Saluki (FCI)

Plemená psov uznané a provizórne uznané FCI a organizáciami oficiálne spolupracujúcimi s FCI

Re: Saluki (FCI)

Poslaťod Arshan » Pia 05.10.2012 10:15

Dobry den,
psik menom Aslan je nas pes Arshan Anthony :)
Nie je v Bratislave jediny, byvaju tu aj ine saluki a je ich celkom dost :)

Haleth píše:Táto je nádherná!!! http://www.arshan.sk/clanky/amber.html

Dakujem to je nasa Ambi :)

Silvuch píše:hruska? toto je ten? zilinsky?
http://www.arshan.sk/clanky/Alexis.html

To je nase steniatko - Alexik :) Je hrozne sikovny bezec :)




Prajem pekny den, Linda
Linda + salucky
Arshan
Nováčik
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 31
Bydlisko: Bratislava

Re: Saluki (FCI)

Poslaťod Arshan » Pia 05.10.2012 10:26

Ak vam mozem odporucat pri kupe steniatka nie je dolezite pozerat sa na vystavne uspechy, nie je to pre zivot vasho psa tak dolezite, ci bude uspesny alebo nie. Kto ma peniaze vybeha intersampiona aj s 2-nohym zvieratom.
Je dolezite, aby nebolo kryte mlade zviera . U saluk sa vyskytuje casto kardiomyopatia, ktora sa prejavi najma do veku 4 rokov, z toho dovodu nekryjem ja osobne mladymi psami. Okrem ineho i preto ze nevieme posudit hodnoverne kvalitu vrhu.
Kazdopadne : Obaja rodicia by mali byt testovani na srdce, komplet rozbor krvi a najma starsi, aby sa pripadne ochorenie prejavilo a chory pes nedal chory vrh.

V roku 2013 v zime resp 2014 jar planujeme steniatka po fenke z A vrhu (sestra Amber, Alexa a Aslana) a klasickom nadhernom psikovi zo zahranicia. Obaja rodicia budu testovani, otecko ma 8 rokov, je preverene zdravie jeho i jeho surodencov. Je vyborny bezec ako i uspesny vystavny pes. Takze nam drzte palec :)
Obrázok
Naposledy upravil Arshan dňa Pia 05.10.2012 11:04, celkovo upravené 1
Linda + salucky
Arshan
Nováčik
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 31
Bydlisko: Bratislava

Re: Saluki (FCI)

Poslaťod Domca » Pia 05.10.2012 11:01

Drzime labky a uz teraz som zvedava na steniatka :aaa: :no:
The reason people find it so hard to be happy is, that they always see the past better than it was, the present worse than it is, and the future less resolved than it will be.
Domca
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1875
Bydlisko: Brno/Liptov

Re: Saluki (FCI)

Poslaťod Arshan » Pia 05.10.2012 11:04

Dakujeme :)
Linda + salucky
Arshan
Nováčik
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 31
Bydlisko: Bratislava

Re: Saluki (FCI)

Poslaťod Večernica » Pia 05.10.2012 12:19

Ďakujeme za rady :) Chcela by som sa spýtať, či vek 1rok 3mesiace je vhodný pre psíka na prvé krytie? Ďakujem :smile:
Večernica
Snoopy
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 180
Bydlisko: Myjava

Re: Saluki (FCI)

Poslaťod Arshan » Pia 05.10.2012 13:05

Ako som povedala DCM sa moze prejavit kedykolvek, najma vsak do veku 3-4 rokov. Cize ja osobne so psom co ma pod 3-4 roky nekryjem.... Ale nemienim vas odhovarat, ani hanit konkurenciu. Je to moj nazor a skusenost. Bohuzial som si importovala fenku, kde obaja rodicia mali chore srdiecko a pred mesiacom som o nu prisla. Bol to najhorsi zazitok v mojom zivote... A vyzera to tak ze dalsi psik v inej stanici ma v 2ch rokoch ten isty problem... Bohuzial, saluka je zdrave plemeno, ale i tu sem tam cosi zaskripe. Ako u kazdeho plemena treba robit test na to k comu je u plemena predispozicia.
Linda + salucky
Arshan
Nováčik
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 31
Bydlisko: Bratislava

