Saluki (FCI)

Plemená psov uznané a provizórne uznané FCI a organizáciami oficiálne spolupracujúcimi s FCI

Re: Saluki

Poslaťod NikaT » Pia 04.07.2008 9:39

Zdravím Vás.
My chováme Saluki už 4 roky. Ak máte nejaké otázky ohľadom tohto plemena kľudne sa pýtajte.
V súčasnosti máme jednu "Show line" Saluki (výstavná línia) a dve "Desert bred" Saluki(pracovná línia).
Saluki sú skutočne výnimočné psie plemeno a ja si už svoj život bez Saluki neviem predstaviť.
Veľmi dobre ich vystihuje hláška: "Saluki nikdy nemôžete vlastniť, môžete byť len jej milujúcim partnerom."
NikaT
Okoloidúci
 
Príspevky: 11

Re: Saluki

Poslaťod Silwuska » Pia 04.07.2008 10:22

Ahoj...velmi nas tesi...nemate vebku?? :ahoj:
Silwuska
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6539
Bydlisko: Trnava

Re: Saluki

Poslaťod NikaT » Pia 04.07.2008 10:43

nasa stranka je www.dbsaluki.estranky.sk
stranka kamaratky, ktoru prekladam do sj je www.ruahmidbar.co.il
osobne sa viac zaujimam o Desert Bred Saluki :smile:
NikaT
Okoloidúci
 
Príspevky: 11

Re: Saluki

Poslaťod bekora » Pia 04.07.2008 12:23

nika krasne psy)) tie pusne saluki ma zaujali.

poznam ocina tvojho ambera, ainara, len som marcelu teraz dlhsie nevidela.

s michaellou od pustnych saluk som sa stretla na vystave v nitre, kde ju nechcli po vystave vziat do ziadneho taxika a pomahali sme jej zohnat odvoz. ako nahodu isiel zrovna okolo marcelin brat s tatjanou)) a vidim, ze takto to dopadlo!!
som rada, ze su tu aj take prirodne saluki))

ja mam barzoja, bola som aj na polovackach v rusku, ja mam rada, ked plemeno nestraca kontinuitu s tym, na co bolo slachtene)) nepridete niekedy aspon vyskusat coursing? rada by som taku pustnu saluku videla v akcii))
bekora
Snoopy
 
Príspevky: 196

Re: Saluki

Poslaťod Ulfheiðr » Pia 04.07.2008 16:49

Ja sa chcem opýtať, ako je to s loveckým pudom u týchto psov. U oboch líniach. Videla som na jednej stránke veľa fotiek "show" saluki, a psi boli na 90% na voľno aj v lese, čo ma priam šokovalo. Však to je chrt. Ako to teda je? Zaujíma ich len pochyb, alebo aj pachy? Ako sa s tým dá pracovať v prospech majiteľa, ktorý by rád psa pustil z vodítka?
“The scuba diver dives to look around. The freediver dives to look inside.
Ulfheiðr
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6089
Bydlisko: riečny kilometer 1852

Re: Saluki

Poslaťod NikaT » Sob 05.07.2008 8:35

My osobne Qessem (DBS) nepúšťame na voľno. Ona žila do svojich 7 mesiacov na Negevskej púšti a lovila aby prežila.
Takže ju to viac láka ujsť za nejakou korisťou. :lol:

Ale napr. Amber je naučený behať na voľno na lúke alebo v lese. Keď sme bývali v byte bola to jediná šanca ako mu dať priestor na behanie. Asi trikrát sa nám stalo, že ušiel. Saluki stačí zbadať niečo utekať a už bežia a nič íné nevnímajú.

Čo sa týka lovenie tak Saluki využíva najmä sluch a zrak. Ale niekedy niečo zacítia a idú za tým. Podľa mojich skúseností má pracovná línia bližší vzťah k lovu. V krajinách pôvodu (Izrael, Egypt, Irán, Irak, Jordánsko...) ich ešte stále využívajú na lov.

Saluki sa čiastočne dá naučiť na chodenie bez vodítka. Ale na ceste, pri ceste a v meste je to vylúčené. Stačí trénovať šteniatko už od malička. Zo začiatku ho púšťať v oplotených priestoroch a naučiť ho aby sa vrátilo na meno. Najlepšie je mať u seba nejakú dobrotu (Saluki najlepšie reagujú na tréning s odmenami).
NikaT
Okoloidúci
 
Príspevky: 11

Re: Saluki

Poslaťod NikaT » Sob 05.07.2008 8:44

bekora píše:nika krasne psy)) tie pusne saluki ma zaujali.

poznam ocina tvojho ambera, ainara, len som marcelu teraz dlhsie nevidela.

s michaellou od pustnych saluk som sa stretla na vystave v nitre, kde ju nechcli po vystave vziat do ziadneho taxika a pomahali sme jej zohnat odvoz. ako nahodu isiel zrovna okolo marcelin brat s tatjanou)) a vidim, ze takto to dopadlo!!
som rada, ze su tu aj take prirodne saluki))

ja mam barzoja, bola som aj na polovackach v rusku, ja mam rada, ked plemeno nestraca kontinuitu s tym, na co bolo slachtene)) nepridete niekedy aspon vyskusat coursing? rada by som taku pustnu saluku videla v akcii))


Ainarko sa má teraz dobre len Berinkova maminka sa pobrala do Saluki nebíčka. Michaella je momentálne v Rumunsku, kde plánujeme kryť Qessem s Desert Bred Saluki Mahiis Adir of Ruah Midbar. Ak by to vyšlo boli by to prvé Desert Bred šteniatka na Slovensku!!

