Agility a zdravie psa na 1.mieste

Sem píšte všetko ohľadne agility.

Agility a zdravie psa na 1.mieste

Poslaťod Kamelia » Uto 09.04.2013 8:44

Ahojte,


Ake su vase skusenosti s ucenim postupne vsetkych prekazok stenata z hladiska jeho zdravia, vyvoja ... az do dovrsenia 18 mesiacov? RESP. existuju nej. odporucania odbornikov..?


...viem ze skocky do 12mes len na zemi kvoli vyvoji patiel
Kamelia
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1149

Re: Agility a zdravie psa na 1.mieste

Poslaťod merri » Uto 09.04.2013 12:34

Pokial viem, tak ani slalom sa neodporuca do toho roka kvoli chrbtici (ale to skor u velkych psov, take stena yorka sa v slalome nemusi ohybat, takze tam mozno problem nie je). A asi ani zonovky, ak sa ucia zastavovane zony, by sa nemali behat v plnej rychlosti a vyske, aby sa nenamahali klby pri prudkom brzdeni. A A-cko ja by som tiez so stenatom nebehala v plnej vyske, ani ak by na nom nebrzdilo.
Where there is a will, there is a way
merri
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1424
Bydlisko: Slovenský Grob

Re: Agility a zdravie psa na 1.mieste

Poslaťod Netty » Uto 09.04.2013 12:41

Kamelia píše:Ahojte,


Ake su vase skusenosti s ucenim postupne vsetkych prekazok stenata z hladiska jeho zdravia, vyvoja ... az do dovrsenia 18 mesiacov? RESP. existuju nej. odporucania odbornikov..?


...viem ze skocky do 12mes len na zemi kvoli vyvoji patiel


Možno by stálo za zváženie zúčastniť sa seminára o ortopedických problémoch psov - http://www.sibra.sk/seminare
Netty
Okoloidúci
 
Príspevky: 15
Bydlisko: Bratislava


Re: Agility a zdravie psa na 1.mieste

Poslaťod šeltie » Uto 09.04.2013 17:52

dopredu ti poviem že sa objektivnej odpovede nedočkaš a na tomto fore už duplom nie ... pretože ani vo svete špičkoveho agility na tuto problematiku neexistuje univerzalna odpoved
Obrázok
šeltie
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1033
Bydlisko: Nitra

Re: Agility a zdravie psa na 1.mieste

Poslaťod Anavi » Uto 09.04.2013 20:25

v tomto súhlasím so šeltie :jop:
keď som sa pýtala 10 ľudí na jednu vec , z toho mi každí povedali niečo iné .
Sny sú na to , aby sa splnili .
Anavi
Hafan
 
Príspevky: 583

Re: Agility a zdravie psa na 1.mieste

Poslaťod merri » Uto 09.04.2013 21:34

Ja si ani neviem predstavit ako by sa na to dala najst jednoznacna odpoved. To by chcelo jedine nejaky vyskum spravit, porovnat ako su na tom psy ktore trenovali vsetko do roka vs. psy u ktorych sa slo postupne. Lenze vysledky z takeho niecoho by boli uplne nerelevantne, lebo nevies oddelit co ma ten pes vrodene a co mu sposobilo napr. skakanie.

Cize to zavisi vsetko len od majitela, ak by aj existovali nejake odborne rady, vzdy plati ze nie vsetko plati pre kazdeho psa a takisto nemusim ako majitel so vsetkym, co odbornici tvrdia, suhlasit. Ja osobne by som sa nikam neponahlala a do roka davala stenuchovi zaklady aj bez niektorych prekazok. Radsej zbytocne ako potom nieco neskor lutovat.
Where there is a will, there is a way
merri
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1424
Bydlisko: Slovenský Grob

Re: Agility a zdravie psa na 1.mieste

Poslaťod Rehssi » Uto 09.04.2013 21:46

nesúhlasím s prístupom šeltie. Nedaj sa odradiť, snaž sa vzdelávať :no: Tiež odporúčam spomínaný seminár, alebo napríklad fitloptový, aj tam sa veľa dozvieš. V Psích športoch bolo kopec dobrých článkov, no alebo základy starostlivosti o pohybový aparát môžeš odkukať od ľudských športovcov, princípy sú rovnaké. Samozrejme, že sa názory líšia, toto predsa nie je exaktná veda. Športovanie je o kompromisoch, vždy to bude na úkor zdravia a "životnosti" psa (ale aj človeka). je na tebe aby si si našla správnu strednú cestu medzi úspechom a zdravím.
Rehssi
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1032
Bydlisko: Bratislava

