Zónovky

Sem píšte všetko ohľadne agility.

Re: Zónovky

Poslaťod šeltie » Uto 12.10.2010 19:41

hm myslim si že jazdim dost po velkych pretekoch a viem posudit co je rychly pes a co nie :no: a ano bola som aj na MS aj na EO a niekolkokrat a poznam adrianu ale žeby bol timy extra rychly uz sa neda povedať ( ku prikladu na MO behala vpriemere o 5s pomalšie časy než najrychleši pes a to je naozaj hodne nemysliš ? ) takže mi uved nejakeho rychleho psa ktory ma realne natrenovane zbiehane zony na ruku inak ti neuverim lebo najmoj dušu nepoznam takeho :no: čo sa tyka runningu asi o tom vela nastudovane nemaš pri runningu ucis psa zbiehať zony v najvacsej rychlosti tak aby sa pes naučil prirodzeny pohyb zbehnutia po kladine nepovedala by som ze ide o premyslanie to skorej v počiatočných fazach neskor ide o prirodzeny pohyb a reflex preto vyžaduje running zodpovedne trenovanie
Obrázok
šeltie
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1033
Bydlisko: Nitra

Re: Zónovky

Poslaťod šeltie » Uto 12.10.2010 19:44

wami píše:šeltie
nevím, jestli jsi byla jen na MS FCI... ale pokud jezdíš i na jiné, třeba EO ap., stačí se na Adu s Timim podívat, jsou hodně rychlí, ale oba, a kladinu mají sbíhanou prostě na ruku. :no:

Neříkám, že je to ideální a neříkám, že bych to tak já učila. Jen mě baví to absolutní tvrzení, "že to nejde" - když to evidentně jde :lol:

Ohledně áčka přes regulátory - ano, učí tak mj. Martina Klimešová, ale na rozdíl od running, kde se čaká, že pes bude přemýšlet, kam šlápne (proto klikr), tady u toho se klikr nepoužívá, pes je krok naučen právě mechanickými pomůckami (regulátory). :smile:

Co se týká sbíhaných - samostatně vypracované a dotažené vidím tak v jednom případě z tisíce :ach: , a to i tam se to spravuje, spousty lidí ze sbíhaných předělávají na zastavované (dpbře vypracované pak vypadají jako sbíhané)...


a ešte čo sa tyka toho tvrdenia o zbiehanych zonach uff asi by si sa mala niekedy realne pozret na MS alebo Eo a bola by si fascinovana kolko krat zaznel v hale burlivy potlesk a velke OU na neskutočne dobry running na kladine, ver mi takych psov je hodne a aj na slovensku ich takych "par" mame kt. by sa nehambili za užasny running stači vedet ako to trenovať a nie obranovat sa nepodloženymi tvrdeniami .. nič nejde rychlo všetko chce čas a nejde o prerabanie na zastavovane zony ale na 2on2off ktory je vo vysledky podobny runningu a vela psovodov ma naučene oba povely aj na running aj na 2on2off ulahčuje to vedenie parkurov , kde treba stačať za kladinou alebo riešiť nejake ťažke sekvencie
Obrázok
šeltie
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1033
Bydlisko: Nitra

Re: Zónovky

Poslaťod wami » Uto 12.10.2010 19:57

šeltie
Ech, proč mám pocit, že tady už nejde o diskuzi, ale o obhajobu postojů...?

Asi posté opakuji, že netvrdím, že sbíhání na ruku je ideální metoda. Já prostě jen tvrdím, že i takto lze běhat na světové úrovni. Nic víc, nic míň :no:

Ohledně runningu - já s tebou naprosto souhlasím, že fakt dobře natrénovaný running je perfektní, dobře se na to kouká a je i spolehlivý. Jen v souvislosti s tím tvrdím, že pro obrovský dav agiliťáků - řekněme tedy pro rozlišení "rekreačních" agiliťáků je tato metoda nedosažitelná. Ať už proto, že nemají takové podmínky na trénink (např. možnost rozkladatelné kladiny), nebo nemají dobrého trenéra, aby je v této metodě vedl, nebo nemají dostatečné zkušenosti a nebo dostatečnou trpělivost. Tohle je právě ten tisíc, o kterém jsem psala já - a ten jeden z tisíce, o kterém píšeš ty, jsou pak ti na světě... :jop:

