CAC, CAJC, CACIB... Podmienky šampionátov atď..

Sem píšte všetko ohľadne výstav.

Poslaťod yetti » Pia 04.01.2008 13:58

[quote="Lili"]pre šampióna krásy SR nepotrebuje žiadny CACIB (cacib je na medzinárodného šampióna)

...nikde sa nepisalo o sampionovi krasy SR.... :lol: ale vdaka za upresnenie a doplnenie mojho prispevku :no:
Modrá je dobrá.... ale len u ND...
http://www.fatradog.sk

Obrázok
yetti
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 583
Bydlisko: okr. Martin, Turiec

Re::

Poslaťod Priscilla » Pia 04.01.2008 13:59

Každý pes posudený na výstave dostavá známku podľa toho nakoľko sa podobá štandardu: výborný (skratka V), veľmi dobrý (VD), dobrý (D), dostatočný alebo nedostatočný - takmer ako v škole :no:
Prvým štyrom psom v každej triede sa zadáva poradie. Ak je psov v triede viac ako štyria, ďalším sa už poradie nezadáva, tí dostanú len známku.

V triedach šteniat a dorastu sa zadávajú iné známky - len dve - veľmi nádejný (VN) a nádejný (N).

Do tried sú psy zadelené podľa veku, získaných titulov a zložených skúšok. Osobitne sú triedy pre psov a pre sučky.
trieda šteniat 3-6 mesiacov
trieda dorastu 6-9 mesiacov
trieda mladých 9-18 mesiacov
trieda stredná 15-24 mesiacov
trieda otvorená od 15 mesiacov
trieda pracovná od 15 mesiacov (pes musí mať zloženú nejakú skúšku)
trieda šampiónov od 15 mesiacov (pes musí byť šampiónom)
trieda veteránov od 8 rokov

pes môže byť na jednej výstave prihlasený len v jednej triede

Na niektorých typoch výstav (napríklad klubových) je namiesto triedy šampiónov trieda víťazov - vtedy pes nemusí byť šampiónom - stači aby bol klubovým, národnym, európskym alebo svetovým víťazom.

CAC - je to skratka z francúzského Certificat d'aptitude au Championat - čakateľstvo na národného šampióna (v niektorých krajinách sa tento titul môže nazývať aj ináč - napriklad v Rakúsku majú CACA, v Poľsku CWC)
CACIB - Certificat d'aptitude au Championat international de Beauté - čakateľstvo na medzinárodného šampióna
CAJC - čakateľstvo na národného šampióna mladých (Rakúšania majú namiesto CAJC-u titul Jugend Bester (JB), Maďari HPJ)

CAJC sa udeľuje v triede mladých psovi/sučke, ktorý získal ocenenie V1
CAC sa udeľuje v triedach strednej, otvorenej, pracovnej a šampiónov psovi/sučke, ktorý získal ocenenie V1. Psovi/sučke, ktorý získal V2 može byť udelený titul reservný CAC (RES.CAC, R.CAC)
Do súťaže o CACIB nastupujú na medzinárodných výstavách osobitne psy a osobitne sučky z dospelých tried (strednej, otvorenej, šampiónov a pracovnej), ocenené CAC-om. Najlepší pes/sučka získava CACIB, druhý najlepší R.CACIB.

Národným šampiónov sa pes stáva ak získa 4 x CAC v danej krajine (+ sú tam podmienky, že CAC-y musia byť udelené minimálne 3 rôznymi rozhodcami, musia byť získané v dvoch kalendárnych rokoch, jeden CAC musí byť z medzinárodnej výstavy, v niektorých krajinách je možné 1 CAC nahradiť tromi R.CAC).
Národným šampiónov mladých (junioršampiónom) sa pes stáva ak získa 3 x CAJC (príp. JB, HPJ) v danej krajine (CAJC-y musia byť udelené minimálne 2 rôznymi rozhodcami, niekde sa dá jeden CAJC nahradiť CAC-om získaným do veku 2 rokov). Titul junioršampión neoprávňuje psa na zaradenie do triedy šampiónov.
Každá krajina má svoje vlastné podmienky na udelovanie titulu šampión a junioršampión.

Medzinárodným šampiónom (interšampiónom) sa pes stáva, ak získa 4 x CACIB, minimálne od troch rôznych rozhodcov, v troch rôznych krajinách a medzi získaním prvého a posledného CACIB-u musí uplynúť viac ako rok.

