Skoková gymnastika

Sem píšte všetko ohľadne agility.

Re: Skoková gymnastika

Poslaťod kikula22 » Štv 31.03.2011 10:59

zeane píše:kikul: dávaš povel pre skok?



Áno dávam. :nwm:
Ešte som tak rozmýšlala. Dávam mu povel hop, ale ten istý povel hop používam aj na vyskočenie do vzduchu za loptou. Nemôže to mať spojitosť? :nwm:
kikula22
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2322
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: Skoková gymnastika

Poslaťod zeane » Štv 31.03.2011 11:22

to iste môže
ale z reakcií psa (vizuál, povely cez hudbu nepočuť) mám dojem, že tam hrá svoju rolu aj timing povelov. Pes vlastne začne spúšťať zadné nohy na pristátie - čo je samozrejme zhodená tyčka.
Čo vyskúšať...
Najprv skús zrušiť slovný povel - ja používam len povel "bež" - čo v zásade znamená "padaj na skočku čo máš v priamom smere a preskoč ju" :lol: ( :angel: to kde, kedy a ako vysoko nechávam na Bone)
Rovinky, rovinky rovinky. Rôzne vysoko tyčky, rôzne ďaleko od seba skočky.
Môžeš skúsiť aj (odhadom tak 1,2m by mohlo stačiť) položiť na zem nejaký plochý pruh, ale farebne výrazné aby to prekročil a trénovať na jednej skočke. (Vzdialenosť postupne prispôsobíš tak, aby mu lepšie vyšiel krok a neodrážal sa vyše metra pred skočkou.)
Skús mu pomôcť rukou - beháš pomaly v pripažení a psovi tým moc nepomáhaš. Vôbec málo výrazne vedieš - psi viac reagujú na pohyb telom ako na slovné príkazy. Skús si predstaviť že je pes marioneta na tyčke vedúcej z tvojej ruky :nwm: - no, neviem to sformulovať - treba mu to proste ukázať.

Ďalšia vec je - ak ti zhadzuje, tak pokračovať v "osmičke" na zhodených prekážkach je chyba. Úprimne by som sa sústredila na zhadzovanie a momentálne takéto točenie nerobila aby som si nefixovala nejakú blbovinu.
zeane
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2393

Re: Skoková gymnastika

Poslaťod katuusa » Štv 31.03.2011 16:24

Súhlsím so zeane, veľmi pekne to napísala.

Ešte by som dodala, po zhliadnutí videa, že by ste asi mali vynechať otočky pri tréningoch a sústrediť sa na Bubove skákanie. A keď pochopí, že palička má ostať tam kde je a nie ísť na zem, potom sa venovať FC atď. Keď si mrkneš video, Bubo zhadzuje akonáhle meníš smer, lebo nerozmýšľa ned skokom ale nad tým, kam mu utekáš. Doporučujem najprv rovinky, bez otočiek a zmien smeru. Napríklad aj tie tesné skoky s rôznou výškou. a Postupne prechádzať do blúčikov, štvorlístkov a pridávať zmeny smeru.
katuusa
Snoopy
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 155

Re: Skoková gymnastika

Poslaťod DeNnY » Štv 31.03.2011 17:42

Offtopic: kika: môj ty bože už aký je naspeedovaný.. :oo: .. môj pes nejde ani polovičnou rýchlosťou.. :ua: ..úplne že uau :oo:
DeNnY
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 798
Bydlisko: Lučenec

Re: Skoková gymnastika

Poslaťod kikula22 » Štv 31.03.2011 19:16

Ďakujem Zeanka.
Tak dneska sme skúšali to s tymi skočkami čo mi poradila Zeane aj šeltie.
Prvé razy mu to robilo problém a preletel aj cez dve skočky (skočil prvú a dopadol na druhú) . Posledné tri razy však išiel uplne čisto ukážkovo a bolo vidno že už sa to snažil ako tak vymeriavať. Zatial som to spravila tak že som mu dala na koniec uzlík a len vypustila a nezapájala do toho môj pohyb, nedávala povely atd. Zdalo sa mi že sa viac sústredil čo má robiť. Tak postupne asi zapojím aj ten pohyb. :smile:

Môžeš skúsiť aj (odhadom tak 1,2m by mohlo stačiť) položiť na zem nejaký plochý pruh, ale farebne výrazné aby to prekročil a trénovať na jednej skočke. (Vzdialenosť postupne prispôsobíš tak, aby mu lepšie vyšiel krok a neodrážal sa vyše metra pred skočkou.)


