Borderská kólia / Border Collie (FCI)

Plemená psov uznané a provizórne uznané FCI a organizáciami oficiálne spolupracujúcimi s FCI

Re: Borderská kólia / Border Collie (FCI)

Poslaťod wer » Štv 11.02.2021 11:28

Vidis, to je fakt :heh:
wer
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12736
Bydlisko: Záhorská Bystrica

Re: Borderská kólia / Border Collie (FCI)

Poslaťod Ulf » Štv 11.02.2021 13:42

Offtopic: Ale jasné že to je krawina :heh: dúfam, že na to muž zabudne :heh:
edit:
tak ja potrebujem ľahkého spoločníka do prírody, čo v horúčave posedí so mnou pri vode a inokedy môžem ísť behať, turistikovať, lyžovať.. ale na to nepotrebujem boc-ku, že jo.
They say good-bye to their family, to supply the needs for your. Show some respect and thank to truck drivers.
Ulf
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 590
Bydlisko: Kalinkovo

Re: Borderská kólia / Border Collie (FCI)

Poslaťod wer » Štv 11.02.2021 14:09

Nie, nechces... :heh:
wer
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12736
Bydlisko: Záhorská Bystrica

Re: Borderská kólia / Border Collie (FCI)

Poslaťod janajka » Pia 12.02.2021 8:09

 im sľúb dečku pred krbom a agility a máš pokoj 
Ach. Toto som nevidela.

Počuj. A nad australskym dobytkarom si neuvazovala? Kelpia? Lebo, co si inde popisovala, tie tvoje divoke kone, :lol: , to chce silneho psa aby ich zvladol. Ovca je nieco uplne ine. Ale mozem ti napisat spravu.

Aby to fungovalo, musíš mať k plemenu aj vzťah, maaaš? :smile:
janajka
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3529
Bydlisko: Vysoke Tatry - Smokovec

Re: Borderská kólia / Border Collie (FCI)

Poslaťod wer » Pia 12.02.2021 9:05

janajka píše:Aby to fungovalo, musíš mať k plemenu aj vzťah, maaaš? :smile:

Boze, janajka :heh: :pac: to, co mne osobne vadi prave na boc, je ta sekta okolo. Ako pri inych koliach - to je dake postihnutie..? :heh:
wer
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12736
Bydlisko: Záhorská Bystrica

Re: Borderská kólia / Border Collie (FCI)

Poslaťod gaidheal » Pia 12.02.2021 9:27

wer píše:
janajka píše:Aby to fungovalo, musíš mať k plemenu aj vzťah, maaaš? :smile:

Boze, janajka :heh: :pac: to, co mne osobne vadi prave na boc, je ta sekta okolo. Ako pri inych koliach - to je dake postihnutie..? :heh:


ono "sekta okolo nich" je niečo iné ako vzťah k plemenu. Paradoxne, ako to tak periférne sledujem, drtivá večšina tej "sekty" BOCkám absolútne nerozumie. Proste ľudia chcú bocku lebo ľúbivá, šikovná , moderná, trendy ... vezmu si ju do rodiny ako spoločenské zvieratko, ktoré akože automaticky sa má prispôsobiť chodu rodiny a predstavám o spoločníkovi. A potom je nešťastný pes a zúfalá celá rodina. Myslím, že žiadne iné pracovné plemeno nemá až tak nešťastný osud, ako práve BOC (a ešte aj pri uchovňovaní sa preferuje ľúbivosť pred pracovnými schopnosťami - to už si môžu rovno zaregistrovať nové plemeno :ua: )
gaidheal
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 531

Re: Borderská kólia / Border Collie (FCI)

