Ako naučiť psa agility

Sem píšte všetko ohľadne agility.

Re: ako ste učili psa agility

Poslaťod Sunny » Pia 30.01.2009 10:13

No skúšať... Gili si posadím, zavelím čakaj, pokúsi sa pohnúť, upozorním ju, zalahne aj s čumákom na zem, hotová stelesnená nevinnosť - a ledva sa otočím, z toho ľahu vystrelí jak gula a nestihnem ani pípnuť a je za tunelom a hrozne sa z toho teší... :pac:
http://www.youtube.com/watch?v=XQ0Xpcj8LEA - tu je náš "slávny jumping" v Hodoníne - asi tak v polke si Gili dala sama kolečko cez 2 tunely zakončené skočkou :pac: na veľké pobavenie publika a až potom si spomenula, že tam má aj nejakú paničku. (mala 7 mesiacov :ha: teraz jej to už ide lepšie).
Sunny
Moderátor
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 8297
Bydlisko: Morava

Re: ako ste učili psa agility

Poslaťod Catqa » Pia 30.01.2009 11:47

mne sa tam pacil ten komentar, ze "asi chce ist na ruky" :lol:
Catqa
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1272
Bydlisko: Trenčín, Bratislava

Re: ako ste učili psa agility

Poslaťod Sunny » Pia 30.01.2009 11:57

Offtopic: Prd na ruky. Ja debil som bežala so sáčkom s pamlskami na opasku... :pac: A ona bola presvedčená, že po každej prekážke si predsa zaslúži niečo z neho dostať. A celkovo keď sa desne teší, tak po mne skáče, asi aby som sa tešila s ňou.
Sunny
Moderátor
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 8297
Bydlisko: Morava

Re: ako ste učili psa agility

Poslaťod Cathie » Pia 30.01.2009 13:15

Sunny super video.. obdivujem tvoju trpezlivost, mna by z nej porazilo :heh: Tak pekne si tam odovzdane cakala, kym si Gili uraci vsimnut si ta :haha:

Ja sa zacinam dost tesit na agility, viem ze sa od steniatka daju robit niektore veci, ale jednak neviem, ci by som odolala aspon malym prekazkam a ani tie sprinty a zatacanie v rychlom behu asi nie su naj na klby.. Takze my ideme az od jari (ak sa dovtedy rozhodnem kam :pac: ) :yes:
Obrázok
Cathie
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3922
Bydlisko: BA - Ružinov

Re: ako ste učili psa agility

Poslaťod zeane » Pia 30.01.2009 13:32

Sunny píše:No skúšať... Gili si posadím, zavelím čakaj, pokúsi sa pohnúť, upozorním ju, zalahne aj s čumákom na zem, hotová stelesnená nevinnosť - a ledva sa otočím, z toho ľahu vystrelí jak gula a nestihnem ani pípnuť a je za tunelom a hrozne sa z toho teší... :pac:


na to existuje jedna technika :smile: s odpustením, nebyť frajer a netočiť sa chrbtom psovi odloženému na štarte. :yes: Taky som skúsila a taky to nembolo good. :hi: Treba si dobre obzrieť štart na obhliadke - ja si dokonca krokujem kam a akým smerom sa musím pohybovať aby som sa dostala do správnej pozície :lol: Odkedy mi zo tri razy vyštartovala bezo mňa dávam jooo pozor aby som na nej mala pohodené aspoň jedno poloko. O neustálom slovnom pridŕžaní na štarte ani nehororím.
PS: to príde s praxou... :no:
zeane
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2393

Re: ako ste učili psa agility

Poslaťod Sunny » Pia 30.01.2009 13:44

Offtopic: No nič iné mi ani nezostávalo, len čakať. Ale aspoň sa ľudia dobre zabavili :heh:
http://www.moncici.estranky.cz/clanky/c ... z-pretekov - tu sú videá zo všetkých behov, dali mi vtedy zabrať obidve :heh:

Otočiť sa chrbtom? také som ani neskúšala :heh: Ja som ju posadila (musela som ručne stručne, inak to vtedy ešte nešlo) a ak som sa stihla aspoň vystrieť, tak to bol úspech. Na tábore sa dokonca vyšklbla pred tunelom trénerke a dala si samostatné kolečko. Ale čo, aspoň viem, že ju to naozaj baví :angel: :heh:
A keď sme pri tom učení - na záhrade som objavila jednu "skočku" a s Gili trochu potrénovala hop a okolo hop. A postavila som si tam slalom :heh: Dala som si záväzok ho do jari aspoň ako tak dotrénovať, dúfam, že sa mi to podarí.
Sunny
Moderátor
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 8297
Bydlisko: Morava

