ŠTENIATKA a BARF

Sem píšte všetko ohľadne surovej stravy.

Re: ŠTENIATKA a BARF

Poslaťod Tobin » Pon 15.02.2010 13:29

lowike píše:ospravedlnujem sa - nasla som, ze je to inak :)
psy si syntetizuju C-cko

Mas pravdu, je to inak :smile:
Ale inak, ako myslis inak - psy si nedokazu cecko syntetizovat, aspon nie v dostatocnom mnozstve (ale niektore severske plemena myslim ano). Ved aj v citovanom uryvku sa pise: "za určitých okolností reagujú na liečbu vitamínom C aj tie zvieratá, ktoré ho ináč vedia samé syntetizovať" - a psy to nie su. Takze ho musia dostavat, pretoze je velmi dolezite pre zdravie klbov (jasne, aj pre ine svoje ucinky a aj preto, lebo spoluposobi s dalsimi zivinami). V granulach je, sice vacsinou synteticky a neviazany, ale da sa. Vo varenom nie je vobec, je to velmi chulostivy vitamin. V barfe je ho dost a v spravnej forme.
Naposledy upravil Tobin dňa Pon 15.02.2010 13:32, celkovo upravené 2
Obrázok
Tobin
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1992
Bydlisko: Bratislava - Petržalka

Re: ŠTENIATKA a BARF

Poslaťod Roryanne » Pon 15.02.2010 13:30

Prosím poraďte, ako mám kŕmiť 4-mesačné šteňa BOC surovou stravou? Ja o nej veľa neviem, ale od odborníkov som sa dozvedela, že granule su :censored: . Ja som si tiež vždy myslela, že surová strava je lepšia, ale ešte som to nikdy neskúšala.
Obrázok
Roryanne
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 458
Bydlisko: Pezinok / Zvolenská Slatina

Re: ŠTENIATKA a BARF

Poslaťod Tobin » Pon 15.02.2010 13:40

Bozinku, svorka vlkov, a o com je tato tema :otaznik: A o com su temy o barfe?
Barf je OK a fandim ti, lenze treba studovat DF, a myslim, ze DF postaci a ziadna dalsia literatura nie je potrebna.
Treba sa pytat - ale podla moznosti na veci, o ktorych tu nie su info. OK?
Obrázok
Tobin
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1992
Bydlisko: Bratislava - Petržalka

Re: ŠTENIATKA a BARF

Poslaťod lowike » Pon 15.02.2010 14:47

Nesuhlasim s tebou, Tobin.
Psy si dokazu syntetizovat C-cko pre zakladnu vyzivovu potrebu, ale nie pre liecebnu, co su rozdielne aspekty a aj rozdielne denne davky. Napr. u ludi vyzivoo si das ODD, aby si predisiel skorbutu, ale das si cojaviem 500-1000mg denne na vyzivovu potrebu, ked v zime neprijimas stravu bohatu na vitamin C.
Liecba vitaminom C sa chape inak - napr. aj v spominanej publikacii - to su davky 10-100g denne pre specificke pripady chorob, lebo C tam posobi ako zberac volnych radikalov.

aj napr. tu sa spomina (z rovnakeho zdroja) syntetizacia vitaminu C pre beznu vyzivovu potrebu:
"Spotreba závisí od aktuálnych individuálnych požiadaviek a „rýchlosti“ metabolizmu. Tento fakt sa najlepšie ilustruje na zvieratách. Kým za bežných (nestresových) okolností had produkuje 10mg na kilogram váhy denne, krava už 15-18, ovca 25, pes a mačka 5-40, a dospelá koza, vážiaca 70kg, produkuje dokonca 32-190mg/kg, celkovo až 13g denne."

No a BARF je samozrejme ovela bohatsi na vit.C, ale je otazne, kolko vitaminov zostava v supermarketovej dlho prepravovanej a dlho skladovanej zelenine a ovoci a potom davam do pozornosti aj nasledujucu informaciu:

"Hoci zmrazenie vitamínu C neškodí, pri zmrazení ovocia dochádza k poškodeniu buniek, takže rozmrazenie zvyčajne uvoľní kaskádu autodeštrukčných enzymatických procesov, ktoré v priebehu niekoľkých minút zničia aj vitamín C. Podobný výsledok má aj strúhanie." z rovnakeho zdroja

No ale aj tak suhlasim, ze BARF je istotne vhodnejsi ako akakolvek ina strava :) a ze aj postruhane supermarketove ovocie a zelenina su lepsie ako ziadne :ahoj:
lowike
Nováčik
 
