Technika a agility

Sem píšte všetko ohľadne agility.

Technika a agility

Poslaťod zeane » Štv 06.03.2008 22:35

vymysleny píše:ale straaaaaaaasne roztrzite, co som mal moznost videt agility preteky bordery patrili medzi psy co najviac zhadzovali, isli inde ako mali atd atd, ale to len moj nazor co som videl na jednom preteku :yes:


To môže byť veľa vecí, ale skoro vždy je to chyba psovoda - ako inak :smile: netvrdím, že nejestvuje nervná borderka ktorá proste zhadzuje a zhadzuje, ale vo väčšine prípadov sa psovod príliš ponáhľa - pes to zachytí a presne podľa pánovho "priania" pridá do kroku a do dĺžky skoku a to samozrejme uberie na výške skoku... No a potom vidíš pesotank ktorý spočíta všetky tyčky zo skočiek :smile: Možno je to tým že borďošky sú hádam aj najrýchlejšie a nájdu sa ľudia čo sa tým nechajú uniesť a potom nestíhajú a sú z toho nervní - a pes je nervný z nich... :no: Niekedy je to niečo ako chrípka a zhadzuje sa na celých pretekoch. Na druhú stranu poznám borderešky ktoré nezhodia ani keby pán chcel. :jop:
zeane
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2393

Re: Border collie

Poslaťod Amaguk » Štv 06.03.2008 22:48

vymysleny píše:ale straaaaaaaasne roztrzite, co som mal moznost videt agility preteky bordery patrili medzi psy co najviac zhadzovali, isli inde ako mali atd atd, ale to len moj nazor co som videl na jednom preteku :yes:


sudit podla jedneho preteku nie je prave moc reprezentativna vyzorka :no:
na ilustraciu si mozes prozriet vysledky z nejakych MS, napr. tu: http://www.lhbsystems.nl/wc2004/default.asp
"You must be the change you wish to see in the world." Mahatma Gandhi

"I've seen a look in dogs' eyes, a quickly vanishing look of amazed contempt, and I am convinced that dogs think humans are nuts." John Steinbeck
Amaguk
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12115
Bydlisko: Karpaty

Re: Border collie

Poslaťod šeltie » Pia 07.03.2008 22:22

zeane v tomto s tebou nemôžem uplne suhlasiť. Samozrejme na tom či pes zhadzuje alebo nie má vplyv aj psovod, neskore povely, zlé vedenie, zbytočne otočky či lámanie psa ... avšak veľký prínos ma aj technika skoku psa, práve to je vec ktorú treba pilovať a trenovať, nielen na parkure ale aj mimo neho. treba trpezlivost a nie si povedať že je to nervna borderka... možno ten pes len nevie ako skakať, treba sa mu povenovať, naučiť koordinovať pohyby a ovládať končatiny :no:
Obrázok
šeltie
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1033
Bydlisko: Nitra

Re: Border collie

Poslaťod clever_dogs » Pia 07.03.2008 23:20

tak, tak. kontrolovat koncatiny. agility je o rychlosti a presnosti, takze argument, ze pes zhadzuje, pretoze ho psovod velmi zenie, tu nie je na mieste. treba sa zamerat na to, aby si aj v tej plnej rychlosti vedel svoje nohy kontrolovat. je to mravencia praca. ver zeane, ze viem o com hovorim, ale pokial nepopustime a dojdeme do ciela, stoji to za to. :no: ale suhlasim s tebou, ze vzdy je to chyba psovoda. nakoniec, uz len v prvopociatku nespravnym vyberom plemena. :jupi:
clever_dogs
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 201

Re: Border collie

Poslaťod zeane » Pia 07.03.2008 23:22

to šeltie: No, veď v podstate o tom hovorím - väčšina borderiek sú skokani od prírody, ale nájdu sa jedinci ktorým preskok cez tyčku ništ nehovorí. Povedala by som, že sú to (hovorím celú dobu o border kóliách) skôr výnimky, ale takí psi sú v každom plemene - jedného to baví viac a iného menej. Tvrdím len, že zhadzovacie pesotanky môžu mať rozne príčiny:
a. (hlavne) nervózny a/lebo uponáhľaný psovod
b. zlý spôsob vedenia po parkúre - myslím tým, že si pes a psovod "nerozumejú", alebo sú zle zbehaní dohromady
c. (toto som ešte nespomínala) zle zachytené tempo - pes beží rýchlejšie, alebo pomalšie ako obvykle z rôznych príčin a psovod to na začiatku behu nezachytí - alebo naopak
c. neskúsenosť tímu, zle natrénovaná, alebo nevhodná technika behu (na to si skoč do Rakúska tam je toho vidieť požehnane...)
d. "chybová epidémia" - určite si videla na pretekoch, jeden to začne a ako keby to na parkúre ostalo ležať a týka sa to viacerých tímov doradu bez rozdielu plemena a psovoda a dokonca aj prekážky
e. psa skrátka agility "nechytilo" a radšej by robil niečo úúúplne iné - trebárs pásol ovečky, alebo chytal tanier, či nosil loptičky :smile: ale to asi len zriedka :smile:

Ale toto nie je téma do diskusie o plemene - môžeme pokračovať niekde v agility ak sa nám bude chcieť - len som reagovala na to čo napísal vymyslený...
zeane
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2393

