Aljašský malamut / Alaskan Malamute (FCI)

Plemená psov uznané a provizórne uznané FCI a organizáciami oficiálne spolupracujúcimi s FCI

Re: Aljašský malamut / Alaskan Malamute (FCI)

Poslaťod Elis » Sob 09.01.2016 22:45

Sc0tty1 píše:Proste mi pripomína takú tu seversku atmosferu,


v lete se zas bude prehrivat..

Offtopic: omlouvam se, jsem pesimista :no:
Elis
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6395
Bydlisko: Praha

Re: Aljašský malamut / Alaskan Malamute (FCI)

Poslaťod lenli » Sob 09.01.2016 23:37

Sc0tty1 píše:k tomu ovciakovi, neviem, nejako mi ten pes nesedi


Ani biely svajciarsky? :angel:
lenli
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 591
Bydlisko: Bratislava

Re: Aljašský malamut / Alaskan Malamute (FCI)

Poslaťod Sc0tty1 » Ned 10.01.2016 0:11

Ospravedlňujem sa, zle som to napísal, myslel som že NO mi nesedí, nie ovčiaky všeobecne. Švajčiarskeho pozriem, dík. Ale predsa ten malamut ma dostal :aaa: Chcem sa vrátiť k tomu problému s tým časom, skúsim vám to nejak priblížiť aby ste sa mohli vyjadriť a to sa netýka len malamuta ale hocijakého plemena ktoré by som si zaobstaral. Ako som vravel som študent a bývam stále s rodičmi tak že pes musí byť von. Ráno a večer je prechádzka samozrejmosť. Môžem sa mu venovať poobede keď prídem, vybehnem s ním niekde von tak na hodinku ALE aj ja mám svoje povinnosti prevažne školské tak že nemôžem byť s ním celý čas čo prídem zo školy. Čo sme mali retrievera tak s ním to takto celkom fungovalo a nepostrehol som na ňom že by sa cítil nejak "odstrčený". Samozrejme zaslúžil si viac, o tom žiadna. Cez víkendy mu to viem vynahradiť tými celodennými výletmi poprípade aj cez týždeň keď sa uvolním na nejaký výstup do Tatier, len chcem vedieť či by to takto fungovalo aj s AM . Nechcem vidieť u mňa smutného psa, to radšej žiadneho a kedže to je celkom vážne rozhodnutie či si ho zaobstarám či už malamuta alebo iné plemeno tak nech viem že je správne. Ďakujem.
Sc0tty1
Okoloidúci
 
Príspevky: 19

Re: Aljašský malamut / Alaskan Malamute (FCI)

Poslaťod wer » Ned 10.01.2016 0:56

Tak este raz. :joint: Malamut, tak, ako vsetci severania, su svorkove psy. Tzn ze su po starocia povacsinou chovane v skupinach. Spolu zeru, behaju, spia... To maju v krvi. Ak toho malamuta nechas cele dni sameho na dvore, hrozi, ze bude vyt, zdrhat, nicit, co mu pride do cesty.... Pocitovo zase nie su az tak viazane na cloveka (ako napr ovciaci vseobecne), skor potrebuju len nejaku spolocnost, alebo ako to nazvat..
wer
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12736
Bydlisko: Záhorská Bystrica

Re: Aljašský malamut / Alaskan Malamute (FCI)

Poslaťod Lindchen » Ned 10.01.2016 9:01

Sc0tty1 píše:no a lovil co sa dalo, susedke podusil všetky sliepky a ľudia mi písali že je viac lovecký založený a viac tvrdohlavý tak neviem.

Malamut je tiež lovec :nwm: . Postavou je bližšie k akite a tá vie tiež pekne zdrhnúť, takže ani trošku komótnejšia povaha to nezachraňuje.
Pridávam sa k wer, že sa môže prejavovať veľmi hlučne a deštruktívne, ak bude sám. Skús možno aj v tejto téme alebo téme husky popozerať fotky, čo zničili a veru to nie sú zničené ponožky, ale na totálku rozbité postele, prekusnuté stoly a znefunkčnené dvere. Koterec pre severana je tiež iný level ako pre iné typy psov. Aby ste po pár mesiacoch nedávali inzerát, že darujete malamuta, lebo susedia vás žalujú, je to častejšie, ako si myslíš. Obzvlášť, keď tvoji rodičia nemajú nadšenie pre psa a zavíjanie a doničená záhrada ich asi dlho baviť nebude. Na druhej strane mi príde malamut unaviteľnejší (porovnávam s huskym alebo pleskáčom, ale len tak z počutia, osobnú skúsenosť nemám), tak možno ak zabezpečíš dostatok aktivity, bude to lepšie. Neviem no. Podľa mňa sú severania pre skutočného nadšenca, ktorí tým žije, nie kvôli severskej atmosfére :nwm: . Týmto ťa nechcem nijako zhodiť, ale proste to nie je dôvod na severana.

