Zhadzovanie

Sem píšte všetko ohľadne agility.

Re: Zhadzovanie

Poslaťod Deina » Pia 16.09.2011 20:08

Hm, zaujimave, precitala som si proticlanok aj diskusiu... A zase netusim kde je pravda :joint: . Niekedy by bolo omnoho jednoduchsie, keby psy vedeli rozpravat a vedeli nam oni rovno povedat kde je problem :no:
Stretávky maďarských vyžiel v Košiciach - http://www.kosickavyzla.webnode.sk
Deina
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 294
Bydlisko: Kosice

Re: Zhadzovanie

Poslaťod zeane » Sob 17.09.2011 19:13

čančaranča píše:jeden clanok proti ets je tu http://www.bestmudi.estranky.cz/clanky/bestmudi-vycvik/agility/early-take-off-syndrom-versus-late-handling-syndrom.html oplati sa citat aj diskusia ....
odporucam vsak precitat si aj ine clanky na tejto stranke. ci uz o skokovej technike, lhs ....

ako dlho trenujete, aky stary je pes, ako rychlo si dvihala na large? podla toho co pises ma pes zlu techniku skoku... neda sa to vsak jednoznacne posudit kym ho clovek nevidi behat ....


Late handling syndrom je nekonečne rozšírený - skoro tak ako alibizmus psovodov (ktorí potom intenzívne vymýšľajú čo by tomu psovi mohlo byť, keďže chyba nie je v nich...) :lol:
zeane
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2393

Re: Zhadzovanie

Poslaťod Cathie » Ned 11.11.2012 23:38

Ja mam jednu specificku otazku, na to som tu odpoved nenasla - skaceme vo vseobecnosti malo, ale skaceme. Nie priamo agility, skor vselico po vonku a myslela som, ze fena ma iba zlu techniku skakania, ale tento vikend som si vsimla cosi zaujimave.

Ked ju posielam skakat kde-kade nieco vonku a nedavam si bacha na vedenie, skace hocijako a casto neodhadne vzdialenosti.
Akonahle to nie je iba nahodne skakanie, ale ide o sekvenciu prekazok v agi, tak si vie s mojim vedenim dokonale poradit s prekazkami a odskakuje velmi dobre - ALE iba na prekazkach na vyske medium. Akonahle je to vyska large, odskakuje hrozne skoro a casto zhodi priamo prednymi labami, ako keby neskocila dost vysoko (resp ked skace cez prekazku, uz "pada" dole, nie je ten skok prave v najvyssom bode).

Je to iba o skusenosti s touto vyskou? Ako je mozne, ze si to vie super nacasovat pri nizsej vyske a pri vysokej prekazke je zrazu uplne mimo? :nwm: Ak ju donutim sa sustredit a ide napr osmicku okolo jednej large prekazky, odskoky su ok. Akonahle ma priestoru viac, hlavne ak ju na prekazku volam z odlozenia, to je katastrofa.
Nejake nazory? Mne to nejde do hlavy, preco je to taky rozdiel s tymi vyskami :lol:
Obrázok
Cathie
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3922
Bydlisko: BA - Ružinov

Re: Zhadzovanie

Poslaťod Monika & Parsonky » Ned 11.11.2012 23:44

Mne toto nepríde zasa také nelogické, hlavne ak ste dlhšie alebo stále skákali len na nejakej výške a tú ste nepresahovali, teda áno nižšie byť mohli. Ja to neviem nejak rozumne vysvetliť a zasa tu nechcem trepať blbosti, ale podľa mňa je to normálne, teda mne to nepríde nelogické.
Ja mám psov, ktorí sú schopní nadskočiť čokoľvek, ale napr. boli sme na preteku a až asi po 2 skokoch som si uvedomila, že je skočka na rozkákanie na médiach a už som tam videla, že má Nelly problém, teda bol ten skok taký kostrbatý.
Napr. aj keď Ala začala skákať s Bree, tak tam som krásne videla ako zo začiatku mala problém nezhodiť aj small, vždy tú tyčku ako keby lízala. Teraz skáču large, ale tiež to nie je vždy ono a ako Ala poznamenala veľakrát je to tým ako ona psa vedie.
Aj Oriana, ona hoodne zhadzuje a tiež skákala v pohode, až pak začala zhadzovať. Aj Adri (mojej PRTke) sa stane, že zhodí.
No jo, nie je nad skokovú gymnastiku, len keby mal na to človek čas a priestory.
http://nellyandadri.webnode.sk/

"Bili sa vo mne dvaja ľudia: jeden bol ochotný urobiť čokoľvek, aby sa zachránil a druhý to bol ochotný kedykoľvek vzdať."
Dežo Ursíny.


