Háranie a výstavy

Sem píšte všetko ohľadne výstav.

Re: Háranie a výstavy

Poslaťod Nessiak » Štv 24.03.2011 12:31

Veď ja tu nehlásam že sa na výstavy s háravkami chodiť má a že je to dobré, len teda je to ozaj diskriminujúce. Táto téma mi udrela do očí najma koli nadchádzajúcim výstavám, pretože absolútne netuším, kam sa hlásiť, pretože cyklus nijako neovplyvním a ani neodhadnem. Sučka mi hárala zatiaľ len raz a prichádzajú výstavy ako BA-Jar, alebo CAC senec, oboje mám tu za rohom ale kam sa hlásiť alebo nehlásiť, keď nás može teraz kedykoľvek prekvapiť háranie ? :ua: :pac:
Nessiak
Snoopy
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 120
Bydlisko: Slovenský Grob

Re: Háranie a výstavy

Poslaťod Emily » Štv 24.03.2011 12:32

Offtopic: A to je to riziko :) prihlas vsade a uvidis. :ahoj:
Obrázok
Emily
Junior
 
Príspevky: 452
Bydlisko: Hlohovec

Re: Háranie a výstavy

Poslaťod Liola » Štv 24.03.2011 12:40

Emily píše:Nessiak... klus v kruhu sa da, ale ako rozhodca posudi hlavu, ked ma pes dole usi a a slintaaaaa ako blazon. A samozrejme ho to taha za sukou, cize nechce stat na jednom mieste. Ja nevystavujem civavu, ale zaprahoveho psa, co potiahne 1300 kg ako keby sa nechumelilo :joint: a je chovny, cize kryje pomaly kazdeho pol roka a preco by sa na vystave mal sustredit na mna, ked citi haravku? :no:

Offtopic: K tym peniazom dostavame sa dost offtopic. Ja len, ze napriek tomu, ze mam prihlasenu sucku na vystavu, radsej vyhodim 40 eur do vzduchu ako keby som mala platit potom veterinarovi. Nestoji mi to za to riskovat.

:jop:
Emily, ten nas mal za poslednych 6 mesiacov celkom 11 krycich dni a ma vyse 70kg :lol: . Velka sranda je to, fakt :pac: .

Wendy, pardon, predsa len nieco dodam...
wendy1 píše:Tak ci tak pokial viem tak vacsinou chodia prve psy a az potom suky. Najtazsie to moze byt v poslednych kolach, ked ide o najkrajsieho jedinca

Kolko mas prosim Ta odvystavovane, ked Ti nic nehovori, ze v tom istom kruhu sa posudzuju aj viacere plemena? Za dve tri hodiny je koberec taky atraktivny ako haravka sama! Priklad nedelna Nitra, pred nami 44 jedincov, posledne dogy, jedna z nich tiekla tak, ze tahala krvavy pas za sebou. Ja som mala zhodou okolnosti iba sucku so sebou,riesit som to nemusela, ale co po nej robili v kruhu psi ostatnych majitelov, to som teda este na ziadnej vystave nevidela :hmm: .
Kazdopadne, drzim Ti s Tvoju suckou palce, nech sa Vam dari a ked toho pochodis viac, zistis, ze tolerancia a slusnost na psich vystavach padne dobre kazdemu, nielen nam, co sa tam trapime so psami - samcami. :ahoj:
Liola
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 230

Re: Háranie a výstavy

Poslaťod wendy1 » Štv 24.03.2011 12:50

Tu je odkaz na vystavu: http://eastcup.slovakiadog.eu/propoziccie.htm.
Podla teba je uvedene ze sa nesmu harave feny zucastnit vystavy?
Nakolko FCI a SKJ maju trcohu odlisne podmienky, tak potom preco by pri danej vystave boli uvedene iba tieto propozicie, ktore som dala na uvedeny link, kedze sa opakuju aj pri FCI aj pri SKJ.

