Rozhodcovia

Sem píšte všetko ohľadne výstav.

Rozhodcovia

Poslaťod bubonic » Str 07.05.2008 23:53

nell píše::lol: my sme dostali prvého cajca....( Čo sa týka toho posudzovania na výstavách je to hrozné.Všade vládne protekcia.......Aj u nás pri kokroch .Na výstave v Nitre vytkla pani rozhodkyna mojej gucci pohyb (lebo proste nemala jej čo vytkút) a bolo to len preto aby vyhrala fenka rozhodkzninej kamosky...A samoyrejme teraz sme boli prvý my a zaujímavé každy chválil jej pohyb


a nehovorila si že tá baba v nitre čo vyhrala je aj tvoja kamoška a že jej to praješ? zabudla som, že je to viac osobné ako o psoch.

gratulujem všetkým k titulom :winner: , hádam sa tiež raz ku Vám pridáme :lol:

//vytvorená nová téma
//jukel
Mať psa a lásku mu nedať je ako pri studni stáť a smädom umierať.
bubonic
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 524
Bydlisko: Bratislava Petržalka

Re: Banská Bystrica

Poslaťod lin » Štv 08.05.2008 8:57

Vďaka za reakciu Bubonic, :lol: , tá moja "kamoška", ktorej som v Nitre tú triedu dala vyhrať, je moja taká veľká kamoška, že sme si až teraz v Banskej Bystrici po výstave potykali :lol: Je to sympatická mladá dáma, s ktorou som pred nitrianskou výstavou vôbec nebola v kontakte a po nej sme si vymenili pár e-mailov. Žiaľ, bežnou výhovorkou slovenských (aj českých) vystavovateľov, keď ich pes nevyhrá, je, že vlastne rozhodca je blbec, alebo posudzuje tváre. V Banskej Bystrici som bola za kruhom spoločenských plemien svedkom situácie, keď poľská vystavovateľka dostala BOB v silno obsadenom plemene od maďarskej rozhodkyne. Vystavovateľka sa s nadšením rozhodkyni poďakovala, sálala z nej radosť. Žiaľ maďarská rozhodkyňa inak ako po maďarsky nevedela a tak jej nerozumela, ako som pochopila zo sledovania situácie. Za kruhom sa znechutená skupinka troch fanúšikov iného jedinca v danej súťaži začala rozprávať o tom, že pozrite sa, veď sa evidentne poznajú, preto jej to dala. Naštvala ma ich trápna prízemnosť, tak som ich oslovila, že nech sa lepšie prizrú situácii, že tie dve si ani len jazykovo nerozumejú, nieto že by sa poznali. A takto, milá Nell, vznikajú obyčajné ohovárania rozhodcov. Miesto toho, aby sme sa sebakriticky pozreli na seba a na svoje zvieratá a uznali si ich chybu (a že každý rozhodca má iné priority, pre jedného je hlava najdôležitejšia, pre druhého pohyb, pre tretieho zuby a preto môže vyhrať vždy niekto iný), tak budeme hľadať chyby v rozhodcoch. Tí ktorí tak robia, budú tie chyby v rozhodcoch hľadať ešte aj o 20 rokov, pretože sú presvedčení, že chyba nie je v ich psoch, ale v rozhodcoch, a tak nebudú napredovať. Tí, ktorí hľadajú a nájdu chybu v sebe a vo svojom psovi (chove), to niekam dotiahnu a už nebudú musieť ohovárať rozhodcov, pretože budú mať (po rokoch intenzívnej práce) takých psov, že s nimi skrátka budú vyhrávať. Som zvedavá, do ktorej skupiny budete, milá Nell, patriť po 20 rokoch Vy. Linda Voláriková
lin
Nováčik
 
