O agility

Sem píšte všetko ohľadne agility.

Re: Skoková gymnastika

Poslaťod windy » Sob 02.04.2011 9:28

Lindchen píše:Offtopic: Na margo poseldnej vety: môj názor je ten, radšej pomalší beh bez trestných, ako 30 s beh so skočenou zónou. Aj keď, tiež je to na diskusiu. My vysoko nerúbeme, takže v podstate sa nájdením najlepšej metódy nijako nestresujem.


Offtopic: Tak to zase zalezi od psa a jeho moznosti. Niekedy je ten 30s beh so skocenou zonou mensie zlo. Ja hovorim o situacii, aka je napr. na MS - tam sa bojuje o kazdu stotinu sekundy a tam s 5 trestnymi nie je sanca na umiestnenie. Ak ma pes rychlu zastavovanu zonu, tak ten cas, ktory strati brzdenim na zone, nie je az taky pruser, ako ked ti tu zonu skoci. Aj majsterka sveta z roku 2009 a 2010 ma zastavovanu zonu a pes si to vynahradil rychlostou na parkure a "lizanim" bocnic. Sama Silvia Trkman sa vyjadrila, ze zbiehave zony nezohravaju rozhodujucu ulohu v jej najrychlejsich casoch, ale ze to je hlavne to "lizanie" bocnic, kde pes straca najmenej casu. Mna zbiehave zony tiez zaujimali, chcela som ich povodne vyskusat na Blbounovi, ale argumenty, preco to nerobit ma presvedcili, ze sa mi neoplati zabit mesiace treningu na nieco, co nakoniec preucim. Ale spat k tomu, co som chcela - niekedy je "lepsie" mat 5 trestnych za skocenu zonu, ako 10, 15 trestnych za cas. Hlavne u nas, na nasich pretekoch, kde sa dokazu umiestnit psi s otrasnym vedenim a trestnymi bodmi. Ale zakladom by malo byt vzdy to, ze psovod spravi vsetko pre to, aby si psa na parkure ustrazil a dokazal ho previest parkurom tak, ako ho to ucil, teda aj so spravenymi zonami. Preto ma velmi dokazu dojat myslienkove pochody ludi, ktori aj napriek tomu, ze ich pes casovo nema na svetovu spicku, su schopni na MS hnat psa cez prekazky bez rozmyslu a vylozene mu dovolit, aby zonu skocil, pretoze mu pride, ze na zone strati vela casu a teda vsetko vsadi na to, ze bud pes zonu spravi a bude mat dobry cas, alebo ju nespravi a potom je to uz vlastne jedno. Nielen, ze sa mu to vrati v podobe dalsich odskocenych zon, ale aj tym zmatie psa, ktory raz zonu musi urobit a inokedy nie. Len nechapem, preco sa robia taketo skolacke chyby u "vrcholovych" zavodnikov. :nwm:

Lindchen píše:Offtopic: Tak tie metódy sú rôzne a pomerne veľa, nakoniec aj tak záleží, čo sadne psovi. Ja som na 2on2off nemala nervy, oblúčik zatiaľ fajn, funguje, pes chápe a "nešidí" to. Slalom detto, ulička nesadla, no :nwm: .


Offtopic: Ulicka je vyborna vec, ale sedi len niektorym psom. Netreba ju "zatracovat", lebo poznam psov, ktori na nej mali vyborne vysledky (ale tiez poznam dost psov, ktorym nesadla). Problem byva hlavne v tom, ze je ulicka postavena hned z 12 tyciek a ked sa ulicka zuzuje, tak ma pes problem pochopit, ze ma prebiehat cez tak dlhu ulicku. Vacsinou z ulicky vypadne hned po chvili a vacsine psov sa do ulicky znova nechce, pretoze neprichadza pochvala a ta nepride, kym pes neurobi ulicku, co je ale pre psa demotivujuce. Keby sa ulicka skratila, tak ju viac psov pochopi. Ale na ulicke sa vyborne trenuje slalom, v ktorom ti pes pojde do kazdej "diery" jednou nohou (to je ten styl, akym behaju psi na videu 2x2, co som sem davala). Je to rychlejsie a "cistejsie", nez ked sa pes odraza oboma nohami naraz. Samozrejme u medium a small psov je to pase, ti by museli mat ovela mensie rozostupy medzi tyckami, aby to zvladli. Je to zase o moznostiach psa a psovoda. :nwm:
Zony s oblucikom vyuzivaju hlavne svalovu pamat psa, ktory si zafixuje pohyb, ktory robi pri prebiehani pod oblucik a tak sa nauci prebiehat "pod oblucik", aj ked tam ziaden nie je. Na bigla v mediach by to mohlo fungovat, na borderu v large to fungovat nemusi (lebo su nervne). Martina Klimesova uci maliny prebiehat pod oblucik, pretoze mali problem s nastupnymi zonami (kvoli dlhym noham nastupnu zonu preskocili). Po case, ked su maliny uz dlhsie v treningu je vidiet, ako sa pred prekazkou prikrcia, akoby prebiehali popod oblucik. Na zostupnych som ale zatial nevidela nikoho trenovat pravidelne a s uspechom (teda nepoznam nikoho, kto tak trenuje). 2o2o mi ale oproti tomuto pride ako lahodka, co sa tyka casu venovanemu treningu, aj co sa tyka rychlejsieho pochopenia psom. :angel:
Outside of a dog, a book is man's best friend. Inside of a dog it's too dark to read.
- Groucho Marx