Tato diskusia vznikla na zaklade prispevku od prispievatela, ktory sa chcel zucastnit vystavy psov v Nitre, tu je odkaz na propozicie: http://www.nitracanis.sk/propozicie/

Tu chapem ze harave feny nesmu, nakolko propozicie su: http://canisbb.sk/doc/propozicie%202011.PDF, kedze to ide podla SKJ: http://www.skj.sk/tlaciva/vp_skj.pdf
Nie su uvedene dalsie propozicie, nakolko je tam uvedene ze sa postupuje podla poriadku SKJ.

To je pravda ze su vystavovane aj ine rasy. Teraz v Kosiciach po nas isli saluki. V mojom prispevku som uviedla, ze nemam odvystavovane vela, nakolko som zacinajuca vystavovatelka.
Netrdim ze to podporujem, ale pokial sa fena zacala harat, alebo konci, tak myslim ze sa to da a osobne proti tomu nemam nic v takomto stadiu. Tak ci tak my to tu nezmenime.
Offtopic: V chorobach mam uvedene vracanie z Alavisu, chcem Vas poprosit ci nemate s tym niekto skusenost, nakolko predsa len mate vacsie rasy, tak mozno mate skusenost s Alavisom. Dakujem za rady.
Ak chceš strážneho psa, nevyber si labradora.
Labrador len zahlási: "Človeče, to nevyzerá na zábavu - počkaj, ukážem ti trezor, a ak dovolíš, podržím ti dvere, kým nenaložíš všetko do auta."

Linda MACFARLANEOVÁ, nar. 1953
wendy1
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1031
Bydlisko: Košice

Re: Háranie a výstavy

Poslaťod Liola » Štv 24.03.2011 13:09

Wendy,
z dvoch prvych Tebou vlozenych linkov ( PO, NR ) kopirujem prvu vetu, je rovnaka v oboch pripadoch:
Výstava je usporiadaná podľa výstavného poriadku FCI a SKJ.

Vystavny poriadok SKJ hovori toto:

XIII. VYLÚČENIE Z VÝSTAVY
1. Na výstavách sa nemôžu posudzovať psy, ktoré nie sú uvedené v katalógu.
2. Z výstavy sa vylučujú psy choré alebo z choroby podozrivé, po úraze, honcujúce sa suky, suky v druhej
polovici gravidity, dojčiace suky a jedince, na ktorých bol vykonaný operačný zákrok na odstránenie chýb
exteriéru.


:ahoj:
Liola
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 230

Re: Háranie a výstavy

Poslaťod wendy1 » Štv 24.03.2011 13:20

Ano, ale preco su propozicie uvedene vo vystave tieto:
http://eastcup.slovakiadog.eu/propoziccie.htm
? Nic sa tam nespomina o haravych fenach. POtom sa to neriadi vystav. poriadkom len FCI?
Znama na danej vystave mi aspon takto tvrdila, ze to nie je zakazane, ked sa vystavuje harava fena.
Nie som v tom doma, tak ma to zaujima, nakolko podavam informacie od skusenejsich. Ak sa mylim tak prepacte. Aspon budem o nieco mudrejsia.

POdla usporiadetela narodnym poriadkom, t.j. nie su propozicie uvedene pri vystave?
http://www.skj.sk/tlaciva/vystavny%20poriadok%20FCI.pdf
Cize ak je uvedene v propoziciach ako pri PO? Su zvlast vymenovane zakazy, tak sa asi tie harave feny mozu zucastnit ci nie?
Tomu nechapem. Opravte ma ak to zle chapem.
Ak chceš strážneho psa, nevyber si labradora.
Labrador len zahlási: "Človeče, to nevyzerá na zábavu - počkaj, ukážem ti trezor, a ak dovolíš, podržím ti dvere, kým nenaložíš všetko do auta."

Linda MACFARLANEOVÁ, nar. 1953
wendy1
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1031
Bydlisko: Košice

Re: Háranie a výstavy

Poslaťod Kača » Štv 24.03.2011 14:03

Liola píše:2. Z výstavy sa vylučujú psy choré alebo z choroby podozrivé, po úraze, honcujúce sa suky, suky v druhej
polovici gravidity, dojčiace suky a jedince, na ktorých bol vykonaný operačný zákrok na odstránenie chýb
exteriéru.

