Zónovky

Sem píšte všetko ohľadne agility.

Re: Zónovky

Poslaťod fufinka12 » Pon 07.03.2011 16:31

ShiShinQa píše:SUPER :ach:

Čo takto začať čítať s porozumením? (Citujem samú seba)
ShiShinQa píše:Čo takto si prečítať tému a ušetriť nás od tvojich "chytrích" postrehov? :ach:
(Dokonca aj na wikipédii, či aj inde o agility nájdeš čo sú to zónovky)


PS: Nezapĺňaj zbytočne tému tvojími duchaplnými príspevkami...

OK! :smile: :yes:
Nikdy nehryz, keď stačí zabrechať, nikdy nebrechaj keď stačí vyzerať roztomilo. Nezáleží na tom čo si vyviedol, vždy sa usiluj hodiť to na mačku.
fufinka12
Okoloidúci
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 14
Bydlisko: galanta

Re: Zónovky

Poslaťod SilviaGSD » Sob 10.11.2012 12:33

Ludia nevedeli by ste mi poradiť?
Je to pre moju kamarátku ktorá robi agility... :)
Nevie ako ma svoju fenu naučiť zony, lebo čitala na internete mnoho rád ale všetký su v podstate rovnaké, bola už aj za výcvikárom a ten jej vysvetloval ale bohužial nepodarilo sa ...
Obrázok •Deutscher Schäferhund/Max von Stephanitz/1899/ Germany•Obrázok
Facebook: .com/pages/Nemecký-Ovčiak-je-moja-láska/225587770842135
SilviaGSD
Snoopy
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 169
Bydlisko: Rosina,Žilina

Re: Zónovky

Poslaťod Monika & Parsonky » Sob 10.11.2012 15:38

Treba sa najskôr rozhodnúť, či chce učiť psa zbiehané alebo zastavované. Podotýkam, že kvalitné naučenie zón trvá pomerne dlho - rátaj pól roka a viac.
My sme učili zastavované, ešte ich nemáme úplne dopilované. Začali sme doma na doske a pomocou klikeru. Teda som čakala, čo bude pes robiť. Za každú aktivitu voči doske - pohľad, dotyk a pod. som klikala. To si však musí naštudovať, čo to o klikeri.
Dá sa aj tak, že od psa bude chcieť zastavenie na povel - zostaň, stoj, čakaj, zóna - čo si vyberie. Tu je však nutné povel povedať vždy čas a musí byť pri psovi.

Ak chce však mať zóny 100% a aj keď tam nebude, tak na tom treba riadne makať a teda to potvrá.

Áčko trénujeme pomocou regulátora. Mám aj video: http://www.youtube.com/watch?v=lzcZAYGq6yo
Takto sme to robili prvýkrát, čiže aj my sme museli prísť na to do akej polohy na áčku dať tyčku a ako ďaleko od áčka. Teda som chcela, aby tam boli tie dva skoky. Prvý skok je na prvú časť áčka a druhý je na spodnú. Tu však ide aj o to akého má psa, nie každému toto sedí.

V téme niečo je, nech si ju prečíta + na youtube nájde aj kopec videí s popiskami ako na to.
http://nellyandadri.webnode.sk/

"Bili sa vo mne dvaja ľudia: jeden bol ochotný urobiť čokoľvek, aby sa zachránil a druhý to bol ochotný kedykoľvek vzdať."
Dežo Ursíny.


"Stávaš sa navždy zodpovedným za to, čo si k sebe pripútal." Antoine De Saint Exupéry
Monika & Parsonky
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3009
Bydlisko: Trenčín

Re: Zónovky

Poslaťod Haleth » Sob 10.11.2012 16:56

Najmä ide o to, akého má psa. Bez toho sa ťažko radí.
"Some days you're the pigeon, some days you're the statue." David Brent
Haleth
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3553
Bydlisko: BA

Re: Zónovky

Poslaťod SilviaGSD » Sob 10.11.2012 19:24

Haleth, má kríženca (je to strašný mix nedá sa ani zistiť čoho :/) ale je malého vzrastu tak asi ako JRT
Obrázok •Deutscher Schäferhund/Max von Stephanitz/1899/ Germany•Obrázok
Facebook: .com/pages/Nemecký-Ovčiak-je-moja-láska/225587770842135
SilviaGSD
Snoopy
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 169
Bydlisko: Rosina,Žilina