Plus teda malamutovi bude v lete katastrofálne teplo, to je niečo, čo mne osobne veľmi vadí, môj súkromný názor je, že to je plemeno, čo sem skrátka nepatrí.
"Everything you love will probably be lost, but in the end, love will return in another way." Franz Kafka
Lindchen
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 8626
Bydlisko: Bratislava, Ružinov

Re: Aljašský malamut / Alaskan Malamute (FCI)

Poslaťod Ulfheiðr » Ned 10.01.2016 10:34

Muž mal 3 malamuty a odkazuje ti, že ak ti na tom záleží, tak si malamuta do týchto podmienok nekupuj. To nieje Harley, ktorý môžeš cez týždeň odstaviť do garáže a o víkendoch prevetráš. Ten pes túži po pohybe, po prírode, po spoločnosti - aj človeka! najmä ak je ten pes jeden.
A za ďalšie, ak teraz ako študent cez týždeň nemáš čas, koľko ho budeš mať ako pracujúci človek za 3-4 roky? :nwm:
“The scuba diver dives to look around. The freediver dives to look inside.
Ulfheiðr
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6089
Bydlisko: riečny kilometer 1852

Re: Aljašský malamut / Alaskan Malamute (FCI)

Poslaťod Sc0tty1 » Ned 10.01.2016 12:02

Fajn, ďakujem za názory. Ako som písal AM dnu nepachne, okrem stenata samorejme, tak že znicenych posteli a dverí sa nebojim. Susedia sú psickary a majú bernske salasnicke a na druhej ulici máme huskyho a ten si tiež sem tam povije a nikomu to nevadi, ani nam, ani susedom. Rodičia sú nadsenci pre psa, mali sme dvoch a jeden z nich bol NO a ten nicil na záhrade co sa dali tak že s týmto máme ake také skúsenosti. A s tým pohybom, to je to jedine čoho sa nebojim. Byvam pod tatramy a lesy mam kilometer od domu, som sportovo založený, milujem prirodu a hory tak že ak nebudem s nim v horách tak pravidelne prechadzky po lese a behanie pri bicykli. S tým prehrievanim, myslím že tu v Tatrách to bude mať asi najlepšie z celého Slovenska.
Sc0tty1
Okoloidúci
 
Príspevky: 19

Re: Aljašský malamut / Alaskan Malamute (FCI)

Poslaťod wer » Ned 10.01.2016 12:24

A naco si sa pytal? :ha:
wer
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12736
Bydlisko: Záhorská Bystrica

Re: Aljašský malamut / Alaskan Malamute (FCI)

Poslaťod Elis » Ned 10.01.2016 12:25

Sc0tty1 píše: Ako som písal AM dnu nepachne, okrem stenata samorejme, tak že znicenych posteli a dverí sa nebojim.


njn. ale pak teda nebude chodit ani na vicedenni tury s tebou..
ani na obed si nedojdes, ani nic...
jen kotec a voditko.
jiny typ psa muzes aspon pustit na zahradu, co je bezne oplocena, aby se zabavil, kdyz na nej neni cas - AM tezko.