Re: Saluki (FCI)

Poslaťod Večernica » Pia 05.10.2012 13:29

Takže všeobecne sa odporúča kryť psíkmi staršími ako 3-4 roky? Ak sa spravia testy aj v mladšom veku, nemusia túto chorobu preukázať? O vašej fenke viem, je mi to veľmi ľúto..
Večernica
Snoopy
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 180
Bydlisko: Myjava

Re: Saluki (FCI)

Poslaťod Arshan » Sob 06.10.2012 8:24

Presne tak. Ja psov testujem kazdy rok plus pred krytim. Zial, ziaden zdravotny test na SK nie je povinny,takze je to na dobrej vole majitelov / chovatelov. Okrem toho ja chodim ku kardiologovi, ideal je dat holter.
Linda + salucky
Arshan
Nováčik
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 31
Bydlisko: Bratislava

Re: Saluki (FCI)

Poslaťod Leila Tobrok » Ned 07.10.2012 7:42

a aké máte teda podmienky chovnosti?
http://www.tobrok.sk
Plánujeme šteniatka, vrh "I" - Leonberger - zima 2022 / jar 2023
Leila Tobrok
Chovateľ
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5940
Bydlisko: terra Illmer castri Zolgagyeriensis

Re: Saluki (FCI)

Poslaťod Ulfheiðr » Ned 07.10.2012 18:31

Leiluš:
Absolvovanie minimálne dvoch výstav CAC úrovne usporiadanej pod záštitou SKJ, alebo FCI, z toho jedna výstava musí byť usporiadaná klubom, v triede so zadávaním CAC so známkou veľmi dobrý pre suky a výborný pre psov.

V podstate len toto.

Ak povieš, že tvoj pes športuje, čo nemusíš priznať - spočítaš si, v ktorej "kategórií" si schopná jednoduchšie dosiahnuť na uchovnenie:
U jedincov vykonávajúcich športovú činnosť kvalifikovanie sa minimálne 2x do A finále s umiestnením do 4. miesta na otvorených, medzinárodných a majstrovských dostihoch a účasť na výstave usporiadanej klubom v triede so zadávaním CAC so známkou minimálne dobrý.


Podmienky chovnosti sú u všetkých chrtov u nás rovnaké, akurát u IW a barzoja je vyšetrenie srdca povinnosť a u wipeta a PLI je povinné meranie kohútkovej výšky.
http://www.netspace.sk/chrty/ (nejde linkovať priamo chovateľský poriadok, je to v kolónke "chov")

Takže to, či pustí chovateľ do chovu chorého, alebo povahovo nevyhovujúceho jedinca je len na jeho dobrej vôli a čestnosti - len chovateľ skutočne pozná svojho psa a ak sa rozhodne niečo zamlčať, tak to spraví a nikto na to nepríde. Ono totiž aj na takýchto psoch sa dá spraviť skvelá výstavná kariéra a tie Véčka, alebo VéDéčka u suky dostane v podstate barskto. Je to fakt len o luďoch v našom prípade. Teraz nevravím špeciálne o salukách, ale všeobecne o všetkých chrtoch. Pokiaľ človek naozaj nemá priame a pravdivé referencie na chovateľa - resp. konkrétnych psov, tak je to viac menej lotéria.
Pochopiteľne to platí u akéhokolvek iného plemena s rovnakými podmienkami chovnosti. Už som to písala inde, tie dve Véčka o psovi nepovedia prakticky vôbec nič. Maximálne tak to, že viac menej vyzerá ako predstaviteľ plemena (niekedy ani to nie :joint: )

Inak ak by som sa v budúcnosti odhodlala na saluku, tak z Arshan-u :hi:
“The scuba diver dives to look around. The freediver dives to look inside.
Ulfheiðr
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6089
Bydlisko: riečny kilometer 1852

Re: Saluki (FCI)