Príspevky: 37
Bydlisko: Tlmače

Re: ŠTENIATKA a BARF

Poslaťod Tobin » Pon 15.02.2010 15:13

Nemusis so mnou suhlasit. Len ako mozes nesuhlasit s faktom? Fakt je, ze
Tobin píše:psy si nedokazu cecko syntetizovat, aspon nie v dostatocnom mnozstve (ale niektore severske plemena myslim ano)

Pes proste bezpodmienecne potrebuje dodavat vit C v strave. Cim aktivnejsi, tym viac. Ak nie, o.i. mozu sa mu poskodit klby (nedostatok kolagenu, oslabenie vaziva), slazit/vypadat zuby, ochoriet na rakovinu..... nehladiac na choroby, vzniknute z ostatnych funkcii Cvit, ktore v organizme plni (napr. sekvencia zelezo v krvi - hemoglobin - nedostatocne okyslicovanie).
To nemam z vlastnej hlavy a o tom tu uz debata bola. Kto sa spolahne na to, ze pes si syntetizuje dostatocne mnozstvo Cvit, urobi tazku chybu s nevratnymi nasledkami.
A uz sa o tom bavit dalej nebudem, uz to tu (v inej teme) premrskane bolo.
Obrázok
Tobin
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1992
Bydlisko: Bratislava - Petržalka

Re: ŠTENIATKA a BARF

Poslaťod lavyrle » Uto 16.02.2010 23:16

Len pre zaujímavosť - možno to niekomu po pomôže,odpísal mi celkom známy MVDr.Štourač - pýtala som sa, že čo robiť pri veľkom plemene čo sa týka tých chondier. Napísala som, že chcem podávať CETEBE 1x týždenne, pangamin a Omega 3.
A odpísal toto -

Dobrý den, určitě bych zintenzivnil podávání vitaminu C, tobolku Cetebe podávejte denně (zatím jednu)! Je důležitější pro klouby než se všeobecně uvádí!

Z chondroprotektiv si pro prevenci vyberte kterékoliv. Klientům také doporučuji preparáty střídat, organismus si tak má možnost vybrat to co skutečně potřebuje.


Inak - dnes som kúpila kuracie krídla a mleté mäso - hovädzie a bravčové :yes: v nedeľu už bude papkať :yes:
Pes má jediný životný cieľ. Venovať ti svoje srdce
lavyrle
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1430
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: ŠTENIATKA a BARF

Poslaťod Tobin » Str 17.02.2010 2:52

Stourac ti poradil perfektne! Naozaj je pre klby cecko dolezitejsie, ako sa vseobecne predpoklada. Uz som to viackrat spominal - dlhodobejsi nedostatok Cvit postihuje predovsetkym klby - no a kym ine nasledky sa snad daju napravit, poskodenie klbov a vaziva je nevratne.
A aj co sa tyka chondier je to OK - neviem, ze by existovali nejake synteticke nahrady (mozno iba nemam dost info) a tak je naozaj jedno, ktore si vyberies. Idealne su pripravky v kombinacii chondroitin (pokial mozno zo zraloka) s glukosamin-sulfatom. Ale super je napr. aj sepiova kost.
Dik, ze si Stouracovu odpoved zverejnila.
Obrázok
Tobin
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1992
Bydlisko: Bratislava - Petržalka

Re: ŠTENIATKA a BARF

Poslaťod border » Str 17.02.2010 9:07

chcem sa vas opytat ze ci je lepsie prejst na BARF ked s vareneho mesa hnackuje a grca je to plemeno Kolia Dlhosrsta ma 15 tyzdnov vaha 11-12kg zatial jej davam len granule potom co som zistil ze varene ee a ake meso je najlepsie na zaciatok
kuracie,bravcove alebo hovedzie ?
Obrázok
border
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 295
Bydlisko: Stará Ľubovňa

Re: ŠTENIATKA a BARF

Poslaťod Pupatko » Str 17.02.2010 11:35

vazeni, pred 2 dnami som dala Aste po 4 tyzdnoch BARFovania granulky (s rybacou konzervou + zltko + varene bielko + skrupinku)....to ste mali vidiet ako to spraskala!!!! len take fukoty bolo pocut, a po dojedeni si pytala este granulky, schrumala aj suche...tak takuto chut do jedenia som zatial, zial, pri BARFe nepostrehla.... :hmm:
Pupatko
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 261
Bydlisko: Bratislava

Re: ŠTENIATKA a BARF

Poslaťod lavyrle » Str 17.02.2010 11:43

Gogál - ešte raz díky za info o poradni MVDr.Štourača :jop:

Pupatko - nuž každý pes je individuálny, alebo je to teraz pre neho zmena :nwm: ideš naspäť ku granuliam či ako?
Pes má jediný životný cieľ. Venovať ti svoje srdce
lavyrle
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1430
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: ŠTENIATKA a BARF

