Jack Russel Teriér / Jack Russel Terrier (FCI)

Plemená psov uznané a provizórne uznané FCI a organizáciami oficiálne spolupracujúcimi s FCI

Re: Jack Russel

Poslaťod lusy » Pon 21.04.2008 3:32

nikdy psa nenahanaj. a neopakuj povely. ako ist na to sprave si precitas v tejto teme:
viewtopic.php?f=9&t=119
lusy
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3706
Bydlisko: Taliansko

Re: Výcvik - JACK RUSSELL TERIÉR

Poslaťod dog academy » Ned 11.05.2008 19:54

To bude a veľmi skoro buď si tým istá. Ale keď nič neponecháš na náhodu bude to určite dobré. abaude sa tváriť , že nevie čo od neho chceš ale keď nepovolíš dostaví sa výsledok a budete si spolu výborne spolunažívať.
dog academy
Nováčik
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 36

Re: Jack Russel a strach

Poslaťod Zdenka » Sob 17.05.2008 19:15

ahojte, chcela som este raz poprosit o radu ako zbavit toto plemeno strachu, je velmi ustrachana, ked nieco zasusti stiahne chvosta a snazi sa co naskor dostat prec, ak ked uz bezo mňa neutečie nikdy. a ked stretneme iného psa, ktorý je bez vodítka pride k nej katastrofa, hrozne sa bojí , velmi kviči a tak taha voditko,ze mam pocit,ze mi utrhne ruku. je pravda,ze ked bola uplne malicka, vosla mi aj pod pitbula a bolo jej to jedno ( ale mal kosik tak som sa nebala ), ale raz ju napadol jeden nie velky pes ale stihla som ju vziat na ruky,lebo inac by ju dohryzol ( samozrejme majitel toho psa mal voditko v ruke a nie na psovi). dakujem za rady. pekny den
Zdenka
Okoloidúci
 
Príspevky: 4

Re: Výcvik - JACK RUSSELL TERIÉR

Poslaťod Sunny » Pon 26.05.2008 14:26

Mám doma 3 mesačnú Parsonku. A obrovskú výhodu - mám aj 1,5 ročnú fenku, kríženku teriéra. Šteňa sa "ku mne" a "sadni" naučilo obkukaním od staršej počas venčenia - štýlom "ona za toto dostala maškrtu, skúsim to tiež, možno dostanem aj ja" :lol:
Klasický výcvik si neviem predstaviť ani u jednej - oni musia chcieť poslúchnuť, inak si môžem trhnúť. Hlavne mladá - ak na ňu nervózne zhúknem, tak zostane meter odomňa s výrazom "Ukľudni sa a potom sa môžeme baviť". Neznášajú dril, veľmi rýchlo chápu, čo sa po nich chce a zbytočné opakovanie neznášajú.
Tá staršia vie veľmi dobre rozlíšiť, kedy na ňu volám len tak a môže ešte chvíľu čmuchať v tej tráve a kedy musí poslúchnuť okamžite. Mladá sa to už tiež učí. Mne tento systém vyhovuje - nechávam im slobodnú vôlu, ale len vrámci pevne vymedzených hraníc. Mám rada zvieratá s vlastnou hlavou :smile:
Cvičím pomocou klikeru - každá má svoj, s trochu iným zvukom. Staršia pochopila v priebehu 5 minút, kedy sa povel a pochvala týka jej a kedy šteňaťa. Na meno a kliker šteňaťa vôbec nereaguje. Za to šteňa doletí pri každom náznaku, že by mohla prísť piškótka :heh: Venujeme sa agility, platí to isté, čo pri výcviku - veľmi rýchlo sa učia, ale opakovať donekonečna už naučené sa im nechce, musím stále vymýšľať niečo nové. Milujem teriérov a ich tvrdú hlavu :love: :smile:
Sunny
Moderátor
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 8294
Bydlisko: Morava