A man walks into a zoo. The only animal in the entire zoo is a dog. It's a shitzu.

http://myfellowkennel.tumblr.com
windy
Chovateľ
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1282
Bydlisko: Bratislava

Re: Skoková gymnastika

Poslaťod ShiShinQa » Sob 02.04.2011 11:20

windy, ďakujem, veľmi mi to pomohlo, všetko :jop:
Mňa len napadá, čo takto si spraviť niekde takýto tréning? :lol: Tak isto ma to veľmi nadchlo :yes: A tiež mi napadá tá istá otázka ako Lindchen, že prečo sa to neučí bežne na agility :ua:
Zíram :oo: na ten slalom tých psov a ten bradáč, wow. Keby to tak moju vyžlu bavilo :hi: (dám jej redbull, možno bude behať rýchlejšie :heh: )
They are not just dogs, they are pearls, sense of my life.
ShiShinQa
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2072
Bydlisko: Bratislava

Re: Skoková gymnastika

Poslaťod bcgoldenagility » Sob 02.04.2011 15:22

ShiShi: ak by sa dačo také zorganizovalo, bolo by to super :smile: slalom je u nás dosť o ničom, bordera jednoducho na slalome nerváči a totálne nevníma, kde sú medzery medzi tyčkami. A výsledok? Bud vypadne zo slalomu celkom, vynechá tyčku alebo ju zlomí :pac:

Windy: my trénujeme zbiehačky, čas ukáže, čo z toho bude :lol: ale mám skôr ten pocit, že tomu pochopila, snaží sa trafiť zonu, ak ju skočí, nevyjde jej krok, došľapne tesne za zonou.
bcgoldenagility
Snoopy
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 150

Re: Skoková gymnastika

Poslaťod šeltie » Sob 02.04.2011 22:13

Offtopic: len v kratkosti windi super teoria ale nemusi fungovať 100% kedže bigel zhadzuje hlavne zato že si nekontroluje zadne nohy čo je časty problem pri zhadzovani takže treba trenovať skorej nejake triky na kontrulu končatin aby si pes uvedomil že ma zadne nohy ... čo sa týka runningu je to polemicke a ťažko povedať čo je najlepšie a najistejšie ale trenovat pomocou obluka by som neodporučala .. lebo pre mna to je niečo čo sa uči umelo .. umelo je ten pes nuteny zastat a vela psov sa fixuje na ten obluk .. a ked tam nie je fixacia opadne a snou aj zona ... asi preto touto metodou netrenuje takmer nik odporučala by som 2on2off praveže tato metoda mi pride relativne najjednoduchsia kedze trenovat sa da aj doma len vždy treba pamatat na jedno .. je pekne nejaku metodu skušať ale treba aj vedet ako na to .. mrte ludi tu pisalo že trenuje napr. running ale som toho nazoru že v 90% pripadov to neni running a je to trenovane absolutne zle ... ja som trenovala runing pol roka 4 dni v tyždni ... treba pamatat že vo všetkom treba trpezlivosť mrte času a hlavne si pozistovať o všetkom čo najviac .
A k tomu nazoru že niekto na MS ide s myšlienkou hnať psa na ukor zony .. uff nestretla som sa s tym ešte na MS chodia z vacsiny krajin naozaj namakane tímy .. to je proste niečo uplne ine ako u nas .. u nas ludia maju celkovo chybny obraz o agility , vyhraju s desnym vedenim, s chybami za čas skušku a už sa citia majstrami chyba tu konkurencia, chyba tu filozofia, chyba tu uplne všetko čo ma svet agility v zahraniči ale nemožme sa čudovať sme na slovensku .. a nakoniec k tomu, že sa skokova technika netrenuje .. uprimne u nas nemame ani kvalifikovanych trenerov .. mame tu hodne pseudotrenerov agility neni len o tom naučiť prekažky ... na slovensku mi stačí jedna ruka aby som vam naratala dobreho trenera ... je to realita a treba sa jej pozreť do oči bohužial možno sa to raz zmeni aj ked už nedufam ..
Obrázok
šeltie
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1033
Bydlisko: Nitra