Re: Border collie

Poslaťod clever_dogs » Pia 07.03.2008 23:48

zeane prosim ta, mohla by si mi prosim ta vysvetlit pojem......zle zachytené tempo - pes beží rýchlejšie, alebo pomalšie ako obvykle z rôznych príčin a psovod to na začiatku behu nezachytí - alebo naopak.......za devat rokov, co som v agility, som sa s tym nestretla. ked raz bezim, tak od prveho odpichu naplno. nemam cas riesit "zachytene tempo". ono to mozno ide so psikom, ktorz si cupka po parkure az do konca. vtedy ano, pretoze ho mozeme v tej pomalosti sledovat, ci cupka aspon o trosku rychlejsie ako naposledy. ale pokial mame naozaj agility psa, tak to naozaj nejde. mozes mi to vysvetlit aj v teme agility, aby sme to netahali sem, len mi potom daj vediet kde si to tam napisala, lebo tych tem je tam nejako privela.
clever_dogs
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 201

"technika" a agility ...

Poslaťod šeltie » Sob 08.03.2008 18:49

zeane stale nechápeš o čom hovorím, :pac: tie dovody, ktoré si vymenovala su pekne ale velky podiel na zhadzovaní ma presne už mnou spominana technika skoku t.j. akym štýlom pes skáče , ako ovlada končatiny a tak :lol:
Obrázok
šeltie
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1033
Bydlisko: Nitra

Re: Technika a agility

Poslaťod zeane » Ned 09.03.2008 8:13

A sme zasa tam kde sme boli po výroku vymysleného - tým tá debata začala, nie? Reagovala som na výrok že sú borderky roztržité a pokúsila som sa vysvetliť že to zhadzovanie nemusí byť práve roztržitosťou psa... Úprimne sa mi nechce do diskusie o vedení psa parkúrom pretože si myslím že aj my tri čo tu v tejto chvíli diskutujeme vedieme každá úúúplne iným spôsobom. A to znamená že aj naše psy behajú každý inak. Čo sa týka preskokov cez skočky: no, netvrdím že sme nič nezhodili a nič nezhodíme, ale stáva sa nám to zriedka - ale ja mám psa pudla a small a celá diskusia sa týkala borderiek - čiže poväčšine large. Určite sa treba - hlavne s veľkými psami - venovať technike skoku ale o tom som pôvodne diskutovať nezamýšľala. Navyše technika skoku je pre mňa záležitosť psovoda a tak som to zahrnula pod psovodovské chyby - aspoň som to tak myslela... :ahoj:
Mne napríklad stačilo začať ukazovať na skočke mierne smerom hore a ihneď psina skákala so slušnou rezervou... :yes:
zeane
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2393

Re: Technika a agility

Poslaťod čančaranča » Pon 10.03.2008 6:57

zeane, technika skoku nie je vec psovoda, ale psa. Vec psovoda je to len vtedy ked to psika uci. Technika skoku znamena, ze naucis psika ako ma skakat cez prekazky, ked sa ma odrazit, ako da zadne nohy, kam doskoci,ci sa nema v skoku este aj otocit do strany.... To nie je ze len trosku vyssie dvihnes ruku ked mu povies hop.... :nie:
čančaranča
Nováčik
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 42

Re: Technika a agility

Poslaťod zeane » Pon 10.03.2008 12:09

No a to je tak zhruba dôvod prečo nemám chuť o tom diskutovať... Sama píšeš že psovod učí psa techniku skoku. Pes sám od seba skáče nejakým spôsobom a ak chceš aby skákal inak - povedzme aby nesťahoval laby pod seba, ale vystieral ich za seba tak ho to musíš naučiť. To ale vôbec nie je záležitosť psovoda, že? A keď ho to neučí, alebo ho naučí zle tiež to nie je záležitosť psovoda, že?
Ako som napísala - nemám chuť toto diskutovať, pretože sa to neoplatí - keby ste chceli preberať techniky ktorými sa dá niečo dosiahnuť, tak iste, ale takéto presviedčanie sprava doľava a naspäť je podľa mňa nekonštruktívne... :ahoj:
zeane
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2393

Re: Technika a agility

Poslaťod šeltie » Pon 10.03.2008 13:42

čančaranča píše:zeane, technika skoku nie je vec psovoda, ale psa. Vec psovoda je to len vtedy ked to psika uci. Technika skoku znamena, ze naucis psika ako ma skakat cez prekazky, ked sa ma odrazit, ako da zadne nohy, kam doskoci,ci sa nema v skoku este aj otocit do strany.... To nie je ze len trosku vyssie dvihnes ruku ked mu povies hop.... :nie:


no tak nejak som to myslela, proste každy pes ma od prirody dany štyl skoku a prave v tomto smere sa treba rozhybať teda trenovať mnoho krat spominanu koordinaciu pohybov, cviky na končatiny a atd. Samozrejme zeane maš v tomto pravdu je to vec psovoda NAUČIŤ psa správne skákať ale nie vždy je chybou psovoda chybny skok psa to si treba zapamatať, jeho ulohou je nsažiť sa psa viesť čo najidealnejšie :jop:

Inak zeane ja budem len rada ak sa nejaka zaujimava konštruktivna debata rozprudi, nemusi to byť len o technike skoku ale všeobecne o agility, rada podebatujem :)
Obrázok
šeltie
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1033
Bydlisko: Nitra


Späť na Agility