[quote="Sc0tty1"] A s tým pohybom, to je to jedine čoho sa nebojim. [/quote

no, jen abys po par turach, kdy pes neco vyvede nebyl otraveny ho sebou vsude tahat, jak ted planujes....

ale OK -vybral sis.
Offtopic: tohle plemeno neni muj salek caje -tak uz mlcim
Elis
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6395
Bydlisko: Praha

Re: Aljašský malamut / Alaskan Malamute (FCI)

Poslaťod Sc0tty1 » Ned 10.01.2016 12:51

Prečo by nemohol chodiť somnou na viacdenne tury? Narazali ste na to že nemôže ostať v dome, asi máme iné predstavy pod pojmom viacdenne tury. Mal by problém s nami bivakovat pri stane? lebo inak nerozumiem.
Sc0tty1
Okoloidúci
 
Príspevky: 19

Re: Aljašský malamut / Alaskan Malamute (FCI)

Poslaťod Aris » Ned 10.01.2016 13:26

Lebo proste si tým psom obmedzený. AM nie je malý pes, že keď niečo nebude môcť sám výjsť tak šup s ním pod rameno. Alebo si predstav nejaký ťažší zostup s AM, ktorého nebudeš môcť pustiť aby to zliezol sám. Predstav si, že ťa psisko v nevhodnú chvíľu potiahne a problém je na svete. A počítaš s tým, že minimálne do jedného roka psa môžeš na všetky tieto aktivity zabudnúť?
Nemyslím si, že máš nejaké zlé podmienky pre psa. Ale nie pre AM, nejaký menší ovčiak by bol určite vhodnejší.
edit: A na akú školu chodíš? VŠ neplánuješ?
Všichni se můžou přetrhnout, aby zachránili Hitlerův mozek, ale když ho člověk voperuje žraloku lidožravému, tak to najednou zašel příliš daleko!
Pazuzu, you ungrateful gargoyle!
Aris
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2682
Bydlisko: Kysuce

Re: Aljašský malamut / Alaskan Malamute (FCI)

Poslaťod Elis » Ned 10.01.2016 13:59

Sc0tty1 píše: Mal by problém s nami bivakovat pri stane? lebo inak nerozumiem.


no pokud ho to NENAUCIS -tak, ano, budes mit problem...
a z tvych prispevku to moc nevypada, ze bys ho chtel neco moc ucit - napr. vyresit pripadne niceni neceho v dome tim, ze do domu nejde -to neni reseni -chapeme se?

i to pitome uvazani pres noc se pes nejak musi naucit, zvyknout si na to atd.
Elis
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6395
Bydlisko: Praha

Re: Aljašský malamut / Alaskan Malamute (FCI)

Poslaťod Lindchen » Ned 10.01.2016 14:01

Možno mám zlý dojem, ale príde mi to ako doplnok k tvojim záľubám, sprievodca a spoločník, ale človek mieni a pes mení. Než sa dostaneš na tú úroveň, že chodíte spolu do hôr bez problémov a zvládate všetko, čo by si chcel, vyžaduje prípravu, učenie a niekedy aj roky stopku tvojim aktivitám v tej podobe, ako si ju predstavuješ alebo sa do tej podoby vaše spoločné putovania nedostanú nikdy.
"Everything you love will probably be lost, but in the end, love will return in another way." Franz Kafka
Lindchen
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 8626
Bydlisko: Bratislava, Ružinov

Re: Aljašský malamut / Alaskan Malamute (FCI)

Poslaťod Sc0tty1 » Ned 10.01.2016 16:37

Tak ďakujem vám všetkým za názory, som rád že mi takto ukazujete realitu. S výcvikom som rátal, cvičil som aj nášho retrievera a som si vedomý že s takýmto možno tvrdohlavejším alebo viac "samomysliacim" psom to bude ťažšie a je mi jasné že hneď na prvú prechádzku ho nevezmem hore na chodník preplnený ľudmi, pekne postupne až sa snáď dostaneme na tú uroveň. Ale bude to určite náročnejšie ako si myslím tak sa možno tohto krásne plemena vzdám rovno teraz aby mi to neprerástlo cez hlavu. Ďakujem.
Sc0tty1
Okoloidúci
 
Príspevky: 19

Re: Aljašský malamut / Alaskan Malamute (FCI)

Poslaťod vavrena » Ned 10.01.2016 18:24

Ono keď sa ti tak páčia severania, tak možno ľahší typ nejaký? Ten husky? Po horách sa s ľahšími psami naozaj lepšie chodí, aj kvôli tomu, že sa prípadne dajú preniesť, a tiež na výletoch - v reštike pod stôl sa to podstatne lepšie uloží... a tak.
A nevyhovoval by ti napríklad ESP (európsky saňový pes)?
vavrena
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2958
Bydlisko: Galanta

PredchádzajúciĎalší

Späť na Plemená psov FCI