Aké povely dávať k jednotlivým prvkom?

Konkrétne triky a ich nácvik

Aké povely dávať k jednotlivým prvkom?

Poslaťod Esticsillag » Str 01.10.2008 21:34

:ahoj: Bola by som veľmi rada, ak by mi niekto poradil ohladom povelov! Nemam zatial problem s nacvikom prvkov, mam vsak problem s tym, ake povely davat k tym cvikom... Napr. ako povelom rozlisim chodzu pri lavej a pravej nohe? Dalo by sa lava a prava, ale potom ak ho chcem naucit vyslanie do strany tak potom co? Chapete dufam co tym myslim ze? Dakujem vopred za rady a napady! :smile:
Esticsillag
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 268

Re: Aké povely dávať k jednotlivým prvkom?

Poslaťod vavrena » Štv 02.10.2008 15:15

No a aké prvky už vieš? Vie tvoj pes už kráčať pri nohe? Ja som naučila Herbioho kráčať pri pravej nohe "K nohe", pri ľavej "Pri mne". A tľapnem si po stehne. Vie reagovať len na povel alebo len na gesto, najlepšie sú oboje spolu. Učili sme sa to zvlášť, pri ľavej začal chodiť oveľa neskôr. Nechcela som, aby sa mu povely mýlili. S vysielaním do určitého smeru by ti malo stačiť ukázať rukou, kam má ísť a "Vpred!". Ak chceš, aby robil ďalej od teba oblúčiky alebo tak, je to zložitejšie takto vysvetľovať. Ono dokonca ani nemusíš mať zvlášť povely na kráčanie vľavo - vpravo, ak bude reagovať iba na tľapnutie po stehne. Ale my sme si to odlíšili, mne to viac vyhovuje.

Dúfam, že som trošku pomohla. Aké prvky ešte nacvičuješ?
vavrena
Moderátor
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2958
Bydlisko: Galanta

Re: Aké povely dávať k jednotlivým prvkom?

Poslaťod Kača » Štv 02.10.2008 15:19

jj, a aj s tým mám trochu problém.

(ale "k nohe" a väčšinou k pravej býva "druhá"...)
A keď mám pravú nohu "druhá" tak nemožem dávať ani povely napr. pri podávaní labiek... jednu mám labka, druhú som musela dať packa... a tiež zakývanie... keď jedno mám ahoj, druhé asi dám pápá....
A čo sa týka otočiek... tiež som nevedela ako to vymyslieť, doprava som dala "(v)pravo" doľava "(o)toč"

Ale neviem ako mám dať napr povely na výskok do rúk, som ju naučila na zaplieskanie po stehnách a "hop" ale hop je aj agility a viac menej aj pri preskoku nôh a rúk.. tiež s mám s niektorými povelmi chaos... alebo čo mám dať na chôdzu po zadných... chcela som "hore"... ale "hore" máme aj v agi.. vadí to?
Kača
Chovateľ
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2501
Bydlisko: Žilina

Re: Aké povely dávať k jednotlivým prvkom?

Poslaťod Iwka » Štv 02.10.2008 16:55

ja mam na chodzu po zadných povel ,,panák"
Obrázok
Iwka
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1532
Bydlisko: Praha

Re: Aké povely dávať k jednotlivým prvkom?

Poslaťod vavrena » Pia 03.10.2008 7:51

S tými stranami je to troška problém, to máte pravdu :ach: . Ja učím svojho psíka všetko na jednu stranu. Až po čase, teda povedzme pár týždňoch (aj viac), na druhú. S odstupom času sa mu to nebude mýliť. Napríklad zatiaľ sa točí iba do jednej strany. A reaguje, len keď dám povel ľavou rukou! Tak som si povedala, že ok, aspoň potom bude vedieť, že keď mi vyletí od tela pravá ruka, bude sa točiť do druhej. Každý psík vie do istej miery pomôcť s povelmi pomocou vlastných reakcií. A kedže psy vo všeobecnosti reagujú lepšie na gestá a intonáciu ako samotný povel, priveľmi špeklovať nad slovami ani netreba.

Chôdzu po zadných máme "Up!" (akože "Ap" pre neangličanov). No a ďalšie alternatívy pre "Hop" cez ruky či do náruče: Spring!, Skoč!

Povely vymýšľam hlavne tak, aby sa foneticky nepodobadali. Zo začiatku zvyknú mať mladé psíky problém aj so sadni-ľahni, pretože vnímajú len to A..NI. A vtedy to treba samozrejme len docvičiť. Lenže pri dogdancingu sa dá týmto veciam úplne vyhnúť, stačí si pomôcť trebárs cudzími jazykmi. Alebo obyčajnými samohláskami. Pes predsa môže chosiť po zadných na "Uáá!", čo koho do toho, že ľudia vám nebudú rozumieť? Hlavne, že pes bude vedie, čo chcete. A že si máme zvykať na nejaké nové bláboly? Keď si môže zvykať pes, môžeme si aj my, no nie?
vavrena
Moderátor
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2958
Bydlisko: Galanta

Re: Aké povely dávať k jednotlivým prvkom?

