Háranie a výstavy

Sem píšte všetko ohľadne výstav.

Re: Háranie a výstavy

Poslaťod lucik » Str 23.03.2011 14:28

Eva píše:Ale mala som aspoň čisté svedomie, že na mňa nikto nemohol pindať, že kvôli mojej suke sa jeho pes nepredviedol.

no vidíš, ja by som mala čisté svedomie aj keby som s háravkou na výstavu šla (nie v tom najlepšom) :nwm: podľa niektorých som bezcharakterná sviňa :nwm: :lol:

Eva píše:A čo sa týka porovnávania agility, športová kynológia a výstavy, tak tam sú určité rozdieli. Na agility vám pes nemusí stáť niekedy aj niekoľko minút v postoji. Alebo ukážkovo sa predviesť po koberci, ktorý predtým pokropila háravá suka................atď.

:haha: máš pravdu, na agility či skúške sa musí IBA sústrediť na povely a prácu.. to je ozaj horšie ako stáť :ach:

Eva píše:To by museli kontrolovať č. tetovania, alebo čipu, či ide fakt o suku prihlásenú na výstave.

:haha: ďalší vtip.. akokeby kontroloval niekto, kto nastúpi do kruhu - či ten pes, ktorý je prihlásený..

kto z vás už podal protest - nahlásil majiteľa háravky, že je to na výstave zakázané, hm? :smile:
A million words would not bring you back. I know because I´ve tried.
Neither would a million tears. I know because I´ve cried.
I miss you, my black angel Gipsy!
lucik
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5960
Bydlisko: Piešťany

Re: Háranie a výstavy

Poslaťod Emily » Str 23.03.2011 14:38

katkariinka píše:Emily, vsak ja sa tiez nehadam. Stale vravim, ze budme ohladuplni, ale ked sucka nie je este atraktivna pre psov, tak nevidim dovod s nou neist na vystavu, pri dodrzani par podmienok.


jasne, ale ako to odskusas, ze nie je atraktivna? pri 1000 psov rano pred tym ako ides na vystavu?

P.S.: Lucik mam rada tu bezcharakternu svinu :no:
Obrázok
Emily
Junior
 
Príspevky: 452
Bydlisko: Hlohovec

Re: Háranie a výstavy

Poslaťod katkariinka » Str 23.03.2011 14:40

Myslim, ze jeden ranny venc na sidlisku mi dost dobre napovie, ci je moja sucka v najlepsom, alebo nie. :lol:
To, ze ju jeden pes z 20 moze citit aj mesiac po, uz ale ozaj nemienim riesit.
Nazory vyjadrene v prispevkoch vychadzaju z mojich skusenosti s vlastnymi psami a zo studia literatury. Nemam zlozene ziadne skusky. Som uplny laik. Kazda rada je bez zaruky a pouzitie na vlastne riziko. Ak mate pochybnosti, vyhladajte odbornu pomoc.
katkariinka
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3567
Bydlisko: Žilina

Re: Háranie a výstavy

Poslaťod MisheliQ » Str 23.03.2011 14:53

Liola, Liola :pac: :ach: :nwm:
Človek sa slušne opýta a ty naňho takto sarkasticky :heh: Veď nemusíš odpovedať, keď sa ti nechce :joint: Bežná prechádzka bol len príklad - ale mala som na mysli aj športové akcie, nejaké stretnutia a všetky ďalšie akcie, ktoré som nevymenovala.
Liola píše:ze sucku prevezies zopar desiatok(sto) km na cudzie, nezname miesto, si tam s nou trebars od osmej rano do stvrtej (ci piatej, siestej...) popoludni, stretnes sa s niekolko sto (tisic) cudzimi psami zo zhruba tak 500 kilometroveho okolia vratane vsetkeho co k tomu pri nezodpovednych majiteloch patri (teda choroby, infekcie, vonkajsie i vnutorne parazity), tak potom to riziko vyssie nie je :ach: .