Príspevky: 48

Re: Banská Bystrica

Poslaťod Spagetka » Štv 08.05.2008 10:04

Caute vsetci psíčkari, vystavovatelia, chovatelia, rozhodcovia:) takze aj ja som sa tento rok po prvý krát prihlásila na túto výstavu v BB. Výstavy beriem ako spríjemnenie môjho a hafinovho psíčkarskeho života :smile: ! Každý rozhodca nech pozná sebelepšie štandard plemena, alebo je aj chovateľ daného plemena, prípadne poradca chovu a ďalšie tak nám predkladá svoj len a len názor na ideálneho psa. Ako sa každý inak oblieka tak sa každému páči aj niečo iné. No ako je jasné, že na výstavu nepríde rozhodca napr. v plavkách tak nevyberie psa, ktorý by sa príliš odchiľoval od štandardu, lebo by si kydal sám na seba. Možno sa zdá, že týmto bránim situáciu pri kruhu č.5 v nedeľu v BB no nie je to tak aj keď ja som vyšla až príliš nad moje očakávania z kruhu tak si myslím, že niektoré rozsudky - posudky a hodnotenie neboli adekvátne. No pani rozhodkyňa rozhodla tak a aj keď sa nám to nepáči je to jej názor. Každý chovateľ, majiteľ by sa mal úprimne zamyslieť nad posudkom a pokiaľ je to naozaj jedno veľké klamstvo tak podať protest tá možnosť je tu vždy. Aj keď málokedy to niečomu pomôže, a je naozaj škoda, že veľa fajn ľudí a psíčkarov odchádzali sklamaní a nahnevaní. Tak čo im zostáva nabudúce sa buď vyhnúť rozhodcovi alebo to risknúť zas. A nebol by rozhodca, ktorý by niekoho nenaštval! :fizel:
Spagetka
Okoloidúci
 
Príspevky: 2

Re: Banská Bystrica

Poslaťod ivana1 » Štv 08.05.2008 10:42

Spagetka "....a pokiaľ je to naozaj jedno veľké klamstvo tak podať protest tá možnosť je tu vždy ..."

Ono podla vystavneho poriadku voci rozhodnutiu rozhodcu nie je pripustny protest, (a po skonceni vystavy je aj neskoro :hmm: ).
SKJ: Vystavny poriadok:
XVII. PROTEST
1. Protest proti rozhodnutiu rozhodcu – oceneniu, poradiu, udeleným titulom ap. nie je prípustný.
2. Protest z formálnych dôvodov je prípustný po zložení kaucie uvedenej v propozíciách, prípadne v katalógu výstavy. Protest musí vystavovateľ podať písomne vo výstavnej kancelárii, a to do skončenia posudzovania v kruhoch. V prípade rozhodnutia v neprospech vystavovateľa zložená kaucia prepadá v prospech výstavy.
3. O podaných protestoch rozhoduje komisia pre protesty zložená z hlavného rozhodcu (prípadne člena povereného funkciou „zväzový dozor“), riaditeľa výstavy a zástupcu rozhodcov.
4. O riešení podaných protestov musí výstavná kancelária vyhotoviť protokol.
ivana1
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2176
Bydlisko: Bratislava - Dlhé Diely

Re: Banská Bystrica

Poslaťod Spagetka » Štv 08.05.2008 15:49

Tak ano uznávam už aj v minulom príspevku, že s protestmi je to ťažko a nemyslela som podať protest pre to , že som nedostala titul ale proti posudku pokiaľ tam rozhodca očividne napísal dríst ako, že napr. len tak do vetru môj pes má príliš zostrihaný postoj alebo prestavaný chrbát keď viem že to tak neni a že je to čistý výmysel..aspoň niečo takéto som pochopila z ostatných príspevkov, kde ľudia napísali, že rozhodca psom spĺňajucim štandard v dobrej výstavnej kondícii udelil vd-čka!No aj tak si myslím, že skôr či neskôr sa toto môže stať kdekoľvek a komukoľvek na výstave. Naozaj sa prikláňam k názoru, že niet nad zahraničného rozhodcu! Asi toľko..takže aj keď sa stalo to čo sa stalo v BB naši psíci sú pre nás stále tými najkrajšími a jedným blbým vd-kom sa nemôžeme dlho zapodievať veď tých našich to vôbec netrápi či odišli domov s pohárom alebo vylúčením z výstavy. :no:
Spagetka
Okoloidúci
 
