Parson Russel teriér / Parson (Jack) Russel Terrier (FCI)

Plemená psov uznané a provizórne uznané FCI a organizáciami oficiálne spolupracujúcimi s FCI

Re: Parson Russel teriér / Parson (Jack) Russel Terrier (FCI

Poslaťod Tinka123 » Pia 11.04.2014 11:15

To som už prečítala celé. :lol: A ešte som zabudla na turistiku. To chodím veľmi rada.
Tinka123
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 485

Re: Parson Russel teriér / Parson (Jack) Russel Terrier (FCI

Poslaťod Monika & Parsonky » Pia 11.04.2014 11:17

Ono o PRToch toho nie je moc zverejneného, knihy ak sú, tak len v angličtine alebo nemčine sa mi zdá, tá čo sa predáva na SK je ozaj hoodne slabá. Naj. si len napozerať nejaké stránky týchto psov a podľa toho sa rozhodnúť, či je to ozaj správna voľba.
http://nellyandadri.webnode.sk/

"Bili sa vo mne dvaja ľudia: jeden bol ochotný urobiť čokoľvek, aby sa zachránil a druhý to bol ochotný kedykoľvek vzdať."
Dežo Ursíny.


"Stávaš sa navždy zodpovedným za to, čo si k sebe pripútal." Antoine De Saint Exupéry
Monika & Parsonky
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3009
Bydlisko: Trenčín

Re: Parson Russel teriér / Parson (Jack) Russel Terrier (FCI

Poslaťod Lea a Stew » Pia 11.04.2014 11:18

Ale budes vediet pracovat s terierom, ono je to dost tvrdohlave, ma to svoj vlastny rozum, podla mna zlym pristupom toho hrozne moc vies pokazit a tazko sa to potom naprava. Na to co si opisala sa hodi viac plemien, ja osobne som tiez chcela psa na nieco take, predtym som mala westika, ktory bol zial odmalicka velmi chory. Ja osobne by som u do parsona nesla aj ked svojho milujem najviac na svete, ale jeden blazon mi asi na zivot stacil, aj ked mozno v dalekej velmi dalekej buducnosti. Teraz by som isla do niecoho jemnejsieho. Hlavn zvaz vsetky pre a proti, stretni sa s majitelmi parsonov, bud s nimi dlhsie a sleduj.
Lea a Stew
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 454
Bydlisko: Nitra

Re: Parson Russel teriér / Parson (Jack) Russel Terrier (FCI

Poslaťod Tinka123 » Pia 11.04.2014 11:20

O knihe som počula že je slabá. Ale stále hľadám. Dosť ma štve že každý biely pes s fľakmi sa považuje za parsona. Preto ak tak s PP. :yes: A zatiaľ to vyzerá byť pes pre nás ale všetko ukáže čas. :smile:
Tinka123
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 485

Re: Parson Russel teriér / Parson (Jack) Russel Terrier (FCI

Poslaťod Tinka123 » Pia 11.04.2014 11:21

Ja som bola aj na výstave a videla som tam len 2 parsonov. :ua: Tak že plánujem ísť na nejakú ďalšiu a popýtať sa.
Tinka123
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 485

Re: Parson Russel teriér / Parson (Jack) Russel Terrier (FCI

Poslaťod Monika & Parsonky » Pia 11.04.2014 11:24

Je to tak. Ja mám dvoch, jedného kríženca, druhý už má PP. Povahovo sú úplne rozdielne a život s nimi je veľmi zložitý podľa môjho, ale tak aký s to udeláš takový to máš. Ja by som, ale asi zasa šla do tohto plemena. Prirástlo mi k srdcu. Neviem, či sa ku mne nejak špeciálne hodí, ale neviem si predstaviť niečo iné. Mne v podstate iný malý pes ani nesedí, rsp. rasa, buď sa mi vyslovene nepáčia alebo ma to k ním vôbec neťahá. Do tých veľkých má akosi ísť neláka, aj keď sa mi veľmi páči Kelpia.
http://nellyandadri.webnode.sk/

"Bili sa vo mne dvaja ľudia: jeden bol ochotný urobiť čokoľvek, aby sa zachránil a druhý to bol ochotný kedykoľvek vzdať."
Dežo Ursíny.