A ak tú suku preveziem tých xy km, zaregistrujem sa, obsadím si miesto a potom s ňou niekde vybehnem = mimo areál výstaviska alebo na jeho koniec a potom sa vrátim a budem ju mať v boxe alebo na stole (a na prechádzky ju budem vynášať vonku na rukách - mám malé plemeno) (a nebude v najlepšom) je to takisto extrémne rizikové - rovnako ako je to na iných akciách (agi a pod.), kde sú háravky dokonca povolené (tam si organizátori alebo tí, čo odklepli tieto podmienky, asi neuvedomili tie riziká)
Liola píše:Pokial sa niekto venuje agility , vycviku, ci inym aktivitam, kde platia pre harania pravidla ine, prosim, je to jeho vec.
Mame chovneho psa, nielen uchovneneho - ale realne vyuzivaneho v chove. Pre neho je prejav záujmu o krytie to normalne, co treba zo strany majitela podporovat

Hm zaujímavé a ako to potom zvládajú tí, čo majú chovných a aj chovne upotrebiteľných psov a rovnako tak chodia s nimi na akcie, kde sú háravky povolené?? Nemusíš odpovedať ak nevieš, len ma to zaujalo, keď si to tak načrtla, že ako to funguje tým, čo robia so psami skúšky, súťažia s nimi a podobne.
Naposledy upravil MisheliQ dňa Štv 24.03.2011 23:00, celkovo upravené 1
grace over perfection
MisheliQ
Multišampión
 
Príspevky: 7844

Re: Háranie a výstavy

Poslaťod Eva » Str 23.03.2011 14:54

Emily - ja môžem len takto!!! :jop: :jop: :jop:
Nie je čo dodať.
Lucik - ako prepáč, pekne si ma rozobrala. :nwm:
Pre všetkých - vyjadrila som len svoj názor. To, že sme ľudia rôzny vieme, tak môžeme mať aj rôzne názory. Niekto má chrbtovú kosť, niekto bohužiaľ nie. Je to na každom ako sa rozhodne. Ja len za seba hovorím, že sa mi to nepáči.
Nikto si to neberte osobne, lebo už to vidím, čo by tu nastalo.
Naposledy upravil Eva dňa Str 23.03.2011 15:08, celkovo upravené 1
Eva
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 211

Re: Háranie a výstavy

Poslaťod Liola » Str 23.03.2011 14:57

Lindchen,
aj mne je to v podstate cele jedno :lol: , pravidla mi vyhovuju a menit nasu narodnu mentalitu by bol tvrdy oriesok :haha: . Mam tych vystav na vyber tolko inde, casto su lacnejsie aj blizsie, nemam preco svojimi tazko usetrenymi peniazmi podporovat nieco, s cim sa nestotoznujem. Ale celkom rada by som sa pozrela na taku slovensku vystavu, kde to naozaj niekto uprimne skusa robit lepsie :lol: Ak das tip, porozmyslam o tom :yes: .

K dopytom co robit so suckami. Jednoduche. Spravat sa tak, aby haranie nikoho neobtazovalo tam, kde nema. Samotne haranie urcite nie hlavny problem, tym je bezohladnost. Pokial sucka nema vyslovene plodne dni, psi sa o nu nezaujimaju, majitel je ochotny sucku primerane zabezpecit, tak sa to predsa da vyriesit tak, ze ziaden problem nevznikne. Ibaze problemy vznikaju, takze zjavne niektori majitelia suciek kaslu aj na tu najzakladnejsiu slusnost a ohladuplnost :ach: .

Wendy, tu poznamku si si naozaj mohla odpustit... :oo: Co uz, ked dochadzaju argumenty, hodi sa vsetko.
Rozberat tu nejaky ilustracne spomenuty bazen az po domorode kmene je tiez totalne OT... kazdy sa o svoju sucku stara ako uzna za vhodne, sme rozni ludia, s roznym pristupom, co niekto povazuje za uplne v pohode, pre niekoho predstavuje riziko. Ani sucky nemusia byt rovnake, jedna ma lepsiu imunitu, dalsia slabsiu, aj ten isty clovek sa v pripade dvoch zvierat moze rozhodnut rozne. Niekomu moze prekazat vystavit sucku pocas harania aj kvoli naruseniu priebehu cyklu ak sa chysta kryt... zo zdravotneho hladiska je to naozaj len a len na rozhodnuti majitela.

Emily, to bol iba vtip s tym ucenim na haravky :no: ...ked druha strana nema zabrany otrcat cudziemu psovi haravky, vsak si ma zvykat, lebo ten dotycny to povazuje za spravne, to by sa asi divili, kebyze ja necham psa skocit a pochvalim ho, vsak ma kryt. Je to rovnako absurdne. Bola by som zvedava, kolko majitelov suciek sa moze postazovat, ze by im na vystave okoloiduci pes skutocne nakryl...ale viem zodpovedne povedat, ze za posledne tri sezony som nezazila slovensku vystavu, kde by pes nebol obtazovany sukami.

