Saarloosov vlčiak / Saarlooswolfhond (FCI)

Plemená psov uznané a provizórne uznané FCI a organizáciami oficiálne spolupracujúcimi s FCI

Re: Saarloosov vlčiak / Saarlooswolfhond (FCI)

Poslaťod Belik » Ned 24.03.2013 18:44

Althreya píše:Zdravim dami a pani...
Saarloos je povodne plemeno z Nederlands... tu je tych kennelov celkom dost a radi sa svami skontaktuju ak teda hovorite aspon anglicky. Nie je problem pre nich posielat steniatka aj inde takze odporucam Holandske stranky. Ale rada by som sa opytala Belika ako sa ti toto sakra podarilo
Belik píše:Rád bych také přispěl troškou do mlýny... jsme jediní ve střední Evropě, kteří se mohou pyšnit tím, že mají saarloose z Holandska a navíc z původní linie, kterou si Holanďané stráží jako oko v hlavě.

Cakacia doba je tam aj cez dva roky... Akosi sa k tomu dostal prosim ta mozes mi poradit? teda ak hovorime o NVSWH. Momentalne byvam v Antwerpach a stahujeme sa do Holandska buduci mesiac. Teda dufam...Ako sito dokazal ze ta dali na cakacku. Ja mam CSV ale chcem si zadovazit aj Saarloosa ... Nejaku peknu vlciu svorku nech uz mame ked tak... A chcem ho prave od NVSWH aleneviem si najst cesticku akosa k nim dostat . Musel si nieco specialne robit? Alebo splnit nejake podmienky? Dakujem za odpoved