Potom existuje ešte napríklad veterán šampión (šampión veteránov) - na to treba získať 3 x V1 v triede veteránov, grandšampión - pes už musí byť šampiónom a potom 3x v triede šampiónov získať CAC.

národný víťaz (NV) - udelovaný na národných výstavách psov - osobitne najkrajšiemu psovi a osobitne sučke z dospelých tried.

klubový víťaz (KV) - udelovaný na klubových výstavách psov (organizovaných príislušných chovateľským klubom) - osobitne najkrajšiemu psovi a osobitne sučke z dospelých tried.

svetový víťaz (SV) - udelovaný na svetovej výstave psov, tá sa koná len raz ročne, vždy v inej krajine, je vždy zároveň medzinárodná výstava, kde sa udeluje CACIB - titul svetový víťaz získavajú pes a sučka spolu s CACIB-om. Je to v podstate najvyšší titul, aký je možne získať.

európsky víťaz (EV) - udelovaný na svetovej výstave psov, tá sa koná len raz ročne, v niektorej európskej krajineje vždy, zároveň medzinárodná výstava, kde sa udeluje CACIB - titul európsky víťaz získavajú pes a sučka spolu s CACIB-om.

BOB (Best of Breed) - víťaz plemena - najkrajší pes plemena. Do súťaže o BOB nastupujú pes a sučka ocenený titulom CAJC, pes a sučka ocenený CACIB (na iných typoch výstav ako medzinárodných titulom - národný, klubový víťaz) a pes a sučka z triedy veteránov ocenený V1.

Niekedy sa udeľuje ešte titul BOS (best of opposite sex) - najlepší opačného pohlavia. Ak BOB získal pes, tak je udelený najlepšej sučke, ak sučke tak najlepšiemu psovi.

--------------------------------------------------------------------------------
Toto všetko boli tituly udelované v rámci jednotlivých plemien psov, ďalšie tituly sa udelujú ešte v záverečných súťažiach, kde porovnávajú najlepšich psov z rôznych plemien psov.

najkrajšie šteňa výstavy - súťažia všetky šteniatka, ktoré dostali v triede šteniat známku VN.
najkrajší dorast výstavy (zvyčajne psy a sučky oddelene) - súťažia všetky psy, ktoré dostali v triede dorastu známku VN.
najkrajší mladý pes/sučka - do súťaže nastupujú psy, ktoré získali CAJC.
nakrajší veterán - do súťaže nastupujú psy, ktoré získali v triede veteránov V1.

BIG (best of group) najkrajší pes skupiny. Vyberá sa spomedzi psov z príslušnej skupine (skupín je 10, psie plemená sú do nich rozdelené podľa pôvodneho využitia - napr. pastierske a stražne psy, chrty, teriéry, jazvečíky, společenské psy atď.), ktorí získali BOB.

BIS (best of show) najkrajší pes výstavy, vyberá sa spomedzi psov, ktorí získali BIG.

Ak je výstavy dvojdňová, alebo viacdňová - udeľuje sa každý deň výstavy aj titul BOD (best of day) - najlepší pes dňa. O BIS potom súťažia psy ocenené BOD.

Ešte by bolo možno vhodné podotknúť, že žiaden z titulov nie je nárokový, teda rozhodca ho nemusí udeliť, ak sa domnieva, že pes naňho nemá kvality. Teda može sa stať, že pes získa v triede ocenenie V1, ale rozhodca mu neudelí CAC.
Priscilla
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1078
Bydlisko: Nová Dedinka

Poslaťod Lili » Pia 04.01.2008 14:04

yetti- v poho, tak sme to aspoň upresnili, možno ani sám autor nevie že samotný šampion krásy neexistuje... teda buď niakej krajiny SR, ČR atď, alebo medzinárodný... ale keď to tam neuviedol priklonila som sa k tomu
Slovenskému... však uvidíme čo odpíše, čo presne myslel :smile:
Lili
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 235
Bydlisko: Trenčianska Teplá

Poslaťod yetti » Pia 04.01.2008 14:04

Lili píše:yetti- v poho, tak sme to aspoň upresnili, možno ani sám autor nevie že samotný šampion krásy neexistuje... teda buď niakej krajiny SR, ČR atď, alebo medzinárodný... ale keď to tam neuviedol priklonila som sa k tomu
Slovenskému... však uvidíme čo odpíše, čo presne myslel :smile:
:poklona:
Modrá je dobrá.... ale len u ND...
http://www.fatradog.sk

Obrázok
yetti
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 583
Bydlisko: okr. Martin, Turiec

Poslaťod raky » Pia 04.01.2008 14:19

takže písal som o CAC a nároku na šampióna, už som si to prečítal aj dvakrát - vďaka Yettimu :smile:
Takže mi stačí 2xCAC a skúška z výkonu, následne poslať žiadosť s papiermi a musím to stihnúť počas dvoch výstavných sezón... Dik za odpovede! :poklona:


CAC - čakateľstvo na národného šampióna

aj tak to zabudnem a pred výstavou budem na novo študovať, ako na každej... :heh:
raky
Chovateľ
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 4149

