BARF a mačky

Sem píšte všetko ohľadne surovej stravy.

Re: BARF a mačky

Poslaťod lucik » Uto 29.11.2011 11:01

môžu mačky žrať surové bravčové mäso? známa mi hovorila, že nesmú, ale mám dojem, že len z obavy pred Aujezskeho chorobou.. alebo je ešte nejaký iný dôvod na nekŕmenie mačky bravčovým?
A million words would not bring you back. I know because I´ve tried.
Neither would a million tears. I know because I´ve cried.
I miss you, my black angel Gipsy!
lucik
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5960
Bydlisko: Piešťany

Re: BARF a mačky

Poslaťod miusiatko » Uto 29.11.2011 11:22

ja mackam davam bravcoveho velmi malo, je pre ne mastne a tazsie ho travia
miusiatko
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 884
Bydlisko: Bratislava

Re: BARF a mačky

Poslaťod Bad » Uto 29.11.2011 11:46

Moje mařeny milují vepřový jazyk, jinak ano - důvodem je Aujezského choroba, dnes už spíše virtuální problém.
Bad
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5691

Re: BARF a mačky

Poslaťod lucik » Uto 29.11.2011 12:07

všeobecne mačky ťažšie trávia bravčové, alebo to záleží od jedinca? pýtala sa ma na to známa, ktorá chcela skrmovať mäso a ponúkla som jej naše čo dávam psom, ale bravčové vraj mačky nesmú.. potom som z nej vymáčkla, že čosi s parazitmi, ale ešte aj, že všade sa píše, že mačky bravčové nesmú.. preto sa pýtam, či je to nejako všeobecne, alebo teda len tá Aujezskeho choroba je problém.. ak len tá, tak to ju ukľudním :lol:
A million words would not bring you back. I know because I´ve tried.
Neither would a million tears. I know because I´ve cried.
I miss you, my black angel Gipsy!
lucik
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5960
Bydlisko: Piešťany

Re: BARF a mačky

Poslaťod miusiatko » Uto 29.11.2011 13:49

myslim, ze je to vseobecne, macky skor stravia hydinu, hlodavce, ryby a hovadzie maso.
Ja im obcas hodim aj bravcove, snazim sa ale co najmenej mastne, inak maju tendenciu zvracat. Bravcove srdce, pecen a jazyk bez problemov :yes:
miusiatko
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 884
Bydlisko: Bratislava

Re: BARF a mačky

Poslaťod ivi » Uto 06.12.2011 15:47

Ahojte :smile:
prechadzame s kocurikom (1 rok a 4 mesiace, 4kg) na BARF a chcela by som skusenejsich poprosit o radu. Nasla som na nete priklad jedalnicka na jeden tyzden. Zaujimalo by ma, ci by som ho takto mohla krmit alebo tam mam nieco pridat pripadne ubrat a nahradit niecim inym. Ci tam nie je privela vnutornosti, lebo som citala, ze s tymi sa to nema prehanat a mam pocit, ze ich je tam celkom dost. Tu je ten priklad:

PONDĚLÍ
Hladovka celý den. Kromě vody můžeme podávat také zeleninu, ovoce, masový nebo zeleninový vývar.

ÚTERÝ
Ráno: kuřecí krky 40 g.
Večer: hovězí maso 60 g. + zelenina (ovoce) 15 g.

STŘEDA
Ráno: drůbeží žaludky 50 g.
Večer: krůtí prsa 50 g. + jedno vajíčko se skořápkou

ČTVRTEK
Ráno: krůtí křídla 40 g.
Večer: telecí játra 60 g. + zelenina (ovoce) 15 g.

PÁTEK
Ráno: kuřecí hřbet 40 g.
Večer: vepřový jazyk 60 g.

SOBOTA
Ráno: hovězí maso 60 g.
Večer: porce ryby 40 g + zelenina (ovoce) 15 g.

NEDĚLE
Ráno: drůbeží srdíčka 50 g.
Večer: hovězí maso 50 g

Vdaka za rady :smile:
ivi
Okoloidúci
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 8
Bydlisko: Martin

Re: BARF a mačky

Poslaťod miusiatko » Uto 06.12.2011 21:56

Mačky kŕmim zhruba v pomere 80% svalovina 10% kosti 10% vnútornosti.
Nie vždy sa dá taký pomer dosiahnuť, preto niekedy je viac kostí, inokedy vnútorností, niekedy len čistú svalovinu.

Hladovka je zbytočná a mačky len vystresuje.
Zelenina a ovocie úplne zbytočné. Pokiaľ mačka vyslovene niečo nevyžaduje (napr. môj kocúr miluje cukinu a vraždil by pre ňu), tak zeleninu/ovocie netreba.