Re: ako ste učili psa agility

Poslaťod šeltie » Pia 30.01.2009 21:49

Cathie píše:Sunny super video.. obdivujem tvoju trpezlivost, mna by z nej porazilo :heh: Tak pekne si tam odovzdane cakala, kym si Gili uraci vsimnut si ta :haha:

Ja sa zacinam dost tesit na agility, viem ze sa od steniatka daju robit niektore veci, ale jednak neviem, ci by som odolala aspon malym prekazkam a ani tie sprinty a zatacanie v rychlom behu asi nie su naj na klby.. Takze my ideme az od jari (ak sa dovtedy rozhodnem kam :pac: ) :yes:



vždy som velmi fascinovaná názormi že zo šteniatkom sa agility nerobi. Je fascinujuce pracovať so šteniatkom, agility nie je len o skakaní, agility je aj o suhre. Myslim si že by sa mala do povedomia dostat viac taka polona alebo silvia trkman. Z názorov ako taký pohyb ubližuje psom som už chora :ua:
Obrázok
šeltie
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1033
Bydlisko: Nitra

Re: ako ste učili psa agility

Poslaťod Cathie » Pia 30.01.2009 22:25

Seltie ja chapem, ze sa tam da robit vela aj mimo skakania. Akurat ze ja sa aj na normalnych prechadzkach snazim, aby mala co najmenej aportovala, sprintovala a skakala, proste najlepsie je, ked ide dlho poklusom/pomalym cvalom.. ma v rodokmeni trikrat DBK a podla RTG ma stale "sancu" mat najlahsi stupen.
Zaujimalo by ma, aku suhru konkretne mas na mysli.. teda ako ju trenovat uz so steniatkom (hlavne ma zaujima v akom tempe, pri akych pohyboch.. dufam, ze rozumies, co myslim) :no:
Obrázok
Cathie
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3922
Bydlisko: BA - Ružinov

Re: ako ste učili psa agility

Poslaťod šeltie » Sob 31.01.2009 0:14

tak v prvom rade naučiť sa robiť s klikerom, kliker je zazračná vec. To je prvy bod, druhy bod vonku aj doma sa psovi venovat. Robiť blbosti suhra sa buduje vramci budovania vzajomneho vztahu, cim viac sa psovi venujes tym ti viac "doveruje". Vidim to na svojich psoch mozno si pocula nazory ze kliker je blbost never tomu a vyskusaj to :no: Ja mam teraz takmer rocneho psa a veru nikam sa s nim neponahlam avsak od mala sme klikali, vonku obiehali stromy, stlpy. Na cvičaku sa točili okolo bočníc a behali cez tunel.Dnes ma rok, minimalne obluciky a obrovsku radost z agility. Ano vie iba tunel, skocky a slalom ale ja sa nikam neponahlam viem ze ten pes bude skvely , nemusi vyhravat sutaze ale agility a akakolvek cinnost so mnou ju bavi. Dolezite je trosku pochopit psa, nemat psa len na hadzanie aportikov, tvrde pilovanie na cvicaku skor robit vsetkou zabavou. ver mi ze praca mimo parkuru je neocenitelna a velakrat pomoze viac ako by si cakala :no: A vsetko mam overene na vlastných psoch :no: neber agility ako šport o skakani 60 cm prekazok, ber agility ako zabavu so psom. Skus ist na pechadzku a behat so psom, vysielat ho okolo stromov, robit blbosti proste have a lof FUN a ver mi že sa ti pes odvdačí :no: možno si myslis ze to je samozrejme ale skus pozret napriklad web silvie trkman, 2 nasobnej majsterky sveta ale hlavne osoby ktora pre psi žije ... Hlavne ona ma ovplyvnila v tom zmenit štyl treningu a vztahu k agility :smile: nič nie je krajsie ako vdacne psiky ktore sa tesia na kazdy moment stravený s tebou, drzim palce
Obrázok
šeltie
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1033
Bydlisko: Nitra

