Vracanie po BARF-e

Sem píšte všetko ohľadne surovej stravy.

Re: Vracanie po BARF-e

Poslaťod Alexandra123 » Pia 14.01.2011 13:40

a ryžu má inak rád? lebo ak ani tú, tak možno by pomohlo, keby si ten kúsok zeleniny dala do čistého mäsa. najlepšie do mletého, odkiaľ to nijak nevyberie :nwm:
môj tiež niekedy nechcel zeleninu, ale postupne si nejak zvykol a teraz vylizuje misku od hocičoho[/quote]

Zuzka,
no ryzu z nudze cnost nedavam mu vela, nakolko sm citala ze obilniny nie je vhodne davat starsim psikom, ( hlavne on ma teraz problemy aj s prostatou rozne vysetrenie zubny kamen uz som pisala v teme) takze to som len na oklamanie ze mozno to s tym spapa ale vyje len maso a ostatne nechce:( alebo to vyvrati a preto sa bojim aby mu v barfe nechybali potrebne vitaminy ked mi nebude jest zeleninu...
aj do mleteho som mu to primiesala onuchal a otocil sa od misky
minule som mu spravila mix so zeleniny + maso nechcel tak som mu to zapiekla do kolaca potom zmlsol ( len v kolaci to maskovat sa tiez neda stale to je len ako dezert:)
hm to mas radost ked ti vsetko spapa a este aj misku vylizuje:), moj ked som mu dala zeleninu+maso pozrel na mna zdesene a odisiel prec od misky takze snad sa aj ja dopracujem k takejto radosti ze vsetko spapa dakujem za radu:)
Alexandra123
Nováčik
 
Príspevky: 36

Re: Vracanie po BARF-e

Poslaťod Alexandra123 » Pia 14.01.2011 13:48

na zaciatok kludne tu zeleninu obmedz na minimum, teda napr. jeden den polovica mrkvy, druhy den ten kusok brokolice.. netreba to prehanat a kazdy den davat psovi zeleninovy salat, ak to nechce jest

Mackie, ja to ani neprehanam prave naopak nedavam mu kazdy den zeleninu len sa bojim ak ju nebude vobec dostavat kedze mu to zjavne nevonia aby som nieco neskazila:(
tu zeleninu dostava ako prilohu k masu kedze obilniny starsiemu nedoporucuju , a ani ich moc nechce este cestoviny niekedy spapa alebo skor vyje len maso odtial...a co nestihne vyhodit to zje:) nechcem barf vysadit ale zacinam byt z toho uz zufala
diky za radu
Alexandra123
Nováčik
 
Príspevky: 36

Re: Vracanie po BARF-e

Poslaťod Alexandra123 » Pia 14.01.2011 14:10

Calwen,
ani moj mi nechce jogurt, este ako tak tvaroh obcas tiez acidko, diky za odkaz tusim som v tom chovaku bola osobne a pozerala aj na tento produkt je tam velmi mila a ochotna kocka ale nakoniec som ho aj tak nekupila ze radsej doma pripravim ale vidim ze to nie je take jednoduche:) skusim este nejake finty vymysliet a ty mu davas len ten pripravok k masu ziadnu zeleninu ani obilniny?
kazdopadne dakujem za rady
Alexandra123
Nováčik
 
Príspevky: 36

Re: Vracanie po BARF-e

Poslaťod zuzka:) » Pia 14.01.2011 14:32

to nezje ani keď mu do celej mäsovej dávky čo má na deň dáš úplne na jemno postrúhanú malú mrkvu? (alebo pol mrkvy?) teda neviem koľko mäsa to je. ale ja som fakt jeden čas dávala množstvo asi ako 2 lyžice alebo koľko a to mám 40kg psa. ak by zožral aspoň to, tak myslím, že ak by pravidelne dostával to naozaj mini množstvo, tak by si na to mal zvyknúť a prestal by zvracať :nwm: a postupne pomaličky zvyšovať dávku
keď už je starší a do teraz takto nejedával, tak na to zrejme nemá pripôsobené trávenie a fakt ak to už doňho dostaneš, tak to ide radšej von :nwm: preto postupne
zuzka:)
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1951

Re: Vracanie po BARF-e

Poslaťod Baarbora » Pia 14.01.2011 14:44

a ako na tom s jedenim ovocia? Banany, jablka, hrusky? U nas tiez nie je zelenina najoblubenejsie jedlo, ale ked kusok mrkv, brokolice, cesnak(vyborne prevonia), trosiku petrzlenu, zelenu, sem-tam cvikla, ine snad ani nedavam..ale okrem tej mrvky take surove nic moc dobre nechuti, tak sa ani nedivim psovi, ze to nechce. Kazdopadne, do mixeru prihodim vzdy konzervu sardiniek(moze byt aj tuniak), to je dostatocne silna chut a zapach na to, aby psa oblbol...pripadne roztopena mast, alebo olej(olivovy)...
ak to nejde za ziadnych okolnosti, skusila by som prasok( to sa da naozaj zamaskovat dost jednoducho) a pripadne zive vitaminy stacia aj z ovocia...
Baarbora
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1496
Bydlisko: skoro Levice

Re: Vracanie po BARF-e

Poslaťod lagunasa » Str 23.02.2011 11:17

ahojte.
Tak my sme sa tiez dostali dofazi vracania.
Ako som to tu citala tak to moze byt vselico. U nas je to ale troska ine. Barfujeme asi mesiac ( veru nesledujem to tak mozno je to aj dlhsie ) a posledne dva vikendy dopadli tak ze v pondelok sa Max povracal. Cely den nic nechcel zrat a nemal ani moc chut do zivota. Taky bol malatny. A vecer sa niekolko krat povracal. Pred dvoma tyzdnami vracaô az vecer len taky grc s takou zltou penou a teraz v pondelok vracal aj na obed a aj nejake kusy niecoho. Vlastne pred dvoma tyzdnami mu bolo zle v utorok.
Moj sposob ich stravovania je taky ze cez pracovne dni dostavaju aj na ranajky a vecere len masove kosti ( kridla, krky, rebra pripadne nieco podobne ) lebo to imda priatel a nechcem ho tym moc obtazovat kedze bol proti barfu. Potom cez vikend im robim na ranajky ovocnu zmes zmiesanu s mletym hovadzim masom. A veceru maju zase tie masove kosti.
No a od pondelka ma Max nejake zaludocne tazkosti az doteraz. V pondelok sa povracal a odvtedy mal vcera a aj dnes sracku. A pritom dostava zrat ako predtym - hovadzie cez vikend a najcastejsie kridla cez tyzden. Neviete z coho by to mohlo byt???? Uz som taka nestastna. Doterajsie barfovanie nam islo super.
Moze to byt tym za ciste maso a zeleninu dostava len vtedy? Ale to mozd byt tym ze cez vikend toho dostane viac ako cez tyzden a preje sa? Alebo to moze byt tym ze dostava len kuracie castia malo ine? Alebo sa takto prejavuje alergia na kuracie? Alebo mu nesadnu maskrty co mu dava kamoska ked vencime? Ja fakt neviem. To ze sa povracal by sa este dalo nejak prejst, ale ked sa k tomu pridala teraz este aj hnacka tak mam fakt obavy.
Co mi radite ze mam robit? Dnes mu dame hladovku nech sa mi vycistia creva ale zajtra neviem co s nim???
westiky Max a Chiki a ich panicka

Dogs are not our whole life but they make our lives whole.
lagunasa
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1671
Bydlisko: Hlohovec

Re: Vracanie po BARF-e

Poslaťod tulenik » Str 23.02.2011 11:51

Alergia... to je skôr sračka ako grcanie. Ale zároveň by ho mal z toho svrbieť "celý pes". Ak mám ja alergiu na potravu, tak je to náhly pocit tepla, svrbenie na niekoľkých miestach a sranie s pocitom, že sa mi rozpúšťajú vnútornosti... po vysratí 1, max. 2 dávok (keď organizmus vypudí alergén) alebo po podaní antihistaminika to končí (čo by u alimentárnej infekcie nepomohlo). To svrbenie je dosť typické (a zjavuje sa prednostne na určitých miestach, napr. u mňa uši, krk, hruď, teda ako píšem, "svrbí celý zver", ale na niektorých miestac viac) ako následok vyplavenia nadmerného množstva histamínu.
A u ľudí aj u psov je skôr alergénom rastlinné ako živočíšne tkanivo (netýka sa len potravy, ale aj styku kože/slizníc s chlpmi, peľom, etc.)... približne sa dá povedať, že čím je žrádlo fylogeneticky vzdialenejšie, tm skôr naň bude imunitný systém reagovať ako na cudzorodú vec.
Samozrejme že tým, že psi prednostne žerú mäso, sa tu najviac omieľajú alergie na mäsá, ale asi ťažko zistíme reakciu na to, čo náš zver nevezme do tlamy.
Offtopic: Celkom deprimujúcou je u Slovana anafylaktická reakcia na chlast... u mňa to bolo raz nie najvydarenejšie víno...
Všichni jsou zákeřná hladová klíšťata
jsou na svých prdelích vzájemně přisátá
a když se poslední na první zavěsí
pak z jeho prdele vlastní krev saje si
tulenik
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 637
Bydlisko: BA (DNV)

Re: Vracanie po BARF-e

Poslaťod lucik » Str 23.02.2011 12:30

mne nedávno veterinárka hovorila, že alergén (napríklad lepok) sa vylučuje aj 5 týždňov, že výsledky zmeny stravy (po vylúční možných alergénov) sa neprejavia skôr ako po nejakých 4 týždňoch.
ja si nemyslím, že je to alergia - tá sa zväčša prvotne prejavuje svrbením, zhoršením kvality srsti a kože..

ak psík dlhšie vracia a hnačkuje, určite nepokračujte v kŕmení mäsovými kosťami - prečisťovací deň bez žrádla je fajn, môžete mu podávať repíkový čaj (upokojí podráždenú žalúdočnú sliznicu), asi najskôr striekačkou, určite dbať na príjem tekutín, pri hnačke je dobrá smecta. papať by mal najskôr len ryžu, potom pridať uvarené kuracie mäsko a môže piť ryžový vývar (sám alebo podávať striekačkou). Po týždňovom vracaní a hnačke by som už určite išla k veterinárovi.
Inak, pri BARFe sa mi stalo, že psica mi vracala kúsky kostí na druhý deň po zožratí bravčovej paprče (tie malé záprstné kostičky), to vyblinkala jednu ešte 3 dni po tom, čo ju žrala a medzitým mala inú stravu, neviem, či ju mala niekde zašprajcnutú :nwm:
A million words would not bring you back. I know because I´ve tried.
Neither would a million tears. I know because I´ve cried.
I miss you, my black angel Gipsy!
lucik
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5960
Bydlisko: Piešťany

Re: Vracanie po BARF-e

Poslaťod SISI » Str 23.02.2011 13:28

lagunasa pokiaľ si dobre spomínam, tak niektoré druhy pamlskov u nás tiež spôsobovali hnačku a musela som pracne odsledovať ktoré, zvracanie už neriešim, pravidelne raz za 3 týždne pregrcne, proste mu niečo nesadne, niekedy aj celý deň neje, na ďalší ďen je už všetko OK :smile:
SISI
Šteniatko
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 98
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: Vracanie po BARF-e

Poslaťod Mackie » Str 23.02.2011 13:31

mna este napadla jedna vec (tulenik mozno vysvetli odbornymi terminmi :no: )
maso u psov priamo podporuje tvorenie kyseliny, a tym padom kym sa zaludok nauci tvorit primerane mnozstvo potrebne na stravenie jedla, tak dovtedy je ta produkcia zvysena, a preto to sposobuje vracanie
ta tu je tota tuja
Mackie
Multišampión
 
Príspevky: 10425
Bydlisko: PO/KE (mon)

Re: Vracanie po BARF-e

Poslaťod tulenik » Str 23.02.2011 14:14

lucik, doba vylučovania alergénu závisí od konkrétneho alergénu... ak je to vec z potravy, ktorá sa neresorbuje, len dráždi črevo (môj prípad), organizmus sa jej zbaví až nepríjemne rýchlo (je pravda, že v "paštéte" na stenách čreva sa nejaké zbytky držať môžu, ale obvykle je úľava po nástupe dobre známej reakcie vcelku rýchla), ale ak príde k resorpcii, môže to byť niekoľkohodinový, ba aj niekoľkodňový problém (v závislosti na kinetike jeho odbúrania)
alebo napr. alergén napadaný na očnú alebo nosnú sliznicu... ťahavé karpiny a "vyplačeš" ho, alebo vykýchaš obrovským množstvom vodového sopľa, typický príznak alergie je, že ťa doslova "vyženie" do tmy (silná svetloplachosť) a chladu mimo dosah alergénu (resp. niekde, kde ho je menej) a tam sa vyplačeš a vysoplíš, dokiaľ nie je väčšina preč
Lepok v súvislosti s celiakiou je o kus zložitejší prípad... nie je (nemusí) to byť vôbec o alergii ("kratučký" článok na anglickej wiki je calkom dobrý na to, aby si získala predstavu o zložitosti konkrétne tohoto problému). Alergia tam môže byť, ale iba ako "komplikujúci" faktor (.sk verzia stojí za prd).

SISI ma tak napadá, že keby sme my ľudia nemali zábrany hodiť šabľu (zvieratá ju nemajú, okrem toho, že trošku funguje "do brloha sa neserie, neští a neblvá") a nepremáhali sa, koľkokrát mesačne by sme si zatancovali variácie na Chačaturjana my...

mackie: to nie je o "naučení", je to asi ako plavák na hajzli (NEPREDSTAVUJ SI POD TÝM NEJAKÉ MECHANICKÉ ZARIADENIE!!! proste "nejaký" enzým, ktorý napr. vyrába gastrín, sa pri istom, furt tom istom pH, geometricky zmení natoľko - preusporiadaním intramolekulárnych vodíkových väzieb - že prestane byť aktívny, t.j. môžeš mu sypať "vstupných surovín" koľko chceš, ďalší gastrín ti už neurobí, samozrejme, ak pH stúpne nad tento limit, opäť sa preusporiada do aktívnej polohy... a sú aj zložitejšie regulácie, kde sa priamo "zapne" alebo "vypne" nejaký gén, a tým syntéza nejakého enzýmu... na podobnom princípe) - sliznica žalúdka vytvára HCl dovtedy, dokiaľ sa "nejaký" fyzikálnochemický ukazovateľ (pH) nezmení natoľko, že príde k zastaveniu "chloridovej pumpy". Riadi to gastrín, ktorý sa (spolu so somatostatínom v D-bunkách) prestanú uvoľňovať z G-buniek v žalúdočnej sliznici ("pH meter"), ak pH klesne pod istú hodnotu (u človeka +/- 4, u psa menej). Gastrín sa začne uvoľňovať ako reakcia na roztiahnutie antra (časť žalúdka) a jeho úlohou je vlastne zahájenie produkcie HCl, somatostatín je "shut-off" hormón ("vypínač"). A to na roztiahnutie nielen mäsom, ale hoci aj sklenými guľkami. Len tam sa pH dostane na "tú správnu hodnotu" skoro hneď, nakoľko kus skla s HCl reagovať veľmi nebude...
Tie bunky samozrejme nesledujú len pH, ale aj ďalšie chemické signály. V skratke: to, čo do žalúdka príde, je obliate toľkou HCl, aby sa dosiahlo +/- furt to isté pH. Ak by v priebehu trávenia pH stúplo, tak sa ešte pridá HCl. Okrem toho sa sledujú aj iné parametre a keď to vyzerá ako "hotovo", vypustí sa celá tá brečka do čreva.
A to sme sa zaoberali len v skratke produkciou HCl... a nie kopou ďalších procesov okolo... tráviace enzýmy, nadväznosť na prácu žlčníka, dvanástnika, ... plus stále popisujem de facto človeka - podobne ako pes máme docela jednoduché žalúdky... možno by nás nejaký prítomný veterinár vedel spražiť, čo dokážu podaktoré bylinožravce vo svojich n-dielnych žalúdkoch prevádzať za haluze...
Ďalej si treba uvedomiť, že žalúdok je len začiatok, ten má len rozpustiť, čo sa dá (veľa sa toho v kyslom prostredí aj nedá - študentom hovorím, že "rozpúšťanie nepohodlných v kyseline" nie je práve najpraktickejšie, lepšie by to šlo v hydroxide sodnom, lebo kyseliny majú závažný problém s tukmi - u psíkov by som podotkol, že celkom podstatnú úlohu má nízke pH nielen pri zabíjaní parazitov, ale aj spracovaní kostí), nastaviť nejaké počiatočné podmienky pre prácu jednotlivých úsekov tenkého čreva (za spoluúčasti žlče a pankreatických enzýmov) a drvivá väčšina trávenia sa koná tam!
Naposledy upravil tulenik dňa Str 23.02.2011 14:40, celkovo upravené 1
Všichni jsou zákeřná hladová klíšťata
jsou na svých prdelích vzájemně přisátá
a když se poslední na první zavěsí
pak z jeho prdele vlastní krev saje si
tulenik
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 637
Bydlisko: BA (DNV)

Re: Vracanie po BARF-e

Poslaťod Mackie » Str 23.02.2011 14:35

takze je namieste otazka, preco tolko ludi trpi palenim zahy a refluxom - zeby stravou, ktora si vyzaduje rozne mnozstva kyseliny, a tym padom sa "prepinace" vypinaju a zapinaju zle? a o to iste by mohlo ist aj u psa, ze sa to nevypina kedy by malo, ale pes si namiesto bikarbony hodi sablu
ta tu je tota tuja
Mackie
Multišampión
 
Príspevky: 10425
Bydlisko: PO/KE (mon)

Re: Vracanie po BARF-e

Poslaťod tulenik » Str 23.02.2011 14:55

Mackie, tam je skôr to, že iné faktory (nie strava) ovplyvnia nadprodukciu kyseliny a potom príde k poškodeniu.
U človeka sú to faktory ako prežieranie, obezita, Zollingerov-Ellisonov syndróm (porucha regulácie biosyntézy gastrínu = zvýšená acidita), hyperkalcémia (nadbytok vápnika v krvnej plazme - tiež zvýšená produkcia gastrínu a následne HCl = aj vápnika veľa škodí), skleroderma, systémová skleróza, visceroptóza...
Napr. pri prežratí do prasknutia sa ti môže stať, že ten obsah by chcel toľko HCl, že sa tam už vlastne ani nezmestí... vyrába sa vyrába... a shut-off neprichádza... no bodaj by to nevyrazilo na prechádzku do pažeráku...
A bikarbónu silne neodporúčam, treba "nebublinkujúce" antacidá (hydroxid horečnatý, hlinitý, ... na hlinitý mi nepovedz že "ale Alzheimer"... Alzheimer je geneticky podmienená vec a s chudákom hliníkom bol spojený ktovie akým řízením osudu, samozrejme, že novinár raz počul do nekonečna papagájoval, táto blbosť sa zjavila niekedy snáď v 80tych rokoch a odvtedy ju recyklujú ako mrazeného zombíka) :no: to už to psie riešenie je lepšie.
Všichni jsou zákeřná hladová klíšťata
jsou na svých prdelích vzájemně přisátá
a když se poslední na první zavěsí
pak z jeho prdele vlastní krev saje si
tulenik
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 637
Bydlisko: BA (DNV)

Re: Vracanie po BARF-e

Poslaťod katkariinka » Str 23.02.2011 15:55

Offtopic: tulenik, ja som asi do teba, tak super vies vsetko vysvetlit! Aj ked toto ma skoro zabilo
v "paštéte" na stenách čreva sa nejaké zbytky držať môžu
:haha:
:haha:
Nazory vyjadrene v prispevkoch vychadzaju z mojich skusenosti s vlastnymi psami a zo studia literatury. Nemam zlozene ziadne skusky. Som uplny laik. Kazda rada je bez zaruky a pouzitie na vlastne riziko. Ak mate pochybnosti, vyhladajte odbornu pomoc.
katkariinka
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3567
Bydlisko: Žilina

Re: Vracanie po BARF-e

Poslaťod lagunasa » Str 23.02.2011 16:17

cize s toho co ste napisali to vizera tak ze som ho prezrala cez vikend vela jedlom a ked mu kamoska dala este aj tie maskrty tak to dorazila asi... a nemoze to byt aj tym ze cez 5 dni dostava len kuracie kridla a krky a potom zrazu cez vikend skok a dostane hovadzie s ovocim? mozno aj to tomu vracaniu pomoze. len teraz som vas nepochopila ci s tym suvisi aj to hnackovanie. priatel hovori ze asi to kuracie maso mu nerobi dobre.... moze byt na tom nieco pravdy a mala by som mu davat ine masova kosti???????
tulenik, nehnevaj sa ale tvojim vysvetleniam teda vobec nerozumiem. na chemiu som maximalny antitalent takze ani neviem k comu si sa dopracoval  :hi:
cize dnes mu dam hladovku a na zajtra len uvarenu ryzu s uvarenymi kuracimi prsiami ( sice na ryzu moc neni a nechce ju jest ale snad ju nejak okabatim pomixovanym kuracim masom ). ten repikovy caj zozeniem normalne v obchode alebo treba niekde v lekarni?

a co mam povedat priatelovi, ze z coho vracal a ma hnacku? konecne som ho zlomila na barf tak potrebujem dobru odpoved. dufam ze to neni tym kuracim.
dnes som kupila morcaci krk ( ujo masiar mi ho nasekal na male casti ) a bravcove rebra. necham to premrazit dnes a zajtra v noci v mrazaku a piatok im to skusim dat.
a nemoze mu zle robit to hovadzie mlete? je tood Bordy co od nich odbera kamoska a ja sa u nej vzdy troska prizivim. alebo by sa nemalo kombinovat hovadzie a kuracie za jeden den?
viem ze mam vela otazok ale rada by som na ne poznala vas nazor kedze ste skusenejsi. tie maskrty kamoske zatrhnem. doma mame overene co im nerobia urcite zle ale ona ma nejake ine tak mozno tie to robia.... alebo to fakt bolo len vikendove prezratie  :hi: .
westiky Max a Chiki a ich panicka

Dogs are not our whole life but they make our lives whole.
lagunasa
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1671
Bydlisko: Hlohovec

PredchádzajúciĎalší

Späť na Surová strava