Tomuto trošku nechápem. Mohla by si to ešte raz vysvetliť detajlnejšie? Tak ako pre blbca :lol:

Škoda že nemám video z dneška, rada by som si pozrela z boku ako sa s tými skočkami pasoval. :smile:
kikula22
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2322
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: Skoková gymnastika

Poslaťod windy » Pia 01.04.2011 21:41

K skokovym technikam: "original" skokove techniky pochadzaju od Susan Salo, aj ked samozrejme tu bolo pred nou uz viacero pokusov o "skokove techniky", aj ked mnoho ludi si to ani neuvedomovalo, ze robi skokovu techniku. :lol: Ona ale prva vyryzovala peniaze na DVD, ktore boli o skokovych technikach. Susan Salo povodne pracovala s konmi, kde sa ale kone museli najskor naucit skakat cez prekazky, nez ich pustili na parkur, ale u psov to funguje prave tak, ze ich nikto skakat neuci a nejako sa predpoklada, ze to budu vediet sami. Preto zostavila skokove techniky pre psov, vdaka ktorym sa pes nauci lepsie skakat a hlavne lepsie rozlisovat bod odrazu, ktory potrebuje pre uspesne prekonanie prekazky. Tych sekvencii je viac, su rozdelene na jednoduche a zlozitejsie. Pre zacinajuceho agilitaka stacia jednoduche a vacsina psov si s tym vystaci aj dalej. Ja mam nakresy tych jednoduchsich sekvencii, ale mam rozmery len pre large psov, ostatne som si nepisala. Hodim sem tie sekvencie, ale prosim odpustit si poznamky k mojim vytvorom, vytvarala som to v robote pocas pauzy v MS Paint vo Windowsoch a nemam s tym moc skusenosti (s MS Paintom, ale ani s Win to nie je bohvieco), ak nepocitam skolsku experiecne kedysi davno. :lol:

Este je dolezite vediet:
Regulator - prekazka vysoka len cca 30 cm, ktora vyhradzuje psovi priestor, kde sa ma odrazit. Regulator moze byt aj odkvapova rura, alebo dlhy kvetinac.
Hracka - dava sa vzdy! na zem, na koniec sekvencie. Ide o to, ze pes musi pri prekonavani prekazky davat hlavu dole, nie hore. Ak sa odmenuje z ruky, tak ma hlavu hore. To je to, co sem davala Lindchen fotky - pes skace s hlavou hore a nie s hlavou medzi lopatkami.

Tu je Blboun, ako skace cez prvu sekvenciu, hracka je na zemi a Blboun ma hlavu pekne smerom dole ( a tiez si chrani kolenami prirodzenie, co ale nie je podstatne). Je tam vidiet aj regulator (mala prekazka) a dve prekazky, ktore tvoria jednu, tzv. skokova dvojita.
Obrázok
Shadow:
Obrázok
Obrázok

Ok, takze prva sekvencia, na ktorej sa pes uci pracovat s prekazkami a regulatormi:
Upozornujem, ze rozmery su pre LARGE psov!
Obrázok
Tie stopy su normalne stopy - teda staci sa postavit k regulatoru a odmerat si nohami 6 -7 stop (ak mi nerozumiete, prosim ozvite sa, ja som nejako mimo, teda viac, nez obvykle :hi: ).
Zacina sa tym, ze psa posadite na start, ukazete mu hracku a polozite ju na zem za prekazku (trochu dalej, nech na nu pes neskoci). Potom budete postupne psa volat k sebe, vysielat dopredu na prekazku a bezat popri nom, pracujete samozrejme na obidve ruky.


Druha sekvencia:
Obrázok
Prva a posledna prekazka su regulatory a len v strede je jedna skocka! Psa posadite pred prvy regulator, hracku date za posledny regulator. Postavite sa na vyznacene miesto a rukou psa navadzate na vsetky tri prekazky. Treba davat bacha, pretoze tu psi casto preskocia regulator, obehnu prekazku a vrhnu sa za hrackou (treba si zohnat pomocnika, co odstrani hracku skor, ako k nej pes pribehne). Nezabudnut behat aj na opacnu stranu - na druhu ruku!


