Vápnik, fosfor a vitamín D

Sem píšte všetko ohľadne surovej stravy.

Re: Vápnik, fosfor a vitamín D

Poslaťod Bad » Štv 14.03.2013 7:48

Toto je odpověď veterináře z jedné veterinární poradny ohledně krevních testů na zjištění ne/dostatku Ca:
"Dobrý den, vyšetřování krve na kalcium nemá přílišný význam. V krvi tělo udržuje hladinu ve fyziologických hladinách i když má kalcia málo (nebo moc)... "
Bad
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5691

Re: Vápnik, fosfor a vitamín D

Poslaťod katkariinka » Štv 14.03.2013 8:47

Bad, tak to je zaujimave, ze mojej malej zistili malo vapnika (zacali sa jej vytacat labky, tak som dala vysetrit), zvysili sme prijem vapnika a po mesiaci uz mala dobry pomer.
Nazory vyjadrene v prispevkoch vychadzaju z mojich skusenosti s vlastnymi psami a zo studia literatury. Nemam zlozene ziadne skusky. Som uplny laik. Kazda rada je bez zaruky a pouzitie na vlastne riziko. Ak mate pochybnosti, vyhladajte odbornu pomoc.
katkariinka
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3567
Bydlisko: Žilina

Re: Vápnik, fosfor a vitamín D

Poslaťod Bad » Štv 14.03.2013 8:59

No mě to taky není až tak jasné, protože potom by výsledky z krve musely být neustále v normě a tak to není.... :nwm: Ale je fakt, že můj vet taky plantal něco podobného, že ty výsledky z krve zase tak v relaci s množstvím v těle nekorespondují... se z toho :kak: :prd:
Bad
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5691

Re: Vápnik, fosfor a vitamín D

Poslaťod Elis » Štv 14.03.2013 9:51

"že ty výsledky z krve zase tak v relaci s množstvím v těle nekorespondují"

ne, protoze ukazuji momentalni hladinu. by se ty odbery museli delat nekolikrat po sobe, pri pokud mozno stejne strave psa pred nimi, stejnem napiti, unave atd. atd.
kdyby to slo krmit podle udaju z krve, prvni, kdo by po tom sahnul by byli vrcholovi sportovci:-)
Elis
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6398
Bydlisko: Praha

Re: Vápnik, fosfor a vitamín D

Poslaťod zuzka:) » Pon 20.05.2013 14:45

21.1.2013
Ca - 1,29 (2,05 - 2,86) mmol/l
P - 1,08 (0,90 - 1,91) mmol/l

krmenie som velmi nemenila, dostával na vyše iba jeden čas roboran a celý čas škrupinku z vajca, štipku prášku do raňajok. a od kedy je viac teplo neranajkuje mäso, iba mliečne

20.5.2013
Ca - 2,68 (1,98 - 3,0) mmol/l
P - 1,33 (0,81 - 2,19) mmol/l
:jop:

(bolo to robene na iných miestach, preto je tam trochu rozdiel v tých referenčných hodnotách)
a teraz mi napadlo, aká je šanca, že sa v zime teta v labáku pomýlila a napísala 1,29 namiesto 2,29? :heh:
zuzka:)
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1951

Re: Vápnik, fosfor a vitamín D

Poslaťod majaz » Uto 21.05.2013 13:18

Ako poznam pracu tetusiek v labakoch, tak velmo velka... :jazyk: ...cest vynimkam...mne vyrobili taku anemiu, ze uz som mala byt davno mrtva... :fizel:
majaz
Snoopy
 
Príspevky: 187

Re: Vápnik, fosfor a vitamín D

Poslaťod michaa » Pia 18.10.2013 11:36

krmim barfom dve feny, rozdiel vo veku zhruba 3m. na barfe boli od zaciatku ako k nam prisli. jedna presla z granul, mladsia mala barf od narodenia. myslim si, ze stravu dostavali pestru. mladsej (vtedy mala 4-5mesiacov) sa zacali vytacat labky - hrozne rychlo zacala rast a priberat, ale bola chuda. u veterinara sme davali robit krvne testy (skoda, ze neviem najst tie vysledky) - jedna mala vysledky na fosfor a vapnik ukazkove, no ta mladsia, co sa jej zacali vytacat labky, mala vela fosforu. veterinar navrhol sledovat krv raz za mesiac pocas 3 mesiacov. stravu sme nejak nerozoberali. povedala som rovno, ze barfujeme. do jedla som im zacala pridavat vapnik. dalsi mesiac mala testy rovnako zle a druha zase ukazkove. uz mi to nedalo a presla som na granule, cdVet. po mesiaci boli vysledky dobre, aj teraz po troch mesiacoch, labky rovne a pevne.
no neda mi to, chcem prejst zase na barf. keby som robila nejaku chybu, tak by mala aj prva problem, nie?
nemate s tymto niekto skusenost?
michaa
Šteniatko
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 99
Bydlisko: Banská Štiavnica

Re: Vápnik, fosfor a vitamín D

Poslaťod Juraj1 » Uto 10.12.2013 14:43

Jediný "problém" býva na vrchnom konci vodítka...
Juraj1
Junior
 
Príspevky: 427

Re: Vápnik, fosfor a vitamín D

Poslaťod Bad » Uto 10.12.2013 18:04

Sice starší dotaz, ale budu reagovat i pro jiné :
michaa píše:mala vela fosforu. veterinar navrhol sledovat krv raz za mesiac pocas 3 mesiacov. stravu sme nejak nerozoberali. povedala som rovno, ze barfujeme. do jedla som im zacala pridavat vapnik. dalsi mesiac mala testy rovnako zle