Poslaťod Amaguk » Str 17.02.2010 11:53

aj moj nezravec, ked mu raz za cas musim dat granule, tak ich tlaci ako divy - ale len prvy den :heh: druhy den je uz jeho nadsenie mensie a na treti sa diva, ze co som mu to dala a preco to ma zrat :haha:
Rexina ta zase spraska vsetko bez rozdielu s rovnakou chutou :joint:
"You must be the change you wish to see in the world." Mahatma Gandhi

"I've seen a look in dogs' eyes, a quickly vanishing look of amazed contempt, and I am convinced that dogs think humans are nuts." John Steinbeck
Amaguk
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12115
Bydlisko: Karpaty

Re: ŠTENIATKA a BARF

Poslaťod Amaguk » Str 17.02.2010 12:08

border píše:chcem sa vas opytat ze ci je lepsie prejst na BARF ked s vareneho mesa hnackuje a grca je to plemeno Kolia Dlhosrsta ma 15 tyzdnov vaha 11-12kg zatial jej davam len granule potom co som zistil ze varene ee a ake meso je najlepsie na zaciatok
kuracie,bravcove alebo hovedzie ?


odpoviem ti slovami ineho uzivatela spred par dni
Tobin píše:Bozinku, a o com je tato tema :otaznik: A o com su temy o barfe?
Barf je OK a fandim ti, lenze treba studovat DF, a myslim, ze DF postaci a ziadna dalsia literatura nie je potrebna.
Treba sa pytat - ale podla moznosti na veci, o ktorych tu nie su info. OK?

:no: :no: :no:
"You must be the change you wish to see in the world." Mahatma Gandhi

"I've seen a look in dogs' eyes, a quickly vanishing look of amazed contempt, and I am convinced that dogs think humans are nuts." John Steinbeck
Amaguk
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12115
Bydlisko: Karpaty

Re: ŠTENIATKA a BARF

Poslaťod Gogál » Str 17.02.2010 12:22

[quote="lavyrle"]Gogál - ešte raz díky za info o poradni MVDr.Štourača :jop:

lavyrle - naozaj nemáš za čo, samú ma teší,keď vidím že majiteľovi záleží na zdraví svojho miláčika, lebo u nás je to priorita. my Barfujeme od začiatku.
Gogál
Snoopy
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 158
Bydlisko: Liptov

Re: ŠTENIATKA a BARF

Poslaťod Pupatko » Str 17.02.2010 12:25

lavyrle, nie, nejdem...ja si to predstavujem tak, ze po zdravej strave som jej raz dala "hranolky", tak sa s nimi sla zadrhnut...ale ja viem lepsie, co je pre nu dobre, ako jej mlsny jazycek :joint:

granulky som jej dala len preto, ze mam doma este zopar kil lososovych proplaniek, tak ich chcem postupne dospotrebovat. zhruba 1-2procie tyzdenne bude mat granulkove. viem, ze to nie je idealny pripad, ale dost som do toho investovala na to, aby som ich teraz vyhodila.

dnes rano mala hovadzie masko + bielu papriku + cinsku kapustu + uhorku + bravcovu mast :lol: sice nespapala vsetko a nebolo pocut fukoty, ale i tak som spokojna.
Pupatko
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 261
Bydlisko: Bratislava

Re: ŠTENIATKA a BARF

Poslaťod Tobin » Str 17.02.2010 12:38

Pupatko píše:ale ja viem lepsie, co je pre nu dobre, ako jej mlsny jazycek

TAK je to spravne. Super. A nevzdavaj sa.
Granule obsahuju aj dochucovadla a "vtiraju" sa psej maskrtnosti, na druhej strane nie vsetko a vzdy z barfu psovi chuti. A obcas sa psikovi aj chute zmenia - moj zboznoval zavinace, teraz iba omrdzi nos... A prilohu vobec nemozem dat, ani ryzu, ani cestoviny, len obcas ho osalim s vlockami. Prilohu proste necha tak.
Takze zachovaj si svoju velmi spravnu filozofiu a neboj, prides aj na taku barfovu kombinaciu, ze budu aj fukoty :ahoj:

EDIT - NOTICE: Este k tomu Stouracovi - na stranke http://www.deutsche-dogge.cz/bonoda/rozhlas.html su zaznamy z rozhovorov s nim. Ked sme zacinali s barfom, velmi mi pomohli, hoci v tom case tam boli tusim len 3-4 zaznamy
Obrázok
Tobin
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1992
Bydlisko: Bratislava - Petržalka

PredchádzajúciĎalší

Späť na Surová strava