Príspevky: 2

Re: Banská Bystrica

Poslaťod nell » Štv 08.05.2008 20:46

lin píše:Vďaka za reakciu Bubonic, :lol: , tá moja "kamoška", ktorej som v Nitre tú triedu dala vyhrať, je moja taká veľká kamoška, že sme si až teraz v Banskej Bystrici po výstave potykali :lol: Je to sympatická mladá dáma, s ktorou som pred nitrianskou výstavou vôbec nebola v kontakte a po nej sme si vymenili pár e-mailov. Žiaľ, bežnou výhovorkou slovenských (aj českých) vystavovateľov, keď ich pes nevyhrá, je, že vlastne rozhodca je blbec, alebo posudzuje tváre. V Banskej Bystrici som bola za kruhom spoločenských plemien svedkom situácie, keď poľská vystavovateľka dostala BOB v silno obsadenom plemene od maďarskej rozhodkyne. Vystavovateľka sa s nadšením rozhodkyni poďakovala, sálala z nej radosť. Žiaľ maďarská rozhodkyňa inak ako po maďarsky nevedela a tak jej nerozumela, ako som pochopila zo sledovania situácie. Za kruhom sa znechutená skupinka troch fanúšikov iného jedinca v danej súťaži začala rozprávať o tom, že pozrite sa, veď sa evidentne poznajú, preto jej to dala. Naštvala ma ich trápna prízemnosť, tak som ich oslovila, že nech sa lepšie prizrú situácii, že tie dve si ani len jazykovo nerozumejú, nieto že by sa poznali. A takto, milá Nell, vznikajú obyčajné ohovárania rozhodcov. Miesto toho, aby sme sa sebakriticky pozreli na seba a na svoje zvieratá a uznali si ich chybu (a že každý rozhodca má iné priority, pre jedného je hlava najdôležitejšia, pre druhého pohyb, pre tretieho zuby a preto môže vyhrať vždy niekto iný), tak budeme hľadať chyby v rozhodcoch. Tí ktorí tak robia, budú tie chyby v rozhodcoch hľadať ešte aj o 20 rokov, pretože sú presvedčení, že chyba nie je v ich psoch, ale v rozhodcoch, a tak nebudú napredovať. Tí, ktorí hľadajú a nájdu chybu v sebe a vo svojom psovi (chove), to niekam dotiahnu a už nebudú musieť ohovárať rozhodcov, pretože budú mať (po rokoch intenzívnej práce) takých psov, že s nimi skrátka budú vyhrávať. Som zvedavá, do ktorej skupiny budete, milá Nell, patriť po 20 rokoch Vy. Linda Voláriková

Pani Voláriková,
vobec som tu o vás nehovorila že ste "blbec", a vobec si vás nedovolím ohovárať...Ja som zhodnotila situáciu ( a vidíte nebola to pravda , mýlila som sa )...Hľadám chybu aj vo svojích psoch ( a vobec netvrdím ze mam genialnych psov ) a naďalej budem hľadať a ták dúfam že po pár rokoch budem napredovať dalej a zlepšovať sa čím dalej tým viac ....
nell
Snoopy
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 144

Re: Banská Bystrica

Poslaťod lin » Pia 09.05.2008 7:20

V tom Vám úprimne držím palce, Nell, máte veľmi nádejné zvieratká s ktorými treba pracovať. A spojenie rozhodca blbec som myslela úplne všeobecne, pretože je to veľmi častá reakcia vystavovateľov :smile: Medzi nami rozhodcami už padol taký návrh, že aj my si založíme fórum a budeme ohovárať vystavovateľov, lebo aj by bolo o čom :lol: Teda popravde, toto dogforum je naozaj držané v medziach slušnosti, to musím moderátorom uznať, ale je kopec iných, kde to ohováraním rozhodcov len tak iskrí .... pekný deň všetkým
lin
Nováčik
 