Zacnu poporade... Saarloos je plemeno, ktere je velmi zvlastni ve smyslu chovani k jinym psum a lidem. Kdo ma csv bude hodne zklamany!! Jsou obrovske rozdily mezi liniemi holandskymi a zbytku Evropy. Zacnu exterierem. Holandsti psi obecne mensi nez prumer, momentalne v Evrope je nejrozsirejnejsi linie Skoga, kterou holandani neuznavaji, a protoze s sebou nese pomerne velke problemy, nedavaji z tohoto duvodu stenata mimo. Mluvim-li o problemech, mluvim o osteochondroze, vady v kostre, plemennem typu (saw ma byt pevneho typu, ne hrubeho ci lymfatickeho), epilepsii, a predevsim povahovych problemech. Zvírata po Skogovi casto dorustaji vice nez 70 cm v kohoutku, sam Skog mel 75 cm v kohoutku. Problemy v povaze = agresivita spojena s dominanci, zejmena u samcu, vyskytuje se vsak i u samic. Po Skogovi navic toho bohuzel beha hodne - cca 1/3 celosvetove populace ma Skoga v rodokmeni nebo jsou jeho primymi potomky. Skog byl navic F2 vlci krizenec. Soucasna zvirata v Cechach, v Polsku, i v Madarsku, maji Skoga v rodokmemi, prakticky vsechna az na par vyjimek. Proto jsou tato zvirata mnohem sebevedomejsi, bylo pouzito uplne jinych zvirat. Oproti holandska zvirata si s sebou nesou spickovej exterier, vyborny format tela, ale je to na ukor povahy (nektera zvirata jsou hodne bazliva), a na ukor vysky (prumer je 61 cm u feny a 66 u psa). Holandani momentalne slechti v uzavrene populaci, nebot z duvodu podvodu s rodokmeny nikoho k sobe nepousti. Praktikuji liniovou plemenitbu, coz s sebou samozrejme jako kazda pribuzenska plemenitba nese dost problemu, o kterych bylo psano vyse. Nejvice saarloosu je krome Holandska a Belgie ve Francii a v Nemecku, ktere dle meho nazoru produkuje velmi kvalitni zvirata. Samozrejme, nebot jejich zacatky byly spojene s krvi z Holandska. Holandani se snazi uz hodne dlouhou dobu drzet vysokou kvalitu odchovu, ale nedari se jim to, nebot jejich zvirata zejmena na vystavach dostavaji na pr... od casto prumernych zvirat, ale s lepsi povahou.
Situace v chovu v Holandsku - Sami Holandani jsou rozpolceni v systemu chovu. MAji dva kluby, ktere spolu prilis nekomunikuji. Jeden klub se toci kolem Marijke Saarloos a chovatelske stanice Timberley a druhy klub spojuje jeji odpurce. Timberley je neslavnejsi chovatelska stanice saarloosu, maji mnoho spickovych zvirat. K nim se ale nedostanete nikdy. je zde silna jazykova bariera - nemluvi jinak nez holandsky. Na strane druhe - budte rada. Zvirata z jejich CHS bohuzel s sebou nesou epilepsii a DM. Nejcastejsi umrti je na rakovinu. Druhy problem je v tom, ze holandani nemaji tendence socializovat zpusobem, ktery zname my. Saarloos patri na zahradu a basta. Do mesta a do bytu jej nedaji, jak jsem se presvedcil, tak vim proc:-) Saarloos je silne destruktivni, ma tendence demolovat a byt z mesta ve stresu. Na mou vytku, ze na vystavach mne rozhodci osoli, mi bylo receno, ze to neni pes na vystavy.. Take na mne koukali s otevrenou pusou, kdyz jsem jim rekl, ze muj cil je chodit se psem po horach na volno... Uvedomte si, co je psano ve standardu - utekova reakce. A to je problem. Rozhodic na vystavach rozhodne nebudou toto tolerovat, byt ve standardu to je. Oproti csv je nejvetsi rozdil ne to, co se pise v nekterych encyklopediich napr. od Bruce Foggla, ze je to dano typem vlka, ale naopak je to dano prave psy a hlavne zpusobem selekce na povahu. To je to hlavni. V Holandsku na sebe pousti melancholiky, coz bazlivost silne umocnuje. U nas se dela bonitace, ktera povahu silne resi a cesti chovatele jsou v tomto velmi seriozni, nebot nikdy slabe zvire nepusti na slabe zvire. A to je dobre.
Problemy dnes se vyskytuji v tom, ze saarloosi trpi vice nez csv na degenerativni myelopatii a dwarfa. Oproti csv jsou vsak prakticky prosti dysplazie.
Dva roky mi trvalo, nez jsem se k saarloosovi dostal a velmi mi k tomu pomohlo jednak me zamestani a druhak renome, ktere jsem jako chovatel mel a do tretice vysledky prace, ktere jsem se psy dokazal - ne ve smyslu zkousek, spise povahy a smeru, kam ty psy vedeme. Mohu rici, ze saarloos je nejvyssi level kynologicke prace, je to s nim obcas velmi tezke, ale rozhodne se nebudete nudit a saarloos ma jednu velkou vyhodu . nikdy jsem nezazil takove mazleni a objeti od psa, jako od saarloose. Dokazi byt neuveritelne nezni a poddajni, pokud vam veri.
Ja jsem musel od klubu podepsat smlouvu, ze nikdy nenakryju ci neprodam stene vybranym chovatelum z Francie, Madarska, Finska a Ceska, jedno stene z vrhu prodam do Holandska. V soucasnosti je dost problemu s krizenim saarloosu a csv v Evrope.
Belik
Okoloidúci
 
Príspevky: 11

Re: Saarloosov vlčiak / Saarlooswolfhond (FCI)

Poslaťod drymarchon » Ned 24.03.2013 19:53

Belik, to s vami som sa stretla raz na výstave v Nitre? mám čsv a boserona

môžem sa opýtať ako ste sa dostali k rozhodnutiu zaobstarať si SAW? :smile: pozerala som foto, sučina je nádherná, no ja by som si netrúfla, preferujem pracovné plemená. a to ma práve vždy zaujímalo, dôvody prečo sa ľudia rozhodnú práve pre toto plemeno. ďakujem :ahoj:
ZAMARATAN FCI - chovateľská stanica československých vlčiakov
http://www.csv.wbl.sk
drymarchon
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2924
Bydlisko: Liptov

Re: Saarloosov vlčiak / Saarlooswolfhond (FCI)