"Stávaš sa navždy zodpovedným za to, čo si k sebe pripútal." Antoine De Saint Exupéry
Monika & Parsonky
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3009
Bydlisko: Trenčín

Re: Parson Russel teriér / Parson (Jack) Russel Terrier (FCI

Poslaťod Sunny » Pia 11.04.2014 11:28

Mne raz jeden veľmi dobrý kamarát povedal, že ten pes je celá ja - malé nervné akčné, čo nevydrží ani 5 minút sedieť na zadku a je za každú hovadinu :heh: A má pravdu, neviem si bez toho teriérskeho hajzlíka predstaviť život :hi: aj keď je fakt, že bez nej by bol o hodne jednoduchší. Ale keď ich miluješ, nie je čo riešiť :pusa:
Sunny
Moderátor
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 8294
Bydlisko: Morava

Re: Parson Russel teriér / Parson (Jack) Russel Terrier (FCI

Poslaťod Tinka123 » Pia 11.04.2014 11:30

Tak nejak je to aj u mňa parson mi zatial najviac učaroval oči. Chcela by som s ním chodiť na cvičák. Malinamaja má tiež parsona nebýva ďaleko už sme mali aj dohodnuté stretko ale teraz mi už ani neodpisuje čo je škoda lebo by som sa aspoň oboznámila viac o parsonoch aký vlastne sú v skutočnosti.
Tinka123
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 485

Re: Parson Russel teriér / Parson (Jack) Russel Terrier (FCI

Poslaťod Lea a Stew » Pia 11.04.2014 12:22

Ona ma prave stena po mojom psovi, kazdopadne vystava nie je podla mna dobre miesto na taketo nieco, tam si akurat pozries ci sa ti paci vyzorovo, povahu tam tazko nejak spoznas podla mna.
Lea a Stew
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 454
Bydlisko: Nitra

Re: Parson Russel teriér / Parson (Jack) Russel Terrier (FCI

Poslaťod Tinka123 » Pia 11.04.2014 12:37

To je pravda ale aspoň sa tam môžem nejak dohodnúť s chovateľom na návšteve alebo tak. Aj preto by som ho chcela vidieť lebo je to šteňa po tvojom psovi ktorý sa nám na ukážkach agility v Nitre veľmi páčil. Teraz veľmi ľutujem že som nešla za tebou a nepopýtala sa a tak. :pac: :hi:
Tinka123
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 485

Re: Parson Russel teriér / Parson (Jack) Russel Terrier (FCI

Poslaťod Banshee » Pia 11.04.2014 12:38

Parson urcite nie je pes vhodny pre kazdeho, clovek musi mat k tomuto plemenu vhodnu povahu a asi aj trosku masochisticke sklony :heh: Ja ich mam teraz 6 - tento pocet nebol planovany, ale tak vyslo. Najstarsi bude mat 13 rokov, najmladsi ma 7 mesiacov. Kazdy je povahovo iny, aj ked urcite zakladne vlastnosti maju rovnake. Myslim ze pre majitela 1 psa je trosku tazko urcit co je typicke pre plemeno a co len pre toho konkretneho jedinca. To viem aj podla seba, tiez som zacala s 1 psikom a dalsie psy pribudali cca. v 3-rocnych rozostupoch. A ako som sa divila ked Queenie bola uplne ina ako Arnie :smile: (Arnie bol zlaticko, Queenie potvora).

U nas kazdy zaujemca o steniatko musi absolvovat navstevu, kde uvidi nasich psikov (ktori sa navstevam hrozne tesia a patricne to davaju najavo), moze sa cokolvek spytat a ja zas zistujem ake podmienky dokaze on vytvorit psikovy. S umiestnenim na dvore bez pristupu do domu by som osobne pre svoje steniatko nikdy nesuhlasila. Takych ludi som tu na navsteve mala, celkom som nechapala naco im je taky pes, poradila som im zobrat si psika z utulku. Nakoniec na moju radu dali a su velmi spokojni, comu sa tesim.