Pro širší agi základnu, která běhá rekreačně, pro radost, mi tak vypadává jako nejspolehlivější 2o2o - je snadno srozumitelná psu i psovodovi, dá se natrénovat v domácích podmínkách a když pak chce psovod jít dál, dá se z toho přepracovat running. :smile:
A nevynechávala bych z toho ani Skové psy, i když tam se running učí mnohem snadněji.

(BTW - a ten přirozený krok na kladině u mého 40kg telátka znamená, že zónu prostě překročí, nepřeskočí, ale krok má tak dlouhý, že na zónu nevyjde... takže jako u všeho - vždy je potřeba vybrat metodu individuálně podle jedince, se kterým se pracuje...)
"Jestliže v ráji nejsou psi, potom chci po smrti odejít tam, kam odešli oni."
Skorovlci - http://skorovlci.webnode.cz
wami
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 258
Bydlisko: Stonava / ČR

Re: Zónovky

Poslaťod Monika & Parsonky » Pon 18.10.2010 0:29

Prečítala som, čo tu bolo napísané, no akosik mi to nepomohlo. Mám dvoch PRT ako ste si všimli z obrázka :lol:, s Nellčou (bude mať dva roky) trénujem vyše roka, zo začiatku pomerne bieda, ale o tom tu nebudem písať. Ide ako inak o zóny, zo začiatku bola veľmi pomalá, na kladine šla hádam krokom, teda som začala s tými nie obľúbenými zbiehanými na ruku. Keď sa stane, že sa zrýchli a nebodaj je pod nami tunel, tak ju samo nestíham. Nemám pocit, že vie, čo má robiť. Je pravda, že sme to nikdy nejak extra netrénovali, skôr som to brala ako naše hobby. Čím viac však trénujeme a vidím na nej, že aj tak neobľúbený slalom už nám ako tak ide, tak by som chcela viac s ňou napredovať. No neviem ako ďalej so zónami.
Nejde mi o to, aby som ju to naučil za mesiac, za pól roka. Proste si chcem nájsť konečne vhodnú metódu pre nás a tou to aj trénovať, nikam sa neponáhľam.

Druhá, mladšia fenka Adri, má pól roka. Môžem s ňou už robiť kladinu? Rozhodla som sa pre zastavovanú, keďže v porovnaní s Nelly je veľmi rýchla a aj sa mi zdá, že ju to báví :jupi: . Zatiaľ sme skúšali len raz zastavenie, nie však celú a dnes prvýkrát celú. Tak isto máme čas ani nás nič nesúri, veľmi nás to spolu baví. Čiže máme čas sa dôkladnému nácviku zón naučiť.
Ďakujem za každú dobrú radu. :)
http://nellyandadri.webnode.sk/

"Bili sa vo mne dvaja ľudia: jeden bol ochotný urobiť čokoľvek, aby sa zachránil a druhý to bol ochotný kedykoľvek vzdať."
Dežo Ursíny.


"Stávaš sa navždy zodpovedným za to, čo si k sebe pripútal." Antoine De Saint Exupéry
Monika & Parsonky
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3009
Bydlisko: Trenčín

Re: Zónovky

Poslaťod Sunny » Pon 18.10.2010 12:11

Ja len z mojich veľmi skromných skúseností s jedným prašteným parsonom - určite zastavovanú :yes: S Gili sme kladinu začali chodiť v tých cca 6 mesiacoch, bohužiaľ najprv sme ju len tak behali, však zóny potom...ale zvykla si kladinu preletieť, zóny preskočiť pomaly z polovice zostupky...dosť ťažko sa to odúčalo. Teraz sme mali vyše polroka nútenú prestávku - a ideme začať pekne od začiatku, nanovo a snáď lepšie.
Sunny
Moderátor
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 8296
Bydlisko: Morava