Pokud je vysoký fosfor, nemá cenu přidávat vápník, ale naopak je nutné snižovat fosfor! (např. Ipakitinem nebo Anacidem)
Bad
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5691

Re: Vápnik, fosfor a vitamín D

Poslaťod michaa » Štv 26.12.2013 13:29

Aha, dakujem. Veterinar odporucil granule, co ma neprekvapuje. Par mesiacov dostavali a teraz sme zase na barfe. Ma cenu davat tie doplnky na znizenie fosforu aj ked som teraz nedavala robit testy? Chystam sa az po zime.
michaa
Šteniatko
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 99
Bydlisko: Banská Štiavnica

Re: Vápnik, fosfor a vitamín D

Poslaťod MisheliQ » Štv 09.01.2014 16:21

U rastúcich zvierat by mal byť pomer medzi vápnikom a fosforom 1,2-1,5:1 v prospech vápnika
V prepočte na 1 kg sušiny krmiva je potreba vápnika 9-16 g a potreba fosforu 7-8 g
Ku zdravotným komplikáciám dochádza u psov pokiaľ prevažuje fosfor nad vápnikom, tj. pomer Ca:P je nižší ako 1:1 (mačky negatívne reagujú na hladinu vápniku nižšiu ako 0,9-1)
Výsledkom absolútneho alebo skôr relatívneho nedostatku vápnika v dôsledku nadbytku fosforu je zisťovaná sekundárna nutričná hyperparatyreóza (je klasickým príkladom nesprávnej výživy psov krmených tradičným spôsobom, kedy dochádza k prekrmovaniu mäsom a vnútornosťami - tzv. all meet snydrom)
Kŕmenie mäsovými produktmi vedie k absolútnemu nadbytku fosforu v krmnej dávke (pomer Ca:P je 1:10-30)
Nadbytok vápnik spôsobí spomalenie rastu, angulárne deformity, osteochondrózu. Stále častejšie sa v súvislosti s prekrmovaím vápnika hovorí o výskyte wobblerovho syndrómu u nemeckých dog, dobermanov, príp.ďal.plemien (s ohľadom na alkalizujúci účinok vápnika sa u mačiek zvažuje vyššie riziko struvitovej urolitiázy)

Hypervitaminóza D je obvykle iatrogénna a aj napriek tomu, že je toxický efekt aktívnych metabolitov vit.D všeobecne známi, stále sa s týmto problémom u rastúcich psov stretávame"
K príznakom intoxikácie dochádza vtedy, pokiaľ denne podávame okolo 10 000 m.j. vit.D/kg ž.hm., aby došlo ku klinickým príznakom po jednorázovej dávke je potrebná dávka viac ako 100 000 m.j./kg ž.hm.
V dôsledku patologickej mineralizácie mäkkých tkanív dochádza k multiorganovému postihnutiu zvierat vrátané renálneho zlyhania
V krvi takto postihnutých zvierat je zisťovaná nápadná hyperkalcémia (nadbytok Ca), resp.hyperfosfatémia (nadbytok P)
Hypovitaminóza D spôsobuje rachitídu


z Neonatologický a pediatrický pacient, Sborník z odborného semináře, prof.MVDr.Svoboda, CSc
grace over perfection
MisheliQ
Multišampión
 
Príspevky: 7844

Re: Vápnik, fosfor a vitamín D

Poslaťod maira6 » Pia 11.04.2014 15:05

Misheliq, a čo včul... Teda, ako človek má vedieť, či ten pomer je správny, alebo nesprávny, hm :ua:
,,Ono totiž není šedivých dnů, které bují svou všedností. To jsou jenom unavené oči, které nechtějí vidět jejich svátečnost.” Jan Werich
maira6
Hafan
 
Príspevky: 721

Re: Vápnik, fosfor a vitamín D

Poslaťod Bad » Pia 11.04.2014 20:26

Není až tak problém si najít na netu množství Ca a P v potravinách a udělat si rámcovou představu.
Bad
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5691

Re: Vápnik, fosfor a vitamín D

Poslaťod baya » Ned 25.05.2014 11:32

krmime barfom 6 mesiacov, po vyšetrení krvi mame výsledky : Ca 2,79 a P 1,17.
Pes má 1 rok aj 3 mesiace, takže ešte junior a váhu 25 kg.
baya
Nováčik
 
Príspevky: 33

Re: Vápnik, fosfor a vitamín D

Poslaťod Barbara » Pon 11.08.2014 11:31

Ahojte,

mam vysledky krvi.
Ca 10.6 mg/dL
P 2.5 mg/dL

Malo fosforu...doktorka mi povedala, aby som vylucila kosti a davala najma cervene maso + Roboran.

Prosim vas, mate nejake tipy? Na kontrolu mame prist okolo Vianoc.
Pes ma do 10kg.

Dakujem :ahoj:
Barbara
Hafan
 
Príspevky: 631
Bydlisko: Bratislava

PredchádzajúciĎalší

Späť na Surová strava