"Tvorca" jagdteriera mal super napad, vyslachtit plemeno ktore bude "skarede" a nikdy nebude popularne. Teda, mne osobne sa jagdterier exterierovo velmi paci, je velmi podobny russellom, len inej farby. PRT je povahovo velmi podobny, jediny rozdiel je, ze PRT nebyva "kamikadze" pri zveri, takze ma obvykle dlhsiu zivotnost.
Banshee
Chovateľ
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 193

Re: Parson Russel teriér / Parson (Jack) Russel Terrier (FCI

Poslaťod Tinka123 » Pia 11.04.2014 12:48

Tak u nás by mohol mať psík prístup dnu. Kedysi sa k nám zatúlala fenka niečo ako PRT. Bolo to zlatíčko. :pusa: Úžasný pes. S ňou sme vtedy absolvovali turistiky a prechádzky do lesa. S ľuďmi bola v pohode a psíkov mala tiež rada. Mávali sme ju aj vnútri hlavne večer (cez deň sme boli vonku) rada ležala na fotelke. :ach:
Tinka123
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 485

Re: Parson Russel teriér / Parson (Jack) Russel Terrier (FCI

Poslaťod Monika & Parsonky » Pia 11.04.2014 16:55

Ja som aj pre toto nemohla mať po svojej fenke šteniatka, jednak má fakt, že príšernú povahu a exteriérovo tiež nie je moc vydarená, aj keď pre mňa najkrajšia samozrejme a najúžasnejšia, ale ... Ja by som tie šteňatá nedokázala nikomu dať. Pre mňa by asi nebol nikto dosť dobrý. :lol:
http://nellyandadri.webnode.sk/

"Bili sa vo mne dvaja ľudia: jeden bol ochotný urobiť čokoľvek, aby sa zachránil a druhý to bol ochotný kedykoľvek vzdať."
Dežo Ursíny.


"Stávaš sa navždy zodpovedným za to, čo si k sebe pripútal." Antoine De Saint Exupéry
Monika & Parsonky
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3009
Bydlisko: Trenčín

Re: Parson Russel teriér / Parson (Jack) Russel Terrier (FCI

Poslaťod maira6 » Pia 11.04.2014 17:28

Tinka, ja ti napíšem z pohľadu majiteľa, ktorý si zadovážil pred pár mesiacmi JRT tiež ako prvého psíka. Odhliadnuc, od toho, že sa mi páči (veď komu by sa JRT či PRT nepáčil, však :lol: ), tak je fakt dobré zvážiť, koľko aktivít vieš psíkovi zabezpečiť. Je to živé striebro. My bývame v dome s dosť veľkou svahovitou záhradou, takže okrem dennej vychádzky do lesa sa môže stále vyšantiť na záhrade, kde ju necháme aportovať, alebo sa s ňou syn naháňa. Sú dni, keď nejdeme nikam (prší, alebo sa nestihne), ale to je zatiaľ ojedinelé. V každom prípade sa však môže prevetrať na tom dvore. Osobne si neviem predstaviť nezabezpečiť toľkej energii dosť pohybu a zábavy. Lebo treba sa na psíka pozerať hlavne z hľadiska jeho základných potrieb. Časom možno pôjdeme aj na najaké agility alebo coursing, aj keď osobne mne sa veľmi nechce, ale kvôli nej by sme to spravili. Minimálne raz týždenne chodíme na dlhšie túry. Všetko toto zaberie dosť času, pokiaľ takýto životný štýl v podstate nemáš a budeš to robiť len kvôli psovi. Neviem, ako sú náročné na pohyb iní psy, ale určite sú plemená, ktoré sú viac a ktoré sú menej náročné na pohyb.