Poslaťod bassetka » Pia 04.01.2008 18:26

Saba,tvoj prispevok som pochopila tak,ze na NV sa dava Cacib a na MNV Cac.Tak sorry. :ua:
bassetka
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 237

Poslaťod mairi » Pia 04.01.2008 20:55

raky píše:takže písal som o CAC a nároku na šampióna, už som si to prečítal aj dvakrát - vďaka Yettimu :smile:
Takže mi stačí 2xCAC a skúška z výkonu, následne poslať žiadosť s papiermi a musím to stihnúť počas dvoch výstavných sezón... Dik za odpovede! :poklona:


CAC - čakateľstvo na národného šampióna

aj tak to zabudnem a pred výstavou budem na novo študovať, ako na každej... :heh:

? :oo:
mairi
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2639
Bydlisko: DNV

Poslaťod Saba » Pia 04.01.2008 21:04

bassetka:
Saba,tvoj prispevok som pochopila tak,ze na NV sa dava Cacib a na MNV Cac.Tak sorry.


v pohode :ahoj:
Saba
Šteniatko
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 54
Bydlisko: Ilava

Poslaťod raky » Pia 04.01.2008 21:11

mairi píše:
raky píše:takže písal som o CAC a nároku na šampióna, už som si to prečítal aj dvakrát - vďaka Yettimu :smile:
Takže mi stačí 2xCAC a skúška z výkonu, následne poslať žiadosť s papiermi a musím to stihnúť počas dvoch výstavných sezón... Dik za odpovede! :poklona:


CAC - čakateľstvo na národného šampióna

aj tak to zabudnem a pred výstavou budem na novo študovať, ako na každej... :heh:

? :oo:


dík, musím je zle, chcel by som... :no:
raky
Chovateľ
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 4149

Poslaťod Kača » Sob 05.01.2008 21:34

Pozri, napríklad :
CAC: može byť zadaný v medzitriede, v otvorenej tr., pracovnej, v tr. víťazov a šampiónov, každému psovi/fene, čo dostal známku V1, POZOR: ten titul rozhodca aj udeliŤ NEMUSÍ,
CAJC: Dostane len jeden psík/fenka (najlepší) v triede mladých
CACIB: Všetci psíci z tried, kde sa dávalo CAC, čiže proste psíci a fenky, ktoré dostali CAC (na danej výstave) postupujú ďalej a súťažia o titul CACIB: zadáva sa ale len na medzinárodnej a hodnotne vyššej výstave


Prosím povedz, že tomu chápeš aspoŇ drobátko viac :plac:


:aplause: :jupi:
Kača
Chovateľ
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2501
Bydlisko: Žilina

Poslaťod raky » Ned 06.01.2008 7:35

ja som v pohode, už len tie výstavy vyhrávať, naštastie ja budem držať len vodítko... :lol: ale veríme si..., predpoklady máme... :jupi:
raky
Chovateľ
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 4149

cac

Poslaťod Tatiana » Ned 06.01.2008 13:55

tak tituly nie su narokovatelne,pes musi byt ozaj kvalitny aby ho dostal,a vela zalezi na predvedeni mnohokrat sa stalo ze krasny pes bol zle predvedeny a titul dostal ten co sa predviedol ukazkovo hoci mal viac co vytknut
Tatiana
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2051
Bydlisko: partizanska 89,95617 solcany

Poslaťod Kača » Ned 06.01.2008 15:28

No my máme skvelé predpoklady tiež, ibaže moja extrahyperaktívna psica, by teraz v plnej hale psov, ani pol sekundy nevydržala stáť:D
Kača
Chovateľ
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2501
Bydlisko: Žilina

pes

Poslaťod Tatiana » Ned 06.01.2008 18:34

tak len trenovat,ja chodim na vystavy uz od stenata,aby si zvyklo na ten hurhaj a kopu ludi a psov,vacsia sanca na uspech Obrázok
Tatiana
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2051
Bydlisko: partizanska 89,95617 solcany

Re: CAC, CAJC, CACIB...

Poslaťod shishi » Štv 17.01.2008 10:12

ja sa chcem oyptat, ze jak v triede mladych pes moze dostat CAJC a v triede otvorenej CAC. a v tirede strednej? od 15 do 24 mesiacov tiez cajc? diky pekne...
Je to váš přítel, váš společník, váš obránce, váš pes. Vy jste jeho život, jeho láska, jeho vůdce. Bude váš, věrný a oddaný, do posledního úderu srdce. Jste mu povinován zasloužit si takovou oddanost. N.N.

www.buonacasa.sk
shishi
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 507
Bydlisko: Kosice okolie

PredchádzajúciĎalší

Späť na Výstavy