Re: Výcvik - JACK RUSSELL TERIÉR

Poslaťod tana » Pon 26.05.2008 17:00

Sagitta: "Keby si s nim skusil chodit aj na cvicak, jack russell terier patri medzi najlepsich psikov na obranu. Je sice nizsi, ale neuveritelne sikovny a chapavy. Rovnako tak sa hodi aj na akykolvek vycvik. Akurat sa nesmie zabudat na jeho socializaciu.."
Prepáč, trochu oneskorená reakcia, ale o akej obrane hovoríš ? :oo: :oo: Jack Russel je povodom polovné plemeno a verím, že svojim založením ešte ním stále je (aspon v tých kontrolovaných chovoch) A čo sa týka socializácie, je to jedno z plemien, ktore svojim temperamentom, priatelskou povahou v hesle "svet je gombička" :smile: zvládaju socializáciu takpovediac aj sami. Všeobecne to platí pre teriéry. Čím nechcem povedat, že správna socializácia nie je potrebná.
Už len dodám k tejto téme : pri výcviku jacka (teriérov) je doležité uputat pozornost na seba vhodnou formou a zaujat ho. Najlepším sposobom je formou hry. Ja sa venujem foxteriérom, ale si ani nepamatám, že by som im dala niekedy za odmenu maškrtu. Pre tých mojich bola loptička, aport viac ako maškrta. Velmi dobre to funguje u mladých psov, po dobre odvedenom cviku, chvílka hrania.. apod. A ako tu už bolo spomínané, nehučat a prejavy nervozity nechat doma :no:
tana
Junior
 
Príspevky: 204

Re: Výcvik - JACK RUSSELL TERIÉR

Poslaťod Tchor » Pon 26.05.2008 19:48

sportovni obrany jsou ale hra na lov a kdyz se umi daji se delat temer s jakymkoli psem ktery ma alespon zakladni lovecky pud.
Tchor
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1644
Bydlisko: Svinarov ( u Slanyho) - Stredocesky kraj

Re: Výcvik - JACK RUSSELL TERIÉR

Poslaťod tana » Pon 26.05.2008 20:00

Ok, berem. Ja som chodila naposledy na cvičák s mojim NO a to bolo dávno. Možno sa odvtedy niečo zmenilo :otaznik: Možeš mi presnejšie priblížit praktiky sportovnej obrany? Konkrétne u jack russel teriéra ?! Ma to zaujíma :no:
tana
Junior
 
Príspevky: 204

Re: Výcvik - JACK RUSSELL TERIÉR

Poslaťod Ulfheiðr » Pon 26.05.2008 20:02

No jo, len mi nieje jasné, nakoľko je taká "salónna" obrana-hra na lov, účinná v situácií, keď je potreba skutočná obrana, nasadenie života a vynaliezavosť psa.
Počula som o mnohých psoch, ktoré mali nacvičené kúsanie do rukávu, ale pri skutočnej obrane v praxi načisto zlyhali.
Som už sídce mimo mísu, ale zaujalo ma to.
“The scuba diver dives to look around. The freediver dives to look inside.
Ulfheiðr
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6089
Bydlisko: riečny kilometer 1852

Re: Výcvik - JACK RUSSELL TERIÉR

Poslaťod Tchor » Pon 26.05.2008 20:10

Sportovni obrana a sluzebni obrana zacinaji stejne - lovem. Zakladni rozdil je v tom ze sportovni obrana (ikdyz je ve vrcholu hodne tvrda) jede stale podle predem danych pravidel figurant se chova stale obdobne. U sluzebni obrany je jedine pravidlo a to ze zadna pravidla neplati a jediny co je dulezity je ubranit a prezit.

Nebudu tady probirat metodiky nacviku sluzebnich obran, ale bud si jistej ze u dobrych sluzebaku je zacatek taky na lov. on totiz pes v loveckem modu vydrzi vyrazne vetsi tlaky nez pes v sebeobranem modu kdy po prekroceni urcite hranice (u kazdeho psa je jina) to pes zabali a utece. princip je presvedcit psa ze koristi dojdou sily driv nez tomu psovi a ze kdyz vydrzi urcite vyhraje. psa naucenyho kousat na cele telo a zaroven "zamceneho v koristi" nevyzenes kdezto psa delaneho do zloby docela snadno.

tim ale rozhodne nenabadam nikoho aby jakehokoli teriera (snad krome erdela) ucil sluzebni obrany pes s takovymhle vycvikem nepatri do rukou lidem ktery tu obranu nepotrebujou pro praxi a ti si urcite vyberou jine plemeno.
Tchor
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1644
Bydlisko: Svinarov ( u Slanyho) - Stredocesky kraj

