Agility a zdravie psa na 1.mieste

Sem píšte všetko ohľadne agility.

Re: Agility a zdravie psa na 1.mieste

Poslaťod zuzkabluzka » Pia 12.04.2013 13:06

K tomu bežnému životu verzus agility.

Prd je môj prvý pes, takže mi kamoška poradila, nech dávam pozor na schody, špeciálne schody dole. Krpca som do jeho cca pol roka nosila hore-dole po schodoch, plus vonku som buď schody obchádzala alebo jeho nechala vychádzať/schádzať po trávnatej časti. Takisto pri hre skákal len na trávnatej ploche, na asfalte/betóne som ho nenechala a stále nenechávam.

A to je stredný pes, žiadna ťažká váha. Ale ako kríženec labradora má pravdepodobne predispozíciu na kĺbové problémy.

Čo sa týka osvalenia - mal a má ho super. Veľa chodil či behal, v lete sme chodievali plávať. Nejaký aportér nie je, takže náhle zmeny smeru - akurát pri psích naháňačkách, a to psy aj tak vyberajú v oblúkoch.

Myslím, že ak človek chce, môže mať aj zdravého a osvaleného psa. A kým pes nie je úplne fyzicky vyvinutý - a aj, samozrejme, potom - treba dávať pozor... Podľa mňa je to prejav zodpovednosti. :no:
Koniec dobrý, všetko dobré. :)
zuzkabluzka
Big Dog
 
Príspevky: 1720


Re: Agility a zdravie psa na 1.mieste

Poslaťod Haleth » Pia 12.04.2013 18:02

Inak teraz som si pozrela to video a teda neviem... Ten pes nebol ani taký rýchly, ani rozbehnutý a očividne si náraz ani nikto nevšimol a žeby z tohto bolo všetko to, čo sa napísalo? Poškodené stavce? Ja nechcem nikoho očierňovať alebo spochybňovať alebo čo, ale teda... No neviem.
"Some days you're the pigeon, some days you're the statue." David Brent
Haleth
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3553
Bydlisko: BA

Re: Agility a zdravie psa na 1.mieste

Poslaťod skocka » Pia 12.04.2013 18:14

k tomu videu, netusim ako sa to mohlo stat, ale nebrala by som to ako nieco, co sa moze psovi bezne stat v latkaci. skor by som to brala ako blbu zhodu nahod. Mozno mal ten psik uz skor nejaky nebadatelny problem, ktory sa proste prejavil akurat v latkaci,t ak si to ludia spojili s touto prekazkou. Mozno zakopol, ale niesom si ista, ci by sa zakopnutie mohlo takto tragicky skoncit. ako bolo napisane, agility je sport ako kazdy iny, ktory so sebou prinasa rizika. Ale ani keby sme psov izolovali uplne, aj tak nezabranime tomu, aby si nieco nenarobili.
Takze do roka neskakat!!!!!!!! v ziadnom pripade a pamatat: vsetko ma svoj cas. Stena potrebuje hru a zabavu spojenu s treningom, prekazky pridu postupne.
skocka
Snoopy
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 164
Bydlisko: Kosice

Re: Agility a zdravie psa na 1.mieste

Poslaťod Priscilla » Uto 23.04.2013 12:06

Starší článok od Katky Lerlovej k tejto tématike - http://katachyon.lerl.cz/view.php?cislo ... 2008030004
Priscilla
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1078
Bydlisko: Nová Dedinka

Re: Agility a zdravie psa na 1.mieste

Poslaťod Cathie » Uto 25.06.2013 10:22

vavrena píše:Máte skúsenosti so zraneniami z tunela alebo poznáte psa, ktorý sa nejak zranil? Vie k tomu niekto povedať viac, ako sa to mohlo stať? :ua:

Latkac je pre mna desna prekazka.. :ua: Story je v tomto magor, trenujeme od marca a uz som ju 2-3x videla v situaciach, kedy sa tam zamotala, z tunela vyletela v kotrmelci a podobne. Zeby naburala do tej pevnej casti, sa nam este nestalo, ale osobne je toto pre mna prekazka, ktoru vnimam ako najnebezpecnejsiu, hlavne pre sialene rychle psy.