Tak prečo sa nevylučujú? Takisto teda keď poruší túto poznámočku majiteľ suky, tak isto dochádza k porušeniu výstavného poriadku od rozhodcu, pokiaľ fenu posúdi, že áno? :smile:

:smile:
lucik píše:kto z vás už podal protest - nahlásil majiteľa háravky, že je to na výstave zakázané, hm? :smile:

Lucik: zdieľam Tvoj názor na toto.
Kača
Chovateľ
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2501
Bydlisko: Žilina

Re: Háranie a výstavy

Poslaťod Liola » Štv 24.03.2011 15:40

Kača píše:
Liola píše:2. Z výstavy sa vylučujú psy choré alebo z choroby podozrivé, po úraze, honcujúce sa suky, suky v druhej
polovici gravidity, dojčiace suky a jedince, na ktorých bol vykonaný operačný zákrok na odstránenie chýb
exteriéru.

Tak prečo sa nevylučujú? Takisto teda keď poruší túto poznámočku majiteľ suky, tak isto dochádza k porušeniu výstavného poriadku od rozhodcu, pokiaľ fenu posúdi, že áno? :smile:

:smile:
lucik píše:kto z vás už podal protest - nahlásil majiteľa háravky, že je to na výstave zakázané, hm? :smile:

Lucik: zdieľam Tvoj názor na toto.


Niektori rozhodcovia aj vylucuju, niektori sa tvaria, ze nevidia... ako kto.
Ja by som celkom rada vediet, kolko je takych, co vobec kedy podali akykolvek protest...a hlavne kam to viedlo? Co sa zmenilo? Su aj preukazatelnejsie formalne dovody protestu ako ze "nejaka harava sucka pred nami oznackovala koberec" alebo ze "okoloiduca pani s haravkou ju natrcila psom do kruhu" a pod. a predsa sa vystavovatelia nestazuju. Toto su podla mna naozaj vyhodene peniaze, takato vec sa proste dodatocne neda presetrit a kaucia prepadne. Takato logika mi nie je blizka, ja nic neporusim, kvoli prehresku niekoho ineho pridem trebars o vitazstvo a este mam prist aj o dalsie peniaze? Ja osobne som protest nepodavala nikdy, svoju pripadnu nespokojnost riesim tak, ze na vystavu prip. rozhodcu, alebo ked je to velky problem tak do danej krajiny uz viac svojich psov nehlasim.
Liola
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 230

Re: Háranie a výstavy

Poslaťod MisheliQ » Štv 24.03.2011 22:22

Liola píše: Ak pocitujes naliehavu potrebu s nou prave pocas harania navstevovat vystavy alebo ine spolocenske akcie, ak mas Ty pocit, ze by Ti nieco naozaj dolezite uslo, je to Tvoje rozhodnutie.

2x sa mi stalo, že sa mi rozhárala práve v čase, keď sa konala výstava. A obe výstavy sa konali v inom období - jedna začiatkom októbra (mala 1 rok a druhé háranie pokiaľ dobre viem - háranie som vyrátala na september. Je to moja prvá sučka a bolo to aj moje druhé háranie v živote rovnako ako jej, tu som to mala ale očakávať, keďže to bolo len jej 2.háranie :ach:) a jedna v polke novembra (mala 2 roky a 4. háranie - keďže predtým som jej to vyrátala na september a hárala začiatkom októbra, naozaj som nerátala s tým, že sa rozhára v novembri). A teraz mi poraď, kedy mám svoju suku hlásiť na výstavu? Ktorý mesiac pripadá ešte do úvahy? September, október, november, december alebo žiaden z nich? To ďalšie háranie mala zatiaľ stále v marci (koncom marca). Na výstavu som ju nehlásila. Ani na aprílovú by som ju nehlásila. Ale na májovú ju už hlásim.A môžem poprosiť aj ďalších, čo majú sučku, o vyjadrenie a prípadne či by boli takí láskaví a načrtli by oni spôsob, akým hlásia svoje sučky na výstav. Ďakujem!
A ako často vystavuješ tvoju sučku? Plánuješ aj na nej chovať?? EDIT: už som si prečítala aj ďalší príspevok a tam si to písala. Mne je naozaj proti vôli nechávať 3 týždne suku venčiť na záhrade - máme dosť malú záhradu. A pre moju suku box nie je žiadne týranie, tiež si tam oddýchne, ale keď to niekto považuje za utrpenie, budiš je to jeho vec. My to za utrpenie nepovažujeme :smile:
Liola píše:Ale nasli by sa aj taki, pre ktorych sa vaginalna infekcia stala nocnou morou. Nie su bohuzial take zriedkave a mavaju fatalne nasledky, zapal maternice, operacia a koniec nadeji na steniatka su este to lepsie, poznam pripad, kedy sucka par dni po porode uhynula, zostalo 11 steniatok a napriek maximalnemu usiliu chovatelov este o 6 z nich prisli :plac: . A to ti ludia neriskovali...a predsa sa stalo :plac:

Je to také veľké riziko aj vtedy, keď to robím tak ako som vyššie popísala? So psami sa nekontaktuje a pohyb má obmedzený (mám ju v boxe, na stole, na rukách, vonku niekde mimo a potom raz do kruhu). Nie je v najlepších dňoch, zatiaľ to vždy vyšlo na začiatok (a ako na potvoru). Nie je v mojom záujme chodiť na výstavy s háravou sukou.
Offtopic: Peniaze som neplatila zo svojho vrecka, takže je mi ľúto ich len tak nechať prepadnúť.
Liola píše:MisheliQ a konkretne v pripade Tvojej povahovo nie idealne disponovanej sucky ja vidim este jedno riziko. Nikde nie je napisane, ze medzi majitelmi psov sa nenajde chrapun s nevychovanym zvieratom, ktory by sa dobre zabavil, ak by mu Tvoja mala sucka niekde pri venceni za rohom vosla do cesty a pes by si ju trocha "podal" :ach: .

Neviem ako to robíš ty počas hárania, ale ja si svoju chránim. Nevychované psy nie sú len na výstave. A o to viac si ju strážim, keď sa hára. Lebo veď to za rohom sa mi pri háravke môže stať všade. Ale hádam ju za to, že hára, nenechám zavretú doma.
Liola píše:Labilnejsie zvieratko to nemusi prekonat nikdy, nebola by prva, ktoru potom do konca zivota nebolo mozne nakryt, pretoze kombinacia haranie a pes by pre nu zostala naveky sok.

Myslím, že takéto niečo by rozhodilo každú suku. A taktiež sa to môže stať každej suke. Labilnejšia suka to môže ale oveľa ťažšie prekonávať, to určite. A moja je z tých labilnejších (aj keď nie je najlabilnejšia), ale verím, že by sa z toho dostala (no dokazovať si /ani nikomu/ to nebudem a budem robiť všetko preto, aby ostala pri tomto nepoškvrnená na duši)

Ak by Fergie bola v najlepších dňoch, kedy by si ju aj psy viac všímali (bola by pre nich atraktívnejšia), tak by som nešla. Naozaj nemienim nikoho pripraviť o dobré hodnotenie len preto, že sa mi hára sučka. Vždy som sa snažila byť čo najohľaduplnejšia.
Naposledy upravil MisheliQ dňa Pia 25.03.2011 0:13, celkovo upravené 1
grace over perfection
MisheliQ
Multišampión
 
Príspevky: 7844

Re: Háranie a výstavy

Poslaťod QuintipaNO » Štv 24.03.2011 23:15

Ľudia, ale to sa už ani nechce čítať, veď sa stále krútime dokola :ua: jednoducho tu sa to nevyrieši.
Ja mám tiež fenu, a tiež sa hara, a tiež chodím na výstavy, a tiež nemám peniaze na rozhadzovanie, ale bohužiaľ. Áno vyrozprávame sa tu ale nebolo by lepšie namiesto toho teda keď to vadí toľkým ľudom začať s tím niečo robiť?? Veď nato je tu SKJ a keď sa nám nepáčia jeho pravidlá tak sa sťažujme lobujme za zmenu nie, lebo takto je to ako napísala liola ala krčmová debata ktorá nikam nevedie.
QuintipaNO
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1440