Tretia sekvencia:
Obrázok
Tu uz regulator nezohrava taku ulohu, tuto sekvenciu si mozete rozne obmienat. Najskor samozrejme psa zoznamime s nizsimi prekazkami, postupne zvysime dve tak, aby pes prekonaval regulator - prekazka - regulator - prekazka - regulator. Postupne mozeme dvihat aj vysku regulatorov, ale vzdy s prihliadnutim k psovi. Na tomto sa da inak dobre vysantit, daju sa tam vymyslat rozne kombinacie, takze sa toho netreba bat. Najskor ale musi pes ovladat zaklad.


Stvrta sekvencia:
Obrázok
Tu sa musi pes vysporiadat so stale vacsimi rozostupmi medzi prekazkami, tu si treba dat bacha na vysku a zacinat fakt na malom, lebo z toho byvaju psi trochu vykolajeni. Postupne sa moze vyska dvihat.


Piata sekvencia je vlastne obmenou trojky:
Obrázok
Tu sa odstrani stvrta prekazka a pes musi spravit dvojskok, aby sa pohodlne dostal na dalsiu prekazku. Toto byva dost narocne pre psa, treba to trenovat s citom, moj pes robil kamikadze a namiesto dvojskoku spravil skok len jeden a na dalsiu prekazku sa hodil. Ale niektorym psom to nerobi ziadne problemy.

Dolezite pri tychto cviceniach je to, aby ste ich neprehanali, pretoze su pre psa fyzicky velmi narocne! Treba trenovat postupne, kratko a neprehanat to, pretoze sa vam pes odpali. Vysku treba dvihat postupne a trenovat na obidve ruky, s vysielackami, volanim aj behom popri psovi. Hracka musi byt vzdy na zemi za poslednou prekazkou.

Ak panboh da, tak vam niekedy v polovici aprila dodam rozmery aj pre medium a small, ale tie si viete aj sami odhadom urcit.

Este na margo povelov: my sme na zaciatku na treningu mali zakazane pouzivat povely, len jeden "pustaci" povel, na ktory mal pes vybehnut, ale zvysok parkuru sme isli mlcky. Samozrejme to boli len kratke a lahke sekvencie (skocky, tunely...). Ale islo o to, aby pes pochopil, kam ma ist aj bez slovnych povelov a aby sa naucil citat pohyby psovoda.
Outside of a dog, a book is man's best friend. Inside of a dog it's too dark to read.
- Groucho Marx

A man walks into a zoo. The only animal in the entire zoo is a dog. It's a shitzu.

http://myfellowkennel.tumblr.com
windy
Chovateľ
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1282
Bydlisko: Bratislava

Re: Skoková gymnastika

Poslaťod Lindchen » Pia 01.04.2011 21:55

No windy, nesmierne si mi pomohla :pusa: . Skoro až nechápem, prečo sa skoková technika neučí bežne na agility cvičákoch? Mňa to teda nadchlo, mám pocit, že mnoho tyčiek mohlo ostať nezhodených, ak by som začala takto (aj keď, je pravda, že ak vôbec Aris zhodí, tak pre neskorý povel alebo zneistie počas FC alebo RC, ináč nezhadzuje).
Ďakujem aj za info o fitlopte, tiež mi pomohlo v rozhodovaní.
"Everything you love will probably be lost, but in the end, love will return in another way." Franz Kafka
Lindchen
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 8616
Bydlisko: Bratislava, Ružinov

Re: Skoková gymnastika

Poslaťod windy » Pia 01.04.2011 22:04

Keby si vedela, co vsetko ti da tyzdenny agi tabor v zahranici, kde pouzivaju inu metodiku. Za ten tyzden sme prebrali skokove techniky Susan Salo, slalom metodou 2x2 podla Susan Garrett, povelovu techniku Martiny Klimesovej a zaklady pozitivnej motivacie a kliker treningu. A tiez jasnu odpoved na to, ci robit alebo nerobit zbiehave zony. :no: Mali sme k dispozicii original DVD Susan Salo, Susan Garrett, Lee Gibsona a plnu prdel dalsich, co si ani nepamatam a ani sme ich nestihli pozriet. :jop:

A ohladom fitlopty - mala som tu cest brigadovat dva tyzdne v obchode s fitloptami a toto som pocuvala kazdy den stale dookola. :joint: Fujky.
Outside of a dog, a book is man's best friend. Inside of a dog it's too dark to read.
- Groucho Marx

A man walks into a zoo. The only animal in the entire zoo is a dog. It's a shitzu.