S tým coursingom je to tak, že by sme to radi skúsili ale nie sme si istí akoby reagovali naše Saluki na iné psy okolo nich pri behaní. Oni zvyknú behávať spolu takže sú zvyknutí len na seba. Ale čo sa týka rýchlosti tak DBS majú v tomto navrch.
Keď sme prvýkrát pustili behať Qessem s Berim, tak sme len pozerali ako ho elegantne "trhla" napriek tomu, že dlhšiu dobu nebehala a Beri je dobrým atlétom.
NikaT
Okoloidúci
 
Príspevky: 11

Re: Saluki

Poslaťod Ulfheiðr » Sob 05.07.2008 12:27

aha, takže "show" psi pri správne motivácií od šteniatka ide ako tak naučiť čo naháňať smie a čo nie. Chápem správne? :smile:
“The scuba diver dives to look around. The freediver dives to look inside.
Ulfheiðr
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6089
Bydlisko: riečny kilometer 1852

Re: Saluki

Poslaťod NikaT » Sob 05.07.2008 19:16

Saluki sa nikdy nenaučí nato, že čo môže naháňať a čo nie. Saluki sú nezávislé a len čiastočne ovládateľné. Saluki nebude nikdy 100% poslušná. Túto "neposlušnosť" majú jednoducho v génoch. Správnym prístupom vo výcviku sa dá čiastočne obmedziť možnosť úteku tým, že sa naučí počúvať prísť k nohe. U Beriho to funguje (aj keď niekedy až na tretí pokus :lol: ).
Obidve línie sú na tom rovnako, čo sa týka poslušnosti.
NikaT
Okoloidúci
 
Príspevky: 11

Re: Saluki

Poslaťod wiz123 » Sob 05.07.2008 19:23

tak to ma potom Saluki podobnu povahu ako severania,ne?
wiz123
BANNED
 
Príspevky: 52

Re: Saluki

Poslaťod Ulfheiðr » Sob 05.07.2008 20:17

NikaT píše:Saluki sa nikdy nenaučí nato, že čo môže naháňať a čo nie. Saluki sú nezávislé a len čiastočne ovládateľné. Saluki nebude nikdy 100% poslušná. Túto "neposlušnosť" majú jednoducho v génoch. Správnym prístupom vo výcviku sa dá čiastočne obmedziť možnosť úteku tým, že sa naučí počúvať prísť k nohe. U Beriho to funguje (aj keď niekedy až na tretí pokus :lol: ).
Obidve línie sú na tom rovnako, čo sa týka poslušnosti.

Ty jo, tak presne toto mám teraz. Uvažovala som do budúcna aj o Saluki, ale to čo mám teraz si fakt nechcem prežiť znova :ach:
Takže zostávam zase raz v rovine večného obdivovateľa.

wiz: ano, ale pripočítaj si k tomu rovnako dobrú prácu čuchom, takže amen tma. :angel:
“The scuba diver dives to look around. The freediver dives to look inside.
Ulfheiðr
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6089
Bydlisko: riečny kilometer 1852

Re: Saluki

Poslaťod NikaT » Sob 05.07.2008 21:27

Saluki je luxusný spoločník. Svojou nezávislosťou sa podobajú Severanom. Ideálne pre ne je mať veľkú záhradu a pohodlný gauč. Presne ako jeden citát: "Zaobstaráš si chrta, stratíš gauč" :lol:
A presne ako u Severanov keď je ich viacej tak je im lepšie.
NikaT
Okoloidúci
 
Príspevky: 11

Re: Saluki

Poslaťod bekora » Štv 10.07.2008 10:59

saluki bez voditka fakt malokto. je to jedna z najvacsich osobnosti medzi psami a majitelia to musia respektovat, inac je nestastna saluka aj majitel. ja saluki tiez milujem, su prekrasne, ale od psa vyzadujem urcitu poslusnost a preto z chrtov zostanem verna barzojom a saluki budem len obdivovat))
ale ludia co si s nimi "sadnu" si ich nevedia vynachvalit))
bekora
Snoopy
 
Príspevky: 196

Re: Saluki

Poslaťod Tasha » Pon 21.07.2008 13:11

Minule som išla po Galante a telefonovala som s leiluskou a oproti mne malý chlapec a saluki na vodítku. V tej chvíli som onemela, zabudla čo som chcela povedať. No bola som úplne mimo. Bola nádherná. Aj som chcela ísť za tým chlapčekom, ale nemala som slov...
Tasha
Chovateľ
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1920
Bydlisko: Galanta

Re: Saluki

Poslaťod Silwuska » Pon 21.07.2008 13:16

:haha: :haha: nepripadala si si ako nejaky uchylak??? :haha: zirat na maleho chlapceka?? :haha:
Silwuska
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6539
Bydlisko: Trnava

PredchádzajúciĎalší

Späť na Plemená psov FCI