Za mna osobne co sa tyka zdravia a toho, co ano a co nie - podla mna hlavne plati, ze vsetkeho s mierou. Treba si uvedomit, ze steniatko ma fyzicky aj psychicky vyvoj, takze ja mu nebudem upierat ziadne zazitky a skusenosti len preto, ze BY to mohlo zdravotne ublizit. Necham ho vyskusat si aport, natahovanie sa, skakanie malych prekazok, vyliezt po troch schodoch, cvicit na vyvysenej ploche, na balancnej podlozke, kludne s nim skusobne v ramci hry prejdem 2-3 tycky slalomu.. ak su to skor vynimocne situacie na podporu psychickeho rozvoja, nevidim na nich nic zle. Nemyslim, ze jednorazovym skusanim sa psovi ublizi, kym nejde o cieleny trening.

Vzdy ale treba u steniatka aj dospeleho psa mysliet na to, ako ho na pohyb pripravit - jasne, ze pes nemoze absolutne nezahriaty ist nieco cvicit, takisto ako ho nenecham na prvykrat bezat pri bicykli 10km alebo rovno v roku skakat 60 cm prekazky. Takisto to, ze k sportu u dospeleho psa vzdy patri aj kondicna a svalova priprava, bez toho to nejde.

EDIT: A je to aj individualne. Su psy, u ktorych pri konkretnom pohybe az mrazi a clovek proste VIDI, ze to nemoze byt pre psa dobre. A su zas take, ktore ten isty pohyb robia miernejsie a zatazuje ich menej.
Obrázok
Cathie
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3922
Bydlisko: BA - Ružinov

Re: Agility a zdravie psa na 1.mieste

Poslaťod zuzkabluzka » Uto 25.06.2013 10:29

Odporúčam prezrieť/preštudovať si knihu od Klimešovej - Agility moje cesta.

Edit: Od MVDr. Martiny Klimešovej :no:
Naposledy upravil zuzkabluzka dňa Uto 25.06.2013 10:46, celkovo upravené 1
Koniec dobrý, všetko dobré. :)
zuzkabluzka
Big Dog
 
Príspevky: 1720

Re: Agility a zdravie psa na 1.mieste

Poslaťod Haleth » Uto 25.06.2013 10:29

Cathie a načo je dobré raz vyskúšať so šteňaťom tri slalomové tyčky?
Slalom v dnešnej dobe len veľmi málo ľudí učí navádzaním. Teraz je trend shapingu, 2x2 atď. Najprv sa učia nábehy, potom sa pridávajú tyčky. To že šteňa prevedieš cez tri slalomové tyčky je podľa úplne, ale úplne zbytočné.
"Some days you're the pigeon, some days you're the statue." David Brent
Haleth
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3553
Bydlisko: BA

Re: Agility a zdravie psa na 1.mieste

Poslaťod merri » Uto 25.06.2013 10:32

Neviem ako inde, ale my mame latkac taky, ze na konci latky su dve ocka, cez ktore sa da spodok latky prikolikovt k zemi. Nechat latku na konci len tak mi tiez pripada pri rychlom psovi dost nebezpecne, a dost rychlo sa ten tunel musi zamotavanim psa nicit.
Where there is a will, there is a way
merri
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1424
Bydlisko: Slovenský Grob

Re: Agility a zdravie psa na 1.mieste

Poslaťod Cathie » Uto 25.06.2013 10:40

Haleth píše:Cathie a načo je dobré raz vyskúšať so šteňaťom tri slalomové tyčky?
Slalom v dnešnej dobe len veľmi málo ľudí učí navádzaním. Teraz je trend shapingu, 2x2 atď. Najprv sa učia nábehy, potom sa pridávajú tyčky. To že šteňa prevedieš cez tri slalomové tyčky je podľa úplne, ale úplne zbytočné.

Haleth, prosim ta citala si, co som pisala? :heh: Ved k agility to moze byt nanic, mne ide o zazitok psa, o spoznavanie noveho, o tom aby vyskusalo vsetko, co sa da. Takisto ako sa stena pobavi, ked ti prelieza popod nohu alebo prekonava ohromnu prekazku v podobe spadnuteho kmena. Ide mi o to, ze nie je pohyb ako pohyb. Ze to stena kludne do slalomu nacpem, ak to ma byt forma zabavy a nie treningu.