Dakujem za nevidanu pozornost a lucim sa :ahoj: . Tri macicky, ktore u nas nasli domov, uz cakaju, ze ich vezmem na vyberanie stehov po sterilizacii.
Liola
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 230

Re: Háranie a výstavy

Poslaťod katkariinka » Str 23.03.2011 15:07

Spravat sa tak, aby haranie nikoho neobtazovalo tam, kde nema. Samotne haranie urcite nie hlavny problem, tym je bezohladnost. Pokial sucka nema vyslovene plodne dni, psi sa o nu nezaujimaju, majitel je ochotny sucku primerane zabezpecit, tak sa to predsa da vyriesit tak, ze ziaden problem nevznikne. Ibaze problemy vznikaju, takze zjavne niektori majitelia suciek kaslu aj na tu najzakladnejsiu slusnost a ohladuplnost


Presne tak, ved o tom celu dobu hovorim!

Ta ohladuplnost a slusnost by ozaj mohla viacej fungovat - nielen co sa tyka haraviek, ale aj takej elementarnej veci ako je zbieranie :kak: po svojom psovi. A to hlavne v hale.
Nazory vyjadrene v prispevkoch vychadzaju z mojich skusenosti s vlastnymi psami a zo studia literatury. Nemam zlozene ziadne skusky. Som uplny laik. Kazda rada je bez zaruky a pouzitie na vlastne riziko. Ak mate pochybnosti, vyhladajte odbornu pomoc.
katkariinka
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3567
Bydlisko: Žilina

Re: Háranie a výstavy

Poslaťod Tatranská Afrika » Str 23.03.2011 22:06

Mám čerstvú skúsenosť - pikošku z výstavy v Nitre - pred nami v kruhu bola sučka, ktorá podľa slov majiteľky doháravala, moja sučka jej oňuchala zadok a odpľula si! :jazyk:
Rhodesian Ridgeback - chováme s láskou...
http://www.tatranskaafrika.sk
Obrázok
Tatranská Afrika
Chovateľ
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2732
Bydlisko: Štôla, Vysoké Tatry

Re: Háranie a výstavy

Poslaťod LiENKA » Str 23.03.2011 23:24

:lol: ja uz neviem kto to napisal a kde.. ale sa strasne smejem na tom.. pokial sa suka neponuka.. :heh: :heh: :heh:
moja je taka stetka, ze sa ponuka aj pocas harania ale aj pocas celeho roka :heh: :heh: :heh:
stetka prvej triedy..
:hi:
LiENKA
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2771
Bydlisko: Trondheim

Re: Háranie a výstavy

Poslaťod Liola » Štv 24.03.2011 8:35

LiENKA píše::lol: ja uz neviem kto to napisal a kde.. ale sa strasne smejem na tom.. pokial sa suka neponuka.. :heh: :heh: :heh:
moja je taka stetka, ze sa ponuka aj pocas harania ale aj pocas celeho roka :heh: :heh: :heh:
stetka prvej triedy..
:hi:

Pekne, :haha:, :haha: Ale to sa nerata :no: .

MisheliQ,
smrtelne vazne a bez sarkazmu, zdravie Tvojej sucky je Tvoja vec. Ak pocitujes naliehavu potrebu s nou prave pocas harania navstevovat vystavy alebo ine spolocenske akcie, ak mas Ty pocit, ze by Ti nieco naozaj dolezite uslo, je to Tvoje rozhodnutie. X ludi Ti moze povedat, ze je to pohoda a nikdy nemali ziaden problem. Ale nasli by sa aj taki, pre ktorych sa vaginalna infekcia stala nocnou morou. Nie su bohuzial take zriedkave a mavaju fatalne nasledky, zapal maternice, operacia a koniec nadeji na steniatka su este to lepsie, poznam pripad, kedy sucka par dni po porode uhynula, zostalo 11 steniatok a napriek maximalnemu usiliu chovatelov este o 6 z nich prisli :plac: . A to ti ludia neriskovali...a predsa sa stalo :plac: . MisheliQ a konkretne v pripade Tvojej povahovo nie idealne disponovanej sucky ja vidim este jedno riziko. Nikde nie je napisane, ze medzi majitelmi psov sa nenajde chrapun s nevychovanym zvieratom, ktory by sa dobre zabavil, ak by mu Tvoja mala sucka niekde pri venceni za rohom vosla do cesty a pes by si ju trocha "podal" :ach: . Labilnejsie zvieratko to nemusi prekonat nikdy, nebola by prva, ktoru potom do konca zivota nebolo mozne nakryt, pretoze kombinacia haranie a pes by pre nu zostala naveky sok. Ale este raz, Ty si majitel, Ty robis rozhodnutia, je to iba Tvoja vec.
Ked uz na to tolko ludi pozera cez peniaze a financne straty. Ak kvoli 30 (60) eur niekto riskuje zdravie sucky,berie do uvahy aj naklady pri komplikovanom zapale maternice a usly zisk z predaja steniat? A ze trebars svoje chovatelske ambicie moze na peknych par rokov pochovat, nie vzdy je mozne zaobstarat si hned "nahradu" .
A celkom by ma zaujimalo, ked uz Wendy tak taktne otvorila otazku financneho zabezpecenia diskuterov, aky je v tom rozdiel, ci by o peniaze mal rovnakym sposobom prist niekto s mensimi prijmami alebo iny clovek, ktory trebars roky maka v praci, aj na svojom vzdelani a podari sa mu zarobit trocha viac? Nie je vystavovatel ako vystavovatel, alebo niektori maju viac prav ...ci ako? Ked mam menej, opravnuje ma to porusovat pravidla? Suhlasim s EMILY a EVOU :jop: , je to vzdy o ludoch...
Liola
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 230

