Vápnik, fosfor a vitamín D

Sem píšte všetko ohľadne surovej stravy.

Re: Vápnik, fosfor a vitamín D

Poslaťod Bad » Uto 14.10.2014 11:12

P můžeš snižovat např. Ipacitinem. Ale ten kravský postoj bude spíš dědičný :nwm:
Bad
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5691

Re: Vápnik, fosfor a vitamín D

Poslaťod Tasha » Str 21.01.2015 17:50

máme výsledky vápnika a fosforu u mastinky. fosfor 3,4 (1,65-3,35) a vápnik 2,92 (1,95-3,15). čiže vápnik v norme a fosfor vysoký. dostali sme biocalplus a o mesiac kontrola... nie je na nej vidieť nič, nekríva, ani nemá pokrivené nohy, všetko ok. čo myslíte? pomôže to? a to sa snažím kŕmiť podľa tabuliek. všetko jej vážim...
Tasha
Chovateľ
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1920
Bydlisko: Galanta

Re: Vápnik, fosfor a vitamín D

Poslaťod katkariinka » Str 21.01.2015 18:21

Zalezi podla akych tabuliek :))))
Ake pomery davas?
Nazory vyjadrene v prispevkoch vychadzaju z mojich skusenosti s vlastnymi psami a zo studia literatury. Nemam zlozene ziadne skusky. Som uplny laik. Kazda rada je bez zaruky a pouzitie na vlastne riziko. Ak mate pochybnosti, vyhladajte odbornu pomoc.
katkariinka
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3567
Bydlisko: Žilina

Re: Vápnik, fosfor a vitamín D

Poslaťod Bad » Str 21.01.2015 18:31

to v závorkách jsou "zdravé" meze ? Znám nějaké jiné (Ca 2,3-3,0 pro štěňata a Ca:P 1:1 až 2:1, ten P 3,35 už by byl hodně mimo :nwm: ) Tasha, je to jednorázový odběr a zároveň fenka nevykazuje problémy, tak to nemusí nic znamenat. Ale jak píšu výše - nadbytek P přidáváním Ca a P (což je Biocal) neřeší.
nebo to nějaký studující či praktikující vet uvede na pravou míru..... :ach:
Bad
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5691

Re: Vápnik, fosfor a vitamín D

Poslaťod Tasha » Str 21.01.2015 20:57

http://www.manwe.eu/index.php/vypoet-krmne-davky 6% pre šteniatko.
bad, veď to sa mi nezdá. toho sa bojím. vápnik má v norme, nerada by som jej ho ešte zvyšovala. ale vraj by sa týmy tabletkami mal upraviť pomer. nie som veterinár, ani tomu nerozmiem, takže sa o tom hádať nebudem. asi mi neostáva nič iné ako to ten mesiac vyskúšať
Tasha
Chovateľ
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1920
Bydlisko: Galanta

Re: Vápnik, fosfor a vitamín D

Poslaťod katkariinka » Str 21.01.2015 21:08

Som na mobile, tak nevidim detail, ale novosadova odporuca menej kosti a dost svaloviny, nie?
Nazory vyjadrene v prispevkoch vychadzaju z mojich skusenosti s vlastnymi psami a zo studia literatury. Nemam zlozene ziadne skusky. Som uplny laik. Kazda rada je bez zaruky a pouzitie na vlastne riziko. Ak mate pochybnosti, vyhladajte odbornu pomoc.
katkariinka
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3567
Bydlisko: Žilina

Re: Vápnik, fosfor a vitamín D

Poslaťod Buchťa » Str 21.01.2015 21:35

Tasha, doporučím Ti napsat doktorovi Talajkovi, email má na webu. Vážně je moc dobrej, i co se týče výživy štěňat molossú. I mému bývalému šéfovi doporučil vet Ca - moskevákovi - a nebylo to ok. Né každý vet si uvědomuje, že se jedná o molossíka = jiné nároky.
Novou Novosádovou si večer přečtu - jsou tam dobré rady z praxe.