Re: Háranie a výstavy

Poslaťod Liola » Pia 25.03.2011 11:03

MisheliQ,
ja som to vzdy robila a robim takto :
Emily píše:Offtopic: A to je to riziko :) prihlas vsade a uvidis. :ahoj:

A neviem ci si dobre precitala moj prispevok o venceni... plodne dni predsa netrvaju 3 tyzdne :nwm: . Aspon mojim suckam nikdy netrvali.
Ale ako pise Quintipa toto je naozaj zbytocna debata :pac: . Ti co nemaju problem tahat haravku v najlepsom este po mne ako majitelovi psa chcu, aby som sa stazovala...ale sami sa na SKJ na "hlupe" pravidla nestazuju, radsej ich jednoducho porusuju. Ci som tu teraz nieco napisala alebo nie, je to jedno, zijem s tym, ze mojej sucke moze vystavu pokazit haranie dvakrat do roka, ale psovi bohuzial aj kazdu jednu, na ktorej sa zucastni.
Liola
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 230

Re: Háranie a výstavy

Poslaťod Emily » Pia 25.03.2011 12:28

:jop: presne tak "moze" pokazit ale nemusi :no:
Obrázok
Emily
Junior
 
Príspevky: 452
Bydlisko: Hlohovec

Re: Háranie a výstavy

Poslaťod Liola » Pia 25.03.2011 13:18

Emily píše::jop: presne tak "moze" pokazit ale nemusi :no:

Ved este ze tak :lol: , inak by sme vystavovanie psov mohli rovno zabalit, nech sa tam sucky produciruju same :haha: .
Liola
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 230

Re: Háranie a výstavy

Poslaťod katkariinka » Pia 25.03.2011 13:23

Liola píše:
Emily píše::jop: presne tak "moze" pokazit ale nemusi :no:

Ved este ze tak :lol: , inak by sme vystavovanie psov mohli rovno zabalit, nech sa tam sucky produciruju same :haha: .


Mam riesenie - samostatne vystavy psov a suciek :lol: A bude po probleme :lol: (Aj ked moja na niektore fesne sucky pocas ich harania rada vyskoci a je z nich celkom nadrzana...)
Nazory vyjadrene v prispevkoch vychadzaju z mojich skusenosti s vlastnymi psami a zo studia literatury. Nemam zlozene ziadne skusky. Som uplny laik. Kazda rada je bez zaruky a pouzitie na vlastne riziko. Ak mate pochybnosti, vyhladajte odbornu pomoc.
katkariinka
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3567
Bydlisko: Žilina

Re: Háranie a výstavy

Poslaťod lucik » Pia 25.03.2011 13:25

Liola, vidíš, ty máš súkromné venčovisko počas hárania, ja nie a ani by mi nejaký ohradený plácek nestačil na vybláznenie sučky. Keby mala 3 týždne chodiť len na pár minút von vyvenčiť, tak šlahne aj ju aj mňa z nej. Takže sa chodíme venčiť ako vždy. A keďže viem, že aj pes sa DÁ vychovať tak, aby mu nešibalo z háravky, tak proste v tomto si robím tak, ako uznám za vhodné. To, že vy ste to tu vyhnali do extrémnych extrémov, keď z feny crčí krv po stehnách (nechápem, moja ani jedna tak nekrvácala), to je už druhá vec.
Zase raz musím skonštatovať len: "Každý podľa svojho vedomia a svedomia" :no:
A million words would not bring you back. I know because I´ve tried.
Neither would a million tears. I know because I´ve cried.
I miss you, my black angel Gipsy!
lucik
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5960
Bydlisko: Piešťany

PredchádzajúciĎalší

Späť na Výstavy