Doprava zdarma na Barfer.sk MATTPHOTO fotograf Večerné venčenie na Hafshope

Výstavný katalóg

Sem píšte všetko ohľadne výstav.

Výstavný katalóg

Poslaťod Vikiki22 » Ned 24.02.2013 16:10

Rozhodla som sa založiť túto, na prvý pohľad možno zbytočnú tému. No ešte stále sa stretávam s ľuďmi na výstavách, a obzvlášť s nováčikmi, ktorí majú v ruke katalóg a pýtajú sa informácie kruhového personálu, aj keď tú informáciu majú v katalógu. Nezdá sa, ale výstavný katalóg je neoddeliteľnou súčasťou každej výstavy, či už klubovej, národnej , medzinárodnej, svetovej... Obsahuje mnoho informácií, ktoré môžu byť užitočné aj zaujímavé. Myslím, že by o nej niečo mali vedieť nielen vystavovatelia, ale príp. aj návštevníci. :smile:


Čo je výstavný katalóg?
Výstavný katalóg je vlastne kniha, kde nájde vystavovateľ, majiteľ alebo chovateľ všetky potrebné informácie ohľadne danej výstavy, a to hlavne zoznam prihlásených vystavovateľov a údaje o vystavovaných jedincoch. Môže byť vydaný na výstavu jednodňovú alebo dvojdňovú, v prípade európskej alebo svetovej výstavy, ktoré sa konajú 3-4 dni, aj na každý deň zvlášť. Alebo, ako je zvykom na svetoznámej výstave Cruft´s vo Veľkej Británii, pre každú skupinu psov môže byť vytvorený aj zvlásť katalóg.

Úvodná časť katalógu
Každý katalóg má jedinečný obal, na ktorom je zvyčajne zobrazený pes. Obal musí obsahovať názov výstavy, dátum a miesto konania. Iné informácie ako usporiadateľ výstavy, mediálni, reklamní partneri či sponzori môžu, ale nemusia byť na obálke, ale mali by byť určite v katalógu. Na úvodnej strane sú napísané organizácie, pod záštitou ktorých je výstava konaná (SKJ, SPZ, FCI), opäť názov, dátum a miesto konania výstavy a menný zoznam výstavného výboru aj s funkciami.
Na ďalších stranách nájdeme:
• mapu výstaviska aj s umiestnením jednotlivých kruhov,
• program,
• rozhodcovský zbor a ich rozdelenie v záverečných súťažiach,
• komisiu pre protesty,
• z výstavného poriadku SKJ triedy, klasifikáciu, tituly a čakateľstvá,
• ceny, ktoré obdrží vystavovateľ v kruhu (diplom, stužku, posudkový list, kartičky CAC, CAJC, CACIB, BOB) alebo vo výdajni cien (kokardy, medaily, poháre),
• súťaže v rámci výstavy (Chovateľská skupina, Najkrajší pár psov, Dieťa a pes, Junior Handling, Najkrajšie šteniatko, Najkrajší dorast pes/suka, Víťaz čestnej triedy, Najkrajší veterán, Najkrajší mladý pes a suka, BIS Junior, Víťaz skupiny FCI a Víťaz výstavy – BIS),
• poriadky pre udeľovanie titulov daného štátu,
• zoznam plemien, ktorým sa udeľuje CAC, CAJC a CACIB zvlášť podľa farieb, druhu osrstenia a veľkosti,
• na medzinárodných výstavách aj zoznam plemien predbežne uznaných FCI, ktoré nemôžu získať CACIB,
• príp. zoznam iných akcií, ktoré sa konajú v priebehu výstavy (agility, obedience, klubové výstavy).

Toto všetko v 2 jazykoch, jeden je úradný jazyk štátu, kde sa výstava koná a druhý je buď niektorý svetový jazyk alebo jazyk, ktorý sa používa na blízkom okolí (u nás slovenský a nemecký).