Edit - Elisko, moc díky. Jsem "mírně" rozhozena = takže jsem to po sobě nekontrolovala = jen jsem věděla, že jedno písmenko je dvojmo :hi: . Už jsem to opravila. Novosádovou mám skoro přečtenou, jen se vrátím k výživě štěňat. Jo, jo stárnu a blbnu ...
Naposledy upravil Buchťa dňa Str 21.01.2015 21:45, celkovo upravené 1
KDYŽ BOFINEK, FALDÍK A BONINKA NEODEŠLI DO NEBE, TAK CHCI JÍT JEDINĚ TAM, KAM ONI.
JE MI STRAŠNĚ MOC LÍTO, ŽE NEDOKÁŽI VRÁTIT ČAS.
DALA BYCH ZA TO NAPROSTO VŠE, MÍTI TUTO MOŽNOST.
DROBEČCI, NESKUTEČNĚ MI CHYBÍTE :(
Buchťa
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2491

Re: Vápnik, fosfor a vitamín D

Poslaťod Elis » Str 21.01.2015 21:38

Offtopic: moloss ne mollos :no:

k ten referencnim hodnotam by bylo dobre uvadet i jednotky
Elis
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6377
Bydlisko: Praha

Re: Vápnik, fosfor a vitamín D

Poslaťod Tasha » Str 21.01.2015 21:55

Buchťa ďakujem. zajtra mu určite zavolám.
a tie jednotky mmol/L :no:
pravdupovediac som z toho barfu úplne blbá... :plac: a ešte otázka. môže ten vyšší fosfor súvisieť s tým, že už druhý týždeň riešime zápal moč.mechúra?
Tasha
Chovateľ
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1920
Bydlisko: Galanta

Re: Vápnik, fosfor a vitamín D

Poslaťod Buchťa » Str 21.01.2015 22:07

Tasha, nemáš zač. Jedná se o drobce.
Co se týče barfíku, mám pocit, že v něm někteří moc hledají složitost. Ono to není těžké, jen je potřeba zapnout "selský rozum" a nezapomenout na přísloví - v jednoduchosti je krása.
Co se týče toho zápalu - nemám tucho. Možná zápal v těle múže změnit hodnoty, nebo léky, které asi užívá - vážně nevím :nwm: . To by Ti spíše odpověděla Whip.
KDYŽ BOFINEK, FALDÍK A BONINKA NEODEŠLI DO NEBE, TAK CHCI JÍT JEDINĚ TAM, KAM ONI.
JE MI STRAŠNĚ MOC LÍTO, ŽE NEDOKÁŽI VRÁTIT ČAS.
DALA BYCH ZA TO NAPROSTO VŠE, MÍTI TUTO MOŽNOST.
DROBEČCI, NESKUTEČNĚ MI CHYBÍTE :(
Buchťa
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2491

Re: Vápnik, fosfor a vitamín D

Poslaťod Elis » Str 21.01.2015 22:18

Tasha píše:Buchťa ďakujem. zajtra mu určite zavolám.
a tie jednotky mmol/L :no:
pravdupovediac som z toho barfu úplne blbá... :plac: a ešte otázka. môže ten vyšší fosfor súvisieť s tým, že už druhý týždeň riešime zápal moč.mechúra?


tak potom ty referencni hodnoty neodpovidaji na psa myslim- viz. treba
http://cit.vfu.cz/ckl/pokyny.html#referencni-hodnoty


hladina fosforu v krvi a funkce ledvin spolu souvisi. pri zanetu mocaku muze byt problem i s ledvinama -ale to by mel resit vet asi?

za me osobne -vysetreni krve ma byt potvrzenim neceho -tyhle "preventivni" vysetreni -no, ja nevim, co vlastne rikaji...
a jeste delane u psa s nemocnym mocakem :nwm: ?
bych proste na zaklade tohohle krmeni moc neresila.
Elis
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6377
Bydlisko: Praha

Re: Vápnik, fosfor a vitamín D

Poslaťod Buchťa » Str 21.01.2015 22:23

Souhlasím s Elis - v době, kdy se léčí zápal močáku, řešit poměr Ca a P ?
Tyto hodnoty by se měli vyšetřovat u zdravého zvířete, ne? Múj osobní laický názor.

Elis, :jop: tabulka. :poklona:
KDYŽ BOFINEK, FALDÍK A BONINKA NEODEŠLI DO NEBE, TAK CHCI JÍT JEDINĚ TAM, KAM ONI.
JE MI STRAŠNĚ MOC LÍTO, ŽE NEDOKÁŽI VRÁTIT ČAS.
DALA BYCH ZA TO NAPROSTO VŠE, MÍTI TUTO MOŽNOST.
DROBEČCI, NESKUTEČNĚ MI CHYBÍTE :(
Buchťa
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2491

Re: Vápnik, fosfor a vitamín D

Poslaťod Tasha » Str 21.01.2015 22:31

v tej chvíly ma to absolútne nenapadlo, či by to mohlo nejak ovplyvniť. ani veterinár nič nevravel. napadlo ma to až teraz :ach:
Tasha
Chovateľ
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1920
Bydlisko: Galanta