http://myfellowkennel.tumblr.com
windy
Chovateľ
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1282
Bydlisko: Bratislava

Re: Skoková gymnastika

Poslaťod Sabča » Pia 01.04.2011 22:16

Windy, ja som asi konecne aspon trochu pochopila, vo co go, dik! :jop:
Offtopic: Ja sa asi prestahujem do Ciech :ach:
Sabča
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 779
Bydlisko: Bratislava

Re: Skoková gymnastika

Poslaťod kikula22 » Ned 03.04.2011 10:55

Vrátim sa trochu k tej skokovej gymnastiek teda :lol:
Máme za sebou 3 treningy skokovej gymnastiky. Dva krát som mu dala prekážky rôzne od seba a dva krát som mu dala rovinku s plnou výškou kde boli prekážky vzdialené do seba 4-nasobok výšky prekážky takže sa pes hneď odrazil a postupne ich približovala až na 2-násobok výšky prekážky. Zatiaľ nezhadzuje tak sa teším :smile:
Teraz som tu objavila to čo písala Windy tak ideme skúšať aj s tými regulátormi.
kikula22
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2322
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: Skoková gymnastika

Poslaťod calwen » Ned 03.04.2011 18:10

Prispevky o praci so stenatom presunute sem viewtopic.php?f=8&t=3673&start=165
Obrázok
calwen
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5556
Bydlisko: Bratislava

Re: Skoková gymnastika

Poslaťod vavrena » Uto 05.04.2011 10:09

Ale skoková gymnastika ma zaujíma, tak sa poďme baviť o nej. Riešim skoky paradoxne v dogdancingu, ale tiež musím psa naučiť riadne skákať a podobné cvičenia mu určite pomôžu, lebo sa správa, akoby zadné nohy nemal, pritom trikov vieme dosť. Často mi skáče dokonca bez odrazu, ako tank a napáli si to do mojej nohy/ruky/tváre :ach: , resp. zotrvačnosť ho prehodí nejakým spôsobom na druhú stranu :pac: . Našťastie tu bolo popísaných dosť šťastných alternatív miesto klasických prekážok, tak akonáhle budem mať viac času, idem na to! Ďakujem za túto tému, pretože mi doteraz nenapadlo, že takýmito cvičeniami môžem zlepšiť skoky, aj keď som to nijak veľmi neriešila, viem do budúcnosti, ako na to :smile:
vavrena
Moderátor
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2958
Bydlisko: Galanta

Re: Skoková gymnastika

Poslaťod Mackie » Uto 05.04.2011 11:22

diskusia tuto viewtopic.php?f=8&t=56&start=60#p655718
lopta v "lopte"
ta tu je tota tuja
Mackie
Multišampión
 
Príspevky: 10425
Bydlisko: PO/KE (mon)

Re: Skoková gymnastika

Poslaťod kikula22 » Uto 05.04.2011 11:59

Ja by som sa len predsa vrátila k téme šteniatka a skoková gymnastika. Tak čo potom hovoríte na toto?
http://www.youtube.com/watch?v=Ueb4rcckvVo

5 mesačná bordera...
kikula22
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2322
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: Skoková gymnastika

Poslaťod windy » Uto 05.04.2011 19:56

kikula22 píše:Ja by som sa len predsa vrátila k téme šteniatka a skoková gymnastika. Tak čo potom hovoríte na toto?
http://www.youtube.com/watch?v=Ueb4rcckvVo

5 mesačná bordera...


Sice neviem, kam mierime zase tymto, ale fajn. Je to stena s dlhymi nohami, co prebieha cez nizke regulatory. Uci sa vyhybat regulatorom, neuci sa skakat. Cez regulator prebieha, neskace, maximalne trochu viac dvihne nohy. Nevidim nic narocne, co by ten pes robil (s prihliadnutim na vek). :nwm: Jedine, co sa tu uci je, ze si ma vymerat krok, aby nezavadil ani o jeden regulator (aj ked neviem, ci by sa malo odmenovat to, ze pes regulator neprekroci oboma prednymi, ale len jednou). To mi moc zmysel nedava. :nwm:
Outside of a dog, a book is man's best friend. Inside of a dog it's too dark to read.
- Groucho Marx

A man walks into a zoo. The only animal in the entire zoo is a dog. It's a shitzu.

http://myfellowkennel.tumblr.com
windy
Chovateľ
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1282
Bydlisko: Bratislava

PredchádzajúciĎalší

Späť na Agility