Re: Skoková gymnastika

Poslaťod katuusa » Sob 02.04.2011 22:34

Offtopic: Súhlas šeltia, pekne napísané.
katuusa
Snoopy
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 155

Re: Skoková gymnastika

Poslaťod bcgoldenagility » Sob 02.04.2011 23:21

Offtopic: šeltie: ako konkrétne si to myslela, že sa running trénuje zle? a aký máš naň ako taký, názor ty?
bcgoldenagility
Snoopy
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 150

Re: Skoková gymnastika

Poslaťod šeltie » Sob 02.04.2011 23:39

Offtopic: no napriklad kolko z vas venuje runningu tolko času a zdviha si tu kladinu resp. dosku po par centimetroch ? trenuje 4krat do tyzdna pol roka vkuse ? precizne kym neni dana vyška 100% ? chcela by som videť tych ludi .. vela z vas si povie moj pes ma runningove zony .. potom to vidim a zistim že to neni running ale "čo noha dala" takže nahodne prebehovanie po kladine a ked sa zadari je to running .. nehovorim na nikoho konkretne hovorim komplexne lebo stretla som sa s tym už ... nazor na running ? skvela metoda, ktora si ale vyžaduje strašne strašne vela času a trpezlivosti, ktoru už nemam, pri prvom psovi som ju ešte mala ale pre druheho psa mi prišla lepšia metoda 2on2off .. nechcem robit nič polovičato s runningom som začala ked bola mala ale kedže nebol čas venovať sa mu tak akoby sa patrilo radšej som to vzdala všetko treba totiž robiť zodpovedne a nato sa zabuda na mnohych cvičákoch , zabuda sa na detaily už len napr. na jeden - nepušťať psa na kladinu kym nemam v hlave uzrejmene ake zony idem trenovať .. ked robim 2on 2off alebo running nemožem na treningu behať so psom kladinu ani nikde inde .. kolko z vas to dodržuje ? kladina je prekažka so ZONOU kolko ludi to tak rieši? odmietnutie opravujete .. trenujete aby to domietnutie pes nemal ale na mnohych cvičakoch sa zony neriešia prečo? Cela teoria treningu na mnohych cvičakoch je chybna bere sa to zo zlej stranky a prave preto je uroven agility aka je možte mi oponovať ale ja len realne nastavujem zrkadlo slovenskemu agility treba sa zamysleť .. kto uči odzačiatku všetko do detailov ? prve čo kažem učiť novemu psovi je cak metoda a hned im kažem učiť zony ... hovorim všetko je len o mysleni a kym sa myslenie ludi na slovensku nezmeni nezmeni sa ani situacia ... to len taky vylev moj ktory si netreba všimať
Obrázok
šeltie
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1033
Bydlisko: Nitra

Re: Skoková gymnastika

Poslaťod windy » Ned 03.04.2011 9:19

Offtopic: Seltie: Pod tou narazkou na MS bol mysleny konkretny slovensky pretekar, ktory si nedaval pozor na hubu a toto vypotil, nasledne predviedol na MS. Ale moj problem to nie je, len nechapem, ako sa niekto s takym myslenim vobec niekam dostane. :nwm:
Running je presne o tom, co si povedala, vacsina ludi nevie, co presne ma so psom trenovat, ako to trenovat a o co tam vlastne ide. Ja som sa tiez rozhodla pre 2on2off, pretoze zbiehave zony su narocne na trening a v konecnom dosledku nemusia mat vobec ten ucinok, aky by mali mat, ak sa zle natrenuju. A aj pri dobrom natrenovani nie su 100%, lenze ak si clovek nenatrenuje poriadne ani 2on2off, tak ani tie nie su 100%. Je to cele o vybere metodiky, jej pochopenia a spravneho natrenovania. Ja som zo slovenskych cvicakov chora, nie len co sa tyka agility, ale aj inych sportov, tu sa nic poriadne neuchyti a kazdy to trenuje doma na kolene. Aj preto chodim aspon do CR na seminare, tabory (nie len agility, ale aj OB). V CR sa kazdy rok kona dost takychto seminarov so zahranicnymi instruktormi, takze sanca je tu pre vsetkych. Problem je, ze sa na to vacsina vyserie a potom sa vsetci cuduju "co su to zbiehave zony?", "co su skokove techniky?", "co je cik / cap?", vsetci na teba pozeraju jak na vola, ked zadres "slalom metodou 2x2". Na cvicaku im nikto neporadi, pretoze si to ani treneri nenastuduju a nikam nechodia. Chapem, ze niektore cvicaky su doslova vybojovane a cviciaci su radi, ze maju aspon niekoho, kto sa toho ujme aj ked nikdy nerobil agility, ale aspon samotni clenovia by mohli dvihnut rit a ist na seminar. Je to take tazke? Aspon jeden tabor rocne? Aj ten tyzden vam dokaze otvorit oci.

