Pečienka a pečeň - lingvistická debata

Sem píšte všetko ohľadne surovej stravy.

Re: Kŕmenie BARFom

Poslaťod Amaguk » Štv 29.01.2009 12:32

Offtopic: Tobin sa nudi :no: :lol:
"You must be the change you wish to see in the world." Mahatma Gandhi

"I've seen a look in dogs' eyes, a quickly vanishing look of amazed contempt, and I am convinced that dogs think humans are nuts." John Steinbeck
Amaguk
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12115
Bydlisko: Karpaty

Re: Kŕmenie BARFom

Poslaťod Megi » Štv 29.01.2009 15:09

Offtopic: Ale ma pravdu :jazyk:

Kuk: www.slex.sk
Bez psa by naša rodina nikdy nebola úplná.
Megi
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 437
Bydlisko: Topoľčany

Re: Kŕmenie BARFom

Poslaťod Amaguk » Štv 29.01.2009 15:11

Offtopic: podla coho tak sudis? :nwm: ved aj JULS vravi, ze pecen a pcienka sa bezne pouzivaju v hovorovom jazyku ako synonyma, ani jedno nie je nespravne. Takze: ked uz, tak pravdu maju obe strany :jazyk: :no:
http://slovnik.juls.savba.sk/?w=pe%C4%8 ... 8&oe=utf-8
"You must be the change you wish to see in the world." Mahatma Gandhi

"I've seen a look in dogs' eyes, a quickly vanishing look of amazed contempt, and I am convinced that dogs think humans are nuts." John Steinbeck
Amaguk
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12115
Bydlisko: Karpaty

Re: Kŕmenie BARFom

Poslaťod pigie » Štv 29.01.2009 15:15

Offtopic: Ale nespravne je pouzivat pecienka na maso. Nikde som sa nedocitala, zeby pecienka bola maso :D Ked tak napr. ciganska pecienka. Ale to musi byt definovane aka ta pecienka ma byt, aby si clovek pod tym predstavil pecene maso :no:
Obrázok
pigie
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 10298
Bydlisko: Bernolákovo

Re: Kŕmenie BARFom

Poslaťod Amaguk » Štv 29.01.2009 15:16

Offtopic: pigie, podla "autorit" to nie je nespravne. ved kuk ten link vyssie :no:
"You must be the change you wish to see in the world." Mahatma Gandhi

"I've seen a look in dogs' eyes, a quickly vanishing look of amazed contempt, and I am convinced that dogs think humans are nuts." John Steinbeck
Amaguk
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12115
Bydlisko: Karpaty

Re: Kŕmenie BARFom

Poslaťod pigie » Štv 29.01.2009 15:19

Offtopic: pecienka = pecen = vnutornost, ciganska sa robi z bravcoveho masa. Takze pecienka nie je maso. Aspon ja to tak chapem...
Obrázok
pigie
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 10298
Bydlisko: Bernolákovo

Re: Kŕmenie BARFom

Poslaťod Amaguk » Štv 29.01.2009 15:21

Offtopic: nooo, to hej, ani u nas sa pecenemu masu nehovori pecienka a ked sa povie pecienka, mysli sa pecen (vnutornost). Ale kratky slovnik slov. jazyka aj synonymicky slovnik vyssie uvadza dva rozne vyznamy slova pecienka
"You must be the change you wish to see in the world." Mahatma Gandhi

"I've seen a look in dogs' eyes, a quickly vanishing look of amazed contempt, and I am convinced that dogs think humans are nuts." John Steinbeck
Amaguk
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12115
Bydlisko: Karpaty

Re: Kŕmenie BARFom

Poslaťod pigie » Štv 29.01.2009 15:26

Offtopic: Ok, chapem, pre takych ako Tobin to museli upravit. Takze tu slovencinu nam kazia prave takito, co to pouzivaju nespravne, az to musia dodatocne zaradit :haha:
Obrázok
pigie
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 10298
Bydlisko: Bernolákovo

Re: Kŕmenie BARFom

Poslaťod Megi » Štv 29.01.2009 15:29

...si dajte do vyhľadávača na www.slex.sk slovo "pečienka" a vsjo budet jasno! :joint:
Bez psa by naša rodina nikdy nebola úplná.
Megi
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 437
Bydlisko: Topoľčany

Re: Kŕmenie BARFom

Poslaťod Tobin » Štv 29.01.2009 15:30

Amaguk píše: pecen a pcienka sa bezne pouzivaju v hovorovom jazyku ako synonyma

V hovorovom!!!!
To som povedal, ze tak teda OK, ale to si nikto nevsimne, ved do coho by sa inac rypalo??? :ach:
Ale pisat by sa malo jednoznacne. A netusim, ked sa s tym oboznamime, preco tvrdosijne hovorit peceni pecienka. Pravda, to ja som len tupy tvrdohlavy typicky chlap :ach: , ale vy tvrdohlave nie ste, ani nechcete vobec, aby bolo po vasom... a to nespravne. :jazyk: :heh:
A ake jedlo si podla JULSu predstavite, ked vam ponuknem husaciu pecienku??? Upecenu hus, alebo jej pecen. Ha?
BTW, ak JULS nebude kazdy rok potit capiny, tak aj jeho vyklady vyznamu slov budu vierohodne...
:haha: Videl som u masiara, ze naozaj na to dbaju. Dosledne mali na bravcovej peceni oznacene "Bravcova pecienka" a hned vedla v udeninarskom pulte "Debrecinska pecen" :haha: :haha:
Tak toto je to, comu sa hovori "hovorovy jazyk". Myslite si, ze Cesi kludne povedia namiesto "jatra" pecinka?
jatra=pecen - vnutornost
pecinka=pecienka - maso upecene vcelku
Pigie, sorry, " pecienka = pecen = vnutornost" je absolutna ona, tato... no, nezmysel :ahoj: Pecienka je od "pecenie" a je to upecene maso V CELKU. "Ciganska" ma preto upresnenie, lebo je to file - rezen - steak. Wime?
BTW, Amaguk, nepresunies tuto duchaplnu jazykovednu diskusiu do Gramatiky??? Je to tu hooooodne offtopic :plac:
Obrázok
Tobin
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1992
Bydlisko: Bratislava - Petržalka

Re: Kŕmenie BARFom

Poslaťod Amaguk » Štv 29.01.2009 15:32

Offtopic: megi, ved slex hovori presne to iste, co co uvadza Slovnik slovenskeho jazyka :joint:

A ake jedlo si podla JULSu predstavite, ked vam ponuknem husaciu pecienku??? Upecenu hus, alebo jej pecen.

ja jednoznacne husaciu pecen :jazyk:

V hovorovom!!!!
To som povedal, ze tak teda OK, ale to si nikto nevsimne, ved do coho by sa inac rypalo??? :ach:
Ale pisat by sa malo jednoznacne. A netusim, ked sa s tym oboznamime, preco tvrdosijne hovorit peceni pecienka. Pravda, to ja som len tupy tvrdohlavy typicky chlap :ach: , ale vy tvrdohlave nie ste, ani nechcete vobec, aby bolo po vasom... a to nespravne. :jazyk: :heh:

darmo sa vyplazujes, hovorove nie je nespravne (mas to aj potvrdene slovnikovo, takze neviem preco tak tvrdosijne trvas len na svojej pravde. :ach: )
okrem toho takyto level striktnej spravnosti vyjadrovania je uplne nelogicke vyzadovat na takomto fore, to by sme tu museli zrusit 90 precnet konverzacie, aky by sme mali trvat na takejo logike :heh:

BTW, Amaguk, nepresunies tuto duchaplnu jazykovednu diskusiu do Gramatiky??? Je to tu hooooodne offtopic :plac:

hoooden off topic, ale milej zlatej, kto za to moze??? :no: :no: :no: :plac:
"You must be the change you wish to see in the world." Mahatma Gandhi

"I've seen a look in dogs' eyes, a quickly vanishing look of amazed contempt, and I am convinced that dogs think humans are nuts." John Steinbeck
Amaguk
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12115
Bydlisko: Karpaty

Re: Kŕmenie BARFom

Poslaťod max » Štv 29.01.2009 15:34

Offtopic: Megi ale ved ja aj Amaguk sme dali link na jayzkovedny ustav L.S. tam je to tiez a trosku rozsirene :no: treba kuk :no:

Tiez to chapem tak, ze pecienka = pecen

Ale ciganska pecienka, zivanska pecienka atd. = maso
„Priľnutie človeka ku zvieraťu je obdobou ľudskej potreby vyjadrenej pocitmi lásky a priateľstva v najčistejšom a v najušľachtilejšom zmysle slova.“ Konrad Lorenz
max
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 720

Re: Kŕmenie BARFom

Poslaťod Whip it » Štv 29.01.2009 15:36

Offtopic: ja som si z toho vybrala toto - ze je to hovorove, prip. nespisovne...na tomto fore sa daju najst prispevky gramaticky velmi bujare, pisane v nareciach, hovorove, s novotvarmi ...(len pre ilustraciu - vydela, neny, koxo ), pecienka teda neny zadny xtrem, najme ked seci vyme o cem je rec :haha: .
Whip it
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1828

Re: Kŕmenie BARFom

Poslaťod IKA1 » Štv 29.01.2009 15:48

Offtopic: skapem z vás .. od dnes už "zo zásady nepoužijem slovo PEĆEň :winner:

.. A PEčIeNKA VO MNE SKUTOčNE NEEVOKUJE PEČENE MASO .. ale vnútornosť .. ach ten slovenčin.. ešte že je tá naša reč taká pestrá .. o čom by sme POLEMIZOVALI WUAHAH ?
Naposledy upravil IKA1 dňa Štv 29.01.2009 15:54, celkovo upravené 1
IKA1
Snoopy
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 126

Re: Kŕmenie BARFom

Poslaťod Megi » Štv 29.01.2009 15:50

Offtopic: I tak še da. :haha:
Bez psa by naša rodina nikdy nebola úplná.
Megi
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 437
Bydlisko: Topoľčany

PredchádzajúciĎalší

Späť na Surová strava