Príspevky: 48

Re: Banská Bystrica

Poslaťod mona » Pia 09.05.2008 8:48

Ja by som chcela reagovať na príspevok pani rozhodkyne a trochu by som chcela obhajovať vystavovateľov.
Myslím že určite robiť rozhodcu je veľmi ťažká úloha všeobecne pracovať s ľuďmi je veľmi ťažké ale podľa mňa keď niekto ide robiť takúto činnosť mal by byť pripravený na to že bude mať aj ľudí ktorý s ním budú súhlasiť aj takých ktorý s ním súhlasiť nebudú a pokiaľ koná správne tak by ho veľmi kritika rozhádzať nemala. A pravda je že niekedy sa dá z kritiky aj veľa naučiť. Na tomto fóre je viac pozitívnych ako negatívnych reakcií na výstavy ale ešte som nenašla rozhodcu ktorý by reagoval na reakciu pozitívnu :lol:.
Naozaj neviem ako to na výstavách chodí tiež som počula už všelijaké príbehy od mojich priateľov aj známych, niektorý preháňali,niektorý nie, ja síce chodím na výstavy, v podstate koli tomu aby som sa tam stretla s psíčkarmi aby se si povymieňali skúsenosti až tak mi na tých posudkoch nezáleží. Myslím si ale že na celom Slovensku v každej jednej oblasti "protekcia" funguje , tak neviem prečo by nemala fungovať zrovna v tejto oblasti . Ja osobne si myslím a moja predstava o výstavách bola taká, že nikde inde len na výstave dostanem kvaliný, objektívny posudok od odborníka. A moja skúsenosť a to čo som s aj prečítala vo vašom príspevku je, že jednému sa páči to, druhému zas iné. Nie je tam ten rozhodca náhodou preto aby posudzoval čo najobjektívnejšie a vybral jedinca alebo jedincov ktorý sa najviac približujú štandartu? Veď v štandarte je jasne napísané ako má ten pes vyzerať, nie je tam napísané nič všeobecné. Veď každý zamestnaný človek sa musí aj v práci pridržiavať zákonov aj ked veľakrát s nimi nesúhlasí nemôže sa riadiť vlastným názorom.
A ďalšia vec je že vystavovatelia platia dosť veľké štartovné na to aby rozhodcovia boli objektívny a aby bol odborník. Keby nebolo ľudí ktorý na výstavy chodia a platia štartovné tak ani rozhodcovia by nemali koho posudzovať, ja som akurát skonštatovala že výstava je najdrahšia "služba" cca 600 Sk na 10 minút si neúčtujú pomaly ani najlepší právnici :smile: a podľa toho by sa mali aj rozhodcovia správať. Možno sú to trochu tvrdé slová neberte to prosím ako kritiku na Vašu osobu je to môj všeobecný názot na celý ten výstavný "cirkus"
Ja som teraz trošku rozčarovaná a sklamaná z mojej skúsenosti V BB, čo bola naša 8 výstava a teraz sme sa dozvedeli že mám psíka ktorý nepatrí do chovu. Akokoľvek sa na to chcem dívať nezaujato tak mi z toho proste vždy vyjde že chyba sa tentokrát stala na strane rozhodcu. Išla som so psíkom na prvé výstavy koli tomu aby som sa dozvedela či je moj pes dobrý alebo nie. Nemala som na neho názor pretože nie som odborník, preto som chcela aby ho posúdili na výstavách ľudia ktorý skúsenosti majú.Po tom ako sme "utŕžili" pár Výborných som teda skonštatovala že zrejme nemá žiadnu vážnu chybu, som ho začala pripravovať na skúšky do chovu. A to nehovoriac o tom kolľko času a námahy ma stálo to aby som ho naučila ako sa má správať na výstave, stáť na stole, nechať sa prezerať. A po dvoch rokoch sa dozviem že všetka táto námaha a aj čas ktorý sme do toho investovali boli zbytočné? Úprimne nenahnevalo by Vás to? Že vlastne miesto toho aby sme sa chodili zabávať hrať sa medzi ostatných psíkov sme sa učili stáť na stolíku, nechať sa prehliadať. Že čas ktorý sme mohli tráviť na výletoch v horách sme strávili na poli výcvikom ktorý nám v podstate bude zbytočný? Nie som nahnevaná preto že by som sa cítila dotknutá že niekto našiel chybu na mojom psovi, len ma mrzí to že tú chybu nenašiel rozhodca na prvej alebo druhej výstave. Mohla som tráviť čas so psom úplne iným spôsobom ako takto keď som počítala s tým že ho budem uchovňovať. A tiež som sa nemusela prihlasovať na výstavy ktoré máme pred sebou, pretože je mi na ne úplne zbytočné ísť.
mona
Okoloidúci
 
