Doberman / Dobermann (FCI)

Plemená psov uznané a provizórne uznané FCI a organizáciami oficiálne spolupracujúcimi s FCI

Doberman / Dobermann (FCI)

Poslaťod simona.an » Sob 18.08.2007 9:25

Celkový vzhľad: je stredne veľký, silný a svalnatý pes.
Elegantnými líniami tela, hrdým a vzpriameným držaním, temperamentnou povahou a odhodlaným výrazom zodpovedá ideálnemu vzoru psa.

Povaha: Založením je doberman mierumilovný, priateľský, v rodine veľmi prítulný a milujúci deti.
Pri dobrej ovládateľnosti a chuti do práce je nutné dbať na pracovné použitie, odvahu a tvrdosť.
Osobitný dôraz sa kladie na sebaistotu a nebojácnosť pri súčasnej ostražitosti voči okoliu.

Temperament: prednosť sa dáva strednému temperamentu, stredne vyvinutej ostrosti, a strednému prahu dráždivosti.

pes: 68 - 72 cm cca 40 - 45 kg
fena: 63 - 68 cm cca 32 - 35 kg

Farba srsti: čierna alebo hnedá s červenohnedým ostro ohraničeným a čistým pálením.
Pálenie so nachádza na papuli, ako škvrny na lícach a nad očami, na hrdle, dve škvrny na hrudi, na nadprstí a labkách, na vnútorných stranách stehien, okolo rite a na sedacích hrboľoch.

Vylučujúce vady Všeobecne: vyložene chýbajúci alebo prevrátený pohlavný výraz.

Oko: žlté (dravčie), rôznofarebné oči.

Zuby: predkus, kliešťový skus, podkus, chýbajúce zuby podľa zubnej schémy.

Osrstenie: biele škvrny, zreteľne dlhá a vlnitá srsť, príliš riedke osrstenie a väčšie lysiny.

Povaha: bojácny, plachý, nervózny a agresívny pes.

Veľkosť: psy, ktoré so odchyluľujú smerom nadol alebo nahor o viac ako 2 cm od štandardu.

Obrázok Obrázok Obrázok Obrázok
simona.an
Okoloidúci
 
Príspevky: 23

Re: Doberman

Poslaťod MisheliQ » Uto 18.03.2008 20:39

inak vedeli ste, že jestvuje aj biely doberman /white doberman or albin doberman/?
http://images.google.sk/images?hl=sk&q= ... a=N&tab=wi
grace over perfection
MisheliQ
Multišampión
 
Príspevky: 7844

Re: Doberman

Poslaťod Bibiana » Uto 18.03.2008 20:42

No, vedieť som vedela, ale vôbec sa mi nepozdáva, že si v podstate z genetickej chyby robia akoby nové plemeno :nie:
Bibiana
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2299

Re: Doberman

Poslaťod MisheliQ » Uto 18.03.2008 20:48

heh tak ja som o ňom nevedela dodnes, teraz už viem, ale ani mne sa nepozdáva..
grace over perfection
MisheliQ
Multišampión
 
Príspevky: 7844

Re: Doberman

Poslaťod Fraga » Uto 18.03.2008 20:57

Mne sa nepáči ako su hnusne okupírovaní bleh...isto to zase robil odborník :hmm: a to štendulíno no neviem povedala by som skôr že je to weimoš :heh:
Jediný psík, ktorý má o sebe ešte vyššiu mienku, než jeho pyšný majiteľ, je jazvečíček ;o)
Obrázok
Keď ti život ponúka citrón, vypýtaj si tiež soľ a tequillu...
Fraga
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 4437
Bydlisko: BA

Re: Doberman

Poslaťod Vikiki22 » Str 19.03.2008 18:03

No, môže mať takú farbu, prečo nie? Veď v USA udáva štandard farbu čiernu, ryšavú, modrú a plavú (tzv. Isabella), vo všetkých farbách s pálením vo farbe hrdzavej, ostro ohraničené nad každým okom, na papuli, hrdle a hrudi, na nohách, labách a pod chvostom. :smile:
http://txpinschers.com/dobiecolors.jpg
Vikiki22
Moderátor
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 11060
Bydlisko: Dubník, okr. NZ

Re: Doberman

Poslaťod yetti » Str 19.03.2008 19:57

farba biela je ako anomalia a avyskytuje sa u vsetkych zivocichov. Je nestandardna a preto sa v dalsom chove nemoze dalej pouzivat. :joint: a co sa tyka kupirovania... ano boli to krasne a uslachtile zvierata :plac: ... boli...
Modrá je dobrá.... ale len u ND...
http://www.fatradog.sk