Re: Háranie a výstavy

Poslaťod lucik » Štv 24.03.2011 9:00

Eva píše:Lucik - ako prepáč, pekne si ma rozobrala. :nwm:

ako prepáč, ale keby to napísal hocikto iný, tak to rozoberiem..

Eva píše:Pre všetkých - vyjadrila som len svoj názor. To, že sme ľudia rôzny vieme, tak môžeme mať aj rôzne názory. Niekto má chrbtovú kosť, niekto bohužiaľ nie. Je to na každom ako sa rozhodne. Ja len za seba hovorím, že sa mi to nepáči.
Nikto si to neberte osobne, lebo už to vidím, čo by tu nastalo.

tak najskôr napíšeš, že podľa teba tu tí, čo majú iný názor ako ty, nemajú chrbtovú kosť a potom to nikto nemá brať osobne??? šak v jednom príspevku si odporuješ sama sebe :nwm:

Liola - ty svoje sučky nevenčíš keď sa hárajú? Alebo v čom je rozdiel, čo sa týka ohrozenia zdravia, či prídeš na výstavu, sučka je v aute/boxe a vytiahneš ju na posúdenie/venčenie a tým, že ju ideš vyvenčiť doma? :nwm:
Ja venčím presne tak ako inokedy, s tým, že sa vyhýbam miestam s väčšou koncentráciou psov, aby som neprovokovala a nemusela zhadzovať psov zo nej..

Emily :pusa:
A million words would not bring you back. I know because I´ve tried.
Neither would a million tears. I know because I´ve cried.
I miss you, my black angel Gipsy!
lucik
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5960
Bydlisko: Piešťany

Re: Háranie a výstavy

Poslaťod wendy1 » Štv 24.03.2011 11:12

Liola píše:zeny pocas menzesu alebo sestonedelia tiez bezne nepojdu par hodin plavat do verejneho bazena :nie: .

Myslim ze moj OT bolo to iste ako tvoj OT s tym bazenom a argumenty neviem u koho mozno dosli.
Ale nechcem sa tu natahovat kvoli nejakej teme, su urcite vaznejsie veci na tomto svete ako to ci si niekto vezme haravu suku na vystavu alebo nie.
K tomu vystavovaniu som uviedla, ze majitel by zabezpecil suku aby co najmenej rusil ostatne psy. Tak ci tak pokial viem tak vacsinou chodia prve psy a az potom suky. Najtazsie to moze byt v poslednych kolach, ked ide o najkrajsieho jedinca. Je moznost zakupit sprej, ktory potlaci pach. Neviem, nemam odskusane, nakolko som nikdy s haravou fenou nebola na vystave. Moja suka je obtazovana aj ked sa nehara, a teraz co, mam zabit majitelov vychovanych psov?
Offtopic: Ku tym peniazom, ak niekto maka na svojom vzdelani, neznamena este ze moze mat dobre platenu pracu, poznam par ludi, ktori maju 2 vysoke skoly a pracu ziadnu, alebo robia pri linke, nakolko v tomto korupcnom state sa nie kazdemu ujde praca, ktora prislucha jeho danym schopnostiam. Viackrat na konkurzoch mi znami povedali, ze uz bolo evidentne jasne, kto to miesto vezme.[/OT] A preco by mali porusovat pravidla vystavy ti co maju menej, ked na vystave v propoziciach nie je uvedene ze harava fena sa nesmie zucastnit?
Ak chceš strážneho psa, nevyber si labradora.
Labrador len zahlási: "Človeče, to nevyzerá na zábavu - počkaj, ukážem ti trezor, a ak dovolíš, podržím ti dvere, kým nenaložíš všetko do auta."