Príspevky: 2

Re: Banská Bystrica

Poslaťod Eva K. » Pia 09.05.2008 9:14

Mona, pokiaľ Ti to povie len jeden rozhodca, že psík nie je vhodný na uchovnenie, tak si z toho nič nerob a nebuď sklamaná. Pokiaľ Ti to povie viacero rozhodcov, tak už nad tým porozmýšľaj. Ja by som si z toho hlavu nerobila.
My máme už niekoľko CACIBov aj BOBOv a stáva sa nám občas, že vyfasujeme aj VD. A čo teraz, mám kôli tomu prestať chodiť na výstavy? V žiadnom prípade, pokiaľ prevládajú tie lepšie výsledky, tak nie.
Mám známu jednu bývalu rozhodkyňu, staršia pani a tá nám veľmi fandí. Vždy, keď prídeme z výstavy ju zaujíma ako naša fenka dopadla. A vždy sa veľmi čuduje, keď donesiele náhodou VD. Hovorí, že to je vec pohľadu rozhodcu.
Raz sme boli spolu na výstave už ani neviem, kde, ona sa bola pozrieť len na plemeno, ktoré chová.
Ona si urobila svoj posudok, akoby psíci u nej dopadli. A aké prekvapenie, vyšlo jej to úplne naopak. A je to skúsená rozhodkyňa odborníčka na posudzované plemeno. Tak že je to len o ľuďoch.
Chcela by som byť svojim psom.
Eva K.
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 350
Bydlisko: Bratislava

Re: Banská Bystrica

Poslaťod lin » Pia 09.05.2008 9:26

Mona, podľa mňa je subjektívne to, ako sa kto na ten štandard pozerá :-) Je to ako s krasokorčuľovaním. Nič si z toho nerobte, že Vás jeden rozhodca sklamal, on to určite nemyslel zle ani osobne, je to jeho pohľad na vec. Stalo sa mi (pred piatimi rokmi), že som bola na výstave so sučkou, ktorá je dnes interšampiónka a je matkou 6 šampiónov a troch interšampiónov, a v jeden víkend boli tri výstavy. V sobotu aj v nedeľu na medzinárodkách v silnej konkurencii sučiek sme získali obidva dni CACIB. Večer na klubovej výstave od Švédskeho rozhodcu sme dostali DOBRÚ. Podotýkam, že je to sučka, ktorá vyhrala CAC na Európskej výstave, a fakt okrem tej dobrej v živote nikdy ani len druhá nebola, absolvovala 33 výstav a mala z každej aspoň CAC, a samozrejme veľakrát CACIB. A čo teraz? Bol to pohľad toho rozhodcu, za kruhom sme sa dobre zabávali (lebo všetci dopadli katastrofálne) a nenechali sme si skaziť nádherný víkend na pláži chorvátskeho mora. Išlo sa ďalej. S dotyčným rozhodcom sa dnes s kľudným svedomím pozdravím a prehodíme pár zdvorilostných fráz, nedávno sme spolu posudzovali vo Švajčiarsku .... a ani ma nenapadne mať na neho ťažké srdce. Bol to jeho momentálny názor a tak to treba brať. Osobne ma rozhodnutie rozhodcu, resp. posudok, nedokáže rozhádzať. Ja viem, že je to drahá sranda, ale s tým do toho predsa ideme, keď vystavujeme. Nebojte sa Mona, aj my, rozhodcovia, máme pred výstavou stres, lebo chceme odviesť čo najlepší výkon. V noci pred výstavou poriadne nespíme, večer na izbách študujeme štandardy (ak posudzujeme plemeno, ktoré neposudzovávame tak často), snažíme sa čo najzodpovednejšie pripraviť. A chybu urobí každý človek z času na čas, takže aj rozhodca má právo sa pomýliť, sem-tam, samozrejme. Veľa vecí človek pochopí z iného uhla pohľadu, až sa tým rozhodcom raz stane.
lin
Nováčik
 
