Slalom

Sem píšte všetko ohľadne agility.

Slalom

Poslaťod meraja » Pon 12.05.2008 14:26

Potrebujem rady ako naučiť psa chodiť cez slalom.Keď mu ukazujem ide pekne ale keď bez ukazovania tak to nevie.
čo s tým?
meraja
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2554
Bydlisko: Slovensko

Re: Slalom

Poslaťod zeane » Pon 12.05.2008 15:01

nič :smile: Keby si pozorovala niektoré agility preteky vedela by si, že takmer každý psovi niečo pri slalome ukazuje. A to aj v A3, teda v najvyššej kategórii... Časom môžeš skúsiť ukazovať postupne menej a menej a nakoniec pes (pravdepodobne) pobeží slalom aj bez ruky "navádzačky". Ale ukazovať nie je chyba - je to len pomôcka pre teba aj pre psa :smile: Pravdou je a aj zostane, že niektoré psy ukazovanie potrebujú celú kariéru, ďalším je to vcelku fuk a slalom bežia s ukazovaním rovnako ako bez neho a tretia skupina je tá, ktorej ukazovanie vyložene vadí... No - to zistíš až časom kam patríte vy. :no: Zatiaľ psovi pekne ukazuj. :ahoj:

A ešte pre všetkých všeobecné "pindy" na ktorých si idem prsty odrať čo ich dookola niekam píšem - agility je zo strany človeka hlavne o trpezlivosti, zo dňa na deň sa nedá naučiť nič. Lepšie povedané čokoľvek sa peso naučí je treba precvičovať. NEspoliehajte sa na to, že dneska to konečne urobil dobre a tak to už "vie" raz a navždy. :nie: Na druhú stranu - neprecvičujte jednu prekážku pol hodinu abo nebodaj dve hodiny - jediné čo takýmto intenzívnym "tréningom" môžete získať je otrávený a znechutený pes. A to by bola škoda, nie? :smile: NEnadávajte psovi za zle prekonanú prekážku, mlčky to prejdite, dajte iný povel na prekážku ktorú robí bez rečí a bez problémov (ono stačí aj obyčajné ku mne a sadni), po spravení ho vychváľte do neba a dajte si pauzičku na hranie. Keď vidíte že má šteňa/pes/sučka pozornosť v :censored: , radšej v ten deň viac necvičte - nemá to význam. Spravte si povel ktorý ovláda a uložte sa spolu na gauč abo naháňajte loptičku...

Maja, držím palec, nech to zvládnete :jop:
zeane
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2393

Re: Slalom

Poslaťod meraja » Pon 12.05.2008 15:28

No tak potom to je všetko v poho.Vie všetko no ešte nešiel cez tunel a neskákal cez obrúč.Agility sa zatiaľ venujem len doma.Ale keď otvoria agility v Dubnici budem chodiť tam.
meraja
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2554
Bydlisko: Slovensko

Re: Slalom

Poslaťod Lenka.Buddy » Uto 13.05.2008 15:44

zeanka pekne napísané :jop:
www.bafbaf.webnode.sk tu nájdete všetko o nás :)
Lenka.Buddy
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2429
Bydlisko: Dolné Orešany

Re: Slalom

Poslaťod Priscilla » Uto 13.05.2008 16:16

U nás na cvičáku sa napríklad učí slalom tak, že sa z tyčiek vytvorí najprv taká ulička. 4 tyčky napravo, 4 nalavo a pes musí prechádzať stredom. Postupne sa to čoraz viac zošikmuje, pes ma tyčku naľavo, o kúsok ďalej napravo, kúsok ďalej zas naľavo atď a musí behať stále tou uličkou. Postupne to dospeje do štádia, keď sa pes musí vlniť, viac a viac, až napokon sú tie tyčky v jednej rovine. Je to pomerne nadlho, aj na niekoľko mesiacov naučiť to takto, ale ako nám vysvetlovali tréneri, pes takto behá slalom oveľa rýchlejšie, plynulejšie a nič mu netreba ukazovať.
Dúfam, že som to vysvetlila zrozumiteľne. Neviem, či sa to tak cvičí aj inde, ale napríklad známa z Čiech sa strašne čudovala a nechápala, keď videla fotky, ako takto učíme slalom...

Obrázok
Priscilla
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1078
Bydlisko: Nová Dedinka

Re: Slalom

Poslaťod Lili » Uto 13.05.2008 16:39

no, je to tiez moznost ucenia slalomu, ale podla mna je naj to ucit rovno tak ako sa to ma ;) jasne ze nie hned na celom slalome, ale napr. na 4-5skockach, hentaky sposob moze psa len zblbnut.../steniatka to podla mna az tak nevnimaju, ale dospelemu psovi to moze byt riadne divne../jasne ucite to postupne, priblizujete skocky k sebe, ale pes by sa to tak ci tak naucil rovno a zo zaciatku len na niakych 4-5skockach a potom sa pridavaju.. je vela moznosti ucenia slalomu, ale ten s tymi tyckami mi pride najdivnejsi, nemozem si pomoct...
Lili
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 235
Bydlisko: Trenčianska Teplá