A zhadzovacny bigel moze mat problem s koordinaciou zadnych noh a mozno mu nejake triky, pri ktorych zapaja zadne nohy pomozu, ale rovnako tak mu to moze byt naprd. Moja fena si zadne nohy absolutne neovlada a pritom pozna plno trikov, vratane trikov na zadne nohy, ale cez prekazky neskace ako srnka, prave naopak. Pri skokovych technikach sa aspon zabrzdila a zacala pri skakani mysliet, aby sa nezabila. Je to zase o psovi, co mu sadne viac.
Outside of a dog, a book is man's best friend. Inside of a dog it's too dark to read.
- Groucho Marx

A man walks into a zoo. The only animal in the entire zoo is a dog. It's a shitzu.

http://myfellowkennel.tumblr.com
windy
Chovateľ
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1282
Bydlisko: Bratislava

Re: Skoková gymnastika

Poslaťod šeltie » Ned 03.04.2011 12:45

windy píše:Offtopic: Seltie: Pod tou narazkou na MS bol mysleny konkretny slovensky pretekar, ktory si nedaval pozor na hubu a toto vypotil, nasledne predviedol na MS. Ale moj problem to nie je, len nechapem, ako sa niekto s takym myslenim vobec niekam dostane. :nwm:
Running je presne o tom, co si povedala, vacsina ludi nevie, co presne ma so psom trenovat, ako to trenovat a o co tam vlastne ide. Ja som sa tiez rozhodla pre 2on2off, pretoze zbiehave zony su narocne na trening a v konecnom dosledku nemusia mat vobec ten ucinok, aky by mali mat, ak sa zle natrenuju. A aj pri dobrom natrenovani nie su 100%, lenze ak si clovek nenatrenuje poriadne ani 2on2off, tak ani tie nie su 100%. Je to cele o vybere metodiky, jej pochopenia a spravneho natrenovania. Ja som zo slovenskych cvicakov chora, nie len co sa tyka agility, ale aj inych sportov, tu sa nic poriadne neuchyti a kazdy to trenuje doma na kolene. Aj preto chodim aspon do CR na seminare, tabory (nie len agility, ale aj OB). V CR sa kazdy rok kona dost takychto seminarov so zahranicnymi instruktormi, takze sanca je tu pre vsetkych. Problem je, ze sa na to vacsina vyserie a potom sa vsetci cuduju "co su to zbiehave zony?", "co su skokove techniky?", "co je cik / cap?", vsetci na teba pozeraju jak na vola, ked zadres "slalom metodou 2x2". Na cvicaku im nikto neporadi, pretoze si to ani treneri nenastuduju a nikam nechodia. Chapem, ze niektore cvicaky su doslova vybojovane a cviciaci su radi, ze maju aspon niekoho, kto sa toho ujme aj ked nikdy nerobil agility, ale aspon samotni clenovia by mohli dvihnut rit a ist na seminar. Je to take tazke? Aspon jeden tabor rocne? Aj ten tyzden vam dokaze otvorit oci.


Offtopic: no ano lebo ako som písala sme na slovensku a to si zober že je realnym a bežnym faktom na Slovensku že treneri zakazuju chodiť trenovať svojim členom niekam inam a neni taky cvičak jeden ... čo je tiež na zamyslenie .. tak isto tu mame trenerov neschopnych prijať nejakú inu metodu ako je ta ich ... lebo každy tu sleduje len svoje ambicie, ludia čo sa nemožu rovnať s kvalitným trenerom tu robia tabory a sustredenia a pytaju ťažké prachy za to ... pritom sami sebe nevedia poradiť ... ale ano maš pravdu to plati všeobecne na všetko ale taky slovaci naozaj su bohužial --
a ja som rada aj za tych doslova par ludi čo sa snažia makať na sebe lebo je ich naozaj malo priam minimum hold vacsine stači pocit že vyhraju skušku na preteku v hornej dolnej a su majstrami .. je to vec nazoru a nemusite mi tu pisať takke že nie ste karieristi a podobne pozrite sa do susednych krajin tam je to uplne ine a už tu ostava iba otazka PREČO ? ..
Obrázok
šeltie
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1033
Bydlisko: Nitra