Príspevky: 48

Re: Banská Bystrica

Poslaťod raky » Pia 09.05.2008 9:43

Lin,
som rád že si viem prečítať Tvoj názor, pre mňa ako vystavovateľa z druhej strany...
Pre ostatných, jeden posudok ma dáko nerozhádže, viem ktorému rozhodcovi sa Catty páči, ktorému nie, máme od najkrajšieho mladého psa až po dobrý, pravda je že p. rozhodkyňa slušne napísala, že je v blahobytnej kondícii, ale jednoducho bola tučná... Nerozumel som len príspevku ..Mona,, , kde bolo písané, že psík nie je vhodný do chovu, to snáď neurčuje jedna výstava, môžeš mi to prosím vysvetliť? Možno aj plemeno? :no: Dik...
raky
Chovateľ
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 4149

Re: Banská Bystrica

Poslaťod Fraga » Pia 09.05.2008 9:52

Lin pekne si to napísala. Každý má právo sa zmýliť, ale napr. česi vydávajú ročenku, kde sú posudky všetkých psov za rok posúdených na výstave v ČR. No a keď si vezmeš nejakého rozhodcu, u ktorého majú všetky psy strmší záď, alebo prestavanú záď, tak potom neviem. Ono je to tam krásne vidieť, kto ako posudzuje ale ked raz poviem psovi, že má strmšiu zád a o dva týždne na to ju už nemá, tak urobim zo seba blba nie? Predsa strmšia zád nie je niečo ako nevhodná srsť, lebo osrstenie môže a nemusí byť OK ked pes lína alebo tak, ale zád sa jednoducho stratiť nemôže.
Raky išlo o jazvečíka a ked má zrastené stavce na chvoste (prehmatávajú sa chvosty na každej výstave!) v tom prípade ho vyradia z chovu.
Jediný psík, ktorý má o sebe ešte vyššiu mienku, než jeho pyšný majiteľ, je jazvečíček ;o)
Obrázok
Keď ti život ponúka citrón, vypýtaj si tiež soľ a tequillu...
Fraga
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 4437
Bydlisko: BA

Re: Banská Bystrica

Poslaťod raky » Pia 09.05.2008 9:56

Fraga,
už mi to je jasnejšie.. U jazvečíkov nie je niečo ako zvod mladých, resp. klubové posudzovanie? :oo:
Vieš, ak sa po dvoch rokoch dozvedela o takejto vade, potom to naozaj naserie...
r
raky
Chovateľ
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 4149

Re: Banská Bystrica

Poslaťod Kača » Pia 09.05.2008 9:58

lin: no, to máš dobré, ibaže keď mi pojdeme na prvú výstavu, tak ak naozaj že nedopadneme dobre, mna ten výsledok asi rozhádže... okrem toho chovateľka aj vraví, že to so Sindy skúsiť musíme... to vravím aj rodičom... zaplatia mi to, odvezú (zo ZA žiadna výstava blízko nieje) a potom keď budeme DOBRÝ? veru neviem neviem... akože, dopstanem sa z toho, ibaže moji fotrovci také veci asi nepochopia.. veď rozhodca je niekto, kto má zaručene pravdu, lebo sa v tom vyzná a blablabla :ach:
Kača
Chovateľ
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2501
Bydlisko: Žilina

Re: Banská Bystrica

Poslaťod Fraga » Pia 09.05.2008 10:00

Ano mavame zvod. no mladých :heh: chodia aj s trojročiakmi, ale mne sa pačilo ako povedal poradca chovu tiež jednému nevhodnému adeptovi, na čo ste čakali doteraz, keby ste prišli v 15 mes. (to je jazvec už dospelý - trpaslík, králik, štandard v 12 mes.), tak vám hned poviem, že je nevhodný.

Ale toto neviem ja na jej mieste, by som šla minimálne na dalšie dve výstavy. A nechala ten chvost zrontgenovať, alebo aspon prehmatať dašlím rozhodcom. Pochybujem, že by si to na 7 výstavách nevšimli...
Jediný psík, ktorý má o sebe ešte vyššiu mienku, než jeho pyšný majiteľ, je jazvečíček ;o)
Obrázok
Keď ti život ponúka citrón, vypýtaj si tiež soľ a tequillu...
Fraga
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 4437
Bydlisko: BA

PredchádzajúciĎalší

Späť na Výstavy