Poslaťod wer » Pia 12.02.2021 9:48

KAZDE jedno pracovne plemeno je specificke a ma specificke naroky. Len doba sa meni, zial. Kolko bociek moze realne past? :no: si myslis, ze janajkine nemaju zivot bezneho psa..? Teraz sa ludia venuju so psami roznym sportom, vela chodia do prirody. Nebavme sa o lezani na gauci - to bude trpiet kazde pracovne plemeno. Inak - na predstavu NO na retazi, v kotci, len tak na dvore sme si uz zvykli, vsak..? A pritom potreba aktivit, vyzitia a kontaktu s majitelom je porovnatelna s bockou! Tych ti nie je luto...? Navyse vedia byt ovela nebezpecnejsie pre okolie, aj majitela pri nespravnej vychove... Moda postihla vela plemien. Napr polovnikov, ti maju rozhodne tazsi osud - take kedysi moderne bigle... Taky pes netrpi na sidlisku?! Bocka je ovciak, ina aktivita sa im rozhodne lahsie hlada. A uprimne? Radsej budem stretat na sidlisku bocky ako kaukazaky...

A s tym slachtenim. Asi tazko budes hladat postihnutejsie plemeno ako je nemecky ovciak...
wer
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12736
Bydlisko: Záhorská Bystrica

Re: Borderská kólia / Border Collie (FCI)

Poslaťod gaidheal » Pia 12.02.2021 12:09

jasné, každé plemeno má svoje špecifiká, a to nie len pracovné, ale žiaľ, žiadne iné plemeno nemá to "šťastie" , že bolo tak mediálne spropagované.
Samozrejme, že môže byť borderka v rodine s deťmi spokojná, presne vtedy, keď ju pochopia a dajú jej trebárs aj to vyžitie v iných športoch. (myslím, že to je aj janajkin prípad)
Len je smutné, keď niekto ju berie, že automaticky bude fungovať podľa ich predstáv, vytešujú sa z toho, ako im celý deň naháňa metlu, vysávač , vodu z hadice, ale že im naháňa, štípe nevychované deti, pasie autá, susedov za plotom, sliepky.... to sa im už nepáči ... až zrazu je inzerát "darujem borderku" :ua:
Z toho mi je smutno.

A neviem, z čoho si usúdila, že mi nie je ľúto NO na reťaziach?
Je tu téma o borderkách, tak som nemala potrebu tu písať o tom, že mi je ľúto akéhokoľvek psa na reťazi (nie len NO) a prečo mi je ľúto aj iných živočíchov.
gaidheal
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 531

Re: Borderská kólia / Border Collie (FCI)

Poslaťod wer » Pia 12.02.2021 12:41

Tak millie pisala o psovi ku konom, na zahananie - keby tu bola daka konstruktivna debata - napr k sposobu pasenia - nic nepoviem. Aj si rada precitam... Mozno nebude sediet na to, co hlada, ale riesit, ci ma "vztah k plemenu" - btw to je co??? Treba daky pohovor, skolenie pred zadovazenim si borderky..? Inak serie, zerie ten pes..? :ach: Lebo tu nejde o to, ci bude mat vyzitie, bude. Mne to pride, ako ked posudzuju niektore chore spolky, ci je pes vhodny na adopciu.. super domov, ale nie, lebo... :ach: s kazdym psom sa treba zzit. A vzdy je nejaky pes prvy a ludia menia aj plemena... ano, moda pre plemeno je vzdy zla, ale pytam sa - mate pocit, ze to je daky rozmar v tomto pripade..?
wer
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12736
Bydlisko: Záhorská Bystrica

Re: Borderská kólia / Border Collie (FCI)

Poslaťod Ulf » Pia 12.02.2021 14:40

Mňa by inak táto debata nijak nezaujala nebyť toho, že prečo by jej nemali predať borderu ku koňom? :oo: kde by jej bolo lepšie ako na farme? :nwm:
Mne už tiež prístup choviek príde často taký, že adoptovať si decko z afriky je ľahšie ako presvedčiť chovateľa, aby človeku predal psa :pac:
They say good-bye to their family, to supply the needs for your. Show some respect and thank to truck drivers.
Ulf
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 590
Bydlisko: Kalinkovo

Re: Borderská kólia / Border Collie (FCI)

Poslaťod janajka » Pia 12.02.2021 14:55

Nevies ako to myslim. Jeden priklad je aj na DF, ked si clovek nemal brat isté plemeno.