Ďalšou časťou katalógu je zoznam vystavovateľov a psov, ktorí nastúpia v záverečných súťažiach, ako je Dieťa a pes, Junior Handling, Najkrajší pár psov a Najkrajšia chovateľská skupina. Zoznam vystavovaných plemien v abecednom poradí spolu s číslom kruhu, v ktorom sa vystavujú, počtom jedincov a katalógovým číslom, pod ktorým sa nachádzajú jedinci daného plemena v katalógu, je vhodný pre prvotné zorientovanie sa. Pre lepší prehľad slúži aj rozdelenie kruhov, kde je uvedené číslo kruhu, meno rozhodcu, ktorý v kruhu posudzuje, plemená, ktoré posudzuje a celkový počet psov v danom kruhu:

Obrázok

Samotný katalógový zoznam vystavovaných jedincov
Tento zoznam je písaný jednotným štýlom vo všetkých katalógoch, prihlásené jedince sú uvedené podľa jednotlivých plemien v abecednom poradí alebo podľa rozdelenia do skupín FCI. V rámci týchto plemien sú potom rozdelené do jednotlivých tried podľa aktuálneho veku dosiahnutého v dobe konania výstavy. Príklad:

Obrázok

Popis príkladu vyššie:
• plemeno (originálny a slovenský názov),
• meno rozhodcu, pôvod rozhodcu a kruh, ktorý posudzuje,
• pohlavie a trieda vystavovaných jedincov,
• číslo konkrétneho jedinca (číslo musí mať vystavovateľ umiestnené na viditeľnom mieste),
• meno psa, plemenná kniha a číslo psa v nej, dátum narodenia psa,
• otec a matka psa,
• chovateľ a majiteľ.

Plemenné knihy
Na všetkých výstavách nájdeme nielen slovenských, ale aj zahraničných vystavovateľov, ktorých psy sú zapísané do plemennej knihy krajiny, ktorá musí byť členom FCI. Pre lepšie zorientovanie sa, pridávam zoznam niektorých skratiek plemenných kníh, s ktorými sa môžeme stretnúť v katalógu:

SPKP – Slovenská plemenná kniha psov
MET – Maďarská plemenná kniha
CMKU – Česká plemenná kniha
CLP – Česká plemenná kniha
OHZB – Rakúska plemenná kniha
PKR – Poľská plemenná kniha
VDH – Nemecká plemenná kniha
LOI – Talianska plemenná kniha
LOF – Francúzska plemenná kniha
LOSH – Belgická plemenná kniha
NHSB – Holandská plemenná kniha
RKF – Ruská plemenná kniha
SLR – Slovinská plemenná kniha
UKU – Ukrajinská plemenná kniha

Zoznam majiteľov psov a inzercia
Na úplnom konci katalógu je abecedný zoznam majiteľov s adresami a katalógovými číslami psov, ktoré vlastnia. Takto možno zistiť, odkiaľ majiteľ, a tým pádom aj pes, pochádzajú. Neoddeliteľnou súčasťou katalógu sú reklamy rôznych médií a výrobkov pre psy a majitelia a chovatelia môžu prostredníctvom katalógu reprezentovať a predstaviť aj ich chovateľskú stanicu alebo plemenníka. Okrem toho sú v katalógu reprezentované aj národné a medzinárodné výstavy, ktoré sa budú konať v danej krajine v najbližšom období aj s dátumom, miestom konania a často aj s termínmi uzávierok, takže má vystavovateľ prehľad o ďalších akciách, ktorých sa môže zúčastniť v danej krajine.

(Vlastné spracovanie.) :ahoj:
Vikiki22
Moderátor
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 10535
Bydlisko: Dvory nad Žitavou

Barfer.sk

Re: Výstavný katalóg

Poslaťod Leila Tobrok » Štv 25.07.2013 14:06

Trošku to sem nepatrí, ale nechcem zakladať novú tému s rovnakým názvom.

Potrebujem scany alebo fotky konkrétnych katalógov, od roku cca 2008-2009 do 2013. Ide o katalógy z výstav v Nitre, BA a v Trenčíne. Konkrétnejšie dátumy do SS. Alebo dajú sa nájsť niekde na nete? Napr. z júnovej Nitry nie sú ani len výsledky (nie plemien). :ua:

O čo ide - potrebujem v albumoch označiť psov (dôležité do budúcna) a neviem, kto to je, ale katalógové číslo je vidieť. Potrebujem len plemeno československý vlčiak. Stačí odfotiť a poslať na mail. nájde sa niekto???
http://www.tobrok.sk
Home of breeds - Czechoslovakian wolfdog, Hovawart and Leonberger
Plánujeme vrhy G,H,Ch, I (CsW) - 2019
Leila Tobrok
Chovateľ
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5817
Bydlisko: terra Illmer castri Zolgagyeriensis

Späť na Výstavy