Mimochodom - mne je popravde jedno, aky je trend alebo nie, aj tak sa to meni :lol: Ja ucim slalom navadzanim (aj ked skor hlasovym :heh: ) a som s tym dokonale spokojna.
Obrázok
Cathie
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3922
Bydlisko: BA - Ružinov

Re: Agility a zdravie psa na 1.mieste

Poslaťod Haleth » Uto 25.06.2013 10:45

Čítala a práve preto, že som nepochopila, načo by bolo dobré šteňa raz previesť troma slalomovými tyčkami, som sa normálne opýtala. Proste to nie je dobré na nič. Ok. Dík.
"Some days you're the pigeon, some days you're the statue." David Brent
Haleth
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3553
Bydlisko: BA

Re: Agility a zdravie psa na 1.mieste

Poslaťod merri » Uto 25.06.2013 10:53

Offtopic: Cathie, mozno ked budete behat agi dlhsie a budes narazat na zlozitejsie situacie v parkure, zistis, ze slalom navadzanim proste nie je uplne ono. Ja som bola tiez zo zaciatku spokojna, v miestach kde som mala cas a priestor psa naviest do toho slalomu, mi to nerobilo problem, ale ked uz potrebujes aby pes siel trochu samostatne, mozno tiez ako ja zistis, ze ten pes vobec slalom nevie, ked ho nenavadzas, ze nechape co ma presne robit on, iba sleduje teba. My agilitime druhy rok a aj ked este vobec nebehame nejake extra zamotane parkury, proste ma to donutilo preucit ten slalom 2x2, lebo aj za tu pomerne kratku dobu sa mi vela krat ukazalo, ze ten pes si nie je 100% isty tym, co ma v tej prekazke robit. Ale netvrdim ze to tak musi byt vzdy, mozno niekomu to vyhovuje navadzanim.
Where there is a will, there is a way
merri
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1424
Bydlisko: Slovenský Grob

Re: Agility a zdravie psa na 1.mieste

Poslaťod zuzkabluzka » Uto 25.06.2013 10:59

Offtopic: Akurát včera som čítala v starších Psích sportoch článok o slalome. Podľa neho sú v súčasnosti najlepšie výsledky s učením uličkou a 2x2.
Koniec dobrý, všetko dobré. :)
zuzkabluzka
Big Dog
 
Príspevky: 1720

Re: Agility a zdravie psa na 1.mieste

Poslaťod Cathie » Uto 25.06.2013 10:59

Haleth píše:Proste to nie je dobré na nič. Ok. Dík.

To je uhol pohladu :smile:

Offtopic: Merri ono je to asi aj o tom, ako si tu metodu prisposobis a akym sposobom ucis psa. Ja zasadne nove veci (bez ohladu na to, ci je to agi alebo nie), najprv ucim sposobom, ze som pri psovi, pomaham, navadzam. Od navadzania pohybom prejdem na navadzanie hlasom a postupne sa vzdalujem, takze pes zacina pracovat viac samostatne. Ak chcem zvysit uroven - v zmysle napr slalomu z druhej strany alebo nabehu z tazsieho uhla, atd, vraciam sa zase k tomu, ze psovi pomaham najprv telom-potom hlasom-nakoniec sa vzdalujem.

My to tak mame zabehane vo vsetkom, v poslusnosti, DD, trikoch.. nevidim preto dovod to menit, ja agi nijak "neoddelujem" od nasich dalsich aktivit.
Ale dakujem za dalsi pohlad na vec :jop: S mladsim psom by som si zrejme volila inu metodu, to je fakt.
Obrázok
Cathie
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3922
Bydlisko: BA - Ružinov

Re: Agility a zdravie psa na 1.mieste

Poslaťod merri » Uto 25.06.2013 11:10

Offtopic: Len v agi je to trochu o inom, hlavne pri slalome, tam ti moze vzniknut tolko roznych situacii, od rozlisovania prekazok cez milion roznych nabehov a krizeni pocas slalomu, ze clovek rychlo zisti, ze by ho strasne zdrziavalo ucit to vsetko "od zaciatku", ked staci za mesiac - dva prekopat samostatny slalom 2x2 a mas o milion problemov menej a usetreneho kopec casu. A nemusi to byt iba o tom, ze pri dalsom psovi by si to robila inak, ja som Berry preucala ked uz sme slalom behavali v parkure a nebol s tym najmensi problem, len sme za ten cas proste slalom na treningoch nebehavali. Ale nechcem ta na nic presviedcat, len ked vidim ,aky to je u nas rozdiel, nemozem neodporucat. :lol: Skoda, ze napr. nasa trenerka tu meotdu nepouzivala a asi to tak vela trenerov neuci.
Where there is a will, there is a way
merri
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1424
Bydlisko: Slovenský Grob

PredchádzajúciĎalší

Späť na Agility