K teme. Ku konom radsej dobytkara k tomu charakteru, co popisala. Moze aj borderku zobrat, nech skusi, nemyslim si, ze by bola ta bocka nestastna, ale aby nebola sklamana v predstavach a v dosledku nepochopenia vrhne tien na plemeno.

Spomeniem si na priklad nestastneho pastiera, ze jemu ta borderka nešteká. Potrebuje štekacieho psa, ovce sú tak navyknuté. A tak skoncila na retazi. Netvrdim teraz, ze henta pri konoch skonci na retazi, naopak. Tam vyzera, ze tá sa bude mať, isto lepsie ako mnoho sídliskovych.
Tu si hovorila, napr. o ulf, ze jej borderku nie. Nech su kompatibilní, proste.
janajka
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3529
Bydlisko: Vysoke Tatry - Smokovec

Re: Borderská kólia / Border Collie (FCI)

Poslaťod wer » Pia 12.02.2021 15:02

Ale zaroven chce jemnejsieho psa a to dobytkar nie je... Takze co je kompatibilne..?
A myslim, ze NO a BOC ma k sebe blizsie ako BOC a chrt, nemyslis..?
(A tym teraz vobec nechcem povedat, ze raz si ulf nepovie, ze otravny pes by bol super partak.. :heh:)
wer
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12736
Bydlisko: Záhorská Bystrica

Re: Borderská kólia / Border Collie (FCI)

Poslaťod Slausa » Pia 12.02.2021 15:38

Pracovnejsi AUO? Ten by nebol?
Slausa
Moderátor
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1487

Re: Borderská kólia / Border Collie (FCI)

Poslaťod Ulf » Pia 12.02.2021 17:17

[Offtopic: quote="wer"]
(A tym teraz vobec nechcem povedat, ze raz si ulf nepovie, ze otravny pes by bol super partak.. :heh:)[/quote]
Ja mam teraz super partaka :jazyk: :lol: .... zivot s tlakovym hrncom som uz tiez mala a nejak som si za tie dva roky odvykla od permanentnej hladiny stresovych hormonov :heh: ale nie, nic vo zlom, keby sa mi Vigisko vratil, tak si cvrknem stastim, ze jo :hi:
They say good-bye to their family, to supply the needs for your. Show some respect and thank to truck drivers.
Ulf
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 590
Bydlisko: Kalinkovo

Re: Borderská kólia / Border Collie (FCI)

Poslaťod janajka » Pia 12.02.2021 17:28

Jemnejsie od NO som pochopila v zmysle, ze nezakusne nikoho nepozvaneho a nie je teritorialny a netreba ho mat neustale na ociach.

Ja mam strasny problem najst vhodnu borderku, lebo chova hockto, hocco, strasne je to rozdelene mnohymi smermi a pohladmi. Aj sa divim, ze nevzniklo uz nove plemeno. Istym sposobom by to pomohlo. Mne by to vyriesilo jednu dilemu. To by malo FCI dobuducna zvazit, resp. mala by vzniknut daka organizacia, co by sa nezameriavala na vystavy.
V borderkach si robim riadne sito. Som narocna na rodokmen, pohyb, stavbu, povahu. Ja totiz chcem, aby mala aj tie vlastnosti, preco je plemenom, aj keby som nepasla ovce. Stretla som sa aj s protichodnymi poziadavkami, to pre mna nie je cesta. Ked sa v tom vrtam, uz viem, ze budem musiet urobit vo vybere ustupok, inak sa nedockam. Ale to je na dlhu diskusiu, nechce sa mi moc toto tu.
janajka
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3529
Bydlisko: Vysoke Tatry - Smokovec

PredchádzajúciĎalší

Späť na Plemená psov FCI