Čo sa týka výcviku a poslušnosti doma, to si myslím je v norme, resp. zatiaľ sme problém žiadny nemali. Aj keď mi je ťažko súdiť, keďže je to pes prvý a neviem to porovnať s inými psami či plemenami. Ak zabezpečíš psíkovi dosť pohybu, tak všetko pôjde ľahšie si myslím. Naša ani nebreše veľmi, len keď ide niekto ku nám, je milá k psom, ale nebojí sa ich, milá k ľuďom - to treba občas krotiť. :ha: Doteraz sme počuli na ňu len chvály. Ale sme tiež iba na začiatku, takže uvidíme, ako to pôjde ďalej. Zatiaľ som však spokojná a rada, že ju máme, aj keď som si vypočula tiež veľa negatív na toto plemeno, čo si myslím je neoprávnené. :smile:

Banshee, ty by si o svojich mohla napísať asi článok, keď ich máš toľko. Bolo by to zaujímavé čítanie, keďže o PRT toho veľa nie je a ty máš hodne skúsenosti s nimi. :smile:
,,Ono totiž není šedivých dnů, které bují svou všedností. To jsou jenom unavené oči, které nechtějí vidět jejich svátečnost.” Jan Werich
maira6
Hafan
 
Príspevky: 721

Re: Parson Russel teriér / Parson (Jack) Russel Terrier (FCI

Poslaťod Banshee » Pia 11.04.2014 20:01

Monika - az tak zle to nie je, najdu sa fajn ludia ktori maju zaujem o steniatko. Len Slovensko je male a tych naozaj vhodnych majitelov tu je velmi malo. Tak som vzdy rada ked sa nam narodia len 3-4.
V tomto zavidim Nemcom, ich je viac, vacsi trh, lepsia osveta medzi ludmi (ludia maju bud psa s PP alebu utulkaca), takze obvykle nemaju nikto problem najst fajn majitelov steniatkam. A ja som asi blba lebo chcem aby steniatka zostali podla moznosti blizko.
Ak sa najde ozaj super majitel s ktorym komunikujeme dlho pred porodom, tak mi to veci ulahci, takemu nemam problem zverit aj jedinu fenku z vrhu ktora sa javi velmi nadejne. Ak takeho dopredu nemam, je to vzdy rizikovy vrh, z hladiska neplanovaneho rozsirovania mojej svorky :heh: Pretoze clovek nikdy nevie co bude a ak sa chce v chove niekam dopracovat, nemoze nadejne stenata umiestnit tak aby boli pre dalsi chov stratene.

Co sa tyka chovu s nie uplne idealnymi jedincami - myslim ze ak sa fenka (pokial je inak zdrava a naozaj nema nieco patologicke) nakryje vhodnym psom, tak sa da kde-co vylepsit, vybrat z vrhu najlepsie stena a pokracovat dalej s nim, atd. Samozrejme nema vyznam aby taka fenka mala X vrhov, staci jeden dobry, z toho vybrat a pokracovat. No ale tak sa clovek dopracuje k tej velkej svorke, ano :lol:

Maira6 - kuk sem: http://www.parson-russell.sk - myslim ze tam je tych mojich clankov celkom dost a vydalo by to pomaly na knihu ;) Ak niekomu nejaka tema chyba, budem vdacna za napady.
Co sa tyka vychovy, tak ta je rovnaka ako u inych psov, platia uplne rovnake zasady, takze tej sa tam specialne nevenujem. Takych knih a clankov bolo napisanych dost, len si treba vybrat. Uzitocne je ak clovek vie citat rec tela psa, to byva najvacsi problem u prvomajitelov (a zial aj u vela ludi ktori sa tvaria ze tomu rozumeju), kedze terier je "normalny pes na kokaine" tak kazda chyba sa na nom prejavi rychlejsie a vyraznejsie.
Cisto fyzicke zamestnanie tiez nie je ta prava cesta - tym sa psovi akurat zlepsi kondicka a lahko sa moze stat, ze bude behat kazdy den 20km pri bicykli a nebude mu to dost, na to moze vzniknut zavislost a pes bude chciet viac a viac. Kazdy pes samozrejme potrebuje vybehat, treba mu ale vymysliet aj psychicke zamestnanie. Napr. rozne pachove prace a hry su pre teriera zmysluplnejsie ako cisto behanie.
Tiez neviem vsetko, stale sa ucim a robim chyby. Vzdy pride nejaka nova situacia ktoru treba riesit, tak clovek sa s nimi ozaj nenudi.
Banshee
Chovateľ
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 193

PredchádzajúciĎalší

Späť na Plemená psov FCI