v tvari, krehka a pritom odolna. Byt clovekom, tak je to krasna strapana s odretymi kolenami, ktora bude plakat s tebou, ak sa ti nieco stane, ale nie, ked nieco vystroji. Asi najviac vidno ten rozdiel ked sme vonku - ona sebou praskne o hocijaky povrch a spi, Nelsnovi nosime jeho pelech, inak mu okamzite zacnu krvacat lakte. Jednu noc a jeden den sme stravili s chrtom Jamesom, ktoreho si vzali do docasnej opatery, a ten bol dokonala vyzorova a povahova kopia nasho Nelsna - rovnako nezny, rovnako elegantny, rovnako majestatny. Ten typ co si piskotiky berie od teba ako od babatka. A pri nom Fay, ktora ma slaby pochop o tom co je osobny priestor, ma helikopteru miesto chvosta a neuvedomuje si vlastnu velkost a polohu v priestore.
Once you go grey', you will never stray
sovienka
Snoopy
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 135

Re: Anglický chrt / Greyhound (FCI)

Poslaťod erik70 » Uto 12.06.2018 12:16

Sovienka - díkes za vysvetlenie...no tak tie vaše chrtíky teda majú šťastie, že sa dostali k vám :yes: Inak také aj dosť smutné veci sú to... :ua: ...ale aj so šťastným koncom :no: A tie fotos by som tiež poprosila a veľa, veľa... :smile:
erik70
Snoopy
 
Príspevky: 130

Re: Anglický chrt / Greyhound (FCI)

Poslaťod sovienka » Uto 12.06.2018 12:22

hewča píše:sovienka, nepises nejaky blog? uzasne pises a s radostou by som si precitala ovela viac:)


Ale chod, ty! :hi: :hi: :hi: Rada citam, a vela, mozno sa to odrazilo na mojom style pisania. Uz mi napadlo, ze by som mohla urobit nejaky blog, ked ich teda mame uz dvoch... mozno raz :) :)
Once you go grey', you will never stray
sovienka
Snoopy
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 135

Re: Anglický chrt / Greyhound (FCI)

Poslaťod janajka » Uto 12.06.2018 12:43

Booze, ja som vas asi videla :ha: Este som drgala do manzela, ze aha, ahaa, ahaa, chrtiii.
janajka
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3529
Bydlisko: Vysoke Tatry - Smokovec

Re: Anglický chrt / Greyhound (FCI)

Poslaťod sovienka » Uto 12.06.2018 13:14

janajka píše:Booze, ja som vas asi videla :ha: Este som drgala do manzela, ze aha, ahaa, ahaa, chrtiii.


To sme urcite boli my, za tie roky sme videli v Tatrach len dvoch chrtov - jednu ciernobielu z Ciech od CHVN a jednoho bezoveho vipeta :) :) Nabuduce kludne sup a poskrabkat, nasi hafani maju cudzich veeeelmi radi a nam to robi radost :) :) Poznavacie znamenie - Nelson ma cierny obojok a voditko a Fay ma tiez oboje cierne ale so zlatymi floralnymi vzormi, plus obaja maju zlate okruhle menove stitky :) :)
Once you go grey', you will never stray
sovienka
Snoopy
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 135

PredchádzajúciĎalší

Späť na Plemená psov FCI