Re: Vápnik, fosfor a vitamín D

Poslaťod Buchťa » Str 21.01.2015 22:46

Tasha, cituji :
Tento krátký článek je pouze zlomkem stati o výživě rostoucího psa a efektu nesprávného krmení na jeho vývoj. Protože mezi chovateli neustále kolují mýty (mnohdy doporučované i odbornou veřejností) o roli vápníku a jeho dodávání ke krmivu, rozhodli jsme se tomuto tématu věnovat zvláštní pozornost.
Nejprve trocha teorie: koncentrace vápníku v krevní plazmě je tělem přísně regulována. Tato regulace stálé fyziologické hladiny je nezbytná pro normální průběh mnoha biologických procesů, jako je svalová kontrakce, tvorba a uvolňování hormonů, srážení krve a mnoha dalších. Tělo si proto „hlídá“ až do extrémního vyčerpání (tzn.velmi vážné patologické stavy s kritickým průběhem) normální hladinu vápníku v krvi. Je proto naprostý nesmysl vyšetřovat rostoucímu štěněti krev na hladinu vápníku a fosforu a hledat tak tzv.“metabolická onemocnění“, jak se v praxi někdy děje. Uvolňování hormonů regulujících hladinu vápníku v krvi (parathormon, kalcitonin a 1,25 dihydoxycholekalciferol (vitamin D) je ovlivňováno kolísáním její hladiny. Tyto hormony regulují poté vstřebávání vápníku ze střeva, jeho vylučování nebo zpětnou resorbci v ledvinách a ukládání nebo vyplavování z kostí.
Nadbytek vápníku je přednostně transportován do kostí vlivem kalciotropních hormonů (výše zmíněné) na cílové orgány (střevo, ledvina, kost). Chronický nadbytek kalcia v krmivu u velkých plemen psů je spojený s opožděným zráním (maturací) kostí, vyšší masou kostí ve vztahu k velikosti těla, opožděnou remodelací (přestavbou) kostí a opožděným zráním chrupavek. Tyto změny jsou příčinou opoždění tzv.enchondrální osifikace (způsob vývoje kloubních ploch kosti a její růstové zóny). Když je vysoký příjem vápníku spojený s relativně nižší resorbcí z kosti (vlivem účinku hormonů), objevují se u mladého, rostoucího jedince závažné patologické kosterní změny. Výsledkem jsou onemocnění jako např.osteochondróza, zadržené chrupavčité jádro kosti loketní, tzv.syndrom radius curvus, ale i dysplazie lokte a dysplazie kyčlí. Nadbytek kalcia v krmení je proto vedle genetické dispozice hlavním faktorem, ovlivňujícím vývoj onemocnění rostoucího skeletu u velkých plemen psů.
Vývoj skeletálních onemocnění ovlivňuje spíše absolutní hladina vápníku v krmení, než poměr vápník/fosfor. Mladý pes obřího plemene (např.doga), krmený dietou s obsahem vápníku 3,3% (na bázi sušiny) a 0,9% nebo 3% fosforu má významně zvýšené riziko vývoje onemocnění kostí. Tito psi se nejsou schopni bránit proti chronickému nadbytku vápníku v krmení. Množství vápníku v krmivu pro tyto rostoucí psy by mělo být 1%-1,6% (na bázi sušiny). Mnohdy jsou štěňata předčasně převedena na krmení pro dospělé psy a k tomu dostávají přídavky kalcia (finanční motivace, někdy i chybné doporučení). Protože však tato krmiva obsahují mnohem méně energie na jednotku hmotnosti než krmiva pro rostoucí psy, štěně poté konzumuje větší množství krmení aby nasytilo své energetické požadavky. Protože je hladina kalcia u těchto krmiv podobná, štěně krmené dietou pro dospělce konzumuje větší množství vápníku.
KDYŽ BOFINEK, FALDÍK A BONINKA NEODEŠLI DO NEBE, TAK CHCI JÍT JEDINĚ TAM, KAM ONI.
JE MI STRAŠNĚ MOC LÍTO, ŽE NEDOKÁŽI VRÁTIT ČAS.
DALA BYCH ZA TO NAPROSTO VŠE, MÍTI TUTO MOŽNOST.
DROBEČCI, NESKUTEČNĚ MI CHYBÍTE :(
Buchťa
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2491

Re: Vápnik, fosfor a vitamín D

Poslaťod Whip it » Str 21.01.2015 23:03

Tasha a ona je ako stara ?
Whip it
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1830

PredchádzajúciĎalší

Späť na Surová strava