Re: ako ste učili psa agility

Poslaťod Cathie » Sob 31.01.2009 0:26

Seltie dakujem za vycerpavajucu odpoved :yes: Ja s klikerom robim od cca 12 tyzdnov mojej fenky, takze velmi dobre viem, aka je to uzasna pomocka a cvicime s nim doteraz.. mame plno spolocnych aktivit, vonku robime vsetko mozne a pre nu je ozaj najlepsia zabava ta, ktoru robi so mnou. Na cvicak nechodim a urcite by som tam nikdy nesla na to, aby som naucila psa zaklady. Teraz ked ich v polroku ma, mozno pojdeme na cvicak, cisto preto, aby sme skusili, ci sme schopne ho zvladnut s tym, co vieme a ak nie, nasli medzery a riesili ich.
U mna "zacat s agility" znamena "zacat chodit do agility klubu", pretoze beriem ako samozrejmost, ze kazda aktivita zacina a konci pri vztahu clovek-pes, zabave a spolocnom traveni casu, co je u nas na programe kazdy den.
Pri tom pohybe u mna ide hlavne o to, ze ked viem, ze ma moja "sancu" na DBK, jednoducho obmedzujem aportovacie, sprintovacie a obiehacie aktivity ako sa len da. Robim ich iba vynimocne, tak aby ju nic neprestalo bavit. Takze nie ze by som nechcela, ale radsej si este 3-6 mesiacov pockam, aby som si nemusela pripadne nic vycitat a spravila vsetko pre zdravie jej klbov.. Inak by som sa k tomu stavala, keby nemala predkov s DBK a keby aj RTG nepovedalo, ze "nadej" na jednotky tam je.
V kazdom pripade inspirovala si ma a zase si mi agility o kusok priblizila. Dakujem :smile:
Obrázok
Cathie
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3922
Bydlisko: BA - Ružinov

Re: ako ste učili psa agility

Poslaťod wewerica » Štv 02.07.2009 18:37

k teme - niako len ma napadlo ze ked tak rad skace v DD tak ho to bude bavit a bavi :no: ani hojdacku nic som ho nemusela ucit vsetko vedel :jupi: jedine tunel bol pre neho spanielska dedina tak to som ho ucila :ahoj:
wewerica
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 4115
Bydlisko: Dolná Krupá

Re: ako ste učili psa agility

Poslaťod lusy » Uto 20.10.2009 23:04

ja som v temach moc nenasla nic o zonach. teda iba podla nazvu. :hi: tak sa pytam tu. talosi vacsinou ucia psa na zonach sadnut. doteraz som agility nerobila, tak neviem aky iny system sa pouziva. (temu o zbiehani zon som citala). ale dost mi to nevyhovuje, kedze sadnut kricia daleko dopredu a pri pretekoch pes samozrejme nesada. ja robim so psom aj poslusnot, takze takymto stylom by som si kazila sadni. a tak mi vycvikar poradil pouzivat slovo zona. ako bezne ucite zony???
lusy
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3706
Bydlisko: Taliansko

Re: ako ste učili psa agility

Poslaťod Sunny » Uto 20.10.2009 23:24

Ja učím zastavovanú - a hlavne nakŕmenú :heh: Naučiť psa zastaviť, tzv. two on, two off - 2 packy na zemi, 2 na zóne a napchávať pamlskami. A modliť sa, aby to na pretekoch taky vyšlo :angel: :angel:
Sunny
Moderátor
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 8297
Bydlisko: Morava

Re: ako ste učili psa agility

Poslaťod šeltie » Str 21.10.2009 16:06

ale vies že 2on 2off sa uči pomalým štylom a ze zacina sa nacuvanim zadnych noh na predmet jo? lebo prava podstata 2on2off neni dat psa na celu kladinu hned a ucit ho aby ostal zo zadnymi nohami na zone . a na ucenie zon je mnozstvo sposobov .. running, regulatory, spominane 2on 2off, zastavovanie na povel, sadanie ... je milion sposobov osobne sa vsak myslim ze kvalitne nauceny running al. 2on2off su najviac spolahlive
Obrázok
šeltie
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1033
Bydlisko: Nitra

Re: ako ste učili psa agility

Poslaťod Sunny » Str 21.10.2009 16:20

Vidíš, keď sa to tu načalo. Zaujíma ma jedna vec. Keď sa pes učí najprv nacúvať - nestane sa potom na pretekoch, že to psovi nevyjde a nacúva ti tam naspäť? (ešte sme s učením nezačali, lebo napr. toto mi hodne vŕta hlavou). Zastavovanie na zóne na povel sa mi neosvedčilo - veľa krát sa mi stalo, že pes zastavil tesne pred zónou a potom odskočil.
Sunny
Moderátor
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 8297
Bydlisko: Morava

PredchádzajúciĎalší

Späť na Agility