Obrázok
yetti
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 583
Bydlisko: okr. Martin, Turiec

Re: Doberman

Poslaťod Bibiana » Str 19.03.2008 20:01

Z chovu ako takého áno, ale keď si všimneš čo existujú fóra čisto o white doberman-ovi a tak, tak mi to niekedy príde ako keby si z tejto anomálie robili novú odrodu, nové plemeno.. A preto sa mi zdá, že je ich v zahraničí až príliš vela nato, aby všetci vznikli len náhodou... Chápeš čo mám na mysli.. :jop:
Bibiana
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2299

Re: Doberman

Poslaťod yetti » Str 19.03.2008 20:13

neverim tomu, lebo vo vacine sa jedna o albinotickych jedincov, a Ti v chove ako takom nikde nemaju co hladat. Ze sa takyto ludia organizuju a zgrupuju, neznamena ze idu vytvorit nove plemeno, resp. novy farebny raz... Odbornici takuto moznost urcite nepripustia... :nie:
Modrá je dobrá.... ale len u ND...
http://www.fatradog.sk

Obrázok
yetti
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 583
Bydlisko: okr. Martin, Turiec

Re: Doberman

Poslaťod Bibiana » Str 19.03.2008 20:23

Hm.. Ja nehovorím, že si idú vytvoriť nové plemeno ako tak, že zrazu bude doberman a white doberman.. Ale že je ich až dosť nato aby to boli len pozgrupovaní nadšenci..

Heh a odborníci.. Tí mlčali pri veľa krokoch, takže tých by som nechala radšej tak...
Bibiana
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2299

Re: Doberman

Poslaťod yetti » Str 19.03.2008 20:27

u nas aspon v chove dobosov na slovensku je to nemozne... :yes: a co si robie odbornici inde na svete, to sa nas tu netyka... :joint:
Modrá je dobrá.... ale len u ND...
http://www.fatradog.sk

Obrázok
yetti
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 583
Bydlisko: okr. Martin, Turiec

Re: Doberman

Poslaťod Bibiana » Str 19.03.2008 20:30

EEEEEEE Bigfoot, vooobec som nehovorila o Slovensku, šecko to bolo o zahraničí.. O slovenskom albinistickodobermanskom fóre ani neviem :heh:

Tak vieš, netýka ako netýka.. Všetko to postupne príde aj ku nám a my maličkí slováci si povieme, že veď keď to tak chodí v Ameerike tak prečo nie u nás :ua:

PS: Amerika je myslená ako úplne čistonáhodný príklad :ha:
Bibiana
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2299

Re: Doberman

Poslaťod Fraga » Štv 20.03.2008 7:27

yetti píše:neverim tomu, lebo vo vacine sa jedna o albinotickych jedincov, a Ti v chove ako takom nikde nemaju co hladat. Ze sa takyto ludia organizuju a zgrupuju, neznamena ze idu vytvorit nove plemeno, resp. novy farebny raz... Odbornici takuto moznost urcite nepripustia... :nie:

Yetti no neviem nepripustia... pozri ako to dopadlo u jazvečíkov TZV. TIGRE ja tomu hovorím plesnivé jazvečíky! Podla mna je to tiež anomália niekomu sa to narodilo a proste ked to nechcel utratiť tak to hodil ako budeme mať novú farbu...

...Bib prosím ťa nestraš....v Amerike sa všetko robí inak ako NORMÁLNE a preto majú aj to svoje AKC, lebo sa nevedeli vpratať do kože v FCI. Ak by tiež prešla u jazvecov biela farba tak koniec :censored:
...nakoniec vieš dobre aké sú s tým spojené riziká...Biela Farba...
Jediný psík, ktorý má o sebe ešte vyššiu mienku, než jeho pyšný majiteľ, je jazvečíček ;o)
Obrázok
Keď ti život ponúka citrón, vypýtaj si tiež soľ a tequillu...
Fraga
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 4437
Bydlisko: BA

Re: Doberman

Poslaťod Bibiana » Štv 20.03.2008 10:47

Jo, viem.. A to je Falu ešte len biely a nie albín... :ua:
A nebolo to myslené ako strašenie, ale už je to raz tak :ach:
Bibiana
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2299

Re: Doberman

Poslaťod Poca » Štv 20.03.2008 11:12

yetti píše: Odbornici takuto moznost urcite nepripustia... :nie:

Nepripustia pri papierakoch, inak to nikto neustriehne a ak to nedajboze pride do mody, tak koniec budu plne ulice a utulky bielych dobermanov. Mozno prehanam, ale jeden nikdy nevie.
Poca
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1523
Bydlisko: "..na horách býva.."

Ďalší

Späť na Plemená psov FCI