Poslaťod zeane » Pia 03.10.2008 8:40

Ja len pridám, že napríklad vpravo - vľavo môžeš alternovať anglickým right - left, nemeckým rechts - links a potom ešte môžeš kričať levo - pravo, ako (myslím) slovinci... No a už zostáva zistiť len ako sa to povie trebárs maďarsky, španielsky, taliansky, holandsky, rusky, japonsky.... Jediné obmedzenie je len tvoja pamäť.... :no:
zeane
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2393

Re: Aké povely dávať k jednotlivým prvkom?

Poslaťod lusy » Pia 03.10.2008 10:50

No a už zostáva zistiť len ako sa to povie trebárs ...taliansky....


destra-sinistra :lol:
lusy
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3706
Bydlisko: Taliansko

Re: Aké povely dávať k jednotlivým prvkom?

Poslaťod Kača » Pia 10.10.2008 19:48

jj, na otočky som dala "vpravo" a pravú ruku a tú do druhej strany mám "toč" a ľavú ruku... a už si fakt dobre zvykla a ide jej to!:)
Kača
Chovateľ
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2501
Bydlisko: Žilina

Re: Aké povely dávať k jednotlivým prvkom?

Poslaťod antenka » Pia 10.10.2008 20:29

ja s nuarom pouzivam na akekolvek druhy skoku HOP a odlisujem to gestom. ked upazim ruku, vie, ze ma skocit do narucia, ked vidi pred sebou prekazku a ja poviem hop, on vie, ze ju ma skakat. ked zdvihnem nohu, ruku a poviem hop, skoci to. proste poviem hop a on vie, ze ma skakat a zalezi uz len na tom, aku prekazku mu dam.
co sa tyka tocenia, tak my mame proti smeru hodinovych ruciciek TOC a v smere OBRAT, labky rozlisujeme na DAJ a LABKU, no a chodza pri nohach je K NOHE (lava) a STRANA (prava). trochu problem mame, ked mu hovorim uuuuuuuuuuuuklon (s dorazom na u) a smuuuuuuuuutny (tiez s dorazom na u) a vtedy nuarko vnima len tu uuuuuuu a myli ho to, takze namiesto uklon mu asi zacnem hovorit poklona, alebo neviem...
Pes nikdy neurobí chybu.Je to pes a robí,čo robí,lebo je pes a myslí ako pes.Ste to vy,kto robí chybu,pretože ste ho nevycvičili,aby robil to,čo chcete.Alebo ste zle posúdili,čo je schopný robiť.Takže ak niekto v týme urobil chybu,ste to vy,nie pes.
antenka
Snoopy
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 131
Bydlisko: Martin

Re: Aké povely dávať k jednotlivým prvkom?

Poslaťod Esticsillag » Str 05.11.2008 10:43

Po maďarsky: ľavá= bal, pravá= jobb :lol:
Esticsillag
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 268

Re: Aké povely dávať k jednotlivým prvkom?

Poslaťod Trivi » Str 05.11.2008 14:10

neviete aky je povel najlepsi pre otocku?
Trivi
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 257
Bydlisko: Košice

Re: Aké povely dávať k jednotlivým prvkom?

Poslaťod Iwka » Str 05.11.2008 15:44

taky aky si vyberies :)

ja mam ,,toč" a ,,krúť"
Obrázok
Iwka
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1532
Bydlisko: Praha

Re: Aké povely dávať k jednotlivým prvkom?

Poslaťod Lenka.Buddy » Str 05.11.2008 19:49

my máme toč :jop: :ha: ale odkedy vie tie otočky sa niekedy točí až moc
www.bafbaf.webnode.sk tu nájdete všetko o nás :)
Lenka.Buddy
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2429
Bydlisko: Dolné Orešany

Re: Aké povely dávať k jednotlivým prvkom?

Poslaťod Esticsillag » Ned 09.11.2008 20:21

Mozte mi dat nejake typy? Ake povely pripadne posunky pouzivate na:

1.) obehnutie okolo majitela do prava
2.) obehnutie okolo majitela do lava
3.) otocenie okolo vlastnej osi vpravo
4.) otocenie okolo vlastnej osi vlavo
5.) obehnutie rekvizity vpravo+vlavo

+ ako odlisit povelmi podobne cviky na agility? Uz som z toho uplne zufala lebo maly sa uci strasne rychlo a ja uz neviem vymyslat povely a hlavne si ich zapamätat (uz si to budem pisat)...
Esticsillag
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 268

Re: Aké povely dávať k jednotlivým prvkom?

Poslaťod AlicaGGG » Pon 10.11.2008 20:21

my mame dost povelov rovnakych aj s agility, a je to tak mozno aj lepsie - ja chapem a aj pes :smile: - napr. panacika mame ako "hop" a aj skok do narucia mam hop, ale to este dam ruky od seba a nastavim jej koleno :lol:
AlicaGGG
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3765
Bydlisko: Nové Mesto nad Váhom

Ďalší

Späť na Triky