Re: Výcvik - JACK RUSSELL TERIÉR

Poslaťod tana » Pon 26.05.2008 21:33

Dakujem za odpoved, vcelku tomu rozumiem. Len jedna vec mi stále nie je jasná. Jack R. (teriéry a iné polovné plemená) načo ??? Ak som dobre pochopila, poznáš nejakého polov. psa vo svojom okolí s výcvikom športovej obrany? Ako sa neskor uplatnil? Sorry, ale myslím si, že je to "choré" psa do niečoho tlačit, na čo ani nebol celé generácie šlachtený :pac:
Stalo sa, moj kamarát v rámci hry vyštengroval mojho foxíka, omotal si handru okolo ruky a pes sa s vervou zakusol ako pravý obranár :lol: Lenže ma nikdy nenapadlo v tejto suvislosti to spájat s obranou...Lovecký pud (hra) a to je všetko.
Škoda, nedozvedela som sa, ako to vyzerá s Jackom v praxi, ako nacvičuje obranu :no:
tana
Junior
 
Príspevky: 204

Re: Výcvik - JACK RUSSELL TERIÉR

Poslaťod Tchor » Pon 26.05.2008 21:43

naco? pro zabavu psa pokud se sportovni obrana dela dobre psa nezkutecne bavi, chce to ale delat se psem co ma alespon trochu vyrovnanou povahu.

Obrázok

Obrázok

Obrázok
Tchor
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1644
Bydlisko: Svinarov ( u Slanyho) - Stredocesky kraj

Re: Výcvik - JACK RUSSELL TERIÉR

Poslaťod tana » Pon 26.05.2008 22:07

Pekné fotky :smile: Takže pre zábavu, nie na skutočnu obranu v praxi. Na zákl. foto možem povedat, že tento drsnosrtý foxík si to náramne užíva s velkým "aportom".. Zohráva tam velku ulohu lovecký pud... Ešte som sa nedozvedela to využitie. Je schopný tento foxík na obrázku v reáli spontánne bránit niekoho? Ak nie, prečo sa to nazýva športová obrana?? Prečo nie napr. športový tréning ( čokolvek, to ma teraz len napadlo.)
Chápem, čo je športová obrana u iných plemien, ale vieš mi vysvetlit toto? Díky
tana
Junior
 
Príspevky: 204

Re: Výcvik - JACK RUSSELL TERIÉR

Poslaťod Tchor » Pon 26.05.2008 22:17

neni to foxik, ale (pokud se nepletu) "psenicny" terier mam pocit ze i s PP.

To zalezi na spouste veci tenhle konkretne si myslim ze by i dokazal zakrocit doopravdy ma na to dost vyrovnanou povahu aby to ustal druha vec je jakou ucinnost by takovy zakrok mel. Ale sport je sport a nei to delany na zkutecny zakroky. Pro zkutecnou obranu musis psa pripravit trochu jinak. Obrana to je neb tak se to nazyva ve zkusebnich radech a jednotlive cviky vychazeji ze sluzebnich obran je jsou presne popsany a maji presne dana pravidla.
Tchor
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1644
Bydlisko: Svinarov ( u Slanyho) - Stredocesky kraj

Re: Výcvik - JACK RUSSELL TERIÉR

Poslaťod tana » Pon 26.05.2008 22:38

Máš pravdu, lepšie som sa prizrela a je to veru jemnosrstý pšeničný...No, mala som trochu pochybnosti, zdal sa mi trošku viac kudrnatý,ale..fotka skresluje :hi:
V našej diskusii asi nikam nepokročíme, pretože ja si "meliem" o svoje a ty tiež.. Ale v dobrom slova zmysle, a chápem, čo chceš povedat.. A tiež je treba íst spat, tak :ahoj:
tana
Junior
 
Príspevky: 204

Re: Výcvik - JACK RUSSELL TERIÉR

Poslaťod Ulfheiðr » Uto 27.05.2008 8:06

Aj ja ďakujem, za vysvetlenie.
Pekné fotky, naozaj. Ak som ich správne vzhliadla, tak presne to isté robíme aj my (máme silný lovecký pud, takže nabudenie na nejakú somarinu, u nás kôra zo stromu, alebo handra ktorú mu rôzne ťahám pred nosom on behá a skáče-loví, potom krátky zápas a psík si z neskutočnou radosťou odnáša danú vec, cestou jej zatrepe krkom, potom požužlá a je dobojováno).
Je to super hra, ale obranou by som to nenazvala.
“The scuba diver dives to look around. The freediver dives to look inside.
Ulfheiðr
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6089
Bydlisko: riečny kilometer 1852

PredchádzajúciĎalší

Späť na Plemená psov FCI