Vážiť to zvyčajne netreba, mačky sa nezvyknú prežierať. Ak, tak vyrátať cca 3% jej hmotnosti
miusiatko
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 884
Bydlisko: Bratislava

Re: BARF a mačky

Poslaťod ivi » Pia 09.12.2011 12:20

Nas miluje zo zeleniny mrkvu, ale varenu, na surovu pozera ako na mimozemstana, a kukuricu, tak tu mu obcas doprajem, aby nepovedal. Ale inac ked neni treba, tak ju vyskrtnem. Aspon nemusim struhat . :hi:
A jedalnicek mu teda budem nejak prestriedavat, aby mu nahodou nieco nechybalo a nemal stale to iste dokola.
Este raz dakujem pekne za rady. :smile:
ivi
Okoloidúci
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 8
Bydlisko: Martin

Re: BARF a mačky

Poslaťod monika_knv » Ned 11.12.2011 21:45

no neviem, mne sa 100g zda pre 4kg macku strasne malo - este rozdelene do dvoch porcii. niekde som tusim citala, ze pre macky je ten pomer o dost vacsi, tusim 5-10% hmotnosti...
monika_knv
Snoopy
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 124
Bydlisko: Košice

Re: BARF a mačky

Poslaťod miusiatko » Ned 11.12.2011 22:37

Moja dospelá 5,5kg mačka nedá na jeden šup ani 50g. Ďalšia 3kg by na posedenie zožrala aj 200g (aj to tak raz dopadlo).

Preto vravím, dať koľko zje, väčšina mačiek sa neprežiera. Ak mám žrúta, tak cca 3% váhy, ak bude chudnúť, tak pridám. Každá mačka je hold iná
miusiatko
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 884
Bydlisko: Bratislava

Re: BARF a mačky

Poslaťod ivi » Štv 15.12.2011 21:57

Tak pre mojho kocourka je 100g fakt malo, takze som mu pridala. Teraz dostava asi takych 200g a uz je to v pohode.
Ale mam este jednu otazku. Ako casto davat vnutornosti? Lebo niekde citam, ze raz za tyzden staci, v tom jedalnicku, co som sem dala, je ich zas pozehnane na jeden tyzden. Ako to robite vy? Alebo podla coho sa mam riadit, aby som to ani neprehanala, ale ani aby som nedavala malo?
ivi
Okoloidúci
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 8
Bydlisko: Martin

Re: BARF a mačky

Poslaťod miusiatko » Štv 15.12.2011 23:16

už som to tu písala, ja dávam pomer 80:10:10
Niekedy nedostanú žiadnu vnútornosť, inokedy trošku viac ako 10%. Niekedy dávam celú dávku len vnútornosti raz za týždeň. (za vnútornosť sa nerátajú žalúdky ani srdcia)
miusiatko
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 884
Bydlisko: Bratislava

Re: BARF a mačky

Poslaťod ivi » Pia 16.12.2011 17:19

aha jasne, hned na zaciatku, ked som pisala prvykrat, sorry :hi:
uz som zorientovana, tak dakujem este raz za rady aj trpezlivost :)
ivi
Okoloidúci
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 8
Bydlisko: Martin

Re: BARF a mačky

Poslaťod angela0071 » Pia 06.01.2012 20:40

macky krmit kostami???to som teda este nepocula, aj ked je to taktiez masozravec. Macky sice vonku pozeru vsetko mozne a je im to jedno, akurat ze potom mnoho ludi ani nevedia ze mozu mat stoho problemi. Nam veterinarka povedala ze v ziadnom pripade nemame macke dat kosti a ani chrupavky, jednak to nevedia poriadne rozkusat(nez tie ktore maju v sebe napr. hlodavce),jednak mozu mat stoho zaludocne problemy a alergiu. samozrejme sme si mysleli ze hovori blbosti, tak sme kocurovi dali kosti a o dva dni mal zapal hrubeho creva, odvtedy kosti a ani chrupavky nedavame. aj ked si myslim ze takemu poulicnemu kocurovi to je jedno.
angela0071
Šteniatko
 
Príspevky: 62

Re: BARF a mačky

Poslaťod miusiatko » Pia 06.01.2012 21:46

macka je masozravec a kosti zje bez problemov. Samozrejme tie hydinove, bravcove ani hovadzie nema sancu ani rozhryzt (aj ked moj kocur sa o to dnes pokusal :lol: ).
Macky maju nizsie naroky na kosti, potrebuju viac svaloviny kvoli taurinu, ako psy, ale aj kosti.

Mne veterinari uz tiez povedali vselico, napr. ze jedine dobre krmenie je RC :heh:
miusiatko
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 884
Bydlisko: Bratislava

PredchádzajúciĎalší

Späť na Surová strava