Re: Slalom

Poslaťod Priscilla » Uto 13.05.2008 16:57

Lili, ja som bola najprv tiež veľmi skeptická, keď nás začali takto učiť slalom. Nevedela som si predstaviť, ako z sa z taaakej širokej uličky medzi tyčkami, dá dopracovať až k tyčkám za sebou. A tiež som si myslela, že to musí psa pekne zblbnúť. Ale rozhodla som sa veriť našim trénerom, nie sú to žiadni začiatočníci a vedia, čo robia. A neľutujem. Phoebe už má tie tyčky teraz po pár mesiacoch tréningu v jednej roviny a ide jej to super. Vôbec ju to nezblblo, naopak veľmi dobre chápe, čo má robiť. A tým slalomom doslova letí, úplne automaticky, nezamýšla sa nad tým, ktorú tyčku ako obísť, ide to samo. :no:
Priscilla
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1078
Bydlisko: Nová Dedinka

Re: Slalom

Poslaťod Lili » Uto 13.05.2008 17:34

hej, tak ide to, len to dlhsie trva... za par tyzdnov pravidelneho treningu by ste mali slalom zmaknuty tak ci tak ;) a nie par mesiacov... je to tiez forma,neodsudzujem ju, ale tak da sa to aj rychlejsie naucit, proste vas cvicak to ma overene a paci sa im ten sposob, tak preco nie, no naozaj tych foriem je vela a tato je asi taka najzdlhavejsia.. :no:
Lili
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 235
Bydlisko: Trenčianska Teplá

Re: Slalom

Poslaťod zeane » Uto 13.05.2008 23:31

:smile: aaach ulička :smile: elegantná a efektívna metóda... Čo ja som kedy videla (určite nie všetko čo sa používa) tak niekde sa používajú umelohmotné oblúky namontované na slalom tak aby pes inú cestu nemal a musel sa prepletať, vytláčanie kolenom, vedenie zhora na vodítku, cúvanie a tak. Netuším ktorá je najúčinnejšia, záleží skôr od cvičáku čo používajú... Uličkoidných spôsobov je viac a majú jedno spoločné - môžu sa nimi učiť už mierne pokročilé šteniaky a navyše sa pes učí slalom rovno na obidve "ruky", čiže si pes rovno zvyká že niekedy je človek sprava a inokedy zľava. :smile:
Drobné rady pre domáci výcvik: prvá - pes VŽDY nabieha tak že má prvú tyčku pri ľavom ramene, takže si nenaučte opačný nábeh, inak máte problém a druhá - keď pes vybočí pri učení už ho tam nervite naspäť, ani nehororte psovi fuj a zle, radšej bez slova začnite od začiatku, inak nebude mať potrebnú dôveru k prekážke. Ešte jedna - vyberte si jednu metódu bo z toho budete mať chaos obaja...
Veľa trpezlivosti prajem, na slalom ju budete potrebovať :ahoj:
zeane
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2393

Re: Slalom

Poslaťod šeltie » Str 14.05.2008 12:48

hej hej su rozne sposoby ako slalom učiť, ulička je fakt super v tom, že pesssa naučí prekonavať slalom sam navyše nabehy su lepšie a istejšie. Ulička ma však jeden zadrhel a to .... musi sa vedeť spravne trenovať, bohužial nie vždy to tak je a potom psi rok behaju cez uličku a slalom nevedia :angel:
Obrázok
šeltie
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1033
Bydlisko: Nitra

Re: Slalom

Poslaťod Sunny » Štv 15.05.2008 10:45

A aký je ten správny spôsob? Tiež trénujem uličkou, rovnako ako Pheobe :o) Len ešte nie sme tak ďaleko, mám malého psa a tam kde sa veľký už vlnia, ona ide stále rovno...
Sunny
Moderátor
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 8291
Bydlisko: Morava

Re: Slalom

Poslaťod Sezen » Uto 20.05.2008 8:55

My sme si vyskúšali slalom pred týždňom. Jednoducho sme napichali tyče do zeme a išlo sa.
Obrázok
Obrázok
Sezen
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1581
Bydlisko: Zvolen

Re: Slalom

Poslaťod monika040 » Uto 20.05.2008 9:50

kde ste nabrali také tyče?
Obrázok
http://www.jantarovylesk.szm.com
"Kúpiť psa je jediný spôsob, ako za peniaze získať lásku." G. B. Shaw
monika040
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 488

Re: Slalom

Poslaťod Sezen » Uto 20.05.2008 9:57

S výrobou drevených prekážok nemám problém, mám šikovného brata :lol: . Plánujem vyrobiť aj tunel, len čakám na obruče. Chceli sme založiť agility klub, ale nedohodli sme sa s majiteľkou pozemku, tak teraz si prekážky nosíme kade tade po lúkach.
Obrázok
Sezen
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1581
Bydlisko: Zvolen

Re: Slalom

Poslaťod zeane » Uto 20.05.2008 9:59

monika, to môžu byť aj obyč rúčky na metlu :lol: v počte 12 ks. Na jednej strane trochu zastrúhať aby sa dali dobre zapichnúť, natrieť, aby nehnili, ozdobiť inou farbou, prípadne farebnou páskou a hurá na slalom :no:
Sezen: viem že som jak papagáj, ale pozor na ten nábeh VŽDY prvá tyčka pri ľavom pleci psa :no: vzdialenosť presne 60 cm od seba (hrúbka tyče sa nepočíta) a máš štandardný slalomovič.
Podľa fotky vyzerá že vám to náramno pjekno ide :aplause:
zeane
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2393

Ďalší

Späť na Agility