Poslaťod Arshan » Pon 08.10.2012 6:49

Asi tak, podmienkou chovnosti je krasa alebo vykon psa. Je to o etike chovatela, ci bude alebo nebude testovat psi. Ja testujem psi uz niekolko rokov kazdy rok, bohuzial odozva bola taka, ci mam chore psi, ze ich testujem, co mi vyrazilo dych. Komunikujem so skusenymi chovatelmi so zahranicia, ktory chovaju uz viac ako 30 rokov, takze od pociatku ako som sa rozhodla nakryt som vedela, ze nie je dolezite vybehat sampionat, ale najma skontrolovat zdravie. Zdravotne testy som pozadovala aj od krycich psov.
Bohuzial, stretavam sa s informaciami, ze plemena kde je povinne testovanie napr. IW sa snazia kamuflovat testy a podplacaju veterinarov, aby im vystavili vysledok negativneho zvierata.. Nerozumiem koho sa snazia oklamat, ak je chory 1 z rodicov = 50% chorých ich potomkov. Cize takato CHS sa po case odpise sama..
Pre mna podstatna vec je, ze z kazdeho vrhu si nechavam steniatko a nedokazala by som zniest, keby mi umrelo alebo niekomu s majitelov a pozriet sa mu do oci.... Viem, ze genetika je nevyspytatelna, takze nikdy nikto nevieme co vo vrhu vybehne, nakolko svoje psi nechovam 100 rokov, ale preco netestovat aspon to, co zistit vieme alebo comu vieme zabranit ....

Dakujem za kompliment, je to pre nas potesenie :)
Linda + salucky
Arshan
Nováčik
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 31
Bydlisko: Bratislava

Re: Saluki (FCI)

Poslaťod Leila Tobrok » Pon 08.10.2012 8:16

uf, tak nový majiteľ to má hodne ťažké, pretože ak to nie je povinnosť, veľa ľudí na to kašle, ostatne ako aj u "nás" a iných plemien, to navyše spraví málokto. tak potom klobúk dole, že testuješ, hovorí to o tebe práve v tom najlepšom. mňa v podstate zarazil ten vek, že môže aj tak mladučký pes kryť... to je trošku choré si myslím... a sučky? tam je veková hranica?
http://www.tobrok.sk
Plánujeme šteniatka, vrh "I" - Leonberger - zima 2022 / jar 2023
Leila Tobrok
Chovateľ
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5940
Bydlisko: terra Illmer castri Zolgagyeriensis

Re: Saluki (FCI)

Poslaťod Večernica » Pon 08.10.2012 8:27

Ďakujem vám za veľmi prospešné informácie. Na týchto testoch budem trvať.. Nechcem zažiť smrť môjho šteniatka..
Večernica
Snoopy
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 180
Bydlisko: Myjava

Re: Saluki (FCI)

Poslaťod Ulfheiðr » Pon 08.10.2012 8:29

Offtopic: Pre mňa je "záhada", že plemená s velkými zdr. problémami ako IW, NO, doberman a tak ďalej aj napriek rokov prísnych testov a selekcie na základe nich sú plemená stále v rovnakých ak nie väčších :kak: :ha: Však za toľké roky selekcie a testovania by to už mali byť najzdravšie plemená na zemeguli :piskot:
Čo sa týka IW, tak pokiaľ viem, sa aj uvádzajú nepravdivé dôvody úmrtí psov, ako napríklad zlyhanie obličiek (podružná vec pri chorom srdci), alebo nehoda, otrava... :ach: A nielen pri IW :joint: deje sa to všelikde a nielen o zdraví, ale aj ohladom všeobecných informácií o psoch, poprípade rodokmeňov a tak a tak a už mlčím :smoke:
“The scuba diver dives to look around. The freediver dives to look inside.
Ulfheiðr
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6089
Bydlisko: riečny kilometer 1852

Re: Saluki (FCI)

Poslaťod Silvuch » Pon 08.10.2012 9:18

lenze to nie je problem eliminacie, ale slachtenia.. ked chce, aby mal pes krasu ako doberman, alebo povahu ako NO, tak obetuju ine... keby boli vsetky psi brane z prirody, tzv nepreslachtene, tak by sme mali len primitivne plemena.. Uznaj, saluki povahy vsade... :prd:
JSUT*

Dont panic
Silvuch
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6336
Bydlisko: Petržalka, vs srdco Malych Karpát

PredchádzajúciĎalší

Späť na Plemená psov FCI