Re: Agility a zdravie psa na 1.mieste

Poslaťod merri » Uto 09.04.2013 22:09

Ale v pripade stenata by to nemalo byt urcite o kompromisoch co sa tyka napr. skakania na plnej vyske. Ved so stenuchom do toho roka mozes robit milion inych, dokonca na zaciatok ovela dolezitejsich, veci, ako behat s nim prekazky, pri ktorych sa povazuje za nejaky vseobecny, aj ked nepotvrdeny, fakt, ze stenatu do roka mozu narobit viac skody ako uzitku. A ano, sice sa neda robit sport aktivne bez toho, aby bol na ukor zdravia a zivotnosti, ale paci sa mi nazov tejto temy - zdravie psa na prvom mieste - to by u stenata IMHO malo platit na 100%.
Where there is a will, there is a way
merri
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1424
Bydlisko: Slovenský Grob

Re: Agility a zdravie psa na 1.mieste

Poslaťod Rehssi » Uto 09.04.2013 22:29

jedna vec je čo so šteniatkom nerobiť a druhá, rovnako zaujímavá je, čo naopak robiť :smile: . Ak mám šteniatko v budúcnosti určené na šport, je na mieste vhodne rozvíjať rovnováhu, motoriku, uvedomovanie si všetkých paciek, orientáciu v teréne... ďalšiu obrovskou kapitolou na tému zdravie je vhodná strava, atď.
ja som sa nechcela zapájať do témy, aj keď veľmi ma zaujíma, chodím na semináre, čítam články, no necítim sa na to aby som niekomu radila cez internet, len mi teda nedal ten pesimistický pohľad na vec. Na túto tému sa dá toľko zaujímavého a užitočného dozvedieť! Dá sa existovať aj bez nejakých hlbších informácií, je šanca, že dané psíky budú mať dlhú športovú kariéru, ale ak sa dá spraviť viac, psa lepšie pripraviť na výkon a adekvátnejšie sa o neho starať od šteniatka po veterána vzhľadom na jeho špecifické vyťaženie, tak hurá do toho, nech s nami chlpáči žijú čo najdlhšie a bez bolesti.
Rehssi
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1032
Bydlisko: Bratislava

Re: Agility a zdravie psa na 1.mieste

Poslaťod merri » Uto 09.04.2013 22:42

Uplne suhlasim so vsetkym. :yes: Prave to som tym aj chcela napisat, ze do toho roka sa da so psom tolko podstatnejsich veci robit, ze aj keby skakanie ci slalom neskodili, je to v podstate zbytocne skusat, ci naozaj.
Len teda tato tema vznikla asi skor na konkretne tipy, comu sa so stenatom radsej vyvarovat a do akeho veku. A tam sa da aj bez rad spickovych odbornikov logicky vyvodit co moze byt pre stena vo vyvoji riskantne. Aspon ja to tak beriem a budem sa podla toho riadit aj ked na to nie je ziadna objektivna odpoved.
Where there is a will, there is a way
merri
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1424
Bydlisko: Slovenský Grob

Re: Agility a zdravie psa na 1.mieste

Poslaťod šeltie » Str 10.04.2013 0:27

Rehssi píše: Samozrejme, že sa názory líšia, toto predsa nie je exaktná veda. Športovanie je o kompromisoch, vždy to bude na úkor zdravia a "životnosti" psa (ale aj človeka). je na tebe aby si si našla správnu strednú cestu medzi úspechom a zdravím.


o čom je tvoj prispevok? ked si na konci napísala to iste čo ja ? ja som iba odpovedala že neexistuje UNIVERZALNA DOGMA ktorá by hovorila o tom čo a kedy so psom trenovať či snad o nejakej vieš?
Obrázok
šeltie
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1033
Bydlisko: Nitra

Re: Agility a zdravie psa na 1.mieste

Poslaťod Kamelia » Str 10.04.2013 9:14

dakujem, dufala som v nej link na nej.clanok o tom ako sa psovi vyvija postupne kostra a jednoznacne uvazujem o seminari co bude organizovat SIBRA - ortopedicke problemy psov a na seminar s fitloptami uz sme nahlaseni
Kamelia
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1149

Re: Agility a zdravie psa na 1.mieste

Poslaťod Offca » Str 10.04.2013 13:54

Len vlastná skúsenosť - velké plemeno, začala skákať plnú výšku + všetky prekážky ešte pred jej rkom, dysplazka 0/0.
(PS.: asi by som si to netrufla pri menej zdravom plemene)
Offca
V.I.P.
 
Príspevky: 3581
Bydlisko: Modranské lesy

Re: Agility a zdravie psa na 1.mieste

Poslaťod zuzkabluzka » Str 10.04.2013 16:32

Akurát ostatní také šťastie nemusia mať. A nie som si istá, či sa to nemôže prejaviť aj neskôr.
Samozrejme, nikomu to neprajem.
Koniec dobrý, všetko dobré. :)
zuzkabluzka
Big Dog
 
Príspevky: 1720

Ďalší

Späť na Agility