Re: Zónovky

Poslaťod Natalia a Biff » Pon 18.10.2010 12:16

v prvom prípade by možno pomohli zbiehané zóny, running, ktoré psíka nijako nebrzdia a teda sa aj môže zrýchliť a v druhom prípade by som šla na 2o2o. oba spôsoby treba maximálne precízne trénovať, ale vyplatí sa to, výsledok je super. Pri 2o2o nepotrebuješ na začiatku kladinu, stačí ti šuflík položený na opak či schodík, doska, na ktorej budeš psíka učiť zastavovať prednými packami na tráve, koberci a zadnými na schodíku či šuflíku, doske, alebo niečom vyvýšenom. keď pochopí, potom môžeš prejsť na zónu na kladine a až keď to pochopí aj tam, môžeš postupne učiť v pohybe zostupnú časť kladiny a napokon kladinu celú. celkom pekne je o nácviku popísane tu http://www.opsion.cz/index.php/o-metodi ... ga-agility , alebo si treba pozrieť stránky Silvie Trkman.
Life is better with a Border Collie
Natalia a Biff
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1200
Bydlisko: Levoča

Re: Zónovky

Poslaťod Monika & Parsonky » Pon 18.10.2010 12:57

A s mladšou kedy začať s celou kladinou? Teraz má pól roka, chcem ju na nej zastavovať.
http://nellyandadri.webnode.sk/

"Bili sa vo mne dvaja ľudia: jeden bol ochotný urobiť čokoľvek, aby sa zachránil a druhý to bol ochotný kedykoľvek vzdať."
Dežo Ursíny.


"Stávaš sa navždy zodpovedným za to, čo si k sebe pripútal." Antoine De Saint Exupéry
Monika & Parsonky
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3009
Bydlisko: Trenčín

Re: Zónovky

Poslaťod Natalia a Biff » Pon 18.10.2010 13:08

2o2o je zastavovaná, psík musí zastaviť na konci prednými na zemi a zadnými packami na zóne :smile: myslím, že aj na pochopenie je pre psíka veľmi dobrá ak sa na to ide ako som písala, postupne a precízne. na kladinu s ňou potom prejdeš až keď pochopí princíp predných nôh na zemi a zadných na doske, šuflíku, či schodíku. na celú kladinu až keď zvládne zastavovanie zo zostupnej časti.
Life is better with a Border Collie
Natalia a Biff
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1200
Bydlisko: Levoča

Re: Zónovky

Poslaťod Catqa » Pon 18.10.2010 21:35

My sme sa do zonoviek pustili metodou "nose touch" :smile:
Catqa
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1272
Bydlisko: Trenčín, Bratislava

Re: Zónovky

Poslaťod Monika & Parsonky » Pon 18.10.2010 21:43

Natalia a Biff píše:2o2o je zastavovaná, psík musí zastaviť na konci prednými na zemi a zadnými packami na zóne :smile: myslím, že aj na pochopenie je pre psíka veľmi dobrá ak sa na to ide ako som písala, postupne a precízne. na kladinu s ňou potom prejdeš až keď pochopí princíp predných nôh na zemi a zadných na doske, šuflíku, či schodíku. na celú kladinu až keď zvládne zastavovanie zo zostupnej časti.


je mi jasné, čo to znamená. tak to robí aj Alic s Orianou, takže si to viem veľmi dobre predstaviť. :no:
mňa skôr zaujímalo to, či už môže celú kladinu, ale v podstate som dostala viac odpovedí, že je to zbytočnééé, takže v tom mám jasno.
je nejaký rozdiel, ak bude zastavovať 4mi packami na zóne alebo 2 na zóne a 2 na zemi? čo som čítala, tak 2o2o je väčšinou pre väčšie psi, ale určite to nie je podmienka. akosi sa neviem ujednotiť v tom, či 4 na zóne alebo 2 a 2. :pac:

a, čo sa týka Nelly, tak tam som úplne stratená. vôbec neviem, či zastavovať alebo zbiehať. :plac:

Katka: krásne, ste moc, moc šikovnééé. :)
http://nellyandadri.webnode.sk/

"Bili sa vo mne dvaja ľudia: jeden bol ochotný urobiť čokoľvek, aby sa zachránil a druhý to bol ochotný kedykoľvek vzdať."
Dežo Ursíny.