Linda MACFARLANEOVÁ, nar. 1953
wendy1
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1031
Bydlisko: Košice

Re: Háranie a výstavy

Poslaťod Nessiak » Štv 24.03.2011 11:15

Nečítala som celú diskusiu, ale každopádne je to diskutabilná téma. Diskriminujúca suky :joint: Ako je prirodzené pre psa že chce kryť, tak chudera suka nemože za to, že hára. Zvládnutý pes má zvládnuť klus v kruhu, alebo akúkoľvek inú prácu aj keď sa v jeho blízkosti vyskytuje háravka. Posúdiť pohyb a exteriér sa dá, aj keď pes bude slintať skučať a tváriť sa jak idiot, len prejav bude iný. Kludne by sa to dalo riešiť aj inak (prečo najprv nevystavovať všetky psy a potom suky? )ako zákazom háravky na výstave a keď už, tak prečo nevrátiť peniaze ak sa to vyskytlo nečakane, lebo s omeškaním? Veď skontrolovať tet. číslo, alebo čip veterinárom a potvrdiť že hára nie je až taký problém, či? :nie:
Nessiak
Snoopy
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 120
Bydlisko: Slovenský Grob

Re: Háranie a výstavy

Poslaťod Liola » Štv 24.03.2011 11:19

Lucik,
ja mam dve sucky, 1x s PP ale nechovnu a sterilizovanu. Kym sterilizovana nebola, mali sme rezim haradlo/pozemok, ten dordrziavame aj u druhej, mladej sucky. V haradle prip. v dome ich prestriedam so psom, aby sa mohli vybehat a vyvencit - ale iba na nasom pozemku. Von pachy nerozvlacam, zabezpecuje to pokoj psom v susedstve aj nam. Kym som mala sucku v byte, tych par dni som pobyt vonku obmedzovala na vykonanie potreby, ziadne vybehavacky. Tie tri-styri dni dvakrat rocne to nie je ziadna tragedia. So starsou mame skusenost taku, ze sa do haradla sama pytala a bezne zostavala o tri - styri dni dlhsie,aj ked dvere uz mala otvorene, brala to ako zaruku, ze bude mat pokoj.
Uz sa opakujem, je to kazdeho osobny nazor, niekto nevidi rozdiel medzi prechadzkou a vystavou, ja vidim. Odhliadnuc od toho, ze nie kazdy pes sa pohodlne zmesti do klietky, ja radsej zostanem s mojou sucku doma, v pokoji, v pohodlnom, dostatocne velkom a dobre zabezpecenom priestore, akoby som ju tahala niekam, kde bude cely den zavreta v klietke. Pre nas a nasich psov su vystavy o niecom inom, je to spolocne straveny cas a zabava, nechodime tam psa zatvarat a potom vytahovat kvoli posudzovaniu.
WENDY, ja hovorim o vystavach, kde to v propoziciach uvedene je, inak neviem o akych pravidlach by sme sa bavili. Zvysok prispevku komentovat nebudem.
Liola
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 230

Re: Háranie a výstavy

Poslaťod Emily » Štv 24.03.2011 11:23

Nessiak... klus v kruhu sa da, ale ako rozhodca posudi hlavu, ked ma pes dole usi a a slintaaaaa ako blazon. A samozrejme ho to taha za sukou, cize nechce stat na jednom mieste. Ja nevystavujem civavu, ale zaprahoveho psa, co potiahne 1300 kg ako keby sa nechumelilo :joint: a je chovny, cize kryje pomaly kazdeho pol roka a preco by sa na vystave mal sustredit na mna, ked citi haravku? :no:

Offtopic: K tym peniazom dostavame sa dost offtopic. Ja len, ze napriek tomu, ze mam prihlasenu sucku na vystavu, radsej vyhodim 40 eur do vzduchu ako keby som mala platit potom veterinarovi. Nestoji mi to za to riskovat.
Obrázok
Emily
Junior
 
Príspevky: 452
Bydlisko: Hlohovec

PredchádzajúciĎalší

Späť na Výstavy