"Stávaš sa navždy zodpovedným za to, čo si k sebe pripútal." Antoine De Saint Exupéry
Monika & Parsonky
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3009
Bydlisko: Trenčín

Re: Zhadzovanie

Poslaťod Cathie » Ned 11.11.2012 23:55

Ja sa iba divim tomu, aky VELKY je ten rozdiel :nwm: Mala som moznost teraz cez vikend si zaskakat (vdaka za agi ihrisko pre psy v Prahe) a prislo mi to neuveritelne.

Skusala som obe skocky (jedna medium, jedna large) v takychto situaciach: osmicka okolo, skakanie prakticky z miesta, skakanie z roznych vzdialenosti s tym, ze som bola v roznych vzdialenostiach od skocky aj od psa. V 90% pripadoch odskocila perfektne pri vyske medium a vo vacsine pripadov large davala len tak-tak. A nie tym, ze by nedala taku vysku, proste sa velmi velmi zle odrazala. Napr. odraz 2 metre pred prekazkou a naburanie prednymi rovno do skocky :pac:

Skusala som rozne sekvencie, rozne najazdy na obe prekazky v tych sekvenciach. Akokolvek som to zmenila, large skocila IBA vtedy, ked ju musela skakat uplne z tesnej blizkosti. Cize napr z tesneho obehnutia.
Nemala som jej tam z toho ako spravit skokovu gymnastiku, tak som ju proste dokola volala tesne pred prekazku, pripadne ju pred nou zastavovala a usmernovala ju, aby sa odrazila z toho konkretneho miesta. Potom to bolo kusok lepsie. Ja iba skumam, ze co tam robi taky obrovsky rozdiel :lol:
Obrázok
Cathie
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3922
Bydlisko: BA - Ružinov

Re: Zhadzovanie

Poslaťod Monika & Parsonky » Pon 12.11.2012 0:05

Podľa môjho fakt, že takú výšku neskáčete. Ak by si takto na tom makala stále alebo aspoň často, tak by si to isto spojila. Proste by bola schopná vyhodnotiť tú situáciu, tú výšku skočky a podľa toho si celkovo "vyrátať" ten skok. Takto do toho letí úplne bezhlavo.
http://nellyandadri.webnode.sk/

"Bili sa vo mne dvaja ľudia: jeden bol ochotný urobiť čokoľvek, aby sa zachránil a druhý to bol ochotný kedykoľvek vzdať."
Dežo Ursíny.


"Stávaš sa navždy zodpovedným za to, čo si k sebe pripútal." Antoine De Saint Exupéry
Monika & Parsonky
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3009
Bydlisko: Trenčín

Re: Zhadzovanie

Poslaťod calwen » Pon 12.11.2012 0:27

Kati nemozes od nej cakat bezchybny skok, ked nikdy taku vysku neskakala a vseobecne je pri agi prekazkach zvyknuta na medium :no:
Keby si s nou vtedy, ked ste chodili na cvicak, dvihla postupne tu vysku na large, tak ti to bude skakat lepsie - ale stale by to nebolo ok. Proste ked behas so psom dve - tri sezony, ten pes uz vie ako vysoko to je, vie si vymerat skok, vie ako daleko su od seba prekazky. Plus dalsia vec je handling - vela tyciek pada dole kvoli psovodovi (zly timing, zle vedenie -> vidim na cvicaku tie rozdiely, ked pes pred skockou vie kam sa ide dalej a ked pes nad skockou stale netusi kam si psovod zmysli, ze sa dalej bezi). A dalsi element je samotna technika skoku - nie kazdy pes je od prirody dobry skokan a mnohe veci sa daju naucit pri skokovej gymnastike. Skakanie a zhadzovanie je tak obsazna tema, ze sa to neda jednoducho zhrnut :no:
Obrázok
calwen
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5556
Bydlisko: Bratislava

Re: Zhadzovanie

Poslaťod Cathie » Pon 12.11.2012 0:35

Luci, to je ale prave o tom, ze ona neskace ziadnu konkretnu vysku, kedze neagilitime v podstate :lol: Na agi sme skakali small, pretoze mala 7-8 mesiacov, ked sme zacinali a ja som vyssie nechcela. A ano, je fakt, ze co sa najde po sidlisku a v prirode, je zvycajne skor k medium vyske, ale aj tak je to rozne.

Mna by iba zaujimalo to zmyslanie - "paneboze, to je vysoko, uz musim skakat" ? :haha: Nie je to pre nas extra dolezite, lebo neagilitime, iba mi to prislo zaujimave, kedze doteraz som mala pocit, ze skace pomerne slusne, ked ju dobre vediem.
Obrázok
Cathie
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3922
Bydlisko: BA - Ružinov

Re: Zhadzovanie

Poslaťod Haleth » Pon 12.11.2012 10:23

Proste keď nerobíte skoro vôbec agility, tak od nej nemôžeš očakávať dokonalé veci. A ak v živote ani neskákala large, tak už duplom nie. Veď vždy sa dvíha výška postupne. A ešte, keď ju zrazu vezmeš a začneš si na ňu vymýšľa aj dáke sekvencie, kde musí rozmýšľať, tak sa nečuduj, chúďa :heh:
"Some days you're the pigeon, some days you're the statue." David Brent
Haleth
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3553
Bydlisko: BA

Re: Zhadzovanie

Poslaťod calwen » Pon 12.11.2012 10:25

A najma porovnaj si nieco vo vyske medium a nieco vo vyske large pre psa ktory ma 50cm v kohutiku (alebo kolkokolvek) - medium je "pod nou" a large je nad nou, takze ano je to aj o tom "paneboze, to je vysoko, uz musim skakat"
Obrázok
calwen
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5556
Bydlisko: Bratislava

Re: Zhadzovanie

Poslaťod Akami » Pon 12.11.2012 11:02

Ako písala Monika, u nás zhadzovanie súvisí s mojím zlým vedením, resp. s tým že Bree nevie kam bude pokračovať. Ale tiež aj je v nejakej nárčnejšej sekvencii a teoreticky by zhadzovala aj keby boli prekážky veľmi blízko seba a nemala tam dosť miesta na odraz. Na druhú stranu, ona odjakživa prekážky len tak líže, lízala small, medium, líže large, líže metrovú bránku keď skáče cez plot, líže lavičku na sídlisku, líže spadnutý konár v lese. Beriem to tak že je to jej spôsob a musím jej akurát vysvetliť, že ok, kľudne si líž, ale nesmieš pri tom zhodiť a zároveň ja sa jej musím prispôsobiť a HLAVNE nezlyhávať vo vedení :heh:

Inak teraz bol zaujímavý článok o skákaní v psích športoch.
Akami
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1464
Bydlisko: Nova Dubnica

Re: Zhadzovanie

Poslaťod AlicaGGG » Pon 12.11.2012 13:33

no, aj oriana vzdy vsetko lize a zhadzuje, aj small... teda, na poslednom preteku zhodila v kazdom behu jednu tycku a som si vedoma toho, ze to boli vsetko moje chyby a potom isli tycky dolu... niekedy sa mi ale podari chyby nerobit a aj tak zhadzuje jednu tycku za druhou (resp. si vsimam stale viac a viac, ze na preteku tak tycky nepadaju... ze by to bolo tym, ze na preteku sa viac sustredim, davam pozor co a ako? neviem, ale je to tak)
obcas sa stane, ze, ako cathie pisala, sa aj oriana odrazi strasne skoro, a vrazi do palice prednymi nohami... na to by pomohla skok. gymnastika asi, len fakt - cas a priestor :ua:
AlicaGGG
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3765
Bydlisko: Nové Mesto nad Váhom

Re: Zhadzovanie

Poslaťod calwen » Pon 12.11.2012 13:40

Zas ta skokova gymnastika nie je tak narocna. Ja ked mavam trening, tak vacsinou robim na zaciatok gymnastiku, zaberie nam to mozno 20 minut, vsetci uz su nauceni co a ako :no:
Obrázok
calwen
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5556
Bydlisko: Bratislava

Re: Zhadzovanie

Poslaťod Monika & Parsonky » Pon 12.11.2012 14:04

lucia: ale stačí to raz za týždeň, možno ani nie? vieš, či aj pri tej gymnastike nie je dobré niekoľko opakovaní, trebárs 2-3x do týždňa a postupne začať uberať.
http://nellyandadri.webnode.sk/

"Bili sa vo mne dvaja ľudia: jeden bol ochotný urobiť čokoľvek, aby sa zachránil a druhý to bol ochotný kedykoľvek vzdať."
Dežo Ursíny.


"Stávaš sa navždy zodpovedným za to, čo si k sebe pripútal." Antoine De Saint Exupéry
Monika & Parsonky
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3009
Bydlisko: Trenčín

Re: Zhadzovanie

Poslaťod calwen » Pon 12.11.2012 14:12

Skoková gymnastika je vhodná pro psy, kteří se učí skákat, psy, kteří mají se skákáním problémy, psy, kteří shazují, psy, kteří pravidelně závodí, a staré psy, kteří už nezávodí, ale chtěli by stále cvičit. Frekvence cvičení závisí na konkrétním psovi, ale každému prospěje trocha opakování každou lekci a jeden intenzivnější trénink v měsíci. Většinou není potřeba cvičit dlouho, několik málo úspěšných opakování dá psovi více než neměnný drill. Pro posouzení správného stylu je potřeba si vycvičit oko a je ideální, aby si psovod natáčel skákání na video a v klidu pak z dobrého úhlu posoudit provedení sekvence.

http://lerl.info/trenink/?id=clanky&cl=skakani

Podla mna lepsie raz za dva tyzdne ako vobec :no:
Obrázok
calwen
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5556
Bydlisko: Bratislava

PredchádzajúciĎalší

Späť na Agility