Re: Zónovky

Poslaťod Haleth » Sob 10.11.2012 19:40

Ale aj to, že či je rýchly, pojašený alebo taký pomalejší a tak.
"Some days you're the pigeon, some days you're the statue." David Brent
Haleth
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3553
Bydlisko: BA

Re: Zónovky

Poslaťod zeane » Ned 11.11.2012 2:04

Hlavne aký je pomer rýchlostí psovod/pes, či ho kočka stíha a či má tendenciu odrážať sa na zostupnej časti, alebo samovoľne dobieha až dolu. Je fuk keď je pes rýchly, ale panička ešte rýchlejšia, ak ho dokáže na kladine predbehnúť, dokáže aj ustrážiť zbiehané zóny. Ak nie, alebo ak má pes tendenciu skákať zostupky, tak lepšie zastavovať. ďalšia vec je, ako rýchlo pes chápe - ak pomaly, tak radšej zastavované, ak rýchlo, tak aj obidvoje. Video by nebolo? Aspoň nejaké domáce len pomedzi skočky a tunele, že by sme sa pozreli na to čo potrebujeme vedieť. :ahoj:
zeane
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2393

Re: Zónovky

Poslaťod SilviaGSD » Ned 11.11.2012 13:04

Haleth - je to rýchla fenka ale stíha ju psovodka čiže o rýchlosti není problém .
zeane - ak bude video dám ho sem zatiaľ nemá žiadne natočené, v tom má problém že jej fenka jej zbehne samovoľne dolu nemá tendenciu sa odrážať proste zbehne..
Obrázok •Deutscher Schäferhund/Max von Stephanitz/1899/ Germany•Obrázok
Facebook: .com/pages/Nemecký-Ovčiak-je-moja-láska/225587770842135
SilviaGSD
Snoopy
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 169
Bydlisko: Rosina,Žilina

Re: Zónovky

Poslaťod šeltie » Ned 11.11.2012 13:35

ak ho dokáže na kladine predbehnúť, dokáže aj ustrážiť zbiehané zóny.


tak vačšiu blbosť som ešte za poslednu dobu nepočula ...
Obrázok
šeltie
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1033
Bydlisko: Nitra

Re: Zónovky

Poslaťod Monika & Parsonky » Ned 11.11.2012 14:12

Nechápem jedno, načo robia tú kladinu alebo akúkoľvek zónovku, ak ešte nemajú natrénované zóny? Zóny sa trénujú samostatne, teda ona k tomu kladinu vôbec nepotrebuje, stačí jej nejaká doska, tak ako som to písala vyššie, ale asi si to nevidela, keďže si na nič z toho nereagovala.

Musím súhlasiť so šeltie ohľadom ustráženia zbiehaných zón na kladine, ak je psovod dosť rýchly. Ak ten pes nevie, že tú zónu zbiehať má, tak jedného pekného dňa ju začne zoskakovať, v podstate stačí párkrát takto spraviť celú kladinu, však mi to pes neodskakuje. On sa otrká na nej a začne ju zoskakovať, nie zbiehať.

Ja som tiež bola naivne v tom, že však ju budeme zbiehať na ruku. :haha: Dobre sa bavím, už len pri pomyslení, čo ma to vtedy vôbec napadlo. A teraz nemáme ani zbiehanú a ani poriadnu zastavovanú.

Takže vybrať si metódu, na ktorej chcem makať a podľa toho začať trénovať, aj doma na tej doske. Isto nejakú zoženie. Poriadne si naštudovať ako na to, poprípade pohľadať, čo najviac možných videí, aby sa nestávali chyby.

O zbiehaných tu myslím šeltie písala, aspoň ja si čosi také pamätám, že som tu čítala. O zastavovaných som ti čosi 3-4 príspevky vyššie napísala. Ten spôsob učenia u nás aplikovali skoro všetci, čo ako tak so psami behajú a pomerne hoodne sa im tie zónovky daria, aj keď je jasné, že je to na dlhé lakte a vždy je, čo dolaďovať.

Treba si hlavne uvedomiť akého má človek psa. S mladšou fenkou sa mi dobre táto metóda zastavovania aplikovala, lenže ona je hoodne naučená rozmýšľať a aj toho dosť ponúka. So staršou už sa to nedalo, jej celkovo táto metóda nesedí, teda že má zastaviť na konci dosky a ešte s tým, že 2 packy má mať na konci dosky a 2 má mať na zemi. Ona si stále sadala, ľahala alebo ponúkala iné cviky z DD.
http://nellyandadri.webnode.sk/

"Bili sa vo mne dvaja ľudia: jeden bol ochotný urobiť čokoľvek, aby sa zachránil a druhý to bol ochotný kedykoľvek vzdať."
Dežo Ursíny.


"Stávaš sa navždy zodpovedným za to, čo si k sebe pripútal." Antoine De Saint Exupéry
Monika & Parsonky
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3009
Bydlisko: Trenčín

Re: Zónovky

Poslaťod zeane » Ned 11.11.2012 14:36

šeltie píše:
ak ho dokáže na kladine predbehnúť, dokáže aj ustrážiť zbiehané zóny.


tak vačšiu blbosť som ešte za poslednu dobu nepočula ...


prepáč, pohyb PO zbehnutej zóne - internetová komunikácia... Chcela som skôr povedať, že sa zväčša neoplatí učiť zbiehať, ak nedobehneš. :nwm:
zeane
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2393

Re: Zónovky

Poslaťod Monika & Parsonky » Ned 11.11.2012 15:39

zeane: ale vezmi si už len ako učila zbiehané napr. šeltie, že teda naozaj na tom makali a dali si na tom záležať a teraz sa podľa môjho nemusí báť, že jej ten pes tú zónu napr. zoskočí, ak by ho nedobehla alebo by ho obehla a on by teda mohol mať tendenciu za ňou utekať.

ja mám však celkovo dojem, že teraz sa hoodne vo výcviku tieto veci flákajú, hlavne ak človek nemá možnosť, kde trénovať, nemá mu kto pomôcť a hlavne pri tých zónach nemá možnosť sa tomu venovať hoc aj každý deň 5-10 minút.
http://nellyandadri.webnode.sk/

"Bili sa vo mne dvaja ľudia: jeden bol ochotný urobiť čokoľvek, aby sa zachránil a druhý to bol ochotný kedykoľvek vzdať."
Dežo Ursíny.


"Stávaš sa navždy zodpovedným za to, čo si k sebe pripútal." Antoine De Saint Exupéry
Monika & Parsonky
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3009
Bydlisko: Trenčín

Re: Zónovky

Poslaťod Haleth » Ned 11.11.2012 16:01

SilviaGSD píše:Haleth - je to rýchla fenka ale stíha ju psovodka čiže o rýchlosti není problém .
zeane - ak bude video dám ho sem zatiaľ nemá žiadne natočené, v tom má problém že jej fenka jej zbehne samovoľne dolu nemá tendenciu sa odrážať proste zbehne..

Však ale keď zbehne a nemá tendenciu zoskakovať a ešte ju aj dokáže dobehnúť, tak v čom je problém? Už "má" zbiehané zóny :heh:
"Some days you're the pigeon, some days you're the statue." David Brent
Haleth
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3553
Bydlisko: BA

Re: Zónovky

Poslaťod Monika & Parsonky » Ned 11.11.2012 16:40

bodaj by to takto fungovalo aj v praxi :lol:
http://nellyandadri.webnode.sk/

"Bili sa vo mne dvaja ľudia: jeden bol ochotný urobiť čokoľvek, aby sa zachránil a druhý to bol ochotný kedykoľvek vzdať."
Dežo Ursíny.


"Stávaš sa navždy zodpovedným za to, čo si k sebe pripútal." Antoine De Saint Exupéry
Monika & Parsonky
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3009
Bydlisko: Trenčín

Re: Zónovky

Poslaťod Haleth » Ned 11.11.2012 16:49

Práve preto som tam dala tie úvodzovky :lol: Nie, že už sa tým nemá zaoberať, ale z toho, čo čítam by som asi nešla do zastavovaných :nwm: Ďalšia vec je, že iné je čítať, vidieť a ešte interpretovať cez kamošku...
"Some days you're the pigeon, some days you're the statue." David Brent
Haleth
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3553
Bydlisko: BA

PredchádzajúciĎalší

Späť na Agility