"Stávaš sa navždy zodpovedným za to, čo si k sebe pripútal." Antoine De Saint Exupéry
Monika & Parsonky
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3009
Bydlisko: Trenčín

Re: Zónovky

Poslaťod Catqa » Pon 18.10.2010 21:55

Monika, podla mna mas pri 2o2o taku vacsiu istotu, ze neskoci. Aspon na mna to tak posobi, ale nemam to nicim podlozene, velmi som tuto metodu nestudovala.
A pri Nelly by som sa rozhodla na dobre natrenovane zbiehane, pretoze ju potrbujes zrychlit a neprerusovat jej pohyb zastavenim na zone. Ale zasa ona je taky zajko skakavy a jej prirodzeny pohyb je skackanie, takze tam mas dost neistotu, ze ti ju skoci. Mozno by si aj ty mohla skusit tento nose touch aby aj pri tom jej skakavom pohybe na konci zony proste musela zastat a polozit nos na zonu.

A dakujem za pochvalu :hi:
Catqa
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1272
Bydlisko: Trenčín, Bratislava

Re: Zónovky

Poslaťod zeane » Pon 18.10.2010 22:46

:lol: ja len upozorním tých, čo učia psa (ako ja) zastavovať na obrubníku, že metóda 2o2o je zľahka nevhodná, bo pes za toho boha nepochopí prečo má mať raz všetky packy pred a raz dve packy za hranicou :haha: :pac: Bárs by mi to bolo došlo skôr ako to Bo pochopila - mohla som mať 100% a rýchle 4on...
zeane
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2393

Re: Zónovky

Poslaťod Monika & Parsonky » Pon 18.10.2010 22:50

Zeane: asi som mimo, ale akosi nechápem. Odporúčaš teda pre menšieho psa 4 packy na zóne?

Kati: však to, však to, že tá Nellča je taká nevyspitateľná.
http://nellyandadri.webnode.sk/

"Bili sa vo mne dvaja ľudia: jeden bol ochotný urobiť čokoľvek, aby sa zachránil a druhý to bol ochotný kedykoľvek vzdať."
Dežo Ursíny.


"Stávaš sa navždy zodpovedným za to, čo si k sebe pripútal." Antoine De Saint Exupéry
Monika & Parsonky
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3009
Bydlisko: Trenčín

Re: Zónovky

Poslaťod zeane » Pon 18.10.2010 22:58

to nie, len keď v bežnom živote učíš aby sa pes automaticky zastavil na kraji cesty pred obrubníkom. Ja mám so zónami ten problém, že si Bo tak trikrát overí či vážne chcem po nej aby v tomto konkrétnom prípade scupala prednými až mimo zónu... Moja chyba, keby som si skôr uvedomila, že náš povel "cesta" je vlastne 4on, mohlo to byť s ňou ľahšie. :yes:
zeane
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2393

Re: Zónovky

Poslaťod Monika & Parsonky » Pon 18.10.2010 23:09

Achaa, som si nebola istá ako to myslíš.

No ja aj tak stále neviem, to by som nikdy neverila, že je také ťažké sa rozhodnúť ako bude človek so psom trénovať zóny. Teda som si istá, že pri Adri (tá mladšia) to bude zastavovaná, len stále neviem či 4o alebo 2o2o a pri tej staršej, tak tam bude ešte dlho dúmať.
http://nellyandadri.webnode.sk/

"Bili sa vo mne dvaja ľudia: jeden bol ochotný urobiť čokoľvek, aby sa zachránil a druhý to bol ochotný kedykoľvek vzdať."
Dežo Ursíny.


"Stávaš sa navždy zodpovedným za to, čo si k sebe pripútal." Antoine De Saint Exupéry
Monika & Parsonky
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3009
Bydlisko: Trenčín

PredchádzajúciĎalší

Späť na Agility