Re: Skoková gymnastika

Poslaťod windy » Ned 03.04.2011 13:27

šeltie píše:Offtopic: no ano lebo ako som písala sme na slovensku a to si zober že je realnym a bežnym faktom na Slovensku že treneri zakazuju chodiť trenovať svojim členom niekam inam a neni taky cvičak jeden ... čo je tiež na zamyslenie .. tak isto tu mame trenerov neschopnych prijať nejakú inu metodu ako je ta ich ... lebo každy tu sleduje len svoje ambicie, ludia čo sa nemožu rovnať s kvalitným trenerom tu robia tabory a sustredenia a pytaju ťažké prachy za to ... pritom sami sebe nevedia poradiť ... ale ano maš pravdu to plati všeobecne na všetko ale taky slovaci naozaj su bohužial --
a ja som rada aj za tych doslova par ludi čo sa snažia makať na sebe lebo je ich naozaj malo priam minimum hold vacsine stači pocit že vyhraju skušku na preteku v hornej dolnej a su majstrami .. je to vec nazoru a nemusite mi tu pisať takke že nie ste karieristi a podobne pozrite sa do susednych krajin tam je to uplne ine a už tu ostava iba otazka PREČO ? ..


Offtopic: Hovoris mi z duse. :hi: Ale je zaujimave, ze najviac to pocitujem prave v agility, kde nas narod dosiahol velke :kak: . A ludia, co maju v agi dobre umiestnenia cvicia v zahranici. Nie je to ironia? :ach:
Outside of a dog, a book is man's best friend. Inside of a dog it's too dark to read.
- Groucho Marx

A man walks into a zoo. The only animal in the entire zoo is a dog. It's a shitzu.

http://myfellowkennel.tumblr.com
windy
Chovateľ
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1282
Bydlisko: Bratislava

Re: Skoková gymnastika

Poslaťod RomAAAn » Pon 04.04.2011 22:33

Zdravím,
popravde chcel som túto debatu ignorovať pokiaľ sa jednalo o skokovú gymnastiku a podobné teórie, ale keď sa tu už komentujú slovenské agility, tak do toho si myslím, že už mám čo povedať. Milá Windi, keď sú na Slovensku podľa teba všetci tak strašne pod úrovňou, smiem vedieť aspoň jedno jediné tvoje umiestnenie v agility? či už na SVK alebo aj v zahraničí. Naozaj ma už iritujú názory agility teoretikov, ktorí sú silní slovami na internete, ale aby sa ukázali na pretekoch, tak to nééééé. Mňa to tiež mrzí, že je úroveň slovenského agility tam kde je a že "pseudotréneri v pseudokluboch" zarábajú "veľké" peniaze s malými skúsenosťami a popravde stále čakám na Toho, kto si povie, že ten mladý, namyslený Lukáč, čo behať so psom nevie, ho fakt sere a bude hodiny na cvičáku trénovať, aby ho porazil na nejakých pretekoch. Nuž po takéto príležitosti musím zaťial cestovať do Rakúska, Maďarska...
Prajem príjemný večer
Roman Lukáč
RomAAAn
Okoloidúci
 
Príspevky: 12

Re: Skoková gymnastika

Poslaťod šeltie » Uto 05.04.2011 1:04

Offtopic: roman myslim že si to napisal čo najlepšie .. :jop: a niet k tomu čo dodať azda len tolko každy kto ma aspon kusok sebakritiky v sebe a nie je zabedneny nech može ku komukolvek citit nenavist by mal vedeť ohodnotiť dobreho psovoda a trenera , bohužial to u nas ale stale neplati a asi aj to bude chyba a nemusime sa baviť o tom či si alebo nejsi pseudotrener myslim že to sam vieš najlepšie .. :no: a kto niečo nevidi alebo nechce vidieť tak asi nie je niečo v poriadku ale koniec koncov vždy je lepšie zavidieť,uražať a predvadzat svoje schopnosti na fore ako sa zobrať a trenovať :no:
Obrázok
šeltie
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1033
Bydlisko: Nitra

Predchádzajúci

Späť na Agility