Poslaťod wer » Ned 24.03.2013 20:33

belik, velmi pekne a hlavne objektivne predstavene plemeno. :poklona:
je dolezite zhrnut plusy, aj minusy jednotlivych plemien, nieze sa chovatelia snazia vyzdvihovat len to dobre, to nikam nevedie. a potom sa tu vyskytnu zaujemcovia, co ocakavaju, ze to ich zviera "bude ine". :ach:
osobne si mi tak trochu zmenil pohlad na tieto psiska (k lepsiemu :smile: ), aj ked teda nie je to pes pre mna. a mas moj obdiv za to zapalenie :jop:
wer
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12740
Bydlisko: Záhorská Bystrica

Re: Saarloosov vlčiak / Saarlooswolfhond (FCI)

Poslaťod Belik » Ned 24.03.2013 20:45

drymarchon píše:Belik, to s vami som sa stretla raz na výstave v Nitre? mám čsv a boserona

môžem sa opýtať ako ste sa dostali k rozhodnutiu zaobstarať si SAW? :smile: pozerala som foto, sučina je nádherná, no ja by som si netrúfla, preferujem pracovné plemená. a to ma práve vždy zaujímalo, dôvody prečo sa ľudia rozhodnú práve pre toto plemeno. ďakujem :ahoj:


Ano, to jsme museli být my. Suka byla v dorostu, bylo jí 6 měsíců zrovna. Já jsem Nitru pojal velmi zkušebně. A udělal jsem chybu. Dali jsme 3 výstavy za 3 dny a neunesla to. MAjí to problém dát i mnohem starší psi kulturních plemen, natož ona. Ale jak říkám. Chtěli jsme to zkusit.

Chtěl jsem zkusit novou výzvu. Saarloos je raritní, málopočetné plemeno, které má dle mého perspektivu. Chtěl jsem se stát průkopníkem a využít chovatelské nadšení a veškeré znalosti a zkušenosti, co mám. No, co se týče zkušeností z chováním psů, zjistil jsem, že je mi to k ničemu:-D Saarloos je tolik jiný než já jsem schopen pochopit... Ale učíme se oba. Já si taky říkám, že jsem blázen, jestli mi to za to stálo, když začne trotlit a já už začínám být z toho naštvaný... Ale pak se na mne podívá, přitulí se... a je vše rázem v nejlepším pořádku:-D Víte, já zase neznám pracovní plemena, já chtěl jen parťáka.... Od saarloose je lepší nic nečekat... Teda vlastně ano, pevné nervy, spoustu trpělivosti, lásky a pochopení a on to vrátí....
Belik
Okoloidúci
 
Príspevky: 11

Re: Saarloosov vlčiak / Saarlooswolfhond (FCI)

Poslaťod Belik » Ned 24.03.2013 20:50

wer píše:belik, velmi pekne a hlavne objektivne predstavene plemeno. :poklona:
je dolezite zhrnut plusy, aj minusy jednotlivych plemien, nieze sa chovatelia snazia vyzdvihovat len to dobre, to nikam nevedie. a potom sa tu vyskytnu zaujemcovia, co ocakavaju, ze to ich zviera "bude ine". :ach:
osobne si mi tak trochu zmenil pohlad na tieto psiska (k lepsiemu :smile: ), aj ked teda nie je to pes pre mna. a mas moj obdiv za to zapalenie :jop:


Když s něčím začínáte, zapálení je to, co potřebujete. Je to na jednu stranu krok do neznáma. Hlavně, když zjistíte, jak obrovský rozdíl mezi nimi je v rámci linií a to jak exteriérem, tak povahou... Výborně hlídají, ale nikdy Vás nebudou bránit.. NIKDY! To je důležité vědět. On Vám řekne, že tam je vetřelec, ale vy jste vůdce smečky, vy se máte postarat o jeho bezpečí... Saarloos si s sebou táhne velmi silný pud po vlku - raději 100 % zbabělý, než být mrtvý. A s tím se musí počítat. Je pravda, že jsem obrany, které často na bázlivá zvířata pomáhají, nedělal, ale myslím si, že to asi nezabere.. Pokud chce někdo psa, který vypadá jako vlk, ale dokáže se o vás postarat, ať si pořídí čsv... Ze saarloose bude zklamaný...Pokud chce mazlíka pro děti, který se bez problémů snese se všemi psy, ať si pořídá saarloose a bude nadšený... Ale musí počítat s tím, že pokud pojede na dovolenou, musí ho hlídat jen ten, koho dobře zná. Jinak bude strádat. A nesmí zapomenout, že saarloos má velmi silné lovecké pudy, a třeba kočky berou jako potravní konkurenty... I když, u nás s tím nikdy problém nebyl...
Naposledy upravil Belik dňa Ned 24.03.2013 21:01, celkovo upravené 1
Belik
Okoloidúci
 
Príspevky: 11

Re: Saarloosov vlčiak / Saarlooswolfhond (FCI)

Poslaťod drymarchon » Ned 24.03.2013 20:58

ďakujem za odpoveď. veľmi pekne všetko opísané :jop:

Belik píše:já zase neznám pracovní plemena


máte čsv :smile:
ZAMARATAN FCI - chovateľská stanica československých vlčiakov
http://www.csv.wbl.sk
drymarchon
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2924
Bydlisko: Liptov

Re: Saarloosov vlčiak / Saarlooswolfhond (FCI)

Poslaťod Belik » Ned 24.03.2013 21:03

čsv není pro mne pracovní plemeno.... to je NO, maliňák, Beuaceron... borderka, atd... ale to je věc diskuze :smile:
Belik
Okoloidúci
 
Príspevky: 11

Re: Saarloosov vlčiak / Saarlooswolfhond (FCI)

Poslaťod Althreya » Uto 26.03.2013 15:02

Dakujem za predstavenie plemena ... Ja ho troska poznam mame okolo seba ludi ktori maju toto plemeno. Uprimne som netusila ze je to az take tazke na zvladnutie. Mame CSV a je to maly hajzel sem tam ale je to zlaty jedinec z dobrou povahou. Rozmyslali sme o psovi Saarloosovi a takztiez chceme pribrad Borderku k nam do svorky... ALe uprimne po precitani krasneho prispevku fakt zacinam uvazovat ze mozno nie sme ti pravi na chov Saarloosa. Cas aj nervy mame ale mozno nie dostatocne vela skusenosti. Rozhodne nie teraz. Takze som celkom rada ze som si mohla precitat skvely nazor od nejakeho skuseneho chovatela.
Co sa tyka jazyka tak to nie je prolem. Ik spreek Nederlands en mijn vrind komt uit Begie :P Hij sprekt ook Nederlands. Takze z holandstinou tu problem nevidim :)
Strasne si ale vazim ze ste sa podelili o vase skusenosti pretoze aj majitelov SWH co poznam zaujima hlavne vzhlad...a predstavuju plemeno ako najlepsie na svete. Ja nie som chovatel ani kinolog ja som len obycajna baba co ma priestor a miluje vlciakov. vsetkych bez rozdielu. Zacala som z CSV ako prvym psom a neviem ci mozem posudit samu seba ale ide nam to spolu vyborne. Chceme skusit svorku co bude mat viac plemien a bude spolupracovat. Minimalne to chceme vyskusat. Citim sa lepsie medzi zvieratami a som s nimi stastna. Saarloosa obdivujem velmi ale mozno si este nechame trochu casu na pribratie tak zlozitej povahy. Dakujem a prajem vela uspechov s vasimi havkacmi... :ahoj:
ObrázokObrázok
Althreya
Snoopy
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 120

Re: Saarloosov vlčiak / Saarlooswolfhond (FCI)

Poslaťod Althreya » Uto 26.03.2013 15:08

Belik mozno este jedna otazocka ale najskor pochvala. Saarlooska aj ostatny havkaci su nadherni. Kukla som si fotky!! Ako zvlada kraska z Holandska ostatne psiky? Videla som tam ze mate krasnu svorku myslim ze som vydela CSV aj NO a este nico mensie zlate co tam behalo :) Ako je to s nou medzi psami vo svorke ? Ako vnima ine psy ? Pretoze CSV je velmi dominantne teda aspon ten moj. Nerobia si navzajom naschvali?
ObrázokObrázok
Althreya
Snoopy
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 120

Re: Saarloosov vlčiak / Saarlooswolfhond (FCI)

Poslaťod Belik » Str 27.03.2013 19:00

Althreya píše:Dakujem za predstavenie plemena ... Ja ho troska poznam mame okolo seba ludi ktori maju toto plemeno. Uprimne som netusila ze je to az take tazke na zvladnutie. Mame CSV a je to maly hajzel sem tam ale je to zlaty jedinec z dobrou povahou. Rozmyslali sme o psovi Saarloosovi a takztiez chceme pribrad Borderku k nam do svorky... ALe uprimne po precitani krasneho prispevku fakt zacinam uvazovat ze mozno nie sme ti pravi na chov Saarloosa. Cas aj nervy mame ale mozno nie dostatocne vela skusenosti. Rozhodne nie teraz. Takze som celkom rada ze som si mohla precitat skvely nazor od nejakeho skuseneho chovatela.
Co sa tyka jazyka tak to nie je prolem. Ik spreek Nederlands en mijn vrind komt uit Begie :P Hij sprekt ook Nederlands. Takze z holandstinou tu problem nevidim :)
Strasne si ale vazim ze ste sa podelili o vase skusenosti pretoze aj majitelov SWH co poznam zaujima hlavne vzhlad...a predstavuju plemeno ako najlepsie na svete. Ja nie som chovatel ani kinolog ja som len obycajna baba co ma priestor a miluje vlciakov. vsetkych bez rozdielu. Zacala som z CSV ako prvym psom a neviem ci mozem posudit samu seba ale ide nam to spolu vyborne. Chceme skusit svorku co bude mat viac plemien a bude spolupracovat. Minimalne to chceme vyskusat. Citim sa lepsie medzi zvieratami a som s nimi stastna. Saarloosa obdivujem velmi ale mozno si este nechame trochu casu na pribratie tak zlozitej povahy. Dakujem a prajem vela uspechov s vasimi havkacmi... :ahoj:


Je to tezke, protoze to je plemeno nejblize vlku. Mam dve cistokrevne csv a jednoho krizence (to je to, co vypada jako NO, jinak je o krizenec CSV a NO). CSV slovenske a csv ceske. kazde je jine. A musim rici, ze csv je porad pes, do vlka to ma dost daleko, oproti SAW, coz pro zivot obecne neni vubec zadna vyhra. Ano, kazdy chovatel si bude hajit to svoje. majitele csv taky budou hajit to sve, majitele minibuliku taky budou hajit sve. Ale o tom chov by nemel byt. Nechtel jsem rici, ze nejste ti pravi, spise kazdemu doporucuji, zejmena, kdo ma csv, at si pocka do tri let veku, jak ho zvladne a pak uvidi. To nejlepsi u csv mas teprve ceka:-D odkud ho mate? Jestli to neni tajne.... Puberta u csv je velmi zajimava, u samcu dvojnasob:-D Ja se taky tesil na to, jak tady budu mit pohodove klidne zvire, ktere bude jezdit po vystavach, a ono prd... Saarloos ma jednu obrovskou vyhodu - miluje jakekoliv psy, jeho velkou prednosti je prizpusobivost ve smecce, dokonaly odhad, co si ke komu muze dovolit a bezkonfliktnost. Ze vsech plemen, co znam, je nejmene rvavy! A to diky prave vlci povaze - vlk nikdy nebude riskovat zraneny - nemohl by totiz sanci prezit a to je velmi silny pud - prezit.
Belik
Okoloidúci
 
Príspevky: 11

Re: Saarloosov vlčiak / Saarlooswolfhond (FCI)

Poslaťod Althreya » Štv 28.03.2013 18:01

Vobec to neni tajne samozrejme :) Moj CSV je z Chtelinckych lesov zo Slovenska. Mama je Hermina Oskar Dor a otec Bajkal Tajomny tulak. Je to cistokvne CSV s papiermy samozrejme. Boli sme si pre neho az na Slovensku. Ja som tiez zvedava ako to budeme mat dalej. Rozhodne so Saarloosom este pockame to uz sme sa rozhodli. Ale po borderke sa uz obzeram. Chcela by som blue merel su to uzasne aktivne psiky a k Daeronovy sa take hodia. Chodime na vybehy pre psov, socializujeme velmi velmi vela. Ja som s nasim CSV skoro stale a snazim sa ako mozem. Jedina vec ktora mu robi problemy je privolanie ( ja viem je to jedna z najdolezitejsich veci pri psovi) Ale bohuzial to nam nejako nejde. Ten pes spravy vo svojich piatich mesiacoch vsetko. na povel poslucha ako keby bol naprogramovany. sadni lahni cakaj prines chod stoj nechaj....vsetkemu chape a poslucha no ako nahle je bez voditka na vybehu tak ku mne nepride ani keby som kus masa mala v ruke... S inymi psikmi sa ma rad zatial a neprejavuje sa az tak dominantne ako jeho surodenci :) Tie su zevraj male priserky. Dokonca v niektorych pripadoch je velmi submisivny. Hlavne pri hrach si radsej lahne na zem a kuka inde ked na neho psy skacu alebo zavrcia. Co mi je divne ale zatial tomu neprikladam velku vahu. Je to este stena.
Saarlooska sme chceli preto ze su tu okolo a rozhodne chceme svorku trosku rozsirit. Aj kvoli daeronovi je to velmi socialne CSV az nadmieru by som povedala. Hlavne co sa ludi tyka. Kazdy je kamarat co je tu dost problem lebo je tu plno moslimov a ked sa Havkac za nimi otoci idu s koze vyskocit. Takze si musime davat pozor :( ale uz sa budeme hadam stahovat tak to bude lespie... Co sa tyka nasich kamaratov Saarloosov nepozoovala som az take spravanie ako ste popisovali ale mozne je to ine od jedinca k jedincovi.
ObrázokObrázok
Althreya
Snoopy
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 120

Re: Saarloosov vlčiak / Saarlooswolfhond (FCI)

Poslaťod Belik » Štv 28.03.2013 18:46

Ano, kazde zvire je jine, ja se bavim zejmena o veku do jednoho roku veku.... Je s nim o mnoho vice prace a je uplne jine nez csv... Ale rozhodne bych doporucoval pockat!! Jednak bude lepsi vyber za par let a hlavne nevite, jak to bude dal u vas na Slovensku se zakonem na drzeni psu. Saarloos tam sveho casu byl take. Jinak privolani je sice zaklad, ale je to obcas velmi tezke a pro saarloosa to plati dvojnasob:-D
Belik
Okoloidúci
 
Príspevky: 11

Re: Saarloosov vlčiak / Saarlooswolfhond (FCI)

Poslaťod Althreya » Pia 29.03.2013 7:19

U nas na Slovensku to no to ke celkom tomto prípade jedno keďže žijem v Holandsku. Nie ze by ma to nezaujímalo alebo tak ale moj život je teraz inde. :-) a rozhodne ao Saarloosom pockame.
ObrázokObrázok
Althreya
Snoopy
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 120

Re: Saarloosov vlčiak / Saarlooswolfhond (FCI)

Poslaťod Art » Uto 08.10.2013 20:36

My mame Saarloosa psa a chceli by sme ho uchovnit. Chcem sa spytat, ci sa tu nenajde niekto zo Slovenska, co ma tiez Saarloosa? Inak je to skvele plemeno, boli sme s nim aj v Cechach v takom "psom tabore", kde sme stretli viacero chovatelov a stretlo sa tam asi 30 psov tohto plemena a bolo to uzasne sledovat ich ako si vytvaraju svorky a ako sa jednotlive svorky k sebe spravaju. Je to uplne iny pes ako som si kedy predstavovala, ma v sebe vela z vlka a tak kazda prechadzka je zazitok :)
Art
Okoloidúci
 
Príspevky: 1

Re: Saarloosov vlčiak / Saarlooswolfhond (FCI)

Poslaťod danus. » Štv 06.03.2014 16:14

Ahoj! :smile: Tiez mam doma SAV :no: , Agbar (*25.11.2012) z ceskej CHS Ryjan. Potesime sa novym kamosom a rada si vymenim s Vami postrehy, skusenosti a hlavne vtipne zazitky :no: :ahoj:
danus.
Okoloidúci
 
Príspevky: 1